1. ozlemoztekin

  ozlemoztekin Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  5 Ağustos 2016
  Mesajlar:
  7
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  1

  Davranım Bozukluğu

  Konu, 'Çocuk Sağlığı ve Eğitimi' kısmında ozlemoztekin tarafından paylaşıldı.

  Davranım Bozukluğu Çocuk ve ergenlerin, kurallara, toplumsal değerlere uymaması ve başkalarının haklarını ihlal eder şekilde davranışlar göstermesine “Davranım Bozukluğu” denir.

  Çocuk ve ergenlerde, davranışları normal ya da normlara uygun değil diye kesin bir şekilde ayırmak zordur. Davranım bozukluğu demek için, davranışların şiddeti, sürekli olup olmaması ve gelişim dönemine uygun olup olmaması önemlidir. Örneğin, çocukta aitlik kavramının gelişmediği dönemlerde, izinsiz bir şeyler alması durumu bozukluk olarak adlandırılmaz.

  Davranım bozukluğu farklı dönemlerde ortaya çıkabilir. Belirtilerin 10 yaşından önce gözlemlenmesi “çocukluk dönemi davranım bozukluğu” olarak adlandırılırken, belirtilerin 10 yaş ve sonrasında ortaya çıkması ise “ergenlik dönemi davranım bozukluğu” olarak tanımlanır. Çocukluk döneminde ortaya çıkan davranım bozukluğu daha kalıcıdır ve başka psikiyatik bozukluklara neden olma açısından daha fazla risk taşır.

  Davranım bozukluğu yaşayan çocuklarda; insanlara ve hayvanlara karşı acımasız davranma ve şiddet uygulama, sürekli bir kavgaya karışma hali, sık sık okuldan ve evden kaçma, yalan söyleme, gasp etme, yangın çıkarma, herhangi birini cinsel eyleme zorlama, cinsel içerikli yazışmalar, yanında zarar verici eşya taşıma sık karşılaşılan durumlardır. Ayrıca, verilen yaptırımdan ders almazlar ve yanlış tutumlarıyla yüzleştirildiklerinde mahcup olmazlar.

  Çocukların %2’si davranım bozukluğu yaşarlar ve erkeklerde kızlara oranla daha sık rastlanır.

  Davranım bozukluğunun nedenleri nelerdir ?
  Davranım bozukluğun nedenleri tam olarak bilinmemekle birlikte, bazı risk faktörlerinin olduğunu ortaya koyan çalışmalar vardır. Yapılan araştırmalara göre, bakımveren kişi tarafından duygusal, fiziksel veya cinsel istismara maruz kalma, tutarsız, değişken ve kuralları olmayan ebeveyn tutumu, çevresinde suç oranının yüksek olduğu arkadaşların olması, aile ortamında sürekli şekilde yaşanan huzursuzluklar, yakın çevrede alkol ve madde bağımlısı kişilerin olması davranım bozukluğunun gelişmesini arttıran bazı etkenlerdir.

  Çocuklarda davranım bozukluğunun tedavisi
  Davranım bozukluğunda tedavinin en önemli basamaklarından biri, ailenin ve çevrenin çocuğa karşı nasıl davranmaları gerektiği konusunda bilgilendirilmesidir. Tedavide, psikiyatr, psikolog, aile ve okul işbirliği tedaviden olumlu sonuçlar alınması için oldukça gereklidir.

  Bunun yanısıra çocukta davranım bozukluğuna eşlik eden başka herhangi bir psikiyatrik bozukluk varsa ilaç kullanımı gerekir.


  EDIT BY BEYZA
   
  Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 6 Ağustos 2016
Davranım Bozukluğu konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Cem Davranla ilgili haber

  Cem Davranla ilgili haber

  Cem davarn ve İlknr soydoşın sevişme sahnesi büyük bi yankı uyandırdı Cem davarn bu yüzden sevgilisinden ayrıldı.Filmin adı ise Avrupalı
 2. Sayfanın başımıymışım gibi davran bana..!

  Sayfanın başımıymışım gibi davran bana..!

  Sayfanın başımıymışım gibi davran bana..! sayfanın başı"ymışım gibi davran bana... ne bileyim özen benim için hep en güzelini yazmak için çabala!... "fazla bilet"mişim gibi davran bana... ne bileyim atla otobüsün birine sor beni..ama bulama!bi sonraki duraktan al beniama hayır sakın atma.koy bi köşeye sakla olur mu?..yırtma! "uzun zamandır açmadıgın bi...
 3. Cem Davran kimdir

  Cem Davran kimdir

  cem davran kimdir cem davran kimdir, hayatı, biyografi, filmleri, dizileri, hakkında bilgiler Başarılı oyunculuğunun yanı sıra sunuculukda yapan ünlü isim Cem Davran hakkında ve hayatı hakkında bilgiler sunuyoruz bu yazımızda Melek'ler. Cem Davran 1964 yılında İstanbul'da doğdu. Dizi ve Sinema oyuncusu, sunucu. Babası Mehmet Davran da tiyatrocudur. Filmleri -Dizileri Fesupanallah...
 4. şehzade mustafa ölünce kanuni nasıl davrandı

  şehzade mustafa ölünce kanuni nasıl davrandı

  Merhaba Melekler, şehzade mustafa ölünce Kanuni nasıl davrandı?Sonuçta kendi oğlunu boğdurtmuş yani :/

Sayfayı Paylaş