gebe
 1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Damla hastalığı nedir

  Konu, 'Herşeyin başı sağlık !' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  damla hastalığı nedir gut hastalığı, damla hastalığı, nedir, diğer adı, tedavisi, belirtileri, diyeti, beslenme  Diğer adı gut hastalığı olan damla hastalığı neden kaynaklanır ve nasıl tedavi edilmelidir; buyrun bu yazımızda bilgi sahibi olalım Melek'ler:)


  [​IMG]

  Gut Hastalığı Nedir ? Gut Belirtileri Nelerdir ?

  Damla hastalığı temel besinlerin metabolizmasında başgösteren bir bozukluktur. Bu hastalıkta, eklemlerde ve deri altında bir ürik asit olan sodyum ürat birikir. Damla hastalığı çok eski zamanlardan beri bilinen bir hastalıktır. M.ö. IX.yüzyılda yazılmış tıp kitaplarında bu durumun belirtilerinden söz edilmektedir.
  Buna karşın, belirtilerle vücuttaki kimyasal olaylar arasındaki ilişkiler, ancak son yıllarda yapılan araştırmaların yardımıyla ortaya çıkarılmıştır. Damla hastalığının ivegen ve süreğen olmak üzere iki türü vardır. İvegen damlada eklem ağrıları başgösterir. Ağrılar genellikle ayak başparmağının eklemlerinde ortaya çıkar. Bu durumda eklem dokusu kızarır, şişer ve ayrıca sıcaklığı ve duyarlılığı artar.

  Ağrıların etki süresi tedavi yapılmasa bile 7-8 günü geçmez. Bir başka ağrı dönemine kadar hastanın fazla sıkıntısı yoktur. Ancak ağrıların sürdüğü durumlarda hastalık süreğenleşir ve eklemler zedelenir. Süreğen damlanın başlıca belirtisi eklemlerdeki sodyum birikmesidir.

  Akyuvarlar bu birikimleri yoketmek amacıyla bir madde salgıladıkları zaman eklem zarında yangılanmalar ve sinovya sıvısındaki (eklemlerin birleşme yerlerinde kayganlığı sağlayan sıvı) asit miktarında artış görülür. Asit miktarındaki bu artış sodyum üratın erimesini güçleştirerek biriken tuz miktarının artmasına yolaçar. Ayrıca kandaki ürik asit miktarı da iki katına çıkacak kadar artar. Damlanın başlıca belirtilerinden biri de tofus diye adlandırılan deri altı yumrularıdır. Bu yumrular kimi zaman ağrısız olurlar ve bu nedenle zararlı sayılmazlar.

  Ancak irileşirlerse, sarılı oldukları deri katı gerilir. Bunun sonucu, deri bir noktada patlayarak içerdiği sodyum kristallerinin dışarı atılmasına yolaçar. Sodyum kristalleri böbreklerde biriktiklerinde böbreğe zarar verebilirler; hatta böbrek taşı yaptıkları da olur. Damla hastalığının çeşitli nedenleri vardır. En önemli neden kalıtım olmakla birlikte, bazı kan ve böbrek hastalıkları da damla hastalığına yolaçabilmektedirler.

  Bu hastalıkların damla hastalığı sonucunu doğurmaları, plazmada ürik asit artışına sebep olmalarına bağlanabilir. İvegen damla üzüntü, beslenme zorlukları, eklem zedelenmeleri ve ameliyatlar nedeniyle de ortaya çıkabilir. Ürik asit yararsız bir madde olduğu için dışarı atılmaktadır. Gereğinden fazla üretilmesi durumunda vücuttaki sıvılarda birikir. Ancak, eriyen bir madde olmadığından kristaller halindedir. Ürik asitin artması durumunda eklemlerde birikimler meydana gelerek, damla hastalığı ortaya çıkar.

  Damla hastalığının tedavisi dinlenmeyle ve ilâçlarla yapılır. İlâçlar eklemlerdeki yangılanmayı gidermek ve ağrı dindirmek amacıyla kullanılırlar. Ayrıca hastalığın gerçek nedenlerinin ortadan kaldırılması için vücut sıvılarındaki sodyum ürat miktarının azaltılmasına çalışılır. Bu tedavi sonucu ağrılar kesilir ve tofuslar kaybolur.

   
Damla hastalığı nedir konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. İnfeksiyon ya da ateşli hastalıklarda nelere dikkat etmelidir?

  İnfeksiyon ya da ateşli hastalıklarda nelere dikkat etmelidir?

  Çocukluk çağında sık görülen üst solunum yolu ya da diğer infeksiyonlar (ishal gibi) diyabetli çocukların şeker düzenini bozmaktadır, infeksiyonlar sırasında sıklıkla kan şekeri yükselmekte, iştahın çok bozulduğu bazı durumlarda ise kan şekeri düşüklüğü meydana gelmektedir, infeksiyonu olan çocuklarda kan şekerinin daha sık bakılması (mümkünse 4 saatte bir) ayrıca idrarda günde 4 kez keton...
 2. Bir damla tükürükle hastalıklar teşhis edilebilecek

  Bir damla tükürükle hastalıklar teşhis edilebilecek

  Doktorlar bir damla tükürük örneğindeki molekülleri kullanarak hastalıklara tanı koyabilecek ve onları izleyebilecek. Bilim ve Teknik Dergisi’nin Nisan sayısında yer alan çalışmaya göre tıpkı kanda olduğu gibi tükürükte de genler tarafından kodlanan birçok protein ve RNA molekülleri bulunduğu, bu sayede de doktorların bir damla tükürük örneğindeki molekülleri kullanarak hastalıklara tanı...
 3. Beşinci Hastalık Nedir?

  Beşinci Hastalık Nedir?

  beşinci hastalık, nedir, belirtileri, tedavisi, tehlikeli midir, ile ilgili bilgileri burada bulabilirsiniz Sevgili melekler, Şimdi size adını çok fazla duymadığımız bbir hastalıktan bahsetmek istiyorum:Beşinci hastalık..Bu hastalıkla ilgili bilgi almak üzere Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Nilüfer Toprakçı'nın makalesine bir göz atalım.. Beşinci hastalık, parvovirüs B19...
 4. Bakteri Hastalıkları Nelerdir?

  Bakteri Hastalıkları Nelerdir?

  bakteri bakteri hastalıkları, nedir, nelerdir, belirileri, sonuçları, tedavisi, ile ilgili bilgiler burada melekler Bakterilerin bazıları zararsız, bazıları faydalı olabildiği gibi bazıları ise hastalık yapıcı olabilir melekler.. Aşağıdaki yazıda hastalık yapan bakterilerin sebep olduğu başlıca hastalıklardan bahsedeceğiz sizlere... Menenjit Menenjit beyni saran zarların...
 5. Tolga Sayışman'ın hastalığı nedir

  Tolga Sayışman'ın hastalığı nedir

  Kızlar ünlü oyuncunun bir sorunu varmış daha doğrusu bir hastalığı. Tam olarak bu rahatsızlığı nedir bilen var mı yada bir haber ?

Sayfayı Paylaş