Cücelik nedir nedenleri nelerdir ?

Uzman SühaN

Uzman SühaN

Administrator
Cücelik nedir nedenleri nelerdir ?
Cücelik kısıtlı büyüme, boy kısalığı ile karakterize bir durumdur.Cücelik, tıbbi veya kalıtsal bir durumdan ötürü olağandışı derecede kısa boya sahip olmaktır.Kök gelişimini etkileyen genetik bir kusur olan Akondroplazi, cüceliğin en yaygın sebebidir, ancak kısa boya neden olabilecek bir çok durum vardır.Cücelerin bazı biçimleri doğum sırasında yüz ve iskelet özelliklerinin ortaya çıkışı ile belirginleşirken diğerleri ölçme çizelgelerinde zamanla teşhis edilirler.


cücelik nedir.jpg

Çoğu cücelik vakası, iskelet gelişimini etkileyen bir doğum kusuru olan akondroplazi kaynaklanır ancak kronik hastalıklardan malnutrisyona kadar pek çok sağlık durumu büyüme ve gelişmeyi sınırlayabilir. Cüceciliğin belirleyici semptomu (veya işareti) alışılmadık derecede kısa boydur.Bu vakalarda vücut orantısız olabilir, çoğunlukla baş ve gövde ekstremitelere oranla daha büyüktür, orantısız boy kısalığı bilinen bir cücelik türüdür. Diğer tıbbi koşullara bağlı cücelik, orantılıdır, genel boy kısalığı ile normalde orantılı bir vücuda sahiptir..


Cücelik nedir ?

Cücelik için kullanılan tıbbi terim büyümenin sınırlı olmasıdır. Durum, tipik olarak, durumun nedenine bağlı olarak, kısa boy ve çeşitli diğer belirtilerle karakterizedir.Kısıtlı büyümeye neden olabilecek farklı bozukluk mevcuttur bireyler arasında semptomlar çok değişir.

Orantılı cücelik
Baş, gövde ve ekstremitelerin hepsi birbirine orantılıdır, ancak ortalama büyüklükte bir kişininkinden çok daha küçük olduğunda, durum orantılı cücelik olarak bilinir.Bu tür cücelik genellikle bir hormon eksikliğinin sonucudur. Hala büyüyen bir çocukta hormon enjeksiyonu ile tedavi edilebilir. Sonuç olarak, orantılı cücelikle doğan birisi ortalama bir yüksekliğe erişebilir veya ona yaklaşabilir.

Orantısız cücelik
Bu, en yaygın cücelik türüdür. Adından da anlaşılacağı gibi, vücudun birbirine orantısız olmasıyla karakterizedir.

Cüce gebeler

Cüce gebeler, solunum problemleri de dahil olmak üzere kendi potansiyel komplikasyonlarını gösterebilir. Sezaryenle doğum genellikle gereklidir, çünkü pelvik bölgenin büyüklüğü vajinal doğum yapmaya izin vermez.Orantılı cücelikli bazı insanlar için, organların yetersiz gelişimi önemli sağlık sorunlarına yol açabilir.


Orantısız kısa boya sahip olan insanlar aşağıdaki özelliklerden bir veya daha fazla belirtilere sahip olabilirler

Skolyoz - omurganın bir yanı eğrilir .
Kifoz - üst omurga dışa doğru kıvrılır .
Sırt sorunları - Belirli koşullarda, bu omurga problemleri, omurgayı terk eden omurilik ve sinirlerin sıkışmasına neden olabilir. Bu, kalçalarda, dizlerde ve bacaklarda ağrı ve uyuşukluğa neden olur ve hareket etmeyi zorlaştırabilir.
Vücudun geri kalanına kıyasla en ağır kafa dır , bu dengeyi zorlaştırır .
İşitme zorlukları - küçük çocuklar işitme zorlukları ve konuşma ve dil sorunları yaşayabilir.

Sınırlı büyüme (cücelik), birçok farklı tıbbi durumdan kaynaklanabilir ve bazı koşullarda diğerlerinden daha belirgindir.Cücelik kısa boylu bir durumdur. Tıbbi veya genetik bir durumdur.Cüceliğin iki ana kategorisi vardır: orantısız ve orantılı cücelik.. Orantılı cüceliğin sebepleri büyüme hormonu eksikliği gibi metabolik ve hormonal bozuklukları içerir .

Orantısız boy kısalığı ile ilişkili durumlara genellikle hatalı bir gen neden olur. Etkilenen genler, kemiklerin ve kıkırdağın düzgün gelişmesini durdurarak büyümenin kısıtlanmasına yol açar. Kısıtlı büyüme tanısı (cücelik) belirtilere, boyun ölçümü, aile öyküsü ve testlere dayanmaktadır.Gerçek büyüme hormonu eksikliği olan çocuklar büyüme hormonu tedavisine çok iyi cevap verirler. Diğer koşulları olan çocuklarda büyüme yanıtı değişebilir ve çocuğun büyüme modeline bağlı olarak farklı yaşlarda tedavi başlanabilir.

Büyüme hormonu eksikliğinin teşhisi

Büyüme hormonu eksikliği genellikle büyüme hormonu uyarı testleri kullanılarak teşhis edilir.Büyüme hormonu seviyesi normalden düşük bulunursa, büyüme hormonu eksikliğini gösterir.Büyüme hormonu eksikliği, sentetik büyüme hormonu enjeksiyonlarının uygulanması ile tedavi edilebilir..

Durum ve bunun nedenini teşhis etmek için fizik muayene, aile öyküsü, kan ve idrar testleri, görüntüleme çalışmaları, biyopsiler ve genetik testler kullanılabilir. Orantısal kısa boy bir çocuğun büyüme ve gelişmesinin ilerlemesini takip eden düzenli doktor ziyaretleri sırasında sıklıkla teşhis edilir. Büyüme hormonu eksikliğine bağlı boy kısalığı tedavi edilebilir.Diğer durumlarda cüceliğin tedavisi edilemez.Bununla birlikte gelen tıbbi durumlar ve komplikasyonlar, bir takım sağlık uzmanlarının dikkatini gerektirir. Akondroplazisi olan insanlar genellikle gecikmiş motor gelişim, uyku apnesi, omurga darlıkları ve artrit de dahil olmak üzere diğer sağlık sorunları yaşarlar. Doğumdan itibaren büyüme hormonu eksikliği olan çocuklar, düşük kan şekeri atakları gösterebilir ve ertelenmiş (gecikmiş ) ergenlik yaşayabilir .Cücelik tanısı öncelikle çocuğun yüksekliği, ağırlığı ve baş çevresi ölçümlerine dayanır. Diğer faktörler, genetik, aile tıbbi geçmişi ve hormon testleri ve görüntüleme çalışmalarının sonuçlarını içermektedir.Toplumda önyargılar ve cehalet ile baş etmek, cücenin hayatını zorlaştırabilir.Kişinin durumla baş edebilmesi için psikolojik destekte alması gerekir..
 
Üst