Çocuklarda korku neden olur ?

Uzman SühaN

Administrator
Çocuklarda korku neden olur ?
Küçük bir çocuğun dünyasında, o kadar çok şey yeni ve yabancı ki . Tüm çocukların çocukluk döneminin bir noktasın da korkuları olur, bu durum normaldir. Çocuğunuz dünyayla ilgili daha fazla şey öğrenirken bazı şeyler daha da kafa karıştırıcı ve korkutucu gelebilir. Bu endişe edilecek bir şey değildir ve bu korkular genellikle çocuğunuz büyüdükçe ve deneyimlerini genişletirken kendi başlarına kaybolur. Bir çocuk olgunlaştıkça, eski korkular aşılır ve yerine yeni korkular ortaya çıkar. İlginçtir, benzer yaştaki çocuklar benzer tür korkuları paylaşma eğilimindedir.


korku.jpg


Zaman zaman her çocuk korku yaşar. Gençler çevrelerindeki dünyayı keşfederken, yeni deneyimler yaşarken ve yeni zorluklarla yüzleşirken, endişeler büyümenin neredeyse kaçınılmaz bir parçasıdır. Ancak çocuğunuzun korkusu refahını etkilemeye başlıyorsa, bunun üstesinden gelmek için yardıma ihtiyacı olabilir. Farklı gelişim evreleri ile çakışan ortak çocukluk korkuları vardır. Okul öncesi çocukların belirli korkuları veya fobileri geliştirmeleri de yaygın bir durumdur. Erken çocukluk döneminde yaşanan yaygın korkular, hayvanlar, böcekler, fırtınalar, yükseklikler, su, kan ve karanlıktır. Bir çocuk hayatı boyunca kaygı ve korku hissedebilir. Örneğin yeni bir okula giderken , sınav zamanın da çocuk kaygılı olabilir.Bebeklerde korku sebepleri


Yüksek sesler veya ani hareketler

Ortaya çıkan nesneler

Yabancı insanlar

Ayrılık anneden ayrılma duygusu

Evdeki değişiklikler

Okul öncesi yıllardaki korkular

Karanlık

Gece sesleri

Maskeler

Canavarlar ve hayaletler ( Genelde hikaye ve çizgi filmlerde görünce korkar)


Köpek ve bazı hayvanlar


Okul Yıllarında Meydana Gelen Korkular


Yılanlar ve örümcekler

Fırtınalar ve doğal felaketler

Yalnız olmak

Kızgın bir öğretmenin korkusu

Korkunç haberler veya TV programları

Yaralanma, hastalık, doktorlar

Başarısızlık ve reddedilme korkusu
çocuklarda korku.jpg
İdeal durumda, bir bebeğin dünyası ebeveyn güvenliği ve sakin bir hisle kuşatılmıştır. Yüksek sesler bebeğinizi korkutabilir. Bebeğinizle düzenli temas, göz teması ve konuşma veya şarkı söyleme yoluyla güçlü bağ kurun. 6-12 yaş arasındaki çocukların bir kısmı korku ve endişeye sahiptir. Özellikle karanlıkta yalnız kalma korkusu, bu yaş grubundaki en yaygın korkulardan biridir. Sürekli havlayan köpekler de çocuklarda korku nedenidir.Çocukların bir kısmıda fırtına ve şimşekten korkuyor.

Fobi nedir ? Kısaca fobi hakkın da bilgi
Bazen korkular o kadar aşırı olurki fobiye dönüşebilir. Fobiler de ; Güçlü ve mantıksız korkular vardır . Etkilenen bir çocuğun günlük hayatına müdahale edebilir. Örneğin 6 yaşında olan bir çocuk köpekten korktuğu için dışarıda dolaşmayı rededebilir. 10 yaşındaki bir çocuk, bir taciz hırsızlık yada seri katil ile ilgili bir haber duyduğunda geceleri ailesi ile birlikte uyumakta ısrarcı olabilir. Bu yaş grubundaki bazı çocuklar günlük hayatlarında tanıştıkları insanlar için fobi geliştirir. Bu şiddetli utangaçlık, okulda arkadaş edinmelerini yetişkinlerle iletişim kurmalarını etkileyebilir. Ayrılma kaygısı da bu yaş grubunda oldukça yaygındır.Yaklaşık 6 ya da 7 yaşlarında, çocuklar ölüm hakkında bir anlayış geliştirdikçe, başka bir korku ortaya çıkabilir.


Çocuklarla etkili iletişim kurma
Çocuğunuz normal çocukluk kaygısı gösteriyorsa, ona çeşitli şekillerde destek verebilirsiniz. Çocuğunuzun korkusunu kabul edin - onu göz ardı etmeyin veya yok saymayın.Çocuğunuzu tedirgin edici şeyler yapmaktan kaçının. Bir çocuğun tek bir endişe kaynağı olabilir veya birkaçının özelliklerini gösterebilir.Çocuğunuzun davranışını aynı yaştaki diğer çocuklar ile karşılaştırın.Çocuğunuzun davranışı diğer çocukların davranışlarından çok farklıysa, profesyonel yardım düşünün. İnsanlar güzel karmaşık varlıklardır ve insan doğası çizgilerin içinde kalma eğiliminde değildir. Çocuğunuz farklı yaşlarda farklı korkular geliştirebilir.


Her şeyden önce, çocuğunuzla kaygı veya endişeler hakkında konuşmak önemlidir. Onları rahatlatın ve ne hissettiklerini anladığınızı gösterin. Çocuğunuzun kaygısı şiddetli ise, devam ederse ve günlük yaşantısına müdahale ederse mutlaka hekime götürün. Filmlerden görüntüler, video oyunları, müzik videoları, İnternet web siteleri ve hatta televizyon haberleri korkuları tetikleyebilir veya daha da kötüleştirebilir. Bu nedenle çocuğunuzun medya maruziyetini izleyin ve çocuğunuzun yatmadan önce ne izlediğini özellikle dikkate alın.
 

Uzman SühaN

Administrator
Yeni doğan bebekler oldukça duyusal bir dünyaya sahiptir. Bu aşamada bebekler yüksek seslere, yoğun duyusal uyaranlara ve destek kaybına karşı korku tepkisi gösterir. Çocuklar hayal güçlerini giderek daha fazla kullanmaktadır, ancak gerçekliği fanteziden ayırmakta zorluk çekmektedirler. Ana korkular kişisel yaralanma, doğal afetler ve hayvanlar etrafında olma eğilimindedir. Çocuklarda korkular fobiye dönüşebilir. Bu nedenle çocuğunuzun korkusuyla yüzleşmesine yardım edin .

Çocuk olgunlaştıkça korku kaynakları değişebilir. Bir çocuk yaşam hakkında daha çok şey öğrenirken, korktukları şeylerin listesi büyümeye eğilimlidir. Bazı korkular gerçek ve bazıları hayali. Çocuğun hayatını önemli ölçüde bozan bir duruma dönüşmedikçe, müdahale gerektirebilecek bir bozukluk olarak görülmeleri olası değildir. Yalnız çocuğunuz sıklıkla korkuyorsa ve bu durum yaşamına müdahale ediyorsa en kısa zaman da bir terapistten yardım alın
 
Üst