Etiketler:
 1. mislinay

  mislinay Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Kasım 2007
  Mesajlar:
  7.147
  Beğenilen Mesajlar:
  37
  Ödül Puanları:
  0

  Dikkat!! sigarayı ve çayı birlikte tüketmeyin

  Konu, 'Herşeyin başı sağlık !' kısmında mislinay tarafından paylaşıldı.

  Tüm kanserler arasında altıncı sırada yer alan yemek borusu kanserlerinde beslenme alışkanlıkları önemli rol oynuyor. Sıcak çay ve sigaranın çok tüketildiği Güney Doğu Bölgesi’nde sıkça rastlanıyor. Ne olursa olsun çayla sigarayı birarada içmeyin.
  Özofagus kanserinde sigaranın rolü nedir?
  ABD ve Batı Avrupa'da özofagus kanserinin en önemli sebebi sigara ve alkol kullanımıdır. Özofagus kanserinin sık görüldüğü diğer bölgelerde, beslenme ile ilgili faktörler, sigara ve alkolden daha ön plandadır. Alkolün etkisi tek başına oldukça az olup, sigara ile birlikteliğinde özofagus kanseri riski doz ve süreye bağlı olarak çok yükselmektedir.
  Beslenmede nelere dikkat edilmeli?
  Beta karoten, A, B, C, E vitaminleri, folik asit, riboflavin (bir vitamin türü), eser mineral ve metallerden magnezyum, çinko, selenyum, molibden'in antioksidan etkileri, hücre rejenerasyonu ve hücre bölünmesi üzerindeki etkileri bilinmektedir. Bu maddelerin yetersiz alımı özellikle buğday, mısır ve pirinçten zengin, taze meyve ve sebzeden fakir diyet sonucu önemli risk oluşturmaktadır.
  Sigara, alkol, taze sebze ve meyvenin yetersiz alımı, özofagus kanseri için risk oluşturan en önemli üç etken olarak kabul edilmiştir. Bu üç etken, özofagus kanserli hastalarda yüzde 83 oranında saptanmıştır. Beslenme alışkanlıkları, özellikle de çok sıcak içeceklerin fazla miktarda ve sık alınması belirgin risk faktörü olarak kabul edilmektedir. Ülkemizde Doğu Anadolu'da sigara ile birlikte çok sıcak ve fazla miktarda çay içme alışkanlığının olması ve bu bölgeye iklim koşulları nedeniyle taze sebze ve meyve transportundaki güçlükler, özofagus kanserinin sık görülmesinin nedenleri olarak düşünülebilir.
  Tanı yöntemleri nelerdir?
  Özofagus kanseri şüphesi olan tüm hastalarda endoskopik inceleme en önemli tanı aracıdır. Özofagoskopinin önemi sadece teşhis konulmasında değil, tedavinin ne şekilde yapılacağının tespiti açısından da büyüktür.
  Tedavi yöntemleri nelerdir?
  Özofagus kanserlerinde tedavinin seçimi öncelikle tümörün evresi ve yeri olmak üzere birçok faktöre bağlıdır. Erken yakalanmış olgularda en etkili tedavi yöntemi cerrahidir. Sadece cerrahi tedavinin veya radyoterapinin yeterli olamayacağı bazı vakalarda kombine (cerrahi, kemoterapi ve radyoterapi) tedaviler düşünülebilir.
  alıntı
  OP. DR. GÜVEN ATASOY
   
Dikkat!! sigarayı ve çayı birlikte tüketmeyin konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Sigarayı bırakmak ve Kilo

  Sigarayı bırakmak ve Kilo

  zyban kilo aldırırmı Kognitif Davranış Terapisi en etkili müdahale Sigara bırakma kararı verirken özellikle kadınların önüne çıkan en büyük engel kilo alma korkusudur. Yapılan bir araştırma, bu engeli aşmada davranış değişikliği tedavisinin rejim yapmaktan daha etkili olduğunu gösteriyor. Sigarayı bıraktıktan bir yıl sonra rejim yapan ve yapmayanlar arasında anlamlı bir fark gözlenmezken,...
 2. Köpeğinizle Birlikte Tatil ve Seyahat

  Köpeğinizle Birlikte Tatil ve Seyahat

  Öncelikle köpeğinizin tatile sizinle gelip gelmeyeceği kararını vermelisiniz. Eğer tatile onsuz çıkacaksanız köpeğinizi bırakacağınız bir yer bulmalısınız. Köpeğiniz sizden hiç ayrı kalmamış ise onu alışık olduğu ve bildiği bir ortamda bırakmanız psikolojik olarak onun yararına olacaktır. Sizinle gelmiyor ise; Eğer köpeğinizi bir pet otele bırakacaksanız daha sonra üzülmemek için...
 3. okul çocuklarında çanta ve ayakkabı seçimlerine dikkat

  okul çocuklarında çanta ve ayakkabı seçimlerine dikkat

  Alışverişe çıkmadan okuyun ....Çanta ,ayakkabı deyip geçmemek gerekiyor..Seçimlerinizde lütfen sağlık unsurlarını da unutmayın:) Yeni eğitim ve öğretim yılının başlamasına az bir süre kala veliler bir yandan bayram alışverişi, bir yandan da çocukları için okul alışverişi yapıyorlar. Alışverişlerde kuşkusuz en önemli kalemi çanta ve okul kıyafetleri oluşturuyor. Ancak, rengine ya da biçimine...
 4. İlk ve son sigaram :)(:

  İlk ve son sigaram :)(:

  Evet melekler aranızda küçükken çubuk krakeri sigara yapmayan var mı? Merak ediyorum valla acaba bi kişi ben yapmadım dicek mi :D:D Bi de çaya batırırdım öylede çok severdim bu krakeri Eee melekler sizler bu masum çubuğu kötü emellerinize alet ettiniz mi :D:D :m.c:
 5. Haftada 2 Gün Karbonhidrat Tüketmeyin ve Kilo Verin !

  Haftada 2 Gün Karbonhidrat Tüketmeyin ve Kilo Verin !

  zayıflama yolları zayıflama formülleri zayıflama listeleri nasıl zayıflanır nasıl zayıflayabilirim zayıflama haberleri ile ilgili bilgiler burada melekler. Artık fazla kilolar canına tak edenler ve diyet listeleri uygulamada başarısız olanlar için müjde diyoruz melekler :) Yapılan bir araştırma haftada 2 gün karbonhidrat tüketilmediği takdirde kilo verilebileceğini ortaya koymuş. İngilterede...

Sayfayı Paylaş