Etiketler:
 1. THESECRET

  THESECRET "Adalet olunca yiğitliğe lüzum kalmaz"

  Kayıt:
  16 Temmuz 2014
  Mesajlar:
  2.146
  Beğenilen Mesajlar:
  225
  Ödül Puanları:
  63
  Şehir:
  İstanbul

  Damar Tıkanıklığı Nedir? Belirtileri Nelerdir?

  Konu, 'Kalp Hastalıkları' kısmında THESECRET tarafından paylaşıldı.

  damar tıkanıklığı nedir ,damar tıkanıklığı belirtileri nelerdir,damar tıkanıklığı neden olur,damar tıkanıklığı nedenleri,damar tıkanıklığı hakkında tüm bilgiler, < Konu Resmi..>


  Bu rahatsızlık kişilerde bir anda beliren bir rahatsızlık değildir. Yavaş yavaş belirir. Başlangıçta herhangi bir belirti gözlemlenmeyebilir. Kişinin yaşayışına, genetik durumuna ve değişik faktörlere bağlı olarak zaman içerisinde ortaya çıkar. İleri safhalara ulaşmadan farkedilme ihtimali düşük olan bir hastalıktır.
  Bu rahatsızlıkda belirti, damarda olan tıkanıklığın yeri ile ilgilidir. Damar tıkanıklığı nedeni ile dokulara yeterli oksijen gidemez ve sonucunda ilgili bölgedeki kan dolaşımı engellenir.
  Damar setliğinin en belirgin özelliği göğüs kafesinin ortasında oluşan baskı, sıkışma ve ağrı olarak bilinse de bazen de omuz, kollar, çene yada sırt bölgesinde aynı tepkilere rastlanabilir. Bu tarz bir şikayetiniz mevcut ise en kısa sürede bir kardiyolojik muayeneden geçmeniz gerekmektedir.
  Kişinin kalça, baldır veya uyluk kaslarında zorlamayla ortaya çıkan bazı ağrılar, kasık veya bacak damarlarında meydana gelen bir tıkanıklığın habercisi olabilir.
  Aynı şekilde, kol veya bacakta gelişen güç kaybı, ani gelişen görme veya konuşma bozukluğu gibi belirtiler de beyne kan götüren damarlarda meydana gelen bir tıkanıklığın ve bu tıkanıklık sonucu gelişen inmenin habercisi olabilir.
  Kişinin göğsündeki sıkışma ve vücudun farklı yerlerinde hissedilen ağrılar (Angina pektoris gibi) yine koroner damarlardaki bir tıkanıklığa işaret edebilir.
  Arteriyosklerozda belirti damarda olan tıkanıklığın veya arızanın yer ile ilgilidir. Bu rahatsızlığın nedeni ile dokulara yeterli oksijen gidemez, sonucunda ilgili bölgedeki kan dolaşımı engellenir.
  Lezyon beyinde ise; görme ve konuşma bozuklukları, hafıza kaybı, kısa süreli bilinç kaybı, yer ve zaman kaybı, kol veya bacaklarda kas gücünün ani ve geçici olarak zayıflaması ve beyin trombozu gelişir.
  Lezyon kalpte ise; kalp kasının kasılma gücü zayıflar. Kalpte ritim düzensizlikleri, göğüs ağrıları ve sonunda ise kalp krizi oluşur.
  Lezyonlar bacakta ise; yürürken kramp ağrıları, ısı kaybı, kramplar, deride kalınlaşma ve koyulaşması oluşur.
  Böbrekte ise; kan basıncının artması, böbrek fonksiyonlarında işlev kaybı meydana gelebilir.
  Damar Tıkanıklığı Nedenleri

  Kilo problemleri
  Egzersiz yapmama, fiziksel aktivite eksikliği
  Alkol, sigara kullanımı
  Psikolojik bozukluklar
  Aşırı yağlı beslenme
  Kanamalardan kaynaklanan problemler
  Demir eksikliği
  Tedavisi Nasıl Yapılır

  Aterosklerozda hedef, hastalığın ilerlemesinin engellenmesidir. Bu sebeple tedavisinden daha fazla önemli olan yukarıda sayılan özelliklerin sizde bulunmamasıdır.
  Tıkanma meydana gelmişse doktorun tedavi yöntemine göre, tıkanan damara anjiyo, stent yada bypass uygulaması yapılabilir.
  Bitkisel Tedavi
  Halk arasında kalp hastalıkları için uzun yıllardır kullanılan, uygulanan bir çok yöntem vardır.
  En sık duyulan ve uygulanan sarmısak, limon ve sirkeyi karıştırıp, bir müddet bekletip içmektir.
  Bu karışımın aslında çok özel bir etkisi yoktur. Sarmısak, limon ve sirke zaten kalp ve damar sistemi için çok faydalı besinlerdir. Başta kolesterol olmak üzere kan yağlarını düşürücü etkisi vardır. Yani bu karışım kalp damarlarını açmaz.
  Halk arasında oğul otu bitkisi damar açıcı olarak kullanılmaktadır. Aslında oğul otunun damarları açması mümkün değildir ama kalp hastalarına başka şekilde faydalı olmaktadır.
  Kalp damar tıkanıklığı olan insanlarda, kalp ağrısı ve ölüm korkusu yüzünden sinirsel kalp çarpıntıları yaşanabilmektedir. Oğul otu iyi bir sakinleştiricidir. Günde 2-3 bardak oğul otu çayı içen hastalarda sinirsel kalp çarpıntıları azaldığı yada tamamen geçtiği görüldüğü için kişi kendini iyileşmiş, damarları açılmış zannedebiliyor. Oğul otu uykusuzluğa da iyi geldiği için hastalar geceleri çok daha rahat uyuyabilmektedir.
  Alıç bitkisinin kalp damarları ve tansiyon üzerindeki iyi etkileri artık bilim adamlarınca da kabul edilmiştir. Günde 2-3 bardak alıç çayı içmek ve alıç meyvası yemek kalp hastaları için faydalıdır.
  Bitki çaylarının kolesterolü düşürmede, çarpıntıları engellemede çok faydalı olduğu belirtilirken sadece bitki çayları ile damarların açılmasının mümkün olmadığını belirtmektedirler.
  Kalp damar tıkanıklığını açmak için saf bitki özleri kullanılmasının gerekli olduğunu savunmaktadırlar.
   
 2. kamuran06

  kamuran06 Forum Okuru

  EDIT BY BEYZA BAŞKA SİTEYE YÖNLENDİREN REKLAM LİNKİ BIRAKMAYIN.REKLAM VERMEK İSTİYORSANIZ İLETİŞİME GEÇİN. sebeplerinden biri de sigara ve alkol kullanımı diyebilir miyiz ?
   
  Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 30 Temmuz 2015
  THESECRET bunu beğendi.
 3. THESECRET

  THESECRET "Adalet olunca yiğitliğe lüzum kalmaz"

  Kayıt:
  16 Temmuz 2014
  Mesajlar:
  2.146
  Beğenilen Mesajlar:
  225
  Ödül Puanları:
  63
  Şehir:
  İstanbul
  hatta en baş sebep diyebiliriz
   
Damar Tıkanıklığı Nedir? Belirtileri Nelerdir? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Şah damarı tıkanıklığı neden olur?

  Şah damarı tıkanıklığı neden olur?

  şah damarı tıkanıklığı nedir,şah damarı tıkanıklığı belirtileri,şah damarı tıkanıklığı belirtileri,şah damarı tıkanıklığı tedavisi hakkında bilgiler Karotis hastalığı beyni besleyen karotis damarının daralması yada tıkanmasıdır. Karotis hastalığı felç yada beyin fonksiyonlarının kaybı ile karakterize bir durum olan inme nin en önemli nedenidir. Karotis hastalığı en sık ateroskleroz yani...
 2. Bacakların Atardamar Tıkanıklığı Nedenleri

  Bacakların Atardamar Tıkanıklığı Nedenleri

  Bacakların damar hastalığı ayaklara ve bacaklara giden atar damarların daralması veya tıkanması anlamını taşır. En yaygın neden ateroskleroz yani damar sertliği olmakla beraber, Buerger hastalığı ve atar damarların balonlaşıp tıkanmaları (tromboze anevrizmalar) diğer tıkanıklık nedenleridir. Bacakların damar hastalığı gelişimi için başlıca risk faktörleri sigara, hipertansiyon, şeker...
 3. Ateroskleroz Damar Sertliği Nedenleri

  Ateroskleroz Damar Sertliği Nedenleri

  Ateroskleroz atardamarların içinde darlık oluşturacak şekilde içinde yağ bulunduran tabakalar (plaklar) oluşumu ile karakterize ve damarlarda sertliğe neden olan bir durumdur. Aterosklerotik damarlar kalınlaşır, sertleşir ve sonunda da tıkanır. Ateroskleroz tüm dünyada en yaygın damar tıkanıklığı nedenidir. Nedenleri: Ateroskleroz atardamarların en yaygın hastalığıdır. Yağ, kolesterol damar...
 4. Bağırsak damar tıkanıklığı nedenleri

  Bağırsak damar tıkanıklığı nedenleri

  Barsak damarı tıkanıklıklarında, tıkanıklığın türüne (daralma ya da tam tıkanma), hızına (akut ya da kronik olması) ve tıkanan barsak damarı sayısına göre, hastada hiçbir şikayet olmayabilir ya da barsaklarda iskemi sonucu gangren ve hatta ölümle sonuçlanabilen durumlar ortaya çıkabilir. Anatomi: Barsaklar karındaki aorta atardamarın ön kısmından çıkan 3 atardamar tarafından beslenirler:...
 5. El parmaklarında damar hastalıkları

  El parmaklarında damar hastalıkları

  Raynaud fenomeni çoğu kez soğuk, stres gibi uyaranlar sonucunda el veya ayak parmaklarının kan dolaşımının ani ve geçici olarak durmasıdır. Olay önce parmakların beyazlaşması sonra morarması daha sonrada kırmızılaşması şeklinde belirti verir. Aslında Raynaud fenomeni bir çok hastalıkla örneğin kol damarlarının hastalıkları, çeşitli romatizmal hastalıklarla beraber görülebilmekle beraber hiçbir...

Sayfayı Paylaş