Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu teşhis ve tedavi

Uzman SühaN

Administrator
Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu teşhis ve tedavi
Hayat boyunca kötü konsantrasyon, dikkatsizlik, dürtüsellik veya örgütlenmeyle mücadele ettiğinizi hissediyor musunuz ? Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğunuz (DEHB)olup olmayacağınızı merak ettiniz mi ? Günümüzde bir çok insan ( DEHB ) İle mücadele ediyor.


Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu kısa bir dikkat süresi, dürtüsellik ve hiperaktivite nedeniyle sorun yaşayan bireyleri tanımlar. Okul çağı çocuklarının yüzde 5 ila 8 inde ve yetişkinlerin yaklaşık yüzde 2 ila 4 ünde görülür. Dikkat eksikliği,dikkat eksikliği nedir,dikkat eksikliği nedenleri,dikkat eksikliği belirtileri,dikkat eksikliği tedavisi ile ilgili tüm ayrıntıları makalemizin devamın da bulabilirsiniz.


dikkat eksikliği.jpg
Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu (DEHB), çocukluğun en yaygın görülen nevro davranış davranışı olarak tanımlanmaktadır. DEHB nin kendi başına bir hastalık olmadığını, aksine duygusal, psikolojik ve öğrenme problemleri için nihai ortak bir davranışsal yol gösteren bir grup semptom olduğunu belirtelim..DEHB olan bazı insanlar öncelikle dikkatsizlik belirtileri gösterirken bazıları öncelikle hiperaktivite ve dürtüsellik semptomlarına sahiptir. Birçok çalışma, genlerin büyük bir rol oynadığını öne sürse de, bilim adamları DEHB ye neyin neden olduğunu bilmiyorlar. Diğer birçok hastalık gibi, DEHB muhtemelen faktörlerin birleşiminden kaynaklanmaktadır.


Sebepler

DEHB karmaşıktır ve birçok olası nedeni vardır. DEHB ye genellikle güçlü bir genetik katkının olduğu düşünülmektedir. . DEHB ye katkıda bulunabilecek diğer faktörler arasında düşük doğum ağırlığı, gebelik sırasında sigara içilmesi ve bebeklikte bazı ağır hastalıklar bulunmaktadır. DEHB ye yetersiz ebeveynlik neden olmaz, ancak bir çocuğun ev ortamı DEHB davranışlarının daha iyi olmasını etkileyebilir.

Test ve tanı

Dikkat eksikliği teşhisi için tek bir test yok. Çocuğunuzun DEHB olup olmadığını öğrenmenin en iyi yolu çocuğunuzu DEHB ye aşina bir çocuk doktoru, psikiyatr, psikolog, ve nöroloğa göstermektir. Bir değerlendirme, başka koşulların mevcut olup olmadığını belirlerken bir tanı kurulmasına yardımcı olacaktır.

Tıbbi geçmiş
Büyüme ve gelişme tarihi
Okuldaki güçlü ve zayıf yönlerin gözden geçirilmesi
Çocuğun sosyal ve duygusal işlevselliğinin gözden geçirilmesi (örneğin . Akran ilişkileri veya duyguların ifade edilmesi)
Aile, gelişimsel ve psikiyatrik sorunların aile öyküsü
Hem ebeveynlerden hem de öğretmenlerden gelen bilgiler (davranış değerlendirme ölçekleri dahil)


Tedaviler

Dikkat eksikliği olan çocuklar genellikle kendi özel ihtiyaçlarını karşılamak için birden fazla tedaviye ihtiyaç duyarlar. Uyarıcı veya uyarıcı olmayan ilaçlar dahil olmak üzere ebeveynler ve öğretmenler için davranış yönetimi eğitiminin en etkili tedaviler olduğu gösterilmiştir.

Psikologlar, danışmanlar davranış yönetiminde yardımcı olabilirler. Çocuğunuzun öğretmeni, okul danışmanı veya okul psikolojisi uzmanıyla okuldaki çocuğunuz için destek konusunda da konuşabilirsiniz.

Çocuğunuzun ilaç alması gerekip gerekmeyeceği, semptomlarının şiddeti de dahil olmak üzere birçok şeye bağlıdır. Belirtiler hafifse, sağlık ekibi danışmanlık, davranış terapisi veya sosyal beceri eğitimi önerebilir.Belirtiler orta ila şiddetli ve evde veya okulda sorunlara neden oluyorsa, doktorunuz ilaç reçete edebilir . Bu nedenle, kapsamlı bir değerlendirme, doktorun belirtilere neyin neden olduğunu bulmasına ve etkili tedaviyi önermesine yardımcı olacaktır.
 

Uzman SühaN

Administrator
DEHB semptomları çocukluk çağında başlamakla birlikte , ergenlik dönemi ve yetişkinlik dönemi boyunca devam edebilir. DEHB genellikle ilaç, eğitim veya öğretim, terapi veya tedavi kombinasyonu ile tedavi edilir. DEHB tanısı, DEHB konusunda uzmanlaşmış bir pediatrist, psikolog ya da psikiyatr gibi lisanslı bir klinik hekimin kapsamlı bir değerlendirmesini gerektirir.
 
Üst