Etiketler:
 1. TİTAN

  TİTAN Forum Okuru

  Çocuklarda Boy mu Önemli Kilo mu?

  Konu, 'Çocuk Sağlığı ve Eğitimi' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

  çocuklarda boy ve kilo, hangisi daha önemli, nasıl olmalı, öneriler, tavsiyeler, ile ilgili bilgileri burada bulabilirsiniz
  < Konu Resmi..>


  Sevgili melekler,
  Biz annelere göre çocuğumuz hep az yiyordur.Kah yesin diye yalvarırız,kah elimizde tabak peşinde gezeriz.Elbet böyle yapmayanlarımız da var ama kiloyu sorun edenler için bakın uzmanlar ne diyor?

  Çünkü 'tombul bebek iyidir, sağlıklıdır'. Toplumda hemen herkes bu görüşte birleşse de uzmanlar çocuğun sağlıklı olduğunun göstergesinin kilo değil, boy olduğunu söylüyor. Çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanı Prof. Dr. Hilal Mocan, kilolu olmasına rağmen boy uzama performansı düşük olan çocukta çeşitli hastalıkların baş gösterdiğini belirtiyor.


  Özellikle de çocuklarda sağlıklı olmanın kriterinin 'kilolu olmak' olarak görüldüğünü ifade eden Prof. Dr. Hilal Mocan, bu düşüncenin tamamen yanlış olduğunu belirtiyor. Mocan, "Toplumumuzda yumuk yumuk elleri, tombul yanakları ile şirin, bir o kadar da sevimli gözüken bebekler, herkes tarafından çok sevilir, takdir görür. Zira 'tombul çocuklar sağlıklı, zayıflar ise sağlıksızdır' algılayışı hâkim. Hâlbuki bazı sistem hastalıklarında çocuğun görünümü 'kilolu' olmasına rağmen boy uzama performansı düşük olmakta. Doğuştan kalp hastalıkları, uzun süreli akciğer hastalıkları, çölyak ve böbrek hastalığı olan bir çocukta boy uzaması çok yavaştır. Özellikle de ilk 2 yaşlarındaki çocukların büyüme cetveline göre boyları kısa ise bu tür hastalıklardan şüphe edilmelidir. Ancak ilk 2 yaşta büyüme hızı ve boy eğrisinde iki eğri kadar düşme fizyolojik yani normal kabul edilebilir. En geç 4 yaşından itibaren büyüme hızının düz olması gerektiği de unutulmamalıdır." diyor.
  Yeni doğan bir bebeğin boyunun ortalama 50 cm kadar olduğunu dile getiren Mocan, bebeklerin ilk 3 ayda 8, ikinci 3 ayda 8 cm, üç ve dördüncü 3 ayda ise 4'er cm uzaması gerektiğini söylüyor. Çocukların büyüme ve gelişmesinin büyüme eğrilerinde (persentil cetvelleri) takip edilmesi gerektiğini ifade eden Mocan şöyle konuşuyor: "Boy ve ağırlıkta ideal olan, çocuğun en az yüzde 50 persentil de büyüme göstermesidir. Bu ortalama değerden sapmalar özellikle düşmeler bir sağlık sorununa, hastalığa işaret edebilir. Büyüme hızının yüzde 25 altında olması boy kısalığını gösterir".

  Mocan'a göre çocukta herhangi bir dönemde büyüme hızının belirlenmesinde ideal olan çocuğu minimum 6 ay izlemek. Büyüme hızı yetersizse boy kısalığı oluşmadan çocuk değerlendirilmeli. Kısa boylu çocuklarda eğer çocuğun özel kısıtlayıcı bir durumu yoksa kalsiyum, demir ve çinkodan zengin gıdalarla beslenmesi gerekiyor. En ideal besin kaynağı ise süt ve süt ürünleri. 1 yaşından sonra bir çocuk günde ortalama 500 cc süt içmeli, 250 cc de ayran, kefir, sütlü tatlılar, yoğurt gibi süt ürünleri tüketmeli. Haftada birkaç gün kırmızı ve beyaz et, balık tüketilmesi sağlanmalı. Kuruyemiş (ceviz, fındık, badem), kayısı, siyah kuru ve taze üzüm mutlaka çocuğa yedirilmeli. Koyu yeşil yapraklı sebzeler ve parlak renkli meyvelerin tüketilmesi de çocuğun sağlıklı büyümesini sağlıyor.   
Çocuklarda Boy mu Önemli Kilo mu? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Kilonuzdan memnun musunuz?

  Kilonuzdan memnun musunuz?

  Evet arkadaslar basi ben cekiyorum:D Hayir hayir hayir cook kilo aldim ve suanda vermeye calisiyorum :)
 2. çok mu kilo aldım.

  çok mu kilo aldım.

  ben 3 ay 6 günlük hamileyim 54 kiloydum hamile kaldığımda 2 aylıkken 56 oldum şimdi ise 57,5 kilo olmuşum sizce çok mu kilo alıyorum.:uykucu:
 3. Çocuğunuz Kilo Almıyor mu ?

  Çocuğunuz Kilo Almıyor mu ?

  Bu konu; çocuğum neden kilo almıyor konusunda bilgiler vermektedir. Sevgili melekler, çocuğum çok zayıf, neden kilo almıyor gibi söylemler etrafımda sık sık duyduğum sözler. Allah'a şükür, çocuklarımın büyüme evrelerinde hiç böyle sorunlarım olmadı ama olan ailelerle çok karşılaştım. Çünkü her çocuk iştahlı olmuyor ve bu durum ne yazık ki çoğunlukta. Siz de zaman zaman parklarda bahçelerde...
 4. Ünlülerin Boylarını Biliyor Musunuz ?

  Ünlülerin Boylarını Biliyor Musunuz ?

  Bu konu; ünlülerin boyları hakkında bilgiler vermektedir. Sevgili melekler, ekranlardan bayıla bayıla izlediğimiz, endamlarına hayran kaldığımız yerli yabancı ünlülerin makyajsız hallerini daha önce pek çok kez forumumuzdan paylaşmıştık. Elbette ki hepsini lkendine has hoş tarafları var ama inanın ki yapılan mayajların, yapılan ışık ve çekim hilelelerinin etkileri de yadsınamaz. Mesela...
 5. Makarna Kilo Aldırıyor mu?

  Makarna Kilo Aldırıyor mu?

  makarna kilo yapar mı, makarna kilo aldırır mı, makarnanın faydaları Sevgili melekler, bayanlar genelde pilav ve makarnadan ölesiye korkar, diyet listelerinde yer vermezler. Oysa pirinçden çok daha masum olan makarnanın kilo yapmasını sebebi makarnanın kendisi değil, eklediğimiz yağ ve soslardır. Halk arasındaki ‘makarna şişmanlatır’ inancının yanlış olduğunu söyleyen Diyetisyen Büşra...

Sayfayı Paylaş