gebe
 1. BEYZA21

  BEYZA21 Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  14.215
  Beğenilen Mesajlar:
  2.179
  Ödül Puanları:
  113

  Çocuklarda duruş bozukluğu nedenleri ve tedavisi

  Konu, 'Çocuk Sağlığı ve Eğitimi' kısmında BEYZA21 tarafından paylaşıldı.

  Zamanının büyük bir bölümünü bilgisayar, TV karşısında geçiren çocuklar, oturuş ve duruş bozukluğundan kaynaklı gelişimsel sorunlar yaşayabiliyor. Göğüs veya bel bölgesinde, duruş şekillerinden kaynaklı omurganın yana doğru eğilmesi ile meydana gelen duruş bozukluğu, ebeveynler tarafından tespit edilebilir. Okul sıralarının çocukların boyuna uygun olmaması, bilgisayar karşısında uzun vakit geçirme, ağır sırt çantası taşıma, uygunsuz yatak seçimi, yanlış oturma, uyuma alışkanlığı, obezite, görme bozuklukları sebebiyle çocukların gelişme çağında omurga sorunları yaşanabilir. Kürek kemiği çıkıntısının belirginleşmesi, omuzlar arasındaki dengesiz duruş omurga eğriliğinin fark edilen belirtilerindendir.
  < Konu Resmi..>


  Aileler Çocuklarının Duruşlarını Takip Etmeli…
  Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Mustafa Kısa, duruş bozukluğunu omurganın duruş şeklinin normalin dışına çıkması olarak nitelemekte, normal bir duruşta yandan bakılınca sırtta hafif bir kamburluk, belde hafif bir çukurluk bulunmakla birlikte bu eğriliklerin artması veya azalmasının duruş bozuklu ve ağrıyı beraberinde getirdiğini ifade etmektedir.

  Ağrıya sebep olmayan normal bir duruş eğitiminin çocukluk döneminde başladığına dikkat çeken Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Mustafa Kısa, çocukluk çağında oturuş ve duruşa dikkat edilmediği takdirde ilerleyen yaşlarda çocukların bel, boyun ve sırt ağrısı yaşayabileceği konusunda uyarıda bulundu. Uzm. Dr. Mustafa Kısa ailelere, çocuklarının hareketlerini dikkatli bir şekilde izlemelerini tavsiye etmekle birlikte çocuk uzun süre ayakta durduğu takdirde kamburlaşıyorsa, başı önde duruyorsa veya boyun ve sırt ağrısından şikayet ediyorsa uzman bir hekime başvurmaları gerektiğini belirtti.
  Duruş Bozukluğu Ağrı veya Gerginlikle Kendini Hissettirir…

  Çocukların sıralarda, bilgisayar başında vakit geçirirken oturuşlarına dikkat etmediği takdirde duruş bozukluğu yaşayabileceğine dikkat çeken Uzm. Dr. Mustafa Kısa, çocukların boyun, sırt ve bel ağrıları veya gerginlik yaşayabileceğini ifade etti. Çocukların okula giderken taşıdığı büyük çantaların vücudun ağırlık merkezini değiştirerek normal duruşun bozulması sebep olduğunu belirten Uzm. Dr. Mustafa Kısa, çocukların belde kas gerginliği, yürüyüş ve duruş bozukluğu, bel ağrısı şikayetleri yaşadığını belirtti. Bu şikayetlerin ilerlemesi ve ciddi boyutlara varması durumunda çocukta sakatlık hissi oluşabileceğini açıklayan Uzm. Dr. Mustafa Kısa, ileri skolyozlarda, göğüs kafesinin daralması nedeniyle kalp ve akciğer sorunlarının ortaya çıkabileceği uyarısında bulundu.
  Duruş Bozuklukları Çok Kolay Bir Test ile Tespit Edilebilir…

  Medicana Sivas Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Mustafa Kısa, halk arasında kamburluk olarak nitelenen ve tıp dilinde kifoz veya skolyoz denilen duruş bozukluğunun çok basit bir test ile tespit edilebildiğini, 9-10 yaş grubu çocuklarda ergenliğin sonuna dek 6 ayda bir bu testin tekrarlanması gerektiğini ifade etti. Skolyoz testini velilerin evde rahatça yapabileceğini belirten Medicana Sivas Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Mustafa Kısa, “Bu testi yapmak için çocuğunuzun kollarını da aşağıya sarkıtarak öne eğilmesini söyleyin. Eğildiği zaman baş tarafından sırtını kontrol edin. Bu pozisyondayken sırtı simetrik duruyorsa herhangi bir duruş bozukluğu yoktur. Eğilmiş bu şekilde dururken sağ ve sol arasında birkaç milimetreden fazla fark hissediliyorsa uzman bir doktora başvurmalısınız.” dedi.

  Duruş Bozukluğunun Giderilmesi için Daha Hareketli Bir Yaşama Teşvik Edin…

  Devamlı oturmaktan kaynaklı duruş bozukluğunu gidermek için çeşitli tavsiyelerde bulunan Medicana Sivas Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Mustafa Kısa, yapılması gerekenleri şöyle sıraladı;

  - Çocukların TV başında uzun süre vakit geçirmelerine izin vermeyin, başka aktivitelere yönlendirin.

  - Kalp-akciğer sistemi, kemik ve kasları güçlendiren, bisiklet, yüzme, yürüyüş, koşma, atlama gibi egzersizler yapmaları için teşvik edin.

  - Gelişimlerine uygun olarak egzersiz programları hazırlayın.

  - Ders çalıştıkları veya bilgisayar başında oturdukları masa sandalye gibi eşyaları uygun ergonomik koşullara göre düzenleyin.Ayakların yere basmasına, diz seviyesinin kalça seviyesinden biraz yüksek olmasına ve omuzların rahat pozisyonda olmasına dikkat edin.

  - Çocuğunuza ergenlik hakkında bilgi verin. Özellikle ergenlik döneminde kız çocukları vücut gelişimlerini saklamak için kambur durabiliyor ve bu duruş çocuğa yerleşip duruş bozukluğuna sebep olabiliyor.

  - Çocuğunuzun masa başında, bilgisayar başında saatlerce oturarak vakit geçirmesine izin vermeyin arada kalkıp dolaşmasını ve otururken bazı germe hareketlerini yapmasını teşvik edin.

  - Göz bozukluğu da duruş bozukluğuna sebep olabilir. Gözü bozuk olan çocuk bilgisayarı veya kitabı daha iyi görebilmek için başını ve boynunu olması gerektiği gibi tutamayacak ve bu durumda ilerde duruş bozukluğuna sebep olacaktır.

  - Çocukların sırt çantalarını çok fazla doldurmamaya dikkat edin. Ağırlığın her iki omuzda da eşit dağılacağı çantaları tercih edin.

  - Çocuğunuzun okul çantasını hazırlarken ağır ve kalın kitapla vücuda yakın, hafif olanlar uzakta kalacak şekilde ayarlama yapın ve öyle yerleştirin.

   
Çocuklarda duruş bozukluğu nedenleri ve tedavisi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Çocuklarda kabızlık nedenleri ve tedavisi

  Çocuklarda kabızlık nedenleri ve tedavisi

  çocuklarda kabızlık tedavisi çocuklarda kabızlık nedenleri Merhaba Melek'ler... Bu sayfamızda çocuk hastalıkları arasındao ldukça yaygın olan kabızlık sorununun nedenleri hakkında ve çocuklarda kabızlık tedavisi hakkında bilgilere yer veriyoruz. Kabızlığın Tanımı - Kakasını yaparken çocuğunuzun ağrı çekmesi ya da ağlaması VE/VEYA - 10 dakikadan uzun süren ıkınma veya zorlama...
 2. Çocuklarda öksürük nedenleri ve tedavisi

  Çocuklarda öksürük nedenleri ve tedavisi

  çocuklarda öksürük neden olur,çocuk öksürüklerinin tedavisi,çocuk öksürükleri ve tedavisi hakkında bilgiler Öksürüğün özellikleri ve ona eşlik eden diğer hastalık belirtileri hakkında bilgi veren Dr. Ali Şal; “Okul mevsiminin başlamasıyla birlikte ayda 1-2 kez tekrarlayan, burun akıntısı, aksırık ve bazen ateşle birlikte başlayan kuru öksürük 5-10 gün içinde hafifler, ancak tam kaybolmadan...
 3. Kalpte atım bozukluğu nedenleri ve tedavisi

  Kalpte atım bozukluğu nedenleri ve tedavisi

  Kalbin normal elektriksel aktivitesi sinüs nodu denen bölgenin elektriksel aktivitesi sonucu olmaktadır. Kalp atımlarını düzenleyen elektriksel uyarıların düzgün çalışmaması sonucunda kalbinizin çok hızlı, çok yavaş ya da düzensiz atmasına neden olur. Bu duruma aritmi denir. Kalp kaslarının düzenli şekilde çalışmasını sağlayan etken, bir elektrik sinyalidir. Kalpte normal olarak bu elektrik...
 4. Kalp Ritim Bozukluğu Belirtileri ve Tedavisi Nelerdir?

  Kalp Ritim Bozukluğu Belirtileri ve Tedavisi Nelerdir?

  Kalbin normal atışını düzenleyen elektriksel uyarıların gerektiği gibi çalışmamaları sonucu kalbin çok hızlı, çok yavaş veya düzensiz atmasına ritim bozukluğu denmektedir. Ritim bozuklukları kalpte var olan sorunlar nedeniyle ortaya çıkabileceği gibi dış etkenlerle de oluşabilmektedir. Kalpte çarpıntı en belirgin kalp ritim bozukluğu belirtisidir. Çarpıntıdan sonra en sık görülen belirtiler,...
 5. Koku alma bozukluğu nedenleri ve tedavisi

  Koku alma bozukluğu nedenleri ve tedavisi

  Anosmi, koku alma duyusunun tamamen yok olması, en sık rastlanılan koku duyusu bozukluğudur. Kaynaklandığı sebebe bağlı olarak geçici veya kalıcı olabilir. Polip ve tümörlerin neden olduğu, koku duyusu kaybı tıkanıklık açıldığında iyileşirken, yaşlanma ve beyin tümörü gibi nedenlere bağlı koku alamama kalıcı olabilir. Koku alamama doğrudan sağlık için bir sorun teşkil etmese de yemeklerden...

Sayfayı Paylaş