1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.674
  Beğenilen Mesajlar:
  2.421
  Ödül Puanları:
  113

  Dil kenarında ağrı ve kabarcık olması

  Konu, 'Ağız ve Diş Sağlığı' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Dil kenarında yada yan tarafında meydana gelen şişlikler yada kabarcıklar rahatsız edici olabilir. Bu kabarcıklar genellikle zararsızdır ve tedavi olmadan birkaç gün içinde kendi kendine düzelebilir.

  Bu kabarcıklar yeme içme, konuşma ve dilin kullanılmasını gerektiren faaliyetlerin engellenmesine neden olabilir. Kabarcıklar bazen ağrı verebilir fakat çoğu durumda ağrısızdır.


  Dil kenarındaki bu şişliklere, dil kenarında yer alan ve papilla adı verilen mantar şekilli tat tomurcuklarının tahriş edilmesi neden olur. Gerçekten de bunlar, yakından bakıldığında küçük mantarlara benzerler. Tat tomurcukları normalde beyaz renklidirler fakat iltihaplandıktan sonra renkleri kırmızıya doğru döner. Dil kenarında meydana gelen kabarcıklar yada şişlikler aşağıdaki nedenlerden kaynaklanabilir;  < Konu Resmi..>
  1- Yaralanma: Dilin darbelere maruz kalması yada yaralanması dilde bir tepki olarak bu şişliklerin çıkmasına neden olabilir. Dilin ısırılması, yanması ve çok sıcak içeceklerin tüketilmesi dilde travmaya neden olan faktörlerdendir. Travma sonucu ise dilde ağrılı yaralar ve hassasiyet gelişebilir.

  Tedavide ise dilin daha fazla tahriş olmasını önlemek ve kendi kendine iyileşmesini beklemek gerekir. Sıcak içecekler (çay, kahve), asidik yiyecek ve içeceklerden kaçınmalısınız.

  2- Alerjik Reaksiyon: Alerjiye neden olan bazı gıdalar vücudunuzda olduğu gibi dilde de bazı reaksiyonlara neden olabilir. Bağışıklık sisteminin aşırı hassasiyetinden dolayı dilin yan tarafı etkilendiği gibi farklı kısımları da etkilenebilir. Bir bütün olarak dil, anormal şekilde şişebilir ve kırmızı bir duruma gelebilir.

  Bunu önlemek için sizde, alerjiye neden olan gıdaları belirlemeli ve bu gıdaları tüketmemelisiniz. Hangi gıdalara alerjinizin olduğunu öğrenmek için bir gıda alerji testi yaptırabilirsiniz.

  3- Protezler: Kötü yapılmış ve ağzınıza tam oturmayan ve rahatsız eden diş protezleri, takma dişler ağızda dil kenarlarında şişliklere ve kabarcıklara neden olabilir. Bunun önlenmesi sadece uygun olmayan diş protezlerinin değiştirilmesi ile mümkündür.

  4- Oral Liken Planus: Bu hastalık, yanak içi ve dil kenarlarında ağrılı kırmızı şişliklere neden olan inflamatuar bir problemdir. Birçok tetikleyici faktörü olabilen hastalıkta, çoğu hasta için tedavi gerekmemektedir. Sadece düzenli diş fırçalama, diş ipi kullanma, sigara ve alkol içmeme ve ağız temizliği yapılması bu hastalığın üstesinden gelinmesinde yeterlidir.

  5- Ağız Kanseri: Nadiren de olsa bu bir neden olabilir. dilin bir yada her iki tarafındaki şişlikler sert, ağrılı yada özellikle de ağrısızsa, birkaç hafta geçmiyor ve tekrarlıyorsa mutlaka bir doktora görününüz. Ağız kanseri çoğu durumda dil üzerinde değil, dilin yan taraflarında yada ağzın üstünden gelişmeye başlar. Kanser hastalıklarında erken tedavi hayat kurtarıcıdır. Gerçeklerden kaçmak sadece tedaviyi güçleştirir.


  6- Fibroma: Dil üzerinde yada yan taraflarında meydana gelen iyi huylu şişliklerdir. Genellikle bir dil yaralanması sonucu bağ dokunun meydana getirdiği kabarcıklardır. Bunların yıllarca büyüklüğü değişmez ve şekilleri aynı kalır. Yine de emin olmak için bunların cerrahi olarak alınıp bir patoloji laboratuarında incelenmesi daha akıllıca olur.

  Diğer Nedenler

  Diğer nedenler arasında vitamin eksikliği, pamukçuk, oral herpes, frengi, fibroma, pamukçuk ve tüberküloz yer almaktadır.

  Pamukçuk yada oral kandidyazis sadece dilde değil, yanı sıra kasık, vajina yada koltuk altlarında da benzer belirtilere neden olabilir ve çökelek benzeri yamalar şeklinde görünebilir.

  Oral herpeste de dilde ve dil kenarında kabarcıklar oluşabilir ve bu kabarcıklar sarı yada açık renkli lezyonlar oluşturabilir.


  NE YAPABİLİRİM?


  Dildeki küçük şişlikler nadiren ciddi bir soruna işaret eder. Kendi kendinize evde yapabileceğiniz çözümler ile bu sorunu hafifletebilir ve üstesinden gelebilirsiniz. Bu uygulamalar arasında buz tedavi uygulamak, tuzlu su ile gargara yapmak (günde 2-3 defa) ve taze nane yapraklarını çiğnemek sıralanabilir. Bu uygulamalar şişliği ve varsa ağrıyı azaltacaktır.


  İlaveten magnezyum sütü adı verilen bileşimi şişlikler üzerine uygulamak da tahrişi yatıştırmak ve ağızdaki asidi nötralize etmek için uygulanabilir. Magnezyum sütü (magnezyum hidroksidin sudaki süspansiyonudur. Antasit ve laksatif olarak kullanılır) tat tomurcuklarının daha fazla zarar görmesini engeller.


  İyileşme sürecince (3-7 gün) yumuşak gıdalar tüketin. Yanı sıra pizza, domates, narenciye ve meyve suları, gazlı içecekler gibi yüksek asitli gıdalar ve içeceklerden kaçının. Bu besinler ve içecekler daha fazla tahriş yapar, ağrıyı kötüleştirebilir ve enfeksiyonu alevlendirebilir.


  Etkilenen bölgeye, bebeklerin diş çıkarmaları için kullanılan bir uyuşturma jeli de uygulayabilirsiniz. Jel, kabarcık etrafında koruyucu bir örtü oluşturur ve ağrıyı geçici olarak giderir. Daha fazla tahrişten uzak tutar ve iyileşme sürecini hızlandırır.


  ÖNEMLİ NOT: Çoğu vaka birkaç gün içinde kendi kendine düzelir. Unutmayın, tekrarlayan ve birkaç hafta içinde geçmeyen olgularda derhal bir doktora görününüz.


   
Dil kenarında ağrı ve kabarcık olması konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Dilde Etkileşim ve Ulusal Dil

  Dilde Etkileşim ve Ulusal Dil

  Dilde Etkileşim ve Ulusal Dil Dilde Etkileşim ve Ulusal Dil Prof. Dr. A. Hamit SUNEL Bilkent Üniversitesi Sayın konuklar, bana ayrılan sürede dilde etkileşim ve ulusal dil konusuna, zamanın kısıtlılığı sebebiyle, örnek sayısını az tutarak ve bilimsel terminoloji kullanımından elimden geldiğince kaçınarak değinmek istiyorum. Uluslar arasındaki ilişkilerin başlıcalarından olan...
 2. Adet döneminde gögüste ağrı olması

  Adet döneminde gögüste ağrı olması

  adetliyken gögüslerde hassasiyet,adetliyken gögüste ağrı,adet öncesi gögüste ağrı,adet döneminde meme ağrısı neden olur,adet döneminde gögüs ağrıları hakkında bilgiler Kadınların doktora en sık başvurmasına neden olan meme şikayeti meme ağrısıdır. Sağlıklı kadınların çoğunda hafif veya şiddetli, özellikle adet döneminden önce ortaya çıkan meme ağrısı vardır. Bu belirtiyle doktora yapılan...
 3. İLİŞKİ SIRASINDA AĞRI OLMASI (DİSPARONİ)

  İLİŞKİ SIRASINDA AĞRI OLMASI (DİSPARONİ)

  birliktelik sırasında ağrı hissetme,birlikte olurken neden ağrı olur,ilişkide neden ağrı olur,disparoni nedir,disparoninin tedavisi varmı,disparoni hakkında bilgiler Cinsel ilişki sırasında ağrı duyulması disparoni olarak adlandırılır. Sebepleri: - Lubrikantların yokluğuna bağlı olarak gelişen vajinal kuruluk - Atrofik vajinit (sıklıkla menopoz sonrası kadınlarda görülen vajinal mukozanın...
 4. Dil kenarında kabarcık neden çıkar?

  Dil kenarında kabarcık neden çıkar?

  dil kenarında kabarcık çıkmasının nedenleri,dil kenarında kabarcık neden çıkar,dil kenarında kabarcık çıkmasının sebeleri,dil kenarında kabarcık olmasının tedavisi ,dil kenarında kabarcık çıkması hakkında bilgiler Dil kenarında yada yan tarafında meydana gelen şişlikler yada kabarcıklar rahatsız edici olabilir. Bu kabarcıklar genellikle zararsızdır ve tedavi olmadan birkaç gün içinde...
 5. Sezeryan sonrası ağrı olması normalmi?

  Sezeryan sonrası ağrı olması normalmi?

  sezeryan sonrası ağrı,sezeryan sonrası ağrı olurmu,sezeryan sonrası ağrı neden olur,sezeryan ameliyatı ve iyleşme süresi hakkında bilgiler Sezaryen doğum sonrası ağrının başlıca nedeni her karın ameliyatında olduğı gibi cilt ve cit altındaki kas, fasya v.b dokuların kesilmesidir. Normal doğumdan sonra olduğu gibi sezaryenden sonra da rahim kanamayı durdurmak için kasılır, bu kasılma da...

Sayfayı Paylaş