1. ms_enemy

  ms_enemy Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  26 Kasım 2007
  Mesajlar:
  3.578
  Beğenilen Mesajlar:
  9
  Ödül Puanları:
  0

  Çocuklarda diş sağlığı

  Konu, 'Aile, Evlilik ve Çocuklar' kısmında ms_enemy tarafından paylaşıldı.

  çocuklarda diş dökme çocuklarda diş değiştirme çoçuklarda dökme yaşı değişimi değiştirme yaşı
  Çocuklar dişlerini nasıl fırçalamalıdır?
  " Dişlerinizi kapatıp, yuvarlak hareketlerle ön dişlerinizin görünen yüzlerini fırçalayın.
  " Yine dişleriniz kapalı iken yuvarlak hareketlerle her iki taraftaki arka dişleri de fırçalayın.
  " Ağzınızı açıp, arka dişlerinizin çiğneyici yüzeylerini ileri geri hareketlerle fırçalayın.
  " Alt ve üst arka dişlerinizin iç yüzeylerini süpürme hareketi ile fırçalayın.
  " Alt ön ve üst ön dişlerinizin arka yüzeylerini ancak diş fırçasını dik tutarak fırçalayabilirsiniz.
  BUNLARI SAKIN UNUTMAYIN !!!
  *Bebeğinize gece son beslenmesinde şekerli gıdalar vermeyin.
  *Biberonla süt içirdikten sonra ağız temizliği için su içirin.Bir parça peynir verin.[​IMG]
  *Emziği kesinlikle şekere, bala, pekmeze batırmayın. *Beslenme sırasında bebeğinizin kaşığını ağzınıza almayın, lokmaları ağzınızdan çıkarıp bebeğe vermeyin.
  *Çocuğunuza şekerli yiyecek ve içecekleri iki öğün arasında vermeyin.
  *Her beslenmeden sonra su verilerek ağız içinin temizlenmesi sağlayın.
  * Bebeklere bir yaşından sonra emzik ile biberon bıraktırılmalı, bardak ve kaşık kullanarak beslenmeye alıştırılmalıdır.
  *Çocuğun doğumundan itibaren her beslenmeden sonra ağız içi ıslak gazlı bezle temizlenmeli,bu işlem süt dişleri sürdükten sonrada devam etmelidir
  * İki yaşından itibaren sizin kontrolünüzde günde iki defa dişlerini düzenli fırçalatın. Çocuğunuzun yaşına uygun diş fırçası ve macunu seçin.
  *Diş macununun miktarı bezelye büyüklüğünde olmalıdır.
  *Çocuğunuzun diş macununu yutmamasına dikkat edin.
  *Korucu flor uygulaması için dişhekiminize başvurun.
  *Süt dişlerinde çürük varsa mutlaka tedavisini yaptırın.
  *6 yaşında süt dişlerinin en arkasından süren,ömür boyu ağzımızda kalması gereken 6 yaş dişlerine fissür örtücü uygulatın.çürük var ise mutlaka tedavi ettirin.
  *Çocuğunuzu altı ayda bir dişhekimi kontrolüne götürün.
  DÜZENLİ DİŞHEKİMİ KONTROLLERİ ALIŞKANLIĞINIZ OLSUN
  Türk Diş Hekimleri Birliği anne babaları işte böyle uyarıyor:
  Sevgili anne ve babalar;
  Çocuklarda süt dişleri aşağı yukarı 6-8 aylıkken sürerler. 2,5-3 yaşında çocuklarda 20 adet süt dişi vardır. [​IMG]
  Süt dişlerinin görevi; çocuğun beslenmesinin, konuşmasının, görüntüsünün düzgün olmasını sağlamaktır.Ayrıca kalıcı dişlere yer tutmak ve sürerken onlara rehberlik etmektir. Süt dişi erken çekildiği zaman bu doğal yer tutuculuk ve rehberlik ortadan kalkmaktadır Süt dişlerinin erken kaybedilmesi çene yapısını ve diş dizimini bozar. Ayrıca çocuk rahat çiğneyemediği için beslenmesi ve gelişimi etkilenebilir. Bu nedenle süt dişleri değişme zamanına kadar çürüksüz olarak korunmalı,çürük varsa mutlaka tedavi ettirilmelidir.
  Bebeklerde süt dişlerinin sürmesi sırasında genelde salya akıntısı, iştahsızlık, huzursuzluk, uykusuzluk, ishal, ateş, çene veya yüzde kızarıklık, hafif öksürük gibi sıkıntılar yaşayabilirler. Bu sıkıntılar dişler sürmeden 2-3 ay önce başlayabilir. Bunların ne olduğu ve ne kadar ağrı oluşturacağı konusu çocuktan çocuğa farklılık gösterir. Bu dönemde dişlerini kaşıyabileceği bir şeyler vermek en doğrusudur. Çok gerekli ise doktor önerisiyle ilaç verilebilir.
  Süt dişleri normal dişlere oranla daha çok organik madde içerirler, bu nedenle kolay ve hızlı çürümeye yatkınlardır, "Nasıl olsa yerine yenileri gelecek" diye düşünülmemelidir.

  Süt dişleri 6-7 yaşında değişmeye başlar. 6-13 yaş arası karışık dişlenme dönemidir. Bundan sonra süt dişleri yerini kalıcı dişlere bırakır.
  6 yaş civarında süt dişlerinin en arkasından alt-üst çenede, sağ-sol dalmak üzere dört adet 1. büyük azı dişleri (6 yaş dişleri) çıkar. Çok erken yaşta çıktıkları için süt dişleri ile karıştırılabilir.

  Halbuki ömür boyu ağızda kalan ve çiğnemenin merkezi olan ilk kalıcı dişlerdir. Bunların korunması gereklidir. Bu dişleri korumak için fissür örtücü denilen dişi çürüğe karşı koruyan uygulamalar yapılmalıdır.

  Prof. Dr Alev Alaçam (G.Ü. Pedodonti AD.) Prof. Dr. Seval Ölmez (H.Ü Pedodonti AD.)' ninkatkıları ile TDB (Türk Dişhekimleri Birliği)tarafından hazırlanmıştır.


  hürriyet
   
Çocuklarda diş sağlığı konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Ağız-Diş Sağlığı Haftası

  Ağız-Diş Sağlığı Haftası

  Türk Diş Hekimleri Birliği Başkanı Celal Korkut Yıldırım, yaptığı açıklamada, Türkiye’de ağız ve diş sağlığı sorunlarına bakıldığında, tablonun son derece olumsuz olduğunu belirterek, "Yaşamı boyunca hiç diş hekimine gitmeyen nüfus oranı yüzde 12,5" dedi. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) verilerine göre, diş ve ağız hastalıklarının, en yüksek tedavi maliyetine sahip dördüncü hastalık...
 2. Çocuk Ağız ve Diş Sağlığı

  Çocuk Ağız ve Diş Sağlığı

  dişlerin isimleri Çocukların dişleri niye çürüyor? Süt dişleri normal dişlere oranla daha çok organik madde içerirler, bu nedenle çürümeye daha yatkınlardır, daha kolay ve hızlı çürürler. Çocuklar, çürüğün erken döneminde görülebilen soğuk sıcak hassasiyeti ve hafif ağrı gibi sinyalleri zamanında yorumlayamazlar. Olayı ancak dayanılamayacak kadar ağrı olmasında fark ederler ki bu durumda...
 3. Ağız ve Diş Sağlığı

  Ağız ve Diş Sağlığı

  dişlerin yapı maddesi nedir? diş mine, dentin, sement ve pulpadan (diş özü) oluşur. mine:vücuttaki en sert maddedir. dişi en dıştan koruyucu bir katman olarak çevreler. içinde sinir hücreleri olmadığı için duyarlı değildir.% 97’si kalsiyum tuzlarından oluşur. Diş minesi altıgen “apatit” kristalleri şeklinde düzenlenmiştir. Minenin yapısına giren kalsiyum tuzları, organik diş maketi...
 4. Soru Cevaplarla Çocuklarda Ağız ve Diş Sağlığı

  Soru Cevaplarla Çocuklarda Ağız ve Diş Sağlığı

  ağız ve diş sağlığı diş sağlığı Çocuklarımıza öğreteceğimiz en iyi hijyen alışkanlıklarından biri de diş fırçalama alışkanlığıdır melekler :) Erken yaşta verilen eğitim olan diş fırçalama, ileri ki yaşlarda meydana gelmesi muhtemel diş sorunları için son derece önleyicidir. Bu yazımızda soru-cevap şeklinde çocuklarda ağız içi sağlığı ve korunma yollarından bahsedeceğiz sizlere :)...
 5. çocuk sağlığı...

  çocuk sağlığı...

  Herkese merhaba..genç bir anneyim:)sizlerle çocuğumla ilgili yaşadığım bir şeyi paylaşmak istiyorum.Oğlumun vitamin eksikliği sorunu vardı ve hiçbir şey yemiyordu.Onun için Farmasom Sağlık Ürünlerinden multimini şurup ve damlasını aldım.portakallı bir şurup ve oğlum severek içti..böyle sorunlar yaşayan annelere destek için yazdım..:)çocuklarınızla birlikte sağlıklı günler:)

Sayfayı Paylaş