1. TİTAN

  TİTAN Forum Okuru

  Devşirme Nedir?

  Konu, 'Bunları Biliyor musunuz ?' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

  devşirme, nedir, ne demektir, kimlere denir, ne zaman vardı, ile ilgili bilgileri burada bulabilirsiniz
  < Konu Resmi..>  Sevgili melekler,
  Son zamanlarda ekranlarda izlenme rekoru kıran Muhteşem Yüzyıl dizisinin ,pek çok spekülasyona rağmen bizi tarihi konulara daha fazla yaklaştırdığı bir gerçek...Filmin en ilgi çekici karakterlerinden biri de Pargalı İbrahim adında bir devşirme...Peki devşirme ne demek?

  Devşirme, Osmanlı İmparatorluğu'nun ele geçirdiği özellikle Rumeli ve Balkanlardaki Hıristiyan topraklardan genç ve yetenekli çocukların toplanarak, sıkı bir eğitim altında üstün bir asker ve yönetici sınıfı oluşturma sistemidir.  Osmanlılar; genç ve yetenekli çocukları seçerken alınacak olan çocuğun evdeki tek erkek çocuk olmaması şartı ile alınırdı ve yüz güzelliğide önemliydi.

  Devşirmeler, Yeniçeri Ocağı ve Bostancı Ocağı'nın temelini oluşturur. Devşirme, Osmanlı'da fethedilen bölgelerdeki Hıristiyan ailelerin çocuklarının 1/5 ini alarak onları yetiştirip yeteneklerine göre; eğer güçlü ve dövüşmeye yatkınsa Yeniçeri, devlet işlerine yatkınsa Saray'a alınırdı.

  Osmanlı tarihindeki büyük komutanların, devlet adamlarının vezirlerin pek çoğu devşirme sisteminden gelmekteydi. Bu ilk dönemlerde çok faydalı olmuştur. Osmanlı Ordusu'nda önemli yere sahip olmuşlardır. Ancak son dönemlerde suistimal edilmiş ve bozulmuştur. Devşirme sisteminin Osmanlı imparatorluğunun çözülmesindeki etkisi bugün önemli bir tarihsel tartışma konusudur.


  Devşirme sistemi kaldırılıp yeniçeri olabilecek olan bulgarlar,sırplar,ermeniler balkan harbi,93 harbinde osmanlıya karşı savaşarak osmanlıyı parçalamışlardır,çok büyük hata olduğu ortadadır. Devşirme sistemi; Nepal, Pakistan ve Hindistan'da günümüzde de devam etmektedir. İlk devşirme sistemi I. Murat zamanında yapılmıştır.   
  Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 10 Mayıs 2011
  PaSikA bunu beğendi.
 2. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  19.755
  Beğenilen Mesajlar:
  601
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul
  Zorla müslüman yapılan insanlardan ne hayır gelecekki teşekkürler canım
   
 3. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Bilgilendirme için çok tşkler Titan :)
   
 4. raki

  raki Forum Okuru

  çok sağolun çok işime yaradı
   
Devşirme Nedir? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Neden?

  Neden?

  Günün son dersinin sonuna gelinmişti. Öğrenciler çıkmak için sabırsızlanıyordu. Defter ve kitaplarını çantalarına koydular. Zil çalar çalmaz, dışarı çıkmak için hazırdılar. Yalnız, Ali hazırlanmamıştı. Gecikmek için de elinden geleni yapıyordu. Nihayet zil çaldı. Öğrenciler bir anda kapıya yöneldi. Ali, yerinden kalkmadı. Ağır ağır eşyasını topladı. Bir yandan göz ucuyla öğretmenine bakıyor,...
 2. neden?

  neden?

  bu oyunda hayatımızdaki klişelere bi anlam vermeye çalışacaz alttakide kendince bi cvp verip yeni bi klişe söliyecek... ilk ben baslıyorum neden hep ilk adım erkeklerden beklenir
 3. Neden...!

  Neden...!

  Bu güzel sitede neden radyo yayını yok ...?
 4. Neyse...

  Neyse...

  Aldığın her nefesin sana beni hatırlatacak.... Gittiğini sanma yerin bende ebedi kalacak... Gözlerinin baktığı her yerde gözlerim olucak... Adını aşkta bir kez kanatmamış Sevişmelerine hiç duygu katmamış Zalim düş... Yokluğunu çağırıyorum iki ucu yanık kağıtlardan Bitmemişliğin tükenmişliği başladı artık Zaman dudaklarıma bant Ellerime halat bundan böyle. Adını yalan aşklarda dağlayacak...
 5. ne

  ne

  burçak tarlasının gerçek adı nedir

Sayfayı Paylaş