Etiketler:
 1. handanca

  handanca Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  1 Nisan 2008
  Mesajlar:
  4.464
  Beğenilen Mesajlar:
  102
  Ödül Puanları:
  63

  Çocuklarda Kulak tüpü ameliyatı ile ilgili tüm bilgiler

  Konu, 'K.B.B Tedavisi' kısmında handanca tarafından paylaşıldı.

  kulağa tüp takılması ameliyatı izle kulak tüpü ameliyatı kulağa tüp takılması videosu kulak tüpü izle videosu Kulak Tüpü (ventilasyon=havalandırma) K.B.B uzmanı tarafından, kulak zarına yerleştirilen, küçük plastikten yapılmış makara veya tüp şeklinde cisimlerdir. Bu tüpler; orta kulaktan sıvının dışarı boşalmasını ve aynı zamanda da orta kulak boşluğunun havalanmasını sağlarlar.

  ventilasyon=havalandırma tüplerine ihtiyaç duyulmasının sebebi

  Ses dalgaları sağlıklı kişide, kulak zarı arkasında hava olduğu için kulak zarını titreştirir. Eğer orta kulakta sıvı birikmesi varsa, kulak zarı titreşemiyeceğinden işitme etkilenir.
  Bazen de; kulakta enfeksiyon kalmamasına rağmen, orta kulaktaki sıvı kalıcı olabilir. Bu gibi durumlar; "östaki kanalı" denilen orta kulak boşluğu ile burnun arka kısmındaki boşluğu birleştiren kanalın tıkanması ve bunun sonucu olarak, orta kulağa hava girişinin ve orta kulaktan sıvı çıkışının engellendiği durumlarda gelişir.
  Kulak enfeksiyonu tamamen iyileşen çocukların % 30'unda, iyileşmeden bir ay sonra orta kulakta halen sıvı olduğu belirlenmiştir. Bunların %20'sinde iki ay sonrasında halen sıvı belirlenmiş, bu vakaların %5'inde dört ay sonrasında halen sıvı varlığı belirlenmiştir. Çocuğun ilk 6 aylık dönem öncesinde kulak enfeksiyonu geliştiğinde orta kulaktaki sıvı daha kalıcı olmaktadır. Çocuk 5 yaşına geldiğinde östaki kanalı daha geniş bir yapıya ulaşır, bu nedenle kulak enfeksiyonları iyileşmesi sonrasında sıvı orta kulakta uzun süre kalamaz.
  Orta kulakta uzun süre sıvı kalmasında asıl önemli olan, bu süre içinde işitme azaldığından, çocuğun konuşmasındaki gelişme bozulur.

  Ventilason tüpü takılmasının faydaları nelerdir?
  Ventilasyon tüpleri orta kulaktan sıvıların dışarı akmasını ve orta kulağın yeniden havalanmasını sağlar. Tekrarlayan kulak enfeksiyonları ve bunun sonucunda işitmenin etkilenmesi riski önlenmiş olur. İşitme bu şekilde normale döndüğünden çocuğun konuşmasındaki gelişim de kesintiye uğramamış olur.
  Ventilasyon tüpleri orta kulaktaki sıvının, daha koyulaşarak orta kulakta kalıcı hasarlar oluşturmasını da önler. Ventilasyon tüpleri; çocuğun yaşı ilerledikçe, östaki tüplerine, gelişmesi ve daha iyi fonksiyon görmeleri için gereken zamanı tanır.

  Ventilasyon tüplerinin riskleri nelerdir?
  Ventilasyon tüpü takılan çocukların % 10'unda akıntılı ve ağrılı kulak enfeksiyonları devam etmektedir. Ancak, antibiyotik kullanımı gerektiren enfeksiyonların devam etmesi, ventilasyon tüpü takılmasının yan etkisi değildir. Tüp takılmasa da bu enfeksiyonlar aynı sıklıkla devam ederlerdi.
  Normal olarak bu ventilasyon tüpleri bir yılın sonunda dış kulak yoluna atılmaktadır. Tüpler atıldığında komplikasyonlar gelişebilir. Bazen çok çabuk atılırlar ve tekrar yerleştirilmeleri gerekebilir. Çok seyrekte olsa orta kulak boşluğuna düşebilir ve KBB uzmanı tarafından alınmalıdır. Eğer iki yıl sonrasında halen ventilasyon tüpü atılmamış ise alınabilir.
  Tüpler; alınması veya kendisi atılması sonrasında, kulak zarında beyaz lekelenmelere veya kalıcı bir delik oluşmasına neden olabilir.
  Oluşabilecek bu komplikasyonlar ve genel anestezi uygulanması, nedeni ile doktorlar, ventilasyon tüplerini gerçekten ihtiyacı olan çocuklara uygularlar.
  Ne zaman ventilasyon tüpü ameliyatı önerilir?
  Ventilasyon tüpleri takılması ameliyatı, çocuğunuzda aşağıda belirtilen durumların birkaç tanesi varsa önerilir:
  • Orta kulakta dört aydır devamlı sıvı bulunması.
  • Her iki kulakta sıvı bulunması.
  • Orta kulaktaki sıvının işitme kaybına neden olduğunun işitme testleri ile belgelenmesi. 20 dB' den fazla işitme kaybı, konuşmanın gelişimini ciddi olarak etkilemektedir. Ancak, orta kulağında sıvı bulunan birçok çocukta işitme normal sınırlarda belirlenebilir.
  • Orta kulaktaki sıvının konuşma gecikmesine neden olması (örneğin: 18 ayını doldurmuş bir çocuğun halen en az üç kelime konuşamaması, iki yaşını doldurmuş çocuğun 20 kelime bilmemesi v.s.).
  • Sürekli antibiyotik ve uygun tedaviler uygulanmasına rağmen tekrarlayan kulak enfeksiyonları ve orta kulakta sıvı birikmesinin önlenememesi.
  Orta kulakta sıvı nedeni ile çocuğunuzun geçici işitme azlığı varsa?
  Birçok çocukta orta kulakta sıvı olması nedeni ile geçici işitme kaybı gelişebilir. Bu işitmenin az olduğu geçici dönemde, çocuğunuzla yakın mesafeden konuşun, göz temasınız mutlaka olsun, tüm dikkatini size vermesini sağlayın ve anlayıp anlamadığını sorarak kontrol edin. Eğer çocuğunuz sizi iyi duymuyor ise normal konuşmanızdan daha daha yüksek sesle konuşmalısınız. Genelde yapılan hata, çocuk sizi gerçekten duymaz iken; çocuğun duymamazlıktan geldiği düşüncesidir. Çocuğunuz ile konuşurken geri planda ses oluşturan radyo televizyon gibi cihazların sesini kısmalısınız.
  Eğer çocuğunuz okula giderse; öğretmeni ile konuşarak öğretmene yakın oturmasını sağlamalısınız. (orta kulakta sıvı bulunması, kalabalıkta ve sınıfta gürültülü ortamda işitmeyi ve anlamayı daha da güçleştirir).
  Bu kısa dönemde geçici işitme azlığı nedeni ile oluşan konuşma gelişim eksikliğini çocukların çok kısa zamanda kapatabileceğini bilmelisiniz.
  Kulakta sıvı birikiminin kronikleşmesini nasıl önleyebilirsiniz?
  Kulakta kronik sıvı birikimi ve tekrarlayan kulak enfeksiyonları genelde östaki kanalının tıkanması sonucunda gelişir. Ancak bu rahatsızlığı daha kötüleştiren durumlar vardır:
  • Erişkinlerin sigara içtiği ortamda bulunması
  • Yatarken biberondan süt veya sıvı almaları, bu durum östaki kanalı yolu ile sütün veya sıvının orta kulağa ulaşmasını sağlar.
  • Sık olarak orta kulakta sıvı birikmesine neden olan burun ile ilgili allerjik durumlar, Çocukta saman nezlesi, egzema, astım veya gıda allerjisi varsa bu konu dikkatli araştırılmalıdır.
  • Büyümüş geniz eti nedeni ile gece horlaması
  Eğer yukarıda belirtilen konulardan birisi veya birkaçı birden çocuğunuzu etkiliyor ise önce onları tedavi ettirin veya etkenleri ortadan kaldırmalı, daha sonra çocuğunuza ventilasyon tüpü takılmasını düşünmelisiniz.


   
Çocuklarda Kulak tüpü ameliyatı ile ilgili tüm bilgiler konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Çorum ili ilgili tüm bilgiler

  Çorum ili ilgili tüm bilgiler

  hattuşaşa nasıl gidilir corum ile ilgili bilgiler çorum ile ilgili yazılar Senin yaptığını Çorumlu yapmaz diye bir atasözü vardır:D Çorum ilinin genel bilgilerini tam açacağım zaman niyeyse bu söz aklıma geldi:D Bu Atasözünü hangi amaçla söylemişler bilmiyorum ama şimdi sizlere Çorum ilnin genel olarak bilgilerini vermek istiyorum. GENEL BİLGİLER Yüzölçümü: 12.820 km² Nüfus: 609.863...
 2. Bıngıldak İle İlgili Tüm Bilgiler

  Bıngıldak İle İlgili Tüm Bilgiler

  bıngıldak ne demek bıngıldak nedir bıngıldak neresidir Yenidoğanların en hassas bölgelerinin başında bıngıldakları gelir melekler :) Son derece yumuşak ve hassas durumda olan bıngıldak nedir, yapısı nasıldır, gerçekten o kadar korunaksız mıdır aşağıda ki makalede tüm bu soruların cevaplarını bulacaksınız :) Memorial Suadiye Polikliniği Pediatri Bölümü’nden Uz.Dr. Selase Koç Sansar,...
 3. Kullandığımız Yağlar İle İlgili Tüm Bilgiler

  Kullandığımız Yağlar İle İlgili Tüm Bilgiler

  yağ çeşitleri yağlarla ilgili bilgiler Mutfağımızda hergün tükettiğimiz ve sevdiklerimize yedirdiğimiz yağlar hakkında neler biliyoruz melekler ? Televizyon reklamlarında doymuş yağ, doymamış yağ, trans yağ terimlerinden ne anlıyoruz ? Hangi yağı ne kadar tüketmemiz geekiyor ? En masum yağ hangisi ? Tüm bu soruların cevapları, yağ çeşitleri ile ilgili bilgiler aşağıda ki makalemizde :tik:...
 4. Göz Kapağı Ameliyatı İle İlgili Bilgiler

  Göz Kapağı Ameliyatı İle İlgili Bilgiler

  göz kapağı ameliyatı göz kapağı estetiği Sevgili melekler, yüze ifade kazandıran, bakışlarımızla anlam veren gözlerimiz zamana yenik düşer ve deforme olabilir. Bu deformasyonların sebebi yapısal da olabilir. Özellkle şikayetçi olunan göz deformasyonlarının başında gözaltı torbaları ve göz kapağı deformasyonları gelir. Artık günümüzde estetik müdahalelerle çare olunan göz kapağı ameliyatları...
 5. Kulak tüpü ameliyatı sonrası nelere dikkat etmek gerekir?

  Kulak tüpü ameliyatı sonrası nelere dikkat etmek gerekir?

  Orta kulak, kulak zarının arkasında yer alır. İçinde işitmeyi sağlayan örs, üzengi ve çekiç kemikçikleri bulunur.Orta kulak, kulak zarının arkasında yer alır. İçinde işitmeyi sağlayan örs, üzengi ve çekiç kemikçikleri bulunur. Dış ortamdan gelen ses zarı titreştirir ve bu kemikçikler aracılığıyla işitme sinirine ve beyne ulaştırılır. Orta kulak östaki borusu aracılığıyla burun arka kısmıyla...

Sayfayı Paylaş