Çocuklarda gece terörü nedir ?

Uzman SühaN

Administrator
Çocuklarda gece terörü nedir ?
Bir gece terörü, kabusa benzer bir uyku bozukluğudur. Gece terörü, çığlık atma, tekme, panik, uyku yürüyüşü, saçmalama veya mırıldanma gibi davranışlarla uykudan kısmen uyanmaktır. Zararsızdırlar ve her bölüm derin uykuyla sonuçlanacaktır.Çocuklarda gece korkuları genellikle altta yatan bir durumdan kaynaklanmaz. Yetişkinlerde bunlara anksiyete bozukluğu veya madde bağımlılığı neden olabilir.Gece korkuları kalıtsal bir sorundur ve çocukların yaklaşık% 2 sinde görülür. Sanki çocuğun derin bir uykuda kötü bir rüya gördüğü ve uyanamadığı gibi. Gece terörü,gece terörü nedir,gece terörü nedenleri,gece terörü tedavisi hakkında ki tüm ayrıntılar makalemizin devamın daçocuklarda gece terörü.jpg

Tipik bir gece boyunca uyku birkaç aşamada gerçekleşir. Her biri belirli beyin aktivitesi ile ilişkilendirilir ve en çok rüya gören hızlı göz hareketi REM aşamasında olur.Gece korkuları, derin non-REM uykusu sırasında gerçekleşir. Kabuslardan farklı olarak REM uykusu sırasında meydana gelir, bir gece terörü teknik olarak bir rüya değil, bir uyku aşamasından diğerine geçerken yaşanan korku ani tepkiye benzemektedir.

Gece korkuları genellikle bir çocuğun uykuya dalmasından yaklaşık 2 veya 3 saat sonra oluşur; uyku, REM dışı uykudan en derin safhadan daha rizik REM uykusuna geçerken rüyaların meydana geldiği bir aşamadır. Genellikle bu geçiş yumuşaktır. Bir gece terörü sırasında, çocuk aniden yatağa dikilir ve bağırır , üzüntü içinde çığlık atabilir. Çocuğun solunumu ve kalp atışı daha hızlı olur, terler, etrafa vurabilir üzgün ve korkmuş gibi davranabilir. Birkaç dakika sonra ya da bazen daha uzun bir süre sonra bir çocuk sakinleşir ve uyku moduna döner.

Çocuk sıkça hatırladığı kabuslardan farklı olarak, ertesi gün gece terörüne ilişkin herhangi bir belleğe sahip olmayacaktır ,Çünkü bunlar gerçekleştiğinde çocuk derin bir uykudadır.

Gece terörü sırasında çocuğa nasıl davranmak gerekir?

Gece korkuları zararsız olsa da, yine de çocuğunuzu sakinleştirmeye ve onu güvende tutmaya yardımcı olabilirsiniz. Çocuğunuzun normal uykusuna dönmesine yardımcı olmaya çalışın. Çocuğunuzu uyandırmaya çalışmayın. Yatıştırıcı yorumlar yapın . Çocuğunuza sarılın . Çocuğunuzu sallamak veya bağırmak çocuğun daha fazla rahatsız olmasına neden olabilir . Çocuğunuzu yaralanmaya karşı koruyun. Bir gece terörü sırasında, bir çocuk merdivenlerden inebilir, bir duvara çarpabilir veya bir pencereyi kırabilir. Çocuğunuzu nazikçe yatağına geri döndürmeye çalışın.Çocuğunuzun düzenli bir saatte ve ona yeterince uyku verecek kadar erken yattığından emin olun.


Gece korkularının nedeni bilinmiyor, ancak durum uykusuzluk veya yüksek düzeyde stres yüzünden ortaya çıkabilir. Evde çatışma ve gerginlik, çocuklarda gece terörüne neden olabilecek bir stres aracına örnektir. Yetişkinlerde, gece korkuları genellikle daha ağırdır ve uykusuzluk veya uyku apnesi gibi diğer uyku rahatsızlıklarına eşlik eder. Uykusuzluk, düzenli olarak uykuya dalmak, uykuda kalmak veya çok erken uyanmak demektir. Uyku apnesi, uyurken solunumun periyodik olarak kesildiği bir durumdur. Apne genellikle dilin arka tarafından veya uykuda solunum yolunu tıkayan boğaz bölgesinden kaynaklanır.

Bu durumlarda tıbbi müdahale yardımcı olabilir. Uykusuzluk genellikle ilaçlarla, bilişsel davranış terapisi ile veya yatma alışkanlıklarında ve rutinde bir değişiklikle tedavi edilir.
 
Son düzenleme:
bu bilgi çok iyi oldu bizim için beyzam özellikle ikizlerden biri nadir zamanlarda ağlayarak uyanabiliyor gece uykusundan
 
Bu durumlarda lavişim uyandırmaya kesinlikle yeltenme . Yumuşak bir ses tonuyla annecim burdayım diye telkinlerde bulun.Çocuklarda gece terörü pek bilinen bir problem değil.Ebeveynlerin yanlış tutumu çocuğun psikolojisi açısın dan zararlı olabilir.
 
yok uyandırma yok çok nadir yapıyor ama dediğin gibi başını okşuyorum bu aralar özellikle 2 yaş sendromundan çok müzdaribim felaket bir durummuş valla allahtan eşim anlıyor çocuk psikolojisinden yardımcı oluyor bize yoksa zor durum :tsk:
 
Gece korkuları genellikle 3-12 yaş arasındaki çocuklarda görülür.Gece korkusu çocuklarda çok daha yaygın kabuslar belirgin biçimde farklıdır. Gece terör belirtileri, uyku esnasında yoğun çığlık ve korku sıklıkla tekrarlayan ataklardır . Bozukluk genellikle ergenlik döneminde geçer.Çocuğunuzun normal uykusuna dönmesine yardımcı olmaya çalışın.Çocuğunuzu uyandırmaya çalışmayın. Yatıştırıcı yorumlar yapın.Çocuğunuzun kendisine iyi geldiğini hissetmesi için çocuğunuzu tutun.Çocuğunuza sallamak veya bağırmak çocuğun daha fazla rahatsız olmasına neden olabilir.
 
Gece terörü ya da uyku terörü, korku duygularını içeren bir tür uyku bozukluğudur. Uyku bozuklukları arasında gece terörü parasomnia olarak sınıflandırılmaktadır. Parasomnias uyku sırasında meydana gelen anormal hareketleri, davranışları, algıları ve duyguları içerir. Gece terörünü yaşayan bir kişi aniden korku, çığlık, ağlama uyur gezerlikle uyanabilir.Gece terörü, kabuslara benzerlik gösterirken, önemli farklılıklar vardır. Bir kabus yaşayan bir kişi korku ve korku duygularını içeren canlı hayallere sahip olacak. Bu hayaller tipik olarak bireyin uykusundan aniden uyanmasına neden olur. Hayaller birçok farklı şeyi içerebilir ve rüya içeriği genellikle uyanış üzerine hatırlanır. Kabuslar çocukluk döneminde hemen hemen tüm insanlarda görülür.Gece terörü yatkınlığının konjenital olduğuna dair bazı kanıtlar vardır. Aile üyelerinin ya gece terörü ya da uyurgezerlik geçirdiklerini bildiren kişiler bu koşullara daha yatkındırlar. Bazı araştırmalar, birinci dereceden akrabaları olan ve gece terörü yaşamış olanların, bu durumu kendileri deneyimleme olasılıklarının on kat daha fazla olduğunu bulmuşlardır. Araştırma otozomal bir miras modunu göstermektedir.
 
Geri
Üst