diş sorunları

M

Misafir

Forum Okuru
diş sorunları
İlk dişler, çocuklar 6 aylıkken çıkmaya başlar ve süt dişlenme dönemi 3 yaş civarında biter. Ancak hamilelik dönemindeki beslenme, bebeklik dönemindeki beslenme, genetik yapı, hamilelikte alınan radyasyon ve birçok etken diş sürmesini etkilediği için, diş sürmesinde kısa aralıklı gecikmeler normal karşılanır.

Küçük yaşlarda, diş fırçalama alışkanlığı çocuğa kazandırılmalıdır. Bu alışkanlığın kazanılmasında en önemli görev ebeveynlere düşmektedir.

Süt azı dişlerinde çürümeyi önlemenin diğer bir yolu da flor salgılayan fissür örtücülerin uygulanmasıdır. Dişlerden madde kaldırmadan ve anestezi yapmadan uygulandığı için, çocuklar tedavi süresince hekimle uyum içinde olabilmektedirler. Flor tabletlerinin uygulanması da bir diğer koruma yöntemidir.

6 yaşında, süt dişlerinin en arkasından 1. büyük azılar sürer. Daha sonra süt ön kesiciler düşer ve yerine kalıcı dişler gelir. Bu karışık dişlenme dönemi 12 yaşa kadar sürer. 18-20 yaş civarında 8 numaralı azı dişlerinin sürmesiyle sürekli dişlenme dönemi de sona erer.

Süt dişlerinin çekim zamanları farklıdır. Erken çekilirse, yandaki dişler bu boşluğa doğru kayar ve alttan gelecek sürekli dişe yer kalmaz. Bunun sonucunda diş eğri çıkar, yada gömük kalır. Çeşitli nedenlerle erken bir süt dişi çekimi yapılmak zorunda kalınırsa, çekim boşluğunun yanındaki dişlerin kayması sonucu kapanmasını önlemek için, yer tutucu apereyler yapılmalıdır.
 
Üst