Dildeki iltihap nasıl geçer?

Uzman SühaN

Administrator
Dildeki iltihap nasıl geçer?
Dil İltihabı çeşitli nedenlere bağlı olarak dilde meydana gelen iltihabik durum olarak adlandırılmakla birlikte tıptaki adı "Glossit" olan rahatsızlıktır. Bu rahatsızlıkta dil zarlarının genel olarak tüm ağız yüzeyinde iltihaplanmaya uğraması söz konusu olmaktadır.Dil iltihabının belirtileri, dilde kızarıklık, dilde pullanma, yanmalar, dilin hareketinde zorluk çekmesi, dil kenarlarında ülserleşme, dil üzerinde kabarcıkların oluşması şeklinde belirtiler gösterir.Aslında dil iltihaplanmasının bir çok sebebi vardır ve en belirgin sebepleri ise sigara ve alkol kullanımı, çok baharatlı yiyeceklerin tüketimi, fazla sıcak veya fazla soğuk yiyeceklerin tüketimi, keskin diş uçları, tam oturmamış protez dişler, vitamin eksikliği ve bazı hastalıklardan kaynaklı sebeplerden dolayı dil iltihaplanması oluşabilir.


8.JPGÖncelikle hastalığın sebebini öğrenmek ve tedavisi için sağlık kuruluşlarından ve hekimlerden yardım almak gerekir. Özellikle ağız ve dil iltihabı nedirdiş sağlığına çok dikkat edilmeli dişleri düzenli olarak fırçalamak ve ağızda meydana gelen bakterilerden korunmak için ise ağız gargarası yapmak gerekmektedir. Mutlaka sigara ve alkolü bırakmak ve Çürük dişleri tedavi ettirmek gerekmektedir.Adaçayı, meyan kökü, Ahududu çayları içilebilir veya bu çaylar ile ağız gargarası yapılabilir.
Söğüt yaprağı, lavanta biberiye papatya, kekik , mentollü nane, mercan köşk, mersin yaprağı kaynatılıp gargara yapmakta faydalıdır. Başka bitkisel tedavi yöntemi ise, Hint hurmasını yirmi dakika süre ile kaynatın. daha sonra sızarak süzün, elde edilen posaya merhem kıvamına gelinceye kadar pirinç unu ile karıştırın ve oluşan karşıma bal ilave ederek karıştırın ve hazırlamış olduğunuz merhemi gün aşırı iltihaplanmış bölgeye uygulayın.Dil İltihabı Belirtileri

Dilde kızarıklık
Dilde pullanma
Dilde yanma hissi
Dilin hareket etmede zorlanması
Dil kenarlarında ülserleşme
Dil üzerinde kabarcıklar


Dil İltihabı Nedenleri


Sigara kullanımı
Alkol kullanımı
Aşırı baharatlı yiyecek tüketimi
Fazla sıcak ya da fazla soğuk yiyecek ve içecekler
Keskin diş uçları
Tam oturmamış olan protez dişler
Vitamin eksikliği
Bazı hastalıklar

İlk olarak bu duruma sebep olan etkenin araştırılması gerekir. Bazı rahatsızlıklar da bu duruma sebep olabileceğinden ilk olarak bu duruma sebep olan faktörün ortadan kaldırılması gerekir. Daha sonra doktorun önerileri doğrultusunda başta ağız ve diş sağlığı olmak üzere ağızda bakteri oluşumunu önlemek ve buradaki bakterilerden kurtulmak için ağız gargarası kullanılması gerekir. Ayrıca alkol ve sigara tüketimini bırakmak ve çürük dişlerin tedavi edilmesi de gerekmektedir.
 
Geri
Üst