Etiketler:
 1. mislinay

  mislinay Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Kasım 2007
  Mesajlar:
  7.147
  Beğenilen Mesajlar:
  37
  Ödül Puanları:
  0

  Dikkat!!! gribal enfeksiyon bebeklerde kalbe zarar verebiliyor

  Konu, 'Bebek & Çocuk Hastalıkları' kısmında mislinay tarafından paylaşıldı.

  hamilelikte gribal enfeksiyon gebelikte gribal enfeksiyon bebeklerde çocuklarda hızlı kalp atışı bebeklerde tedavisi Gribal enfeksiyon geçiren bebeklerde kalp atış hızının artmasının, kalp kası iltihaplanmasına bağlı ani ölümlere yol açabileceği belirtiliyor.
  Soğuk havalar etkisini sürdürürken uzmanlar gribal enfeksiyon kapma olasılığının yüksek olduğu bu dönemde, anne babaları basit görünen hastalığa karşı uyarıyor.
  Konuyla ilgili bilgi veren Adana Numune Hastanesi Çocuk Kardiyoloji Uzmanı Dr. Hasan Güven, bebeklerde soğuk algınlığına çok sık rastlandığını, aileler arasında pek önemsenmeyen bu hastalığın, kalbi olumsuz etkilediğini söyledi.
  Burun tıkanıklığı, hapşırma, ateş, halsizlik, iştah kaybı gibi belirtileri olan gribal enfeksiyonların bebeklerin solunum yollarını zorlayarak kalp hızının artmasına neden olduğunu bildiren Güven, ”Artan kalp atış hızı kalp kası iltihabına yol açabilir. Söz konusu iltihap tedavi edilmemesi durumunda bebeklerde yüksek oranda ölümlere neden oluyor” dedi.
  Özellikle bebeklerdeki soğuk algınlığına dikkat edilmesi ve belirtilerinin gözlenmesi halinde uzmana başvurularak kalp kası iltihaplanması riskinin öğrenilmesi gerektiğini ifade eden Güven, şunları kaydetti:
  ”Bebeklerde oluşan iltihaplanma erken teşhis edilerek, önlem alınabilir ve ölümler engellenebilir. Ayrıca bu hastalık bebeklik döneminde ani ölümlere neden olmasa bile kalp kasının iltihaplanması sonucu oluşan ritim bozukları, ileride kalıtsal hastalıklara da neden olabilir. Anne babalar, bebeklerini doğumdan sonra bir yıl boyunca aylık kontrolden geçirmeli. Bazı anne babalar, bebeklerinin kalp atışlarını dinleyerek ritim bozukluğu olup olmadığını anlayabileceklerini düşünüyor. Bu son derece yanlış. Ritmi sadece doktorlar anlayabilir.”
  BEBEKLER SIRTÜSTÜ YATIRILMALI
  Dr. Hasan Güven, ayrıca kalp ritminin bozulmaması için bebeklerin sırtüstü yatırılması gerektiğini ifade ederek, şöyle devam etti:
  ”Yüzüstü yatar pozisyonda kalp hızı, sırtüstü yatar pozisyona göre daha yüksektir. Sadece dil yapısı büyük ve çene yapısı küçük bebekler sırtüstü yatırılmamalı. Bu bebekler için yan yatma pozisyonunu öneriyoruz. Dikkat edilmesi gereken bir başka nokta ise yatak seçimi. Yumuşak, su yatakları ve kanepeler yatış için uygun değildir. Bu nedenle ortopedik yataklar tercih edilmeli.”
  alıntı
   
Dikkat!!! gribal enfeksiyon bebeklerde kalbe zarar verebiliyor konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. bebekte enfeksiyona dikkat

  bebekte enfeksiyona dikkat

  Zonguldak Karaelmas Üniversitesi'nde görev yapan Yrd. Doç. Dr. Ebru Kutsal, bebekte görülen enfeksiyonların kontrol altına alınmamasının böbrek yetmezliğine etken olabileceğini kaydetti. "İdrar yolu enfeksiyonu, anatomik yapılarından dolayı özellikle kızlarda daha yaygın" diyen Kutsal, idrar yolu enfeksiyonunun 1 yaşından önceki çocuklarda daha sık görüldüğünü, bunun nedeninin ise...
 2. Egzersiz kalbe zarar vermez!

  Egzersiz kalbe zarar vermez!

  John Hopkins Üniversitesi'nde yapılan bir araştırma, haftada 3 defa bir saat süreyle yapılan fiziksel hareket programının, kalbin kan pompalama kabiliyeti üzerinde hiçbir zararlı etkisi olmadığını ve kalbin boyutunda zararlı bir artış yaratmadığını gösterdi. 55-75 yaşları arasındaki 104 kadın ve erkek üzerinde yapılan araştırmanın, egzersizin kalbin işleyiş, kanı pompalama ve kanla dolma...
 3. Zatürre kalbe zarar veriyor

  Zatürre kalbe zarar veriyor

  zatürre sonrası öksürük zatürre sonrası bakım zatürrenin zararları Akciğer dokusunun iltihaplanması olan zatürre, hafif ateş ve öksürük gibi belirtilerle ortaya çıkıyor. Çok sık rastlanan hastalıklardan biri olan zatürre, tedavi edilmediği takdirde kalp zarında iltihaba bile neden olabiliyor. Akciğer dokusunda oksijeni alıp verme işlemini yürüten alveol denilen hava keseciklerinin...
 4. Düsüncesiz patronlar kalbe zarar veriyor

  Düsüncesiz patronlar kalbe zarar veriyor

  Kötü patron kalbe zarar Tıp dünyasından ilginç bir araştırma. Düşüncesiz ve kaba patronlar, kalbe zarar veriyor. Uzmanlar, düşüncesiz patronların iş ortamını daha stresli hale getirmekle kalmayıp, çalışanların kalp hastası olma riskini artırabileceğini de öne sürdüler. İsveçli uzmanlar, kötü yönetici ile ciddi kalp hastalıkları riski arasında güçlü bağlantı buldu. Bu risk, kişi aynı...
 5. Mıknatıslı süsler kalbe zarar veriyor

  Mıknatıslı süsler kalbe zarar veriyor

  mıknatıslı bebek süsleri mıknatısın zararları mıknatısların zararları mıknatıs zararlı mı mıknatıslı eşyalar Yapılan araştırmalara göre buzdolaplarının üzerine konulan mıknatıslı süsler kalp hastaları için zararlı. Kalbinde pil olanlar için ise ölümcül tehlike içeriyor... İsviçre'deki Zürih Tıp Üniversitesi'nin yaptığı araştırmaya göre, hediyelik eşya olarak satılan süsleri yapıştıran...

Sayfayı Paylaş