Dil iltihaplanmasının nedenleri ve tedavisi

Uzman SühaN

Administrator
Dil iltihaplanmasının nedenleri ve tedavisi
Dil İltihabı dil üzerinde görülen ve çeşitli sebeplerle ortaya çıkan iltihaplanmadır. Dil İltihabına Tıp dilinde Glossit adı verilir.

Dil İltihabının Nedenleri dişeti iltihabı, çürük dişler, sürekli aşırı sıcak ya da soğuk yemek, sigara vb. olabileceği gibi dil kanseri veya dil ülseri de olabilir. Bu nedenle ihmal etmeden doktora başvurmak gerekir.Dil iltihabının belirtileri, dilde kızarıklık, dilde pullanma, yanmalar, dilin hareketinde zorluk çekmesi, dil kenarlarında ülserleşme, dil üzerinde kabarcıkların oluşması şeklinde belirtiler gösterir.

Yapılacak ilk iş, sigarayı bırakmak, çürük dişleri tedavi ettirmek ve beslenmeyle ilgili kötü alışkanlıkları terk etmek, ağız ve diş temizliğine dikkat etmektir.

1.jpg
Dil iltihabının nedenleri nelerdir?

Aslında dil iltihaplanmasının bir çok sebebi vardır ve en belirgin sebepleri ise sigara ve alkol kullanımı, çok baharatlı yiyeceklerin tüketimi, fazla sıcak veya fazla soğuk yiyeceklerin tüketimi, keskin diş uçları, tam oturmamış protez dişler, vitamin eksikliği ve bazı hastalıklardan kaynaklı sebeplerden dolayı dil iltihaplanması oluşabilir.


Dil iltihaplanmasının tedavisi nasıl olur ?


Öncelikle hastalığın sebebini öğrenmek ve tedavisi için sağlık kuruluşlarından ve hekimlerden yardım almak gerekir. Özellikle ağız ve dil iltihabı nedirdiş sağlığına çok dikkat edilmeli dişleri düzenli olarak fırçalamak ve ağızda meydana gelen bakterilerden korunmak için ise ağız gargarası yapmak gerekmektedir. Mutlaka sigara ve alkolü bırakmak ve Çürük dişleri tedavi ettirmek gerekmektedir.


Bitkisel yollarla nasıl dil iltihabı tedavisi sağlanır ?


Adaçayı, meyan kökü, Ahududu çayları içilebilir veya bu çaylar ile ağız gargarası yapılabilir.
Söğüt yaprağı, lavanta biberiye papatya, kekik , mentollü nane, mercan köşk, mersin yaprağı kaynatılıp gargara yapmakta faydalıdır. Başka bitkisel tedavi yöntemi ise, Hint hurmasını yirmi dakika süre ile kaynatın. daha sonra sızarak süzün, elde edilen posaya merhem kıvamına gelinceye kadar pirinç unu ile karıştırın ve oluşan karşıma bal ilave ederek karıştırın ve hazırlamış olduğunuz merhemi gün aşırı iltihaplanmış bölgeye uygulayın.
Bir bardak suya birer çay kaşığı nane, kekik ada çayı, karanfil kaynatıp ılık olarak gargara yapın.
 
Geri
Üst