1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  117
  Ödül Puanları:
  0

  İşletme Mühendisi

  Konu, 'Mesleklerimiz ve Biz' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  Bir işletmenin, işletmecilik ve mühendislik anlayışına uygun biçimde yönetilmesini, üretimden satışa kadar olan sürecin denetlenmesini sağlayan, hem mühendislik, hem işletme yöneticiliği konusunda bilgi sahibi olan kişidir.
  GÖREVLER -Üretimde işgücü, para ve malzemenin en ekonomik biçimde kullanılması için gerekli düzenlemeleri yapar, -İşletmelerde üretim faaliyetleri, üretilen ürünün pazarlanması ve maliyetin hesaplanması gibi işletme faaliyetleri arasında eşgüdümü sağlar, -İşletmelerde, atölyelerde planlama, pazarlama ve finansman, insan kaynakları bölümlerinde görev alarak iletişim ağını güçlendirir, -Üretim mühendisleri ile işletmeciler arasında iletişimi sağlar.

  KULLANILAN ALET VE MALZEMELER -Çalıştığı alanla ilgili özel aletler ve hammaddeler, -Bilgisayar, -İmalat ve tasarımda kullanılan paket programlar.

  MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER İşletme mühendisi olmak isteyenlerin; -Üst düzeyde akademik yeteneğe, -Sayısal düşünme yeteneğine, -Fikirlerini başkalarına aktarabilme ve insanları ikna edebilme gücüne, -İleriyi görebilme ve fırsatları sezebilme yeteneğine, -Yerinde kararlar alabilme ve plan yapabilme yeteneğine sahip, -Yüksek başarma güdüsü olan ve yaratıcı, -Matematik ve sosyal bilimlere ilgili, -Sabırlı, anlayışlı, hoşgörülü, insan ihtiyaçlarına karşı duyarlı, -Zamanı iyi kullanabilen, -Ekip çalışması yapabilen kimseler olmaları gerekir.

  ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI İşletme mühendisleri kamu ve özel sektöre ait kuruluşlarda görev alabilirler (sigorta, maden, banka, çiftlik, fabrika vb.). Çalışma ortamı temiz ve rahattır. Çalışma saatleri genellikle düzenlidir. Çalışırken müşterilerle, sendikacılarla, sigorta şirketleri ve vergi daireleri personeliyle etkileşimde bulunabilirler.

  ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI Büyük işletmelerde, fabrikalarda ve atölyelerde üretim faaliyetlerinin planlanması, pazarlanması, finansmanı, organizasyonu ve kalite kontrolünde mühendis ve yönetici olarak görev yaparlar.

  MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER Mesleki eğitim, İşletme Fakültelerinin "İşletme Mühendisliği" bölümünde verilmektedir.

  MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI İlgili bölüme girebilmek için Öğrenci Seçme Sınavında (ÖSS) yeterli "Sayısal (SAY)" puan almak gerekmektedir.

  EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ -Mesleğin eğitim süresi 4 yıl olup eğitim süresince; Fizik, Matematik, Kimya, Statik gibi temel mühendislik dersleri ile birlikte, İşletme Ekonomisi, Ekonomi, Maliye, Hukuk, Sosyal Psikoloji, Genel Muhasebe, İstatistik Yöntemleri, Yönetim Muhasebesi, Ulusal Gelir ve İstihdam, Üretim Yönetimi, Ekonometri, Finansman, Pazarlama Yönetimi, İşletme Hukuku, Matematiksel Ekonomi, Yönetim ve Organizasyon, Pazarlama Araştırması, Ticaret Hukuku, Yöneylem Araştırması, Kalite Kontrol, Tesis Planlama, Türkiye Ekonomisi, Dış Ticaret, Kamu İşletmeciliği, Türk Vergi Sistemi, İşletme Politikası başlıklı branş dersleri okutulur. -Okutulan derslerin bir bölümü temel mühendislik, bir bölümü işletmecilik ve bir bölümü de sayısal derslerdir. Öğrenciler ayrıca, bir kamu veya özel sektör işletmesinde üretim bölümlerinde ve idari bölümlerde staj yapmak zorundadırlar.

  MESLEKTE İLERLEME -İşletme mühendisleri gelişen sanayi ve teknolojiye ayak uydurabilmek için bilgisayar ve yabancı dil konularında kendilerini geliştirebilirler, -Üniversitelerde öğretim üyesi olabilirler, -Başarılı olanlar işletmelerde üst düzey yöneticiliğe getirilebilirler.

  BENZER MESLEKLER: Endüstri mühendisi, işletmeci, iktisatçı, yönetici, denetici, çalışma ekonomisti. BURS,

  KREDİ VE ÜCRET DURUMU -İşletmeler kendi ücret politikasıyla tespit ettiği miktarda stajyer öğrencilere ücret ödemektedir. Bazı kuruluşlarca karşılıklı veya karşılıksız burs verilmektedir. Ayrıca öğrenim süresince isteyen öğrencilere Yüksek Öğretim Kredi ve Yurtlar Kurumu'nca kredi verilmektedir. -Eğitim sonrasında işletme mühendislerine verilen ücret kişinin deneyim ve niteliklerine bağlı olarak değişmektedir.

  DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER
  -İlgili eğitim kurumları, -Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Danışma Merkezi, -Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu İl Müdürlükleri.
   
İşletme Mühendisi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. İşletme Mühendisliği

  İşletme Mühendisliği

  İşletmelerin teknik kadroları ile sosyal bilimler eğitimi görmüş işletmeci kadroları ile sosyal bilimler eğitimi görmüş işletmeci kadrolar arasındaki bağı kurabilecek yönetim elemanları yetiştirme amacına yönelik eğitim ve araştırma yapılır. Kamu İktisadi teşekkürlere bağlı büyük işletmelerde özel sektörün büyük fabrikalarında üretim faaliyetleri ile işletme faliyetlerinin koordinasyonunu...
 2. Maden Mühendisi

  Maden Mühendisi

  Yeraltında ve yer üstünde bulunan her tür enerji, maden ve doğal gaz yatağının ekonomik bir biçimde işletilmeye elverişli olup olmadığına karar veren, madenlerin işletilmesi için gerekli tesisleri tasarlayan, yapımını gerçekleştiren ve işleten kişidir. GÖREVLER -Maden sahalarını saptamak için, jeolojik, topoğrafik ve çevresel etkileri değerlendirir, olası maden sahalarından örnekler...
 3. Çevre Mühendisi

  Çevre Mühendisi

  Doğal kaynakların en iyi biçimde kullanılması, doğal çevrenin korunması ve insan sağlığına uygun biçimde geliştirilmesi konusunda çalışan kişidir. GÖREVLER -Fabrikalarda, atıkların arıtılması, gerekli tesislerin kurulması, işletilmesi için önerilerde bulunur ve yapılanları denetler, -Katı atıkların çevreye zarar vermeden yok edilmesi için gerekli önlemleri alır, -İçme ve kullanma sularının...
 4. Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisi

  Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisi

  deniz ulaştırma işletme mühendisliği deniz ulaştırma işletme mühendisliği ne yapar iş olanakları maaş vardiya zabiti ne iş yapar Ticaret gemilerinin verimli bir biçimde işletilmesi ile limanların yönetimi alanında çalışan kişidir. GÖREVLER Deniz ulaştırma işletme mühendisi uzakyol vardiya zabiti veya uzakyol vardiya mühendisi olarak da deniz ticaret filosunda çalışır ve şu görevleri yapar;...
 5. Mühendis

  Mühendis

  Edebi eserleri tasnif etmeye, dağınık şeyleri toparlamaya, harap olan yerleri onarmaya, olumlu yahut olumsuz değişiklikler yapmaya, yoksulluktan sonra zenginliğe, hastalıktan şifa bulmaya, Mühendis bazen imar edilen şeyleriharap etmeye, yapılmış şeyi bozzmaya, şerre ve fitneye; Mühendis olduğunu görmek uzun ömre, bir göreve getirilmeye, şeref ve itibara delalet eder.Rüyada mühendis görmek ,...

Sayfayı Paylaş