1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.637
  Beğenilen Mesajlar:
  2.419
  Ödül Puanları:
  113

  Dikkat Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

  Konu, 'Tüm Sağlık Konuları' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Dikkat eksikliği, hiperaktivite bozukluğu ile birlikte genellikle çocuklarda görülen bir rahatsızlık olarak düşünülse de yetişkinleri de aynı oranda etkilemektedir.
  Ayrıca çocukluk döneminde dikkat eksikliği sorunu yaşayanlarda bazı belirtiler yetişkinlik döneminde de görülmektedir.

  Öte yandan çocukluk döneminde dikkat eksikliği yaşanmaması, yetişkinlikte yaşanmayacağı anlamına gelmez

  Dikkat eksikliği oldukça yaygın bir sorundur ve tedavi edilmezse belirtileri iş ve okul hayatından, ilişkilere kadar kişinin tüm hayatını olumsuz yönde etkileyebilir.
  < Konu Resmi..>


  Dikkat Eksikliği Belirtileri

  Çocukluk döneminde yaşanan dikkat eksikliği bozukluğunun belirlenmesi genellikle pek kolay değildir.
  Ailenin, öğretmenin ve çocuğun çevresinde bulunan yetişkinlerin dikkat eksikliği bozukluğu belirtilerinden haberdar olması, çocuğun ilişkilerini ve hareketlerini iyi gözlemlemesi teşhisin konulabilmesi için atılacak ilk adımdır.
  Dikkat eksikliği bozukluğunun belirtileri; konsantrasyon eksikliği, hiperaktivite ve dürtüsellik olarak 3 ana kategoride toplanabilir.
  Konsantrasyon eksikliği ya da yapılan işe, anlatılanlara özen göstermeme, çocuk okulun zorlayıcı ortamına girmeden fark edilemeyebilir. Bu durum yetişkinlerde ise iş ve sosyal hayatta kendini belli edebilir.

  Konsantre olmakta zorlanma ile ilgili belirtileri şu şekilde sıralayabiliriz;


  1) Okulda veya iş yerinde önemli olan detaylara dikkat etmeme, kolay hatalar yapma, yapılan işin dağınık ve dikkatsiz yapılması.
  2) Bir işle uğraşırken diğer insanların ilgisini çekmeyen bir ses veya olay nedeniyle yapılan işin bırakılması.
  3) Uzun dönemli konsantrasyon gerektiren işlerde yaşanan başarısızlıklar.
  4) Konsantrasyon gerektiren ev ödevleri, kağıt işlerini tamamlamakta zorlanma.
  5) Sık sık bir oyundan veya işten bir diğerine geçme.
  6) Yapılması gereken işleri sürekli ağrıdan alma, geciktirme, erteleme.
  7) Randevuları, yapılması gerekenleri sık sık unutma, günlük aktiviteleri zamanında yapamama.
  8) Konuşma sırasında karşısındakini dinlemekte zorlanma, konuşmaları akılda tutamama, sosyal durumlarda detaylara ve aktivitelere dikkat etmeme.
  Dikkat eksikliği ile birlikte anılan hiperaktivite belirtileri çocuk 7 yaşına gelmeden ortaya çıkar.

  Dikkat eksikliği; derecesine, yaşa ve hiperaktivite ile birlikte görülüp görülmediğine bağlı olarak aşağıdaki tedavi yöntemler ile tedavi edilebilir.

  İlaç Tedavisi: Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu tedavisinde kullanılan ilaçlar hazırlanan tedavi programına göre değişmektedir.

  Bazı ilaçlar belirtileri kısa dönemde, bazıları orta, bazıları ise uzun dönemli olarak kontrol altına almak için kullanılmaktadır.

  Doktorun tedavi programına karar verebilmesi için hastayı bir kaç kez görmesi gerekebilir.
  İlaçların bir kısmı 3 yaşından büyük çocuklar için uygunken bazı ilaçlar 6 yaşından büyük çocuklar için kullanılmaktadır.

  Yapılan çalışmalarda bu ilaçların dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozuklu belirtilerini %80’e varan oranlarda kontrol altına aldığı tespit edilmiştir.

  Dikkat eksikliği tedavisinde kullanılan ilaçlar genel olarak ciddi bir yan etkiye yol açmamakla birlikte bazı çocuklarda uyku düzeninin bozulması, iştah ve kilo kaybı, baş ağrısı ve sinirlilik gibi yan etkiler görülebilmektedir.


   
Dikkat Eksikliği Belirtileri Nelerdir? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Dikkat eksikliği nedir belirtileri nelerdir

  Dikkat eksikliği nedir belirtileri nelerdir

  ADHD tanısının konulması için aşağıdaki üç kriterin de varolması ve bu sorunun çocuğun işlevsel yetilerini ciddi bir şekilde etkiliyor olması gereklidir. ADHD'nin temel belirtileri şunlardır: Hiperaktivite (Aşırı Hareketlilik) Dikkat eksikliği İmpulsivite (Dürtüsel Ataklık) ADHD olan çocuklar hiperaktiftir. "Hiperaktif"in anlamı "aşırı hareketli" demektir. Küçük...
 2. Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) nedir?

  Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) nedir?

  dehb nedir Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) toplumda oldukça sık görülen ve klinik tedaviyle özellikle erken dönemde tespit edilebilmesi halinde, oldukça başarılı sonuçlar alınabilen bir bozukluktur. DEHB üç temel belirtiden oluşur: • Dikkat Eksikliği • Aşırı Hareketlilik (Hiperaktivite) • Dürtüsellik (Aşırı tepki vermek, sonuçlarını düşünmeden harekete geçmek, dürtülerini...
 3. Dikkat eksikliğine iyi gelen besinler

  Dikkat eksikliğine iyi gelen besinler

  Yetersiz beslenme, aşırı yorgunluk veya stres nedeniyle oluşan dikkat eksikliğinden, genellikle çocukluk döneminde görülen “Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozuluğu”na kadar farklı dereceleri olan dikkat eksikliği için rahatsızlığın şiddetine ve gündelik hayatı nasıl etkilediğine göre çeşitli tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Terapi, ilaç tedavisi veya her ikisi birden doktorunuz tarafından...
 4. Sodyum eksikliğine ne iyi gelir?

  Sodyum eksikliğine ne iyi gelir?

  Vücut fonksiyonlarının sağlıklı bir şekilde çalışabilmesi için mineraller beslenmemizde çok önemli bir yere sahip. Bu minerallerden biri olan sodyum vücuttaki sıvı dengesini ayarlar, enzim faaliyetlerini düzenler. Kasların kasılmasını sağlar. Kalp sağlığı, sinir sistemi ve glukoz emilimi açısından çok önemlidir Sodyum hücresel aktivite ve sinir sistemi fonksiyonlarının düzenlenmesi için insan...
 5. Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu teşhis ve tedavi

  Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu teşhis ve tedavi

  Hayat boyunca kötü konsantrasyon, dikkatsizlik, dürtüsellik veya örgütlenmeyle mücadele ettiğinizi hissediyor musunuz ? Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğunuz (DEHB)olup olmayacağınızı merak ettiniz mi ? Günümüzde bir çok insan ( DEHB ) İle mücadele ediyor. Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu kısa bir dikkat süresi, dürtüsellik ve hiperaktivite nedeniyle sorun yaşayan...

Sayfayı Paylaş