Çocuklarda şizofreni tanısı ve tedavisi

Uzman SühaN

Administrator
Çocuklarda şizofreni tanısı ve tedavisi
Şizofreni, tüm zihinsel sağlık bozukluklarının en komplekslerinden biridir. Bozuk düşünceye, garip duygulara ve olağandışı davranış dil ve sözcük kullanımına neden olan, beyinde şiddetli, kronik problem oluşturanrahatsızlıktır. Beyindeki bir kimyasal dengesizliğin şizofreninin gelişmesi için gerekli kalıtsal bir faktör olduğuna inanılıyor. Şizorfreni,şizofreni nedir,şizofreni nedenleri,şizofreni belirtileri,şizofreni tedavisi hakkında ki tüm ayrıntıları makalemizin devamın da bulabilirsiniz.


çocuklarda şizofreni.jpg

Şizofreninin çok faktörlü olarak miras kaldığı düşünülmektedir. Çok faktörlü miras, birçok faktör ün bulunduğu anlamına gelir. Etkenler genellikle genetik ve çevresel olup, bilinmeyen çevresel faktörlerin yanı sıra her iki ebeveynden de oluşan bir gen kombinasyonunun özellik veya durum oluşturduğu bilinmektedir


Şizofreniden kimler etkilenmektedir?

Şizofreni, 12 yaşın altındaki çocuklarda nadirdir ve erken dönemlerde saptanması güçtür. Şizofreninin psikotik belirtilerinin aniden ortaya çıkması, ergenlik döneminin orta ila geç dönemlerinde sıklıkla görülür. ..Şizofreni den etkilenen 1 veya daha fazla aile üyesine sahip bir ailede doğan bir çocuk, şizofreni öyküsü olmayan bir ailede doğan bir çocuğa göre şizofreni geliştirme şansına sahiptir. Ebeveyn şizofreni varsa, bir çocuğun bozukluğa yakalanma şansı% 10'dur.


Şizofreni belirtileri nelerdir?

Şizofrenili çocuklarda davranış değişiklikleri yavaş yavaş, zaman içinde ortaya çıkabilir veya ani bir başlangıç gösterebilir. Çocuk tedricen daha utangaç ve geri çekilebilir. Tuhaf fikirler veya korkular hakkında konuşmaya başlayabilir . Aşağıdakiler, şizofreninin en yaygın semptomlarıdır. Bununla birlikte, her çocuk farklı belirtiler gösterebilir.

Gerçeğin çarpık algısı (hayallere gerçeklikten gelen zorluk)
Karışık düşünceler
Ayrıntılı ve tuhaf düşünceler fikirler
Şüphe ve paranoya (biri veya başka bir şeyin onlara zarar vermesi korkusu)
Halüsinasyonlar (tuhaf sesler duymak )
Aşırı huysuzluk
Şiddetli endişe ve korku
Düz etkileşim (konuşurken duygusal ifade eksikliği)
Sosyal çekilme
Dağınık ya da katatonik davranış

Şizofreni nasıl teşhis edilir?

Çocuk ve ergenlerde şizofreni genellikle bir çocuk ve ergen psikiyatrısı tarafından teşhis edilir. Diğer nörolog ,psikikiyatri sağlık uzmanları, genellikle, bireyselleştirilmiş tedavi ihtiyaçlarını belirlemek için kapsamlı bir zihinsel sağlık değerlendirmesinin tamamlanmasına katılırlar.


Şizofreni önemli bir psikiyatrik hastalıktır. Şizofreni tedavisi karmaşıktır. Çoçuk ya da ergenlerin şizofreni ile bireyselleştirilmiş ihtiyaçlarını karşılamak için bir takım terapiler sık sık gereklidir. Tedavi, bozukluk ile ilişkili semptomları azaltmayı amaçlar.

Şizofreni komplikasyonlarını azaltmak için önleyici tedbirler şu anda bilinmemektedir. Bununla birlikte, tanımlama ve erken müdahale, şizofrenili çocukların ve ergenlerin yaşadıkları yaşam kalitesini artırabilir. Ayrıca, ilk psikotik atak belirtileri düzgün ve hızlı bir şekilde ele alındığında tedavi çok başarılıdır. Şizofreninin tedavisi için reçete edilen ilaçları düzenli kullanmak çok önemlidir. Dozajlar ve ilaç tipleri etkinliği korumak için periyodik olarak ayarlanmalıdır.
 
Üst