Etiketler:
 1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Dekorasyonda niş furyası...

  Konu, 'Ev Dekorasyon Önerileri' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  duvar niş modelleri duvarda niş modelleri Dekorasyonda niş furyası...
  Tarihte binlerce yıldır bütün uygarlıkların evden ibadethaneye her türlü yapıda kullandığı niş, Fransızca bir sözcük. Duvar içindeki oyuk, göz, hücre anlamına geliyor.

  Shape mimarlık ve iç mimarlık bürosunun iki ortağı iç mimar Mete Övür ve mimar Meral Bağcı'nın son on yıldır büyük talep gören niş hakkındaki görüşleri şöyle,

  Övür’e göre nişin modern kent yaşamına dönüşünün en büyük nedeni, on yıl önce yayınlanmaya başlayan korasyon dergileri. Bir sinemadaki afişle kuyumcudaki gerdanlığı etkili bir biçimde sergilemek, uzun ve düz bir koridoru hareketli hale getirmek, güzel bir antika objeyi evin kör noktasında değerlendirmek için niş yapılıyor. Avrupa’da olduğu gibi Selçuklu ve Osmanlı mimarisinde de sık görülen nişler, Anadolu evlerinde yaşıyor. Gaz lambası ya da Kur’an konduğu gibi bazen yatak ve yorganların üst üste dizildiği "yüklük" olarak günlük hayatın sıradan bir parçası oluyor.

  Safranbolu evlerinde usta ahşap oymalarla, Mardin evlerinde de dantel gibi işlenmiş taşlarla süsleniyor. Günümüzde niş, hep kullanılmak istenen ama her zaman da isabetli kullanılamayan bir unsur. Ehil olmayan eller tarafından mesela alçıpancılar tarafından modern kent yapılarına uygulanmaya kalkışıldığında pek başarılı sonuçlar vermiyor. Estetik bir yana duvarın incelmesine, yapıda taşıyıcılığın azalmasına neden olabiliyor. Bu nedenle mimari maharet gerektiriyor.

  Mimar Mete Övür, "Niş ev, restoran, ofis dekorasyonlarına girdi. Projede olmasa da duvarlar, yalancı kolonlar yapılarak yerli yersiz nişler yaratıldı" diyor. Eskiyen dekoru yenilemek için gittiklerinde karşılaştıkları bazı niş manzaralarını anlatıyor: "Aydınlatma sistemi var ama içine konacak obje bulunamamış. Fonksiyonel olmadığı gibi alan kaybettirmiş. Oysa mimarinin temel çıkış noktası ihtiyaçtır." Bağcı, "Ya kapatıyoruz ya da işlevli hale getiriyoruz" diyor.

  Galata, Cihangir ve Şişli’deki eski yapılar niş zengini. Yeni mekan sahiplerinin ise proje ya da dekorasyon aşamasında talep etmeleri gerekiyor.

  Hem ihtiyaç hem dekor
  Evde çok güzel bir tablo vardır ama ona uygun bir yer bir türlü bulunamamıştır. O tablo bir nişin içine asıldığında dikkatleri üzerinde toplamakla kalmaz, bütün atmosferi de değiştirdiği gibi derinlik de katar. Övür ve Bağcı’nın, dekore edecekleri evdeki çok güzel antika objeler nedeniyle niş açtıkları çok olmuş.

  Nişler modern mimaride bazen spontane de çıkabiliyor. Yatak odasındaki darlık, yatağın başındaki duvara açılan iki nişle hem gideriliyor, hem iki komodine dönüşebiliyor. Mesela iki duvar birleştiğinde ortaya çıkan açı farkı, kullanılamayan bir alan yaratıyorsa bir nişe dönüştürülebiliyor. Ancak, içine koyacak uygun bir obje varsa.

  Görselliği ön plana çıkarırken fonksiyonelliği kaybedip zarara uğramamak gerekiyor. "Ben bu duvara niş açtırayım, sonra da gidip Çukurcuma’dan bir antika obje alayım" olmuyor. Bağcı, "O zaman kartpostal gibi yapay duruyor" diyor.

  Ev kadınları sevdi
  Dekorasyon dergileri 90’lı yıllardan itibaren hayatımıza girdi. Ev kadınları dergiye baktıklarında ’Ne kadar güzelmiş bu nişler. Benim evim de böyle olsun’ demeye başladı. Modern mimaride 1950 ve 60’larda çok güzel nişler yapıldı. Ama kaç kişi gidip gördü? Ama medya aracılığıyla gören ve benimseyenler bu furyayı yarattı.
   
Dekorasyonda niş furyası... konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. saç renginde kızıl furyası

  saç renginde kızıl furyası

  kızıl boya nasıl akar saç boyası nasıl akar Kızıl saç denildiğinde ilk akla gelen isim genelde Nicole Kidman olur. Beyaz teninin üzerindeki doğal kızıl saçlarıyla adeta bir idol olan güzel oyuncunun en çok bütünleştiği şeydir saç rengi. Bugüne dek insanların en çok dikkatini çeken şey olmuştur kızıl saç. Hatta benim bile,bir cafeye ya da restauranta gittiğimde gözüm ilk olarak kızıl saçlı...
 2. Kızıl Furyası

  Kızıl Furyası

  şarap kızılı bakır kızılı kızıl saçlı kadın fotoğrafları bakir kizili kızıl saçlı kadın resimleri Kızıl saç denildiğinde ilk akla gelen isim genelde Nicole Kidman olur. Beyaz teninin üzerindeki doğal kızıl saçlarıyla adeta bir idol olan güzel oyuncunun en çok bütünleştiği şeydir saç rengi. Bugüne dek insanların en çok dikkatini çeken şey olmuştur kızıl saç. Hatta benim bile,bir cafeye...
 3. Niş Restaurant & Bar

  Niş Restaurant & Bar

  niş restaurant nişantaşı niş bar nişantaşı bar 0212 296 95 55 Yer : Nişantaşı Adres : Abdi İpekçi Cad. Azer İş Merkezi. No: 44 Nişantaşı İstanbul Ücret : TLTL Kredi Kartı : Butun Kartlar Gecerli Park : VAR A la Carte mönüsü ile Gastronomi Dergisinin "Güncel Mönü" dalındaki özel ödülünün de sahibi olan NİŞ RESTAURANT & BAR, iki katta iki ayrı bölümden oluşuyor. İçeriğinde...
 4. Leopar Desen Furyası

  Leopar Desen Furyası

  Kabanlar, elbiseler, etekler leopar desen rüzgârına kapılıyor. Siz de feminen giyimi seviyorsanız; dolabınızda leopar desenli kıyafetler için yer açın!
 5. Ev dekorasyonunda duvarda niş modası

  Ev dekorasyonunda duvarda niş modası

  bu konu;duvarda niş modelleri,niş duvar dekorasyonu hakkında bilgi vermektedir. Bu yıl ev dekorasyonunda nişler çok moda.Çoğumuz nişin ne olduğunu televizyondaki evim şahane programında görmüşüzdür.Nişleri genellikle evimizin her alanında kullanabiliriz.Nişler ,yatak odası,salon ,oturma odası,antre ,banyo,çocuk odası gibi yerlere ayrı bir hava ve estetik bir görünüm kazandırıyor.Sizde...

Sayfayı Paylaş