Defne yaprağının faydaları ve kullanımı

*MeleK*

*MeleK*

♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥
Yönetici
Defne yaprağının faydaları ve kullanımı
defne yaprağı nasıl kullanılır defne yaprağı faydaları yaprağının kullanıldığı yerler kullanımı yaprağının faydaları
Defne yaprağının faydaları ve kullanım yerleri ve şekli ile ilgili bilgileri sizler için paylaşıyorum
Defne (laurus nobilis) : Defnegillerden yaprakları güzel kokulu ve yaz kış yeşil olan ağaçtır. Boyu 2 metre kadardır. Akdeniz kıyılarında yetişir. Meyveleri yuvarlaktır. Rengi siyahımtıraktır. Yapraklarından yeşil renkli bir yağ çıkarılır.
defne1-4716.jpg

Faydaları : Terletir, ateşi düşürür, vücuda rahatlık verir. İdrar ve adet söktürür. İştah açar, Hazmı kolaylaştırır. Sinir ağrılarını (nevralji) dindirir. Yağı bazı merhemlerle karıştırılır. Baharat olarak da kullanılır. Hamileler kullanmamalıdırlar.

Kullanıldığı yerler: Bitkinin kullanılan kısmı yaprak ve meyveleridir. Yaprakları uçucu yağ yönünden zengindir. Yaprakları baharat olarak da kullanılır. Defne meyvelerinde de uçucu yağ ve diğer yağlar bulunur. Meyve ve yapraklarından elde edilen yağ defne sabunu yapımında kullanılır. Bu sabun cilt ve saç için son derece faydalıdır.

DEFNE ÇAYI
Defne, kokusu ve faydalarıyla eşşiz bir bitki. Defne çayı da bitkisi kadar faydalı. Defne çayının dağıttığı şifalara örnek olarak, İştah açması, hazmı kolaylaştırması ve kan dolaşımını düzenlemesi, gösterilebilir.

GEREKLİ MALZEMELER :

* 3 tutam Defne yaprağı,
* 2 tutam Tarçın,
* Kavrulmuş kahve çekirdeği,
* 1 tutam Hatmi çiçeği,
* Bal
* Su

DEFNE ÇAYININ HAZIRLANIŞI : Tarçın kabukları ve kahve çekirdeğini havanda ezin. Defne yaprağı ve hatmi çiçeğini suda 10 dak kaynatın. İçine bal ve tarçını ekleyin.

KULLANIM ŞEKLİ : Yemeklerden sonra 1 er bardak için.
 

Benzer İçerikler

T
Cevaplar
0
Görüntüleme
733
TİTAN
T
T
Cevaplar
0
Görüntüleme
730
TİTAN
T
fırtına
Cevaplar
0
Görüntüleme
725
fırtına
fırtına
Üst