Çocuklarda demir eksikliği belirtileri nedenleri ve tedavi yolları

  • Konbuyu başlatan *MeleK*
  • Başlangıç tarihi
*MeleK*

*MeleK*

♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥
Yönetici
Çocuklarda demir eksikliği belirtileri nedenleri ve tedavi yolları
çocuklarda demir eksikliği, çocuklarda demir eksikliği belirtileri, çocuklarda demir eksikliği nasıl geçer

Demir eksikliği, halk arasın da kansızlık dediğimiz rahatsızlık her yaştan olduğu kadar özellikle çocukların da sağlığını olumsuz tehdit ediyor. Eğer çocuğunuz da demir eksikliği konusun da şüpheleriniz varsa mutlaka bir uzman hekime götürerek gerekli tetkik ve tahlillerden geçmesini sağlamanızı öneriyoruz.

Peki çocuklar da demir eksikliği belirtileri nelerdir?

Cilt renginin soluk oluşu

Çabuk yorulma

Halsizlik ve yorgunluk

Büyümede yavaşlama

İştah azlığı

Kırılan tırnaklar

Davranışlarında olumsuz yönde değişimler

Toprak, kağıt ya da benzeri cisimleri yeme isteği

Baş dönmesi

Göz kapaklarının iç kısmında kan kırmızısı olması gereken yerde oluşan rengin soluk ve beyaza yakın olması

Normalden fazla üşüme

Eğer çocuğunuz da yukarda yazılan belirtilerin çoğunluğu varsa hiç vakit kaybetmeden doktora götürmenizi tavsiye ederiz.

Cocuklarda-Demir-Eksikligi-Anemisi-ve-Tedavisi.png


Çocuklar da görülen demir eksikliğinin nedenlerini de şöyle sıralayabiliriz;

Demir eksikliği her yaşta ortaya çıkar ve herkesin hikayesi farklıdır. Ancak çocuklarda genelde yetersiz ve yanlış beslenme sonucu oluşur. Bebeklik döneminde anne sütünden inek sütüne geçiş döneminde demir eksikliği sık yaşanan bir durumdur. Burada demirden eksik gıdaların az inek sütünün ise çok tüketilmesi ile demir eksikliği kendini göstermeye başlar.

Demir eksikliğinin çocuklar üzerindeki olumsuz etkileri nelerdir?

Demir vücudumuz için oldukça önemli bir vitamindir. Bu nedenle demiri sağlıklı bir beden için dengede tutmak zorundayız. Özellikle çocuklar için demir çok önemlidir. Çocuğun demir eksikliğine bağlı olarak büyümesi ve gelişmesi yavaşlayabilir. Zihinsel gelişim ve becerilerinde de olumsuz etkiler oluşur. Bunun yanında bağışıklık sistemi zayıflayacağı için enfeksiyonlar karşısında çok savunmasız kalarak çok hızlı ve sık hastalanır.

Eğer doğru ve bilinçli bir şekil de tedavi uygulandığın da demir eksikliği korkulacak bir rahatsızlık değildir. Çocuklar da görülen demir eksikliğinin tedavi yollarına gelince;

Çocuklarda demir eksikliği teşhisi kan testi ile belirlenir. Yapılan kan testinde demir depolarına ve vücuttaki demire bakılır. Burada sınırın altında çıkan çocuklara demir ilacı takviyesi verilir. Ancak kesinlikle bir doktora sormadan kafanıza göre demir ilacı tüketmemeli ve çocuğunuza vermemelisiniz. Çünkü fazla alınan demir ilaçları ya da gereksiz yere alınan demir ilaçları karaciğer yetmezliğine yol açar. Bu nedenle kesinlikle bir doktor önermesi gerekir çocuğunuzun ilaca başlayıp başlamayacağını. Demiri ilacı içtiği halde demiri artmayan çocukta ise emilim bozukluğu ya da vücut içerisinde bir kanama olup olmadığı sorgulanır. Çünkü normal şartlarda demir ilacı kısa süre içinde çocuğun demir ortalamasını normale döndürür.

Demir ilacı alırken en dikkat edilmesi gereken husus

Aslında sadece çocuklarda değil herkeste bu kural geçerlidir. Süt ve süt ürünleri, çay, kahve ile beraber bu demir ilaçları tüm anlamını yitirir. Alınan bir kapsül demir ilacının üzerine çocuk bir bardak süt içerse o demir ilacının içinde yer alan demiri vücut ememez. Yani demir ilacı içildikten 1 ya da bir buçuk saat boyunca süt ürünü tüketmemek gerekir. En doğrusu ise demir ilacının yanında bir bardak portakal suyu içmektir. Çünkü portakal suyunun içinde yer alan C vitamini demir emilimini daha da arttırır.

Bunu günlük beslenme programına da uygulayabilirsiniz. Et ürünlerinin yanında ve sonrasında süt ürünü tüketmek yerine C vitamini içeren gıdalar tüketmek çok daha faydalı olacaktır. Etin yanında yenen bol limonlu bir salata ya da bir bardak portakal suyu etin içerisinde yer alan demirin vücut tarafından emilimini daha etkin hale getirir. Bunu unutmayın.
 

Benzer İçerikler

Üst