1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  120
  Ödül Puanları:
  0

  Denizcilik İşletmeleri Yöneticisi

  Konu, 'Mesleklerimiz ve Biz' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  denizcilik işletmeleri yönetimi maaş denizcilik işletmeleri yönetimi maaşı deniz işletmeciliği ve maaşı broker maaşları Deniz yolu ile taşımacılık işlemini planlayan ve yöneten kişidir.

  GÖREVLER -Çalıştığı işletmenin sahip olduğu yük ve yolcu gemilerinin en verimli şekilde çalışması için işletme planı hazırlar. Bunu yaparken; -Kurumun para, malzeme ve insan gücünün en ekonomik şekilde kullanılmasını sağlar, -İşletmeye bağlı olan veya olmayan yük ve yolcu gemilerinin hareket saatlerinin bağlantısını sağlar, -Hazırladığı plana göre kendisine bağlı olarak çalışanlara görev dağıtımı yapar ve çalışmalarını kontrol eder.

  KULLANILAN ALET VE MALZEMELER Bilgisayar, telsiz, telefon, faks gibi araçları kullanır.

  MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER Denizcilik İşletmeleri Yöneticisi olmak isteyenlerin; -Üst düzeyde genel yeteneğe, düşüncelerini yazılı ve sözlü olarak ifade edebilme gücüne sahip, -Bir işi planlayıp uygulayabilen, başkalarını etkileyip yönlendirebilen, yaratıcı, -Sosyal bilimlere, özellikle ekonomiye ilgi duyan, -Sorumluluk duygusuna sahip, -Uzak görüşlü, risk alabilen ve ticaretten hoşlanan kimseler olmaları gerekir.


  ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI Denizcilik işletmeleri yöneticisi resmi veya özel deniz taşımacılığı şirketlerinde çalışır, görevini genellikle büroda yürütür. Birinci derecede verilerle (sayılar) ilgilidir. Ancak, yönetim görevi insan ilişkilerini gerektirir. Yönetici olarak emrinde çalışan personelle, deniz sigorta şirketleri elemanları ile, diğer yerli ve yabancı işletmelerin yöneticileri ve kaptanları ile etkileşim halindedir.
  ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI İş bulma sorunu hemen hemen hiç olmayan bir meslektir. Gemilerde ve deniz limanlarında görev alabilir, kendisine ya da bir başkasına ait deniz acenteleri ve sigorta şirketlerinde çalışabilir, kendilerine ait gemiyi işletebilir.

  MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER Meslek eğitimi, Deniz İşletmeciliği ve Yönetimi Yüksek Okulunun “Denizcilik İşletmeleri Yönetimi” bölümünde verilmektedir.

  MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI Bu bölümlere girebilmek için Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı’nda (ÖSS) yeterli “Eşit Ağırlık (EA)” puanı almak gerekmektedir.

  EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ Mesleğin eğitim süresi; Deniz İşletmeciliği ve Yönetimi Yüksek Okulunda 1 yılı İngilizce hazırlık olmak üzere, toplam 5 yıldır. Eğitim teorik ve pratik olarak verilmektedir. Eğitim süresince; İşletme, İktisat, Hukuk, Matematik, Personel Yönetimi, Maliyet Muhasebesi, Bilgisayar, Finansman gibi temel nitelikteki disiplin dersleri yanında Deniz Ticaret İşletmelerinin Yapıları, Deniz İşletmeciliği Yönetimi Şekilleri, Deniz Ticareti ve Politikası, Taşımacılık İlkeleri ve Teknolojisi, Acente ve Broker İşletmeciliği, Temel Gemicilik Bilgileri, Denizcilik Haberleşme Sistemleri, Uluslararası Denizcilik Kurumları gibi meslek dersleri okutulmaktadır.

  MESLEKTE İLERLEME Meslekte ilerleme kişinin gayret, başarı ve deneyimine bağlıdır. Okul başarısı yüksek, yaptığı stajlarda da bunu göstermiş bir öğrenci, mezuniyetinden hemen sonra yönetici pozisyonuna gelebilir. Ancak özellikle kamu kuruluşlarında, yönetici pozisyonlarına gelebilmek için deneyim (belli bir süre çalışmış olmak) şarttır.

  BENZER MESLEKLER: Ekonomistlik, işletmecilik.

  BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU -Eğitim süresince koşulların uyması halinde Kredi ve Yurtlar Kurumu'ndan öğrenim ve harç kredisi, kamu ve özel kuruluşlardan karşılıklı veya karşılıksız burs alınabilir. -Mezuniyet sonrası kazanç, çalışılan işletmeye ve kişinin başarısına göre çok farklılık göstermektedir. Ancak bir çok mesleğe göre kazancın oldukça iyi olduğu söylenebilir.


  DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER
  -İlgili eğitim kurumları, -Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Danışma Merkezi, -Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu İl Müdürlükleri.


   
Denizcilik İşletmeleri Yöneticisi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. İşletme Mühendisliği

  İşletme Mühendisliği

  İşletmelerin teknik kadroları ile sosyal bilimler eğitimi görmüş işletmeci kadroları ile sosyal bilimler eğitimi görmüş işletmeci kadrolar arasındaki bağı kurabilecek yönetim elemanları yetiştirme amacına yönelik eğitim ve araştırma yapılır. Kamu İktisadi teşekkürlere bağlı büyük işletmelerde özel sektörün büyük fabrikalarında üretim faaliyetleri ile işletme faliyetlerinin koordinasyonunu...
 2. İnsan Kaynakları Uzmanı (Yöneticisi)

  İnsan Kaynakları Uzmanı (Yöneticisi)

  show tv insan kaynakları insan kaynakları yöneticisinin görevleri uzmanı ne iş yapar show tv iş başvurusu dost başvurusu İşletmede çalışacak insan gücünün sayısını ve niteliğini, çalışanların başarısını ve uyum düzeyini artırıcı çalışmaları planlayan ve yürüten kişidir. GÖREVLER -İşletmenin ihtiyacı olan insan gücünün sayısını ve niteliğini belirler, geleceğe yönelik insan gücü planlaması...
 3. İşletme Mühendisi

  İşletme Mühendisi

  Bir işletmenin, işletmecilik ve mühendislik anlayışına uygun biçimde yönetilmesini, üretimden satışa kadar olan sürecin denetlenmesini sağlayan, hem mühendislik, hem işletme yöneticiliği konusunda bilgi sahibi olan kişidir. GÖREVLER -Üretimde işgücü, para ve malzemenin en ekonomik biçimde kullanılması için gerekli düzenlemeleri yapar, -İşletmelerde üretim faaliyetleri, üretilen ürünün...
 4. Temşiyet Tasarrufları (İşletme İşlemleri)

  Temşiyet Tasarrufları (İşletme İşlemleri)

  Temşiyet tasarrufları” veya daha anlaşılır bir ifadeyle “işletme işlemleri (actes de gestion )”[89], idarenin bir “malik” veya bir “işletmeci” sıfatıyla yaptığı işlemlerdir. İdarenin “temşiyet tasarrufları (işletme işlemleri)” özel kişilerin işlemleriyle tamamıyla karşılaştırılabilir. İdare, bu tür işlemlerinde, tamamıyla bir özel kişi gibi hareket eder; kamu gücüne sahip olmasından...
 5. Denizcilik İşletmeleri Yönetimi ne iş yapar

  Denizcilik İşletmeleri Yönetimi ne iş yapar

  denizcilik lisesi mezunları ne iş yapar Denizcilik İşletmeleri Yönetimi ne iş yapar, tanımı nedir; gelin bu yazımızda bu konu hakkında bilgi sahibi olalım Melek'lerim. TANIM Deniz yolu ile taşımacılık işlemini planlayan ve yöneten kişidir. GÖREVLER - Çalıştığı işletmenin sahip olduğu yük ve yolcu gemilerinin en verimli şekilde çalışması için işletme planı hazırlar. Bunu yaparken; - Kurumun...

Sayfayı Paylaş