1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  117
  Ödül Puanları:
  0

  Corio, gözünü Anadolu'ya dikti

  Konu, 'Ekonomi-Finans-Borsa' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  Akmerkez'in yüzde 46.9'unu alarak 2005'te Türkiye pazarına adım atan Hollandalı yatırım şirketi Corio'nun İcra Kurulu Başkanı Koray Özgül, Hollanda, İspanya, Fransa ve İtalya'dan sonra Türkiye'yi beşinci 'faaliyet bölgesi' ilan ettiklerini söyledi. Koray Özgül, Corio'nun Türkiye'deki yeni stratejisini şöyle açıkladı:
  "Bundan böyle tatlı sularda oynamayı bırakarak daha aktif olmaya karar verdik. Yeni stratejimiz, büyük şehirlerdeki 'farklı' alışveriş merkezleri ile Anadolu şehirlerindeki 'ilk' alışveriş merkezlerini satın almak olacak."
  Büyük şehirlerde ilgilendikleri alışveriş merkezlerinin mutlaka 'farklı' olması gerektiğini ifade eden Koray Özgül, şunları söyledi:
  "Önümüzdeki dönemde farklı olanlar ayakta kalacak. Örneğin Akmerkez, bölge ve müşteri profili açısından, Kanyon ve İstinye Park mimarisiyle farklı. Biz de farklı olanları satın alacağız."
  Anadolu'daki alışveriş merkezlerini ise ilk olmalarının getireceği avantaj nedeniyle tercih edeceklerini kaydeden Özgül, şöyle konuştu:
  "Adapazarı'ndaki Ada alışveriş merkezi 25 bin metrekare olmasına rağmen satın aldık. Çünkü Adapazarı'nın ilk alışveriş merkezi olacak. İlk olanlar en iyi markaları seçer ve her zaman önde olur. Bu nedenle küçük de olsa ilk yapılanları satın alacağız."  'Ortakla iş yapmak zor'
  Yeni alışveriş merkezi alırken 'hissedar' olmak yerine 'yüzde 100'ünü alma' yolunu tercih edeceklerini kaydeden Özgül, şunları söyledi:
  "Yatırım yapacağımız alışveriş merkezlerinin kontrolünü ele alacağız. Ortaklık her yerde bilinen bir şeydir. Ortakların çok iyi anlaşması, düşüncelerin eldiven gibi oturması lazım. Bu çok kolay değil. Ortaklar kendi başlarına çok iyi bir işadamları olabilir ama beraber iş yapabilmek çok kolay değil, hızı azaltıyor. Bazı bölgelerde yine de ortaklık olabilir. Mesela kaç tane Akmerkez var? Akmerkez benzeri bir yer olursa yine ortaklık yapılabilir."


  'Fiyatlar gerileyecek'

  İstanbul'daki alışveriş merkezi fiyatlarının 'hadleri aştığını' ifade eden Özgül, şöyle devam etti:
  "İstanbul ve Ankara'da bundan sonra kim alışveriş merkezi alırsa çok ciddi risk alır. Ev fiyatları gibi alışveriş merkezi fiyatları da inecek. Artık denizde su bitti. Bazı alışveriş merkezlerinden çekilmeler başladı. Kiracılar seçici olmaya başladı. Daha kötüsü de olacak. İyi işletilmeyenler tasını tarağını toplayıp gidecek."

  'Fazla yabancı yatırımcı yok'

  Akmerkez'in satın alınması haberinin Avrupa'da büyük yankı uyandırdığını belirten Koray Özgül şöyle konuştu:
  "Corio'nun Akmerkez'i alması hem iyi hem de kötü oldu. İyi oldu çünkü Türkiye'ye yönelik bir yatırım hevesi oluştu. Kötü tarafı da şu: Hemen arkasından piyasaya bir sürü firma doldu. Çok yabancı yatırımcı var deniyor ama bakarsanız sadece Cevahir'de Kuveytlileri ve Corio'nun yaptığı atakları görürsünüz. Bir de Multi'nin kendisinin yaptığı yerler var. Satın alma anlamında fazla bir şey yok."

  'Türk insanı çok müzakereci'

  Türkiye'de yabancı yatırımcının azlığını, Türk insanının müzakereciliğine bağlayan Koray Özgül, şöyle devam etti:
  "Yabancıların ilgisi nedeniyle alışveriş merkezlerinin fiyatları hızla yükseldi. Türk insanı çok müzakereci. Bıçak kemiğe dayanana kadar müzakere ediyor. Bana kalırsa bu biraz da açgözlülük. Bu nedenle artık Avrupa'da Türkiye yerine Ukrayna ve Sırbistan konuşuluyor."


   
Corio, gözünü Anadolu'ya dikti konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Gözünü oyunculuğa dikti

  Gözünü oyunculuğa dikti

  Gözünü oyunculuğa dikti Ünlü şarkıcı Britney Spears'ın eski eşi Kevin Federline, Amerika'da beğeniyle izlenen 'One Tree Hill' dizisinde rol almaya başladı. Artık eski eşi Britney Spears'la ilgili hiçbir şey duymak istemediğini belirten Federline, "Şu anda tek hedefim iyi bir oyuncu olmak, bunun için kendimi yetiştireceğim" diye konuştu. Son olarak geçtiğimiz yıl albüm çıkaran ünlü...
 2. Corio, Tekirdağ'da alışveriş merkezi aldı

  Corio, Tekirdağ'da alışveriş merkezi aldı

  tekiradaki mağazalar tekira colins tekira resimleri Akmerkez'i satın alarak Türk alışveriş merkezi piyasasına iddialı bir adım adan Hollandalı Corio şirketi, Tekirdağ'da yapımı devam eden Tekira alışveriş merkezini satın aldığını açıkladı. Colin's ve Loft markasının yaratıcısı Eroğlu grubu ile eski bitkisel yağ sanayicisi Özdoyuran ailesinin ortaklığıyla inşa edilen Tekira alışveriş merkezi 30...
 3. Dikiz Aynaları

  Dikiz Aynaları

  Dikiz Aynaları Önce dikiz aynası ile başlayalım. Dikiz aynasını gece konumuna getirince, arkadaki arabaların farlarının ışıklarının sizi rahatsız etmeden nasıl arkayı görebildiğinizi hiç merak ettiniz mi? Eğer evinizde gece ışıklar açık ve dışarısı karanlık iken pencerenin önünde durursanız, camdan aksinizi bir aynaya yakın netlikte görebilirsiniz. Dikiz aynalarında da bu özellik kullanılır....
 4. Anadolu'ya bir ateş düştü.

  Anadolu'ya bir ateş düştü.

  emrah kayadelen Tunceli'de şehit düşen vatan evladının yedisi de yüreğimize ateş düşürdü. Bir de jandarma er Emrah Kayadelen'in Anadolu Ateşi grubunda dans ettiğini öğrenince söylenecek tüm sözleri tükettik. Geriye yalnız bu başlık kaldı: ANADOLU ATEŞİ! Emrah Kayadelen 21 yaşında, bilgisayar...
 5. Leyla sahneye göz dikti

  Leyla sahneye göz dikti

  hircin kiz kadife gökçe bahadır nasıl zayıfladı gökçe bahadır zayıfladı Oyunculuğu çok güzel bence sinemadada ses getirir hadi hayırlısı:D “YAPRAK DÖKÜMÜ”NÜN BEDBAHT LEYLA’SI GÖKÇE BAHADIR, YENİ SİNEMA FİLMİ “HIRÇIN KIZ KADİFE”DE KARADENİZLİ BİR GENÇ KIZI CANLANDIRACAK. BAHADIR, OYUNCULUKLA YETİNMEYİP MÜZİĞE DE EL ATMAYA KARAR VERMİŞ. OYUNCU, HAYATININ VE PROJELERİNİN...

Sayfayı Paylaş