1. PeLiNiM

  PeLiNiM Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  16 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  5.401
  Beğenilen Mesajlar:
  58
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  ANTALYA

  dil eğitimi kaç yaşında başlamalı?

  Konu, 'Çocuk Sağlığı ve Eğitimi' kısmında PeLiNiM tarafından paylaşıldı.

  küçük yaşta dil eğitimi ingilizce eğitimi kaç yaşında başlamalı ingilizce kaç yaşında başlar eğitimine başlanmalı yabancı dil başlamalı Dil öğrenimine artık küçük yaşlarda başlanması gerektiğini sürekli duyuyoruz. Peki anne-babalar çocuklarına dil eğitimi aldırmak için nasıl bir rota izlemeli? En sağlıklı dil eğitimi nasıl olur?

  Bugün gelinen ortak nokta ergenlikten önce dil eğitimine mutlaka başlanmalı. Bunun sebebi de ergenlikten sonra beynimizin o her tür öğrenmeye açık esnek yapısının biraz katılaşmaya başlaması. Bu katılaşmayı yaşam deneyimlerinin artması olarak düşünün. Bunun getirdiği ön yargılar, endişeler ve hatta yanlış öğrenmeler de var tabii. Bunlar çocuklarımızın kafasında yer etmeye başlamadan önce ergenlikten onu en az bir yabancı dille tanıştırmamız gerekiyor.

  ÇOCUĞUMU BİR DİLLE NASIL TANIŞIRABİLİRİM?

  Evren Gürkaynak'ın haberine göre, çocuklar ana dillerini öğrenirken de yeni bir dil öğrenirken de bir “sessiz dönem” geçirirler. Bu dönemde etraflarında neler oluyor gözlemler, her sesi dinlerler ve aynı bir teyp gibi her şeyi kaydederler. Daha sonra da model aldıkları davranış, söz hatta mimikler dahil her şeyi üretmeye başlarlar. Bu dönemler onları yepyeni bir dille tanıştırmak için çok değerli bir fırsat bizim için. Onları mümkün olduğunca, öğrenmesini istediğimiz dile çeşitli yollarla maruz bırakmamız gerekiyor.

  BU MODELLER KİM VEYA NE OLABİLİR?

  Eğer dil bilen bir anne babaysanız bu model başta siz olabilirsiniz. Öğrendiğiniz İngilizce bir ninniyi veya şarkıyı onu her gece uyuturken söyleyin, yeter de artar bile. Yalnızca bunu yaparak onun tazecik beyninde yepyeni bir kapı açmış olursunuz.

  Eğer dil bilmiyorsanız, piyasada veya internet ortamında bulabileceğiniz harika İngilizce şarkılar var. Bebeğiniz veya çocuğunuz oyun oynarken, yemek yerken arkadan bir yerlerden bu şarkılar çaldığında bile dil becerilerinin gelişimine tohum atmış olursunuz.

  Eğer erken çocukluk döneminde, artık üretim safhasına geçmiş bir çocuğunuz varsa, orijinal, dublajsız çizgi filmler biçilmiş kaftan. Geçen her sözü anlamasına hiç gerek yok. Önemli olan yabancı dili dinlemesi ve kaydetmesi.

  “Sadece dinlemekle olur mu?” demeyin, çünkü uygun bir modelden dinleyeceği her anlamlı söz ileriki konuşma becerilerine bir katkıda bulunuyor.

  Yukarıda sıraladığım yöntemleri uyguladığınızda bir anda bülbül gibi yabancı dili konuşmaya başlamayacak tabii ki çocuğunuz, ama ilk adımı atmış olacaksınız.

  alıntı

   
 2. Şevvall

  Şevvall Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  30 Ekim 2009
  Mesajlar:
  588
  Beğenilen Mesajlar:
  1
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  istanbul
  ben kızımın 2. 3. bi dil bilmesini gerçekten çok isterim ve onun eğitimi için elimden ne geliyosa fazlasını yapmaya gayret ve özen göstericem.teşekkürler canım
   
dil eğitimi kaç yaşında başlamalı? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Çocukların İlk Yaşlarda Eğitimi

  Çocukların İlk Yaşlarda Eğitimi

  Çocuğun ilk yaşlardaki eğitimi ve öğretiminde çocukta normal davranışların gelişmesi için neler yapılmalıdır? Çocuk anne ve babayı taklit etmeye çalışarak büyümektedir. Çocukluğun ilk yıllarında çocuk anne ve babasına adeta aşıktır. Onlar hata yapmaz. Onlar çocuğun gözünde adeta abidedir. Oidipus Kompleks denilen dönem de bu en yüksek seviyesine ulaşmaktadır. Bu ise 3 yaş ve civarında...
 2. Yaşa göre dil gelişimi

  Yaşa göre dil gelişimi

  yaşlara göre dil gelişimi İlk üç ay içinde Sese karşı tepki verir, agulama şeklinde sesler çıkarabilir, tanıdık kişi ve eşyaları görünce ellerini sallar gözü ile takip eder, kendi kendine gülümseyebilir, müzik ve konuşmaya karşı tepki verir, kendi kendine oynarken bazı heceleri tekrarlar, dudakları ile p , b, m gibi harfleri çıkarmaya çalışır. Üç altı ay arasında Çevresinde konuşan kişileri...
 3. kaç yaşında?

  kaç yaşında?

  kaç yaşındasınız sorusuna 22 yaşında sayılırım cevabını veren bir kişi şu açıklamalarda bulunmuştur: cumartesi ve pazar günleri çalışmayıp dinlendiğim için bu iki günü hesaba dahil etmedim çok stresli olduğum pazartesi günlerinin sayısını ise %50 arttırarak hesapladım. bu kişinin gerçek yaşı kaçtır ?
 4. Kaç yaşınızdasınız

  Kaç yaşınızdasınız

  İşte size eğlenceli bir pazar testi Sol ayağınızın üzerinde tek ayak durun Sağ bacağınızı dizden bükerek eller kalçada gözler kapalı bakın bakalım kaç saniyede dengede kalabileceksiniz 70 saniye ve üzerinde kalabiliyorsanız biyolojik yaşınız 20...; 20 saniyeden fazla kalamıyorsanız 80.. kafa kağıdınız kaç olursa olsunn:)
 5. Dünyada Kaç Dil Konuşuluyor?

  Dünyada Kaç Dil Konuşuluyor?

  dünyada konuşulan diller, dünyada kaç dil var, dünyada konuşulan kaç dil var Hiç düşündünüz mü dünyada kaç dil var hangi ülkenin vatandaşı hangi dili konuşuyor? Dünya da milyarlarca kişinin yaşadığını düşünürsek her ülkenin insanı farklı dili kullanıyor. Fakat halen kayıtlara geçmemiş yada bilinmeyen farklı diller de mevcut. Sizlere dünyada konuşulan diller hakkın da merak ettiğiniz bilgiler...

Sayfayı Paylaş