Cola nın için de ne var ?

Uzman SühaN

Administrator
Cola nın için de ne var ?
Yıllardır colanın içinde böcek var söylentileri hiç kesilmedi.Ve bir çok insan colanın için de gerçekten böcek varmı yokmu merak ediyor.Bunca insan yanılabilirmi ? Colanın sır gibi tutulan içeriğin de neler var ?Yaz kış tüketip lıkır lıkır içtiğimiz coca colaya 15 eylül 2006 da içeriğinin açıklanması için dava açılmış.120 Yıllık geçmişi bulunan colanın sırrı açıklandımı tüm detayları yazımız da bulabilirsiniz öncesi ; iste Cola ve zararları , En İyi Temizlik Maddesi cola adlı konularımızı da incelemenizi öneriyoruz.


Çoğumuz colayı sveerek içiyoruz.Heleki çocuklarımızın en sık ve severek tükettiği içecekelrden biridir cola.Yıllardır içeriği hakkında bir çok iddaa yolsada hiç bir girişim cola tüketiminin önüne geçemedi.Cezbedici bir kaç saniyelik reklamların altında gerçekten tiksindirici zararlı maddeler mi var ? Bağımlılık yapıyor ,için de alkol var,renginini böcekten alıyor,meyan kökü kepçeyle alınırken farelerde presleniyor vs gibi iddiaların gerçekten dayanağı var mı ?Coca Cola şişeleri üzerinde içerikle ilgili bilgiler tam olarak yer almadığın dan bu kadar sorunun merak uyandırması doğal. Şirketin güvenlik gerekçesiyle sadece 2 kişi coca colanın formülünü biliyor.Bu kadar spekülasyona maruz kalan içeceğin içeriğini şüpheli bulduğumdan uzun zamandır tüketmiyorum.Tüketilmesini de önermiyorum.Faydasından çok zararı olan ,ne olduğu belli olmayan, bu içecek yerine farklı alternatif bir çok içeceğimiz var.Limonata,soğuk çay,meyva suları,maden suları, vs Bunları tüketmek ve çocuklarımızı da bu içeceklere yönlendirmek faydalı olucaktır.Şimdi colayla ilgili söylentileri ve içeriği hakkında araştırmalarım sonucu elde ettiğimiz bilgileri paylaşıyoruz.


colanın içinde ne var.jpg
Yıllardır kolaya karşı bir argüman olarak kullanılan “kolada böcek var” iddiası kanıtlandı.

Öncelikle Kolaya renk veren böcek olarak bilinen cochineal, gıdadan kozmetiğe kadar birçok sektörün adeta hayat iksiri oldugunu bilmekte fayda var.O olmadan ne sosisin rengi pembe, ne rujlar rengârenk, ne de kolalar şu anki renginde olabilir. Sağladığı kırmızı renk nedeniyle cochineal böceği, ilk olarak Aztekler tarafından kök boyası olarak kullanıldı. Böcekten elde edilen carmine boya pigmenti şu anda ise dünyada dev bir piyasa. En büyük alıcısı da gazlı içecek üreticileri, gıda firmaları ve kozmetikçiler.Doğal bir katkı maddesi olması nedeniyle de dünyada giderek önemi artan carmine isimli katkı maddesinin hava şartlarına bağlı olarak üretiminin bir miktar azalması nedeniyle fiyatı fırladı. Gazlı içecek firmaları birçok fabrikada üretimi kapattı. Geçen yıl kilosu 200-250 euro olan carmine, şu anda piyasada 450-500 euroya bile zor bulunuyor.


Yıllardır halk arasında asparagas olarak görülen ‘kolanın içinde böcek var’ söylentilerinin de gerçek olduğunu Türkiye’de son yıllarda oluşan ‘cochineal’ piyasası gözler önüne seriyor. Türkiye’de carmine katkı maddesinin yaklaşık 10 ithalatçısı bulunuyor. Türkiye’nin önde gelen gıda katkı maddeleri ithalatçılarından Ünak Gıda da bunlardan biri. Şirketin Genel Müdürü Atilla Kendigelen, 11 senedir carmine ithalatı yaptıklarını açıklıyor. “Ancak son bir iki yıldır ithalatta patlama var. Çünkü AB’ye uyum kapsamında daha önce kullanılan katkı maddeleri yasaklandı. Fermente edilmiş pirinç de bunlardan biri” diyen Kendigelen, Türkiye’de sadece gıda sektörünün yılda 50 ton carmine kullandığını açıklıyor. Kendigelen, Ünak Gıda olarak yılda 15 ton civarında carmine ithalatı yaptıklarını anlatıyor.Dev fabrikalarda işleniyor Cochineal böceği Meksika, Bolivya, Şili, Kanarya Adaları ve Peru’da dikenli kaktüslerin üzerinde yaşıyor. Doğal ortamında çoğaldığı gibi kültürel olarak da yetiştirilebiliyor. Böceklerin üretimi için büyük çiftlikler bulunuyor. Peru, Şili ve Meksika’da bulunan büyük fabrikalarda toplanan böcekler işleme tabi tutuluyor. Işınlanıp hijyenik hale getiriliyor. Daha sonra da toz haline getirilerek satışa sunuluyor.


Fakat bu kolanı tamamen zararsız oldugu anlamına gelmiyor.


İlk 10 dakika:10 çay kaşığı şeker vücudunuza girer (Günlük almanız gereken şeker miktarının tamamı kadar). Fosforik asit tat alma duyunuzu keser ve aşırı şeker yüklemesinden dolayı kusmanızı engeller.20 dakika:Kan şekerinizde ani bir yükselme olur, yüksek miktarda insulin patlamasına neden olur. Karaciğeriniz vücudunuzdaki şekeri yağa çevirerek buna bir yanıt verir. Bu sadece bir kaç dakika içinde olur40 dakika:Kafein emilimi tamamlanır. Göz Bebekleriniz büyür, kan basıncınız yükselir, karaciğeriniz kana daha fazla şeker pompalamaya başlar. Beyninizdeki adenozin reseptörleri rehaveti önlemek için bloke olur.45 dakika:Beyninizde dopamin salgısı artar. Bu tıpkı eroinin vücuta yaptığı tepkimelere benzer.*60 dakika:Kafeinin diüretik özellikleri baş gösterir (tuvalet ihtiyacı). Bu da vücutta depolanmış kalsiyum, magnezyum ve çinko’nun da beraberce dışarı atılması demek.Bir süre sonra şeker ihtiyacını tekrar duymaya başlayacaksınız, kendinizi halsiz ve bitkin hissedeceksiniz. Vücudunuzda kola ile aldığınız bütün su tekrar dışarı atıldığı için susuzluğunuzu tekrar hissedeceksiniz. Şeker ihtiyacını takiben, kafein isteği de başlayacak (sigaradaki gibi) (bu olay butun cola’larda gecerlidir.)
kaynak : onedio.com


Yaklaşık yüzyıldır dünyanın en sıkı korunan sırlarından biri deşifre olmuş olabilir. Mark Prendergast'ın konuyla ilgili kitabı şirketin güvenlik gerekçesiyle sadece 2 kişinin bilmesine izin verdiği Coca Cola'nın formülünü çözdüğünü iddia ediyor.

İngiliz Metro gazetesinde yer alan habere göre, şirketin kurucusunun yazdığı formülü ele geçirdiğini iddia eden Prendergast, içeceğin içinde kişniş, tarçın ve neroli gibi maddeler bulunduğunu iddia ediyor. Prendergast'a göre, bu 7 madde içeceğe meşhur tadını kazandırıyor. Prendergast'ın en dikkat çekici iddiası ise, şirketin bu tatları bastırmak için Coca Cola'yı 24 saat boyunca özel bir içerik içinde beklettiği


Mark Prendergast'ın bulduğunu iddia ettiği formül şöyle:


29,5 ml sitrat kafein
29,5 ml Vanilya özü
88,7 ml sitrik asit
Çeyrek misket limonu
14 kg şeker
9,5 litre su


Yıllardır komplo teorilerinin değişmez konusu olan ve içinde bulunan maddeler hakkında sıklıkla spekülasyonlar üretilen Coca Cola'yı diğer markalardan ayıran en büyük özelliği şüphesiz sahip olduğu tat. İçeceğe bu tadı veren bitkisel maddeleri sır gibi saklayan şirket, belkide dünyanın en merak edilen sırrını kendi CEO'sundan bile saklıyor.
 
Geri
Üst