Çocuklarda böbrek taşları nedenleri ve tedavisi

Uzman SühaN

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
Çocuklarda böbrek taşları nedenleri ve tedavisi
Böbrek taşları idrar yolunun drenajını engelleyebilecek ve şiddetli ağrıya ve bazı çocuklarda bulantı ve kusmaya neden olabilecek idrar yolunda oluşan mineral ve asit tuzlarının sert birikimleridir.Mineraller ve asit tuzları gibi bazı materyallerin toplanması, idrar yolunda küçük taş benzeri yapılar oluşturur. Bu taşlar, acıya neden olan idrar akışını engeller. Çocuklarda böbrek taşı nadir olsa da, çocukların taş geliştirdiği vaka sayısı artmaktadır. Çocukların arasında, ergenlik çağında böbrek taşı büyük olasılıkla ortaya çıkmaktadır ve kızlarda erkeklere göre daha yaygındır. Bazı kronik tıbbi durumlar, enflamatuar bağırsak hastalığı, kistik fibrozis, nöbet bozukluğu ve idrar yolu anormallikleri gibi, böbrek taşlarının yüksek riski ile ilişkilidir.
çocuklarda böbrek taşları.jpg
Çoğu böbrek taşı idrarda yüksek seviyelerde kalsiyum , oksalat veya fosfordan kaynaklanır . Bu mineraller normal olarak idrarda bulunur ve normal seviyelerde problemlere neden olmaz.Bazı yiyecekler ve içecekler , onları geliştirme böbrek taşına sahip olma şansını artırabilir. Şekerli, kafeinli veya sporcu içeceklerin bol miktarda tüketilmesi ve sodyumdan(tuz) yüksek oranda diyet yapılması, kalsiyum taşı riskini artırabilir. Yeterince sıvı içmemek böbrek taşı geliştirme riskini artırır. İdrar yolundaki yapısal bir kusur çiş akışını engelleyebilir . Bazı reçeteli ve reçetesiz ilaçlar, büyük dozlarda alındığında böbrek taşı riskini artırabilir.Bir dizi hastalık ve rahatsızlık, gut (bir tür artrit), diğer böbrek hastalıkları , tiroid veya paratiroid bezini etkileyen durumlar ve bazı idrar yolu enfeksiyonları dahil olmak üzere böbrek taşı riskini artırabilir .Çocuklarda Böbrek Taşlarına Neden Olanlar?Aşağıdaki böbrek taşları gelişmesinin bazı nedenleri şunlardır:


İdrarda daha yüksek mineral içeriği.

Yüksek konsantrasyonda idrar, burada su içeriği düşüktür ve mineral içeriği yüksektir.

Daha az su alımı veya dehidrasyon.

Bazı taşlar genetik bozukluklardan dolayı gelişir. Bu olgular nadir olmakla birlikte, doğuştan gelen metabolik sorunlar taş oluşumuna neden olmaktadır. Vücut, bazı genetik koşullara bağlı olarak taş yapar.

Bir aile böbrek taşı öyküsü.

İdrar yolunda veya kalıcı İYE kusurları.

Obezite ve azaltılmış aktivite.

Yüksek sodyum, protein veya her ikisi de olan bir diyet.

Bazı durumlarda, böbrek taşları geliştirme nedenleri bilinmemektedir.Çocuklarda Böbrek Taşı Belirtileri


Aşağıdaki yaygın belirtilerden bazılarıdır

Karın veya sırt ağrısı

Hematüri veya idrarda kan

Sık idrara çıkma

Mide bulantısı ya da kusma

İdrar yapmak için aciliyet

Uzun dönemler için var olan tekrarlayan İYE veya idrar yolu enfeksiyonları

AteşÇocuklarda Böbrek Taşı Nasıl Teşhis Edilir?


Böbrek taşı olup olmadığını anlamak ve tedavi etmek için doktorlar kapsamlı bir tanı önermektedir. Tipik olarak, tam bir tanı şunları içerir:

Çocuğun tıbbi tarihini anlama

Çocuğu fiziksel olarak incelemek

Laboratuar ve görüntüleme testleri yapmakTeşhiste ilk adım çocuğunuzun tıbbi geçmişinin anlaşılmasını içerir. Bu, doktorun bir böbrek taşı öyküsü veya neden olabilecek başka bir genetik bozukluk olup olmadığını anlamada yardımcı olur. Önceki koşullar ve tedaviler doktorlara çocuğun sağlık koşulları hakkında net bir fikir vermektedir.Doktorlar böbrek taşları hakkında çeşitli yönleri teşhis etmek için birkaç laboratuvar testini önermektedir. Aşağıdaki testlerden bazıları:İdrar ve Kan Testleri - İdrar analizi, taş oluşumuna neden olan faktörleri belirlemek için önemlidir. Örneğin, idrardaki yüksek kalsiyum seviyeleri taşlara neden olabilir. Kan testleri, nedeni olabilecek veya çocuğu etkileyebilecek diğer risk faktörlerini tanımlamak için kullanılır.


Genetik Testler - Bazı genetik bozukluklar böbrek taşlarına neden olabileceğinden, risk faktörlerini değerlendirmek ve belirlemek için genetik testler yapılır.


Tarama Testleri - Doktorlar, bir ultrason taraması yaparak böbrek taşları için idrar yolunu inceler. Ultrason sonuçları yetersiz ise, Bilgisayarlı Tomografik (CT) tarama yapılır. Bazen bir X-ışını da gerçekleştirilir.


Görüntüleme Testleri - Görüntüleme testleri, tedavi sırasında yararlı olan taşın kesin boyutunu ve tam yerini belirlemek için kullanılır.Riskler


Aşağıdakiler, çocuklarda böbrek taşı gelişme riskini artıran bazı faktörlerdir:


Çocuğun geçmişte böbrek taşı geçmişi varsa, tekrarlanma ihtimali vardır.

Bir çocuk tarafından sıvı alımı doğrudan idrar oluşumunu etkiler. Daha az su veya başka sıvıların içilmesi, daha az idrar oluşumuna yol açar ve bu da taş geliştirme riskini artırır.

Karbonhidratlarda düşük olan diyetler ketojenik diyetler olarak bilinir. Bu diyetin ardından böbrek taşı oluşumu riski artar.

Böbreklerde, üreterde veya mesanede doğumdan sonraki anormallikler, böbrek taşı gelişme riskini artırır.

Bazı ilaçların kullanılması idrarda taş oluşumuna katkıda bulunur.


Çocuklar yeterince su içmediği zaman veya çok miktarda tuz, kalsiyum veya diğer mineraller tükettiğinde, idrardaki kimyasallar idrar yolunu tıkayan sert küçük “taşlara” dönüşebilir. Bu, sırtta veya kasıkta ağrıya neden olabilir. Diğer semptomlar arasında sık idrara çıkma, idrarda kan, ateş, bulantı ve kusma sayılabilir.Her ne kadar böbrek taşları çocuklarda orta yaş ve yaşlı erişkinlerden daha az yaygın olsa da, çocuklarda böbrek taşlarının görülme sıklığı artmaktadır.Uzmanlar bu artışa birçok faktörün katkıda bulunduğunu düşünüyor. Dehidrasyon böbrek taşlarının oluşumunda bir başka önemli faktördür. Tekrarlayan kalsiyum taşları olan çoğu insan için, yeterince sıvı içilmesi, üriner enfeksiyonlardan kaçınılması ve ilaçlarla özel tedavinin kombinasyonu, yeni taş oluşumunu önemli ölçüde azaltacak veya durduracaktır.Normalde, idrardaki maddeler ile böbrek taşı oluşumunu önleyen ve bunların oluşmasına neden olan maddeler arasında bir denge vardır. Bu maddelerdeki bir dengesizlik, bir veya daha fazla böbrek taşının oluşmasına neden olur.Böbrek taşlarına dengesiz bir diyet, bazı tıbbi durumlar veya idrarda taş oluşturan maddeleri artıran ilaçlar neden olabilir. Yeterli su içilmemesi de böbrek taşı oluşumuna katkıda bulunabilir.İdrardaki farklı maddeler farklı türde böbrek taşlarına neden olabilir.Böbrek taşları tedavisi, taşların türüne, onlara neden olan duruma ve semptomların ne kadar şiddetli olduğuna bağlıdır. İdrar yolunu tıkayan veya şiddetli ağrı veya dehidratasyona neden olan böbrek taşları hastane ziyareti gerektirebilir. Bazı böbrek taşlarını önlemek her zaman mümkün olmasa da, dehidrasyonu önlemek için yeterli miktarda su içmek önemlidir.
Bazı faktörler, çocuğun böbrek taşı geliştirme riskini artırabilir. Geçmişte böbrek taşı olan çocuklar, gelecekte taş geliştirme riski taşıyor. Önleyici tedbirler gelecekte bir taş geliştirme riskini azaltabilir. Bir çocuğun içtiği sıvı miktarı, vücudun ürettiği idrar miktarını doğrudan etkiler. Küçük miktarda sıvı içmek, böbreklerin idrarda taş oluşturan maddelerin konsantrasyonunu arttıran az miktarda idrar üretmesi anlamına gelir. Daha fazla sıvı içmek tekrarlayan taşların riskini azaltabilir. Doğuştan (doğumdan) anormal olan böbreklerde, üreterde veya mesanede, böbrek taşı gelişme riskini artırabilir. Bazı ilaçlar idrarda kristal oluşturma riskini artırır. Bazı nadir olmayan kalıtsal bozukluklar, bir çocuğun böbrek taşı geliştirme riskini artırabilir. Bu bozuklukların test edilmesi önerilebilir. Kistik fibroz olarak adlandırılan bir hastalığı olan çocuklar, böbrek taşı geliştirme riski daha yüksektir.Özellikle çocuklarda, böbrek taşlarının nedenlerinin belirlenmesine yardımcı olmak için, idrar ve kan testi ile metabolik değerlendirme yapılabilir. Taşlara neyin yol açtığını bilmek, tıbbi tedaviye rehberlik etmeyi ve böbrek taşlarının geri dönmesini önlemeye yardımcı olabilir.
Böbrek taşları, idrardaki kimyasalların konsantre hale gelmesi ve katı kristaller oluşturmasının sonucudur. Zamanla, kristaller birikebilir ve taşlaşabilir. Bu küçük, sert birikintiler idrar drenajını engelleyebilir ve ağrıya neden olabilir.Böbrek taşları çocuklarda yaygın değildir, ancak görülme sıklığı artmaktadır. Ağrılı böbrek taşları oluştuğunda, kapsamlı bir değerlendirme ve hızlı tedaviye ihtiyaç duyarlar.Çeşitli nedenlere sahip farklı böbrek taşları vardır. Çoğu tür erkeklerde kızlardan daha yaygındır.Çocuğunuz yeterince sıvı içmezse, idrar konsantre ve koyu olabilir. Bu, kristallerin oluşma şansını arttırır, çünkü bunları çözmek için daha az sıvı vardır.Çocuğunuzun yediği yiyecek türü böbrek taşı alma şansını etkileyebilir. Yüksek proteinli bir diyet vücuttaki asidi artırabilir. Böbrek taşları, çocukları farklı şekillerde etkileyebilir. Böbrekte kalan küçük taşlar bazen ağrısızdır, ancak idrar yolu enfeksiyonlarının kaynağı olabilirler. Böbrek içinde hareket ederse veya üretere geçerse böbrek taşı bu belirtilere neden olabilir:Karın, yan, sırt veya kasık ağrısı, İdrarda kan,İdrar zorluğu,Bulantı veya kusma, Sık idrara çıkma sıklığı,Ateş veya titreme.Böbrek taşları için tedavi, taşların büyüklüğüne ve türüne, onlara neden olan şeylere ve semptomların şiddetine bağlıdır.
 

Benzer İçerikler

Uzman SühaN
Cevaplar
1
Görüntüleme
429
böbrek taşı
B
Uzman SühaN
Cevaplar
1
Görüntüleme
3K
Uzman SühaN
Uzman SühaN
THESECRET
Cevaplar
0
Görüntüleme
922
THESECRET
THESECRET
Uzman SühaN
Cevaplar
0
Görüntüleme
1K
Uzman SühaN
Uzman SühaN
SadmiN
Cevaplar
1
Görüntüleme
6K
Kayıtsız Üye
K
Üst