1. mislinay

  mislinay Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Kasım 2007
  Mesajlar:
  7.147
  Beğenilen Mesajlar:
  37
  Ödül Puanları:
  0

  Çocuklarda görülen yorgunluk bir hastalık belirtisi olabilir

  Konu, 'Çocuk Sağlığı ve Eğitimi' kısmında mislinay tarafından paylaşıldı.

  0 6 yaş çocuklarında görülen hastalıklar çocuklarda yorgunluk cocukta yorgunluk çocuklarda durgunluk
  Çocuklarımızın sağlığına kendi sağlığımızdan daha önem veririz,çünkü bizler anneyiz. Onların bazen o enerjileri bizleri şaşırtır..Ama onlarda yorulabilir.Eğer çocuğunuz uzun süre gelen bir yorgunluk halindeyse, mutlaka bir doktora görünmesi gerektiği söyleniyor arkadaşlar...

  Çocuklarda yorgunluk hangi hastalıkların belirtisi olabilir?

  Çocuklar aktivite, oyun, okul nedeniyle yorulabilirler ancak genellikle normal bir dinlenme ve uyku düzeni ile yorgunlukları kısa sürede geçer. Dolayısıyla, bir çocuk sürekli yorgunluktan yakınıyorsa bunun nedeninin araştırılması gerekir.

  Hangi nedenler sıklıkla karşınıza çıkıyor?

  Çeşitli fiziksel rahatsızlıklar çocukta yorgunluğa yol açabilir;

  Herhangi bir akut enfeksiyon (yeni gelişmiş mikrobik hastalık): Özellikle boğaz ve üst solunum yolu enfeksiyonları, kulak iltihaplanması, alt solunum yolu enfeksiyonu (zatürree gibi), ishal ve kusma ile giden rahatsızlıklar ve diş apsesi. Tekrarlayan bademcik enfeksiyonları, geniz etlerinde büyüme. Bu durum özellikle uyku bozukluklarına (uykuda solunum durması - uyku apnesi) yol açıyorsa yorgunluğa neden olur.

  Enfeksiyoz mononukleosis (etken virüs tükürükle de bulaşabildiği için öpücük hastalığı adıyla da bilinir): Yüksek ateşle seyreden bir viral hastalıktır. Belirtileri arasında; yüksek ateş, boğaz ağrısı, yorgunluk, enerji kaybı, iştahta azalma, kilo kaybı, lenf bezlerinde şişme, hassasiyet, baş ağrıları, kas ağrıları, bazen cilt döküntüsü ve dalakta büyüme sayılabilir. Tüberküloz (verem) gibi ciddi enfeksiyonlar. Kronik böbrek hastalığı, kanser ve lösemi gibi ciddi rahatsızlıklar. Şeker hastalığı. Nedeni açıklanamayan ve uzun süren yorgunluk, bazen çocukta şeker hastalığının ilk belirtileri arasında olur.
  Tiroid bezinin az çalışması (hipotiroidi) gibi bazı hormonal hastalıklar.
  Alerjiler (ciddi boytutta ise).
  Özellikle demir eksikliği gibi kansızlığa yol açabilen parazitler yorgunluğa yol açabilir.

  Az aktiviteli bir düzen, TV seyretmek, sürekli bilgisayar karşısında oturmak çocukta yorgunluğa davetiye çıkarır mı?

  Evet, çıkarabilir. Çünkü yaşam tarzı fazla hareket içermeyen çocuklarda giderek fiziksel aktivite alışkanlığında ve kapasitesinde azalma olur. Ayrıca fazla televizyon izlemenin abur cubur yemeyle de ilişkisi gösterilmiştir. Dolayısıyla aldığı enerjiyi yeterince kullanamayan çocukta kilo almaya bir meyil olur ve uzun vadede bu da yorgunluğa davetiye çıkarabilir.

  Beslenme ne kadar önemlidir?

  Kan şekerinin düzenli bir aralıkta tutulması, vücut işlevleri için gereken enerjinin düzenli olarak temini açısından beslenmenin çok önemli yeri vardır.

  Spor yapan çocuk daha az mı, yoksa daha çok mu yorulur?

  Spor yapan çocuk daha az yorulur. Giderek hareket kapasitesini artıran, kondisyonu iyi olan çocuk kısa süreli bir aktiviteyle yorulmamaya başlar.

  Yorgunluk okul performansına nasıl yansır?

  Yorgunluk okul performansını olumsuz etkiler. Yorgun çocuk derslere ilgisiz olur, konsantrasyon bozukluğu sorunu yaşar, öğretmen ve arkadaşlarıyla iletişimi sağlıksız olur.

  Çocuğunuzu yorgunluktan korumak için;

  Günlük yaşamın düzenli olması çok önemlidir. Okul, ders çalışma, uyku, oyun saatlerini belirleyin.
  Çocuğunuzun uyku saatlerinin düzenli olmasına dikkat edin. Bir çocuk en az 10 saat uyumalı. Akşam yatış saatlerini bu süreye uygun olarak ayarlayın.
  Çocuğun odasında televizyon veya bilgisayar varsa bu uyku hijyenini bozar. Sağlıklı bir uyku için kesinlikle çocuğun odasında bilgisayar ve televizyon bulundurmayın.
  Her sabah aynı saatte uyanmasını sağlayın.
  Yemek vakitlerinin düzenli olmasını sağlayın. Mönülerini sağlıklı seçimlerden oluşturun.
  Uyku öncesi ağır yemekler yedirmeyin.
  Özellikle ergen yaştaki çocukların, uykuya olumsuz etkileri olan çay, kahve, kakao gibi içecekleri içmesinin önüne geçin.
  Uyku öncesi rahatlaması için zaman ayırın, banyo yaptırın, beraber kitap okuyun ya da sevdiği bir müziği dinletin.
  Günlük yaşamında fiziksel aktiviteler konusunda çocuğunuzu teşvik edin.
   
Çocuklarda görülen yorgunluk bir hastalık belirtisi olabilir konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Kanser ne sıklıkla görülen bir hastalıktır

  Kanser ne sıklıkla görülen bir hastalıktır

  Erişkinlerde her yıl 100 bin nüfus için 150-300 kişi kansere yakalanır. Ülkemizde her yıl 150 bin kişinin kansere yakalandığı tahmin edilir.
 2. nedensiz yorgunluk kanser belirtisi olabilir

  nedensiz yorgunluk kanser belirtisi olabilir

  sebepsiz zayıflama nedensiz zayıflama kalp kanseri belirtileri kalp kanserinin belirtileri kanseri nedir Kalp ve damar hastalıklarından sonra kanserin ölümcül bir hastalık olarak ikinci sırada yer aldığı belirtildi. 1-7 Nisan Kanser Haftası sebebiyle açıklamalarda bulunan Bartın Sağlık Müdürü Dr. Osman Nacaroğlu, ölümcül etkisi bulunan kanserin tedavi sürecinde ülke ekonomisi ve iş gücüne de...
 3. Çocuklarda Görülen Yaz Hastalıkları Nelerdir?

  Çocuklarda Görülen Yaz Hastalıkları Nelerdir?

  bebeklerde yaz hastalıkları bebek hastalıkları Sevgili melekler, bebeği olanların dikkatle okuyacakları bir konuyla karşınızdayız. Havalar ısındı. Hastalıklar kışın çok olur zannedilir ama yaz hastalıkları da malumunuz.. Biz de bu konumuzda bebeği olanlar için bebeklerin yakalanabilecekleri yaz hastalıklarını araştırdık ve bu konuda bilgiler veriyoruz sizlere... İSİLİK Kaşıntılı,...
 4. Çocuklarda görülen fıtık hastalıkları

  Çocuklarda görülen fıtık hastalıkları

  En sık görülen fıtık tipi, kasık fıtığıdır. Dolaylı ya da dolaysız olabilir. Dolaysız fıtıkta, karın duvarındaki zayıf bir noktadan öksürük, kabızlık nedeniyle ıkınma sonucu bağırsağın bir bölümü dışarı fırlar. Çoğunlukla doğmalık olan dolaylı fıtıkta bağırsak parçası erbezi torbasına doğru uzantı yapar. Bebeklerde çok sık görülen göbek fıtığı genellikle kendiliğinden iyileşir. Geç iyileşen ya...
 5. İlişkiden bir hafta sonra alt karında batma hamilelik belirtisi olabilir mi ?

  İlişkiden bir hafta sonra alt karında batma hamilelik belirtisi olabilir mi ?

  Kızlar erken mi bilemiyorum ama gebelikten şüpeleniyorum ben. Şimdi ilişkiden bir hafta sonra alt karnımda batmalar var bu hamilelik belirtisi olabilir mi bu arada tam şeyleri yazayım da yanlış olmasın. Normalde belirti olmadığını biliyorum ama bendeki durum şu ayın 9 unda yumurtlama günümdü ( 09 kasım 2016 ) o günü ve bi sonraki günü boş geçirmedik şimdi yaklaşık olarak ilişykinin üzerinden...

Sayfayı Paylaş