Dildeki kabarcıklar neden olur nasıl geçer ?

Uzman SühaN

Administrator
Dildeki kabarcıklar neden olur nasıl geçer ?
Dil günlük yaşamda konuşmada tad almada önemli rol oynar. Çok sayıda sorun, dilinizi etkileyebilir. Dilde kabarcık olması bir çok insanın karşılaştığı yaygın bir sorundur. Bunun nedeni çok sıcak bir şey tüketmeniz olabilir. Bazı durumlarda, dil kabarcıkları da bir yaralanma veya enfeksiyonun sonucu olabilir. Bu kabarcıklar, zararsız olsa da, tahriş edici olabilir ve tat alma duyunuzu bile değiştirebilir. Karşılaştığınız spesifik semptomlar doktorunuzun dil probleminizin nedenini belirlemesine yardımcı olacaktır. Bu makalede, dil kabarcığı hakkında bilmeniz gereken her şeyi bulacaksınız - nedenleri, belirtileri ve tedavilerine yardımcı olabilecek birkaç doğal çözüm sucağız..


dilde kabarcık neden çıkar.jpg

Dilde kabarcık neden çıkar ?Dilde kabarcık çıkması bunu deneyimlemeyen yoktur. Çoğu zaman zararsız olsada genellikle bir yaralanma veya altta yatan bir enfeksiyonun sonucudur ve ciddiyetlerine göre değişebilir. Bazı insanlarda tüketilen bir şey sonrası dilde kabarcık oluşabiliyor. Ceviz ve patlıcan tüketimi bazı kişilerde dilde kabarcığa sebep olabiliyor. Dilde kabarcık çıkmasını diğer nedenleri ise ; Bir mantar enfeksiyonu (oral pamukçuk) dili yanlışlıkla ısırma , Dilinizin papillalarının genişlemesine neden olan tahriş , kanser gibi durumlar, allerjiler, siğiller yer almaktadır. Ayrıca aşırı sigara tüketimide dilde kabarcık çıkmasına neden olabilir. Dil kökünde kabarcıklar bu saydıklarımızdan dolayı olabiliyor, durum rahatsız edici düzeyde ise mutlaka hekime görünmenizi tavsiye ediyoruz..dildeki kabarcığa ne iyi gelir.JPGDil arkasında kabarcıklar uzman tv dil ülserlerinin , özellikle aftın rahatsızlık yarattığını kişinin beslenmesini etkileyebileceğini vurguluyor. Dilde kırmızı kabarcıklar tüketilen şeylere bir tepki sonucu oluşur. Mesela aşırı sıcak acı, baharatlı yiyecekler içecekler tüketilirse bu kabarcıklar gelişebilir. Bu kırmızı kabarcıklar ağrıya neden oluyorsa iltihaplı papilla buna neden olabilir. Açıkçası pek çok soruna bağlı olarak dil üzerinde kırmızı beyaz kabarcıklar gelişebilir. Yukarıda belirttiklerimizden herhangi biri, dilinizdeki kabarcıkların kaynağı olabilir. Şimdi bu rahatsız edici duruma eşlik eden semptomlara bakalım.
dil kökünde kabarcık çıkması.jpgDilde kabarcık olmasının belirtileriDilde veya yanaklarda ağrılı kabarcıklar veya yaralar

Dil üzerinde beyaz veya kırmızı lezyonlar

Ağızda karıncalanma veya yanma hissi

Nadir durumlarda, dil yaralarına ateş de eşlik edebilir.
Dilde kabarcık olması gerçekten rahatsız edici bir durum. Bu beslenmenizi etkileyebilir.Dilde özellikle dil köküne yakın çıkan kabarcıklar dişlerinize değdiğinde aşırı ağrı ve rahatsızlık yaratır.Öyleki uyumanıza bile engel olabilir. Dil ülserleri beyaz, gri veya sarı renkli olabilen ağrılı yuvarlak yaralardır. Tahriş edici olsalar da, genellikle ciddi değillerdir ve çoğu evde sadece bir veya iki hafta içinde kendi başlarına çözülürler. Dilinizi ısırmak, stres, bazı gıda alerjileri, beslenme yetersizlikleri ve nadiren de ağız kanseri, genetik ülser gelişiminde rol oynayabilir. Dil kabarcığı için hızlı ve doğal bir çözüm arayanlar arasındaysanız, aşağıdaki çözümler sizin için uygundur.Dildeki kabarcığa ne iyi gelir ?
Ağzı sağlığı son derece önemlidir. İyi bir ağız hijyeni dil problemlerini önleyebilir. Dişler düzenli olarak fırçalanmalı ve diş ipi kullanılmalıdır. Ayrıca dişinizi fırçaladıktan sonra mutlaka dilinizide fırçalamanız gerekir. Dili fırçalamadığınızda ağzınızda tortular gelişebilir, ağzınızın tadı değişebilir hatta bu küçük kabrcıklar bile oluşabilir.Yumuşak bir diş fırçası kullanın.Sert kıllı diş fırçaları, ülserler dahil olmak üzere küçük aşınmalara ve dil tahrişine neden olabilir.Sodyum loril sülfatsız bir diş macununa geçin. SLS, dil ülserlerinin oluşmasına veya tekrarlanmasına neden olabilir. Diş hekiminizden SLS içermeyen iyi bir diş macunu önermesini isteyin.İyileşmeyi hızlandırmak ve enfeksiyonu önlemek için bir antimikrobiyal gargara deneyin.


Ağzınızı yakabilecek sıcak içecekleri en aza indirin Ülseriniz iyileşirken acılı bahartlı yiyeceklerden kaçının.İyileşmeyi sağlamak için tuzlu su veya kabartma tozu ile ağzınızı durulayın.Rahatsızlığı azaltmak için dil ülserinize magnezya sütü koyun. Pamuklu bir çubuğun ucunu magnezya sütüne batırın. Çubuğun ucunu dil ülserinize karşı hafifçe uygulayın.Acıyı hafifletmek için buz uygulayın.Yeni ülserlerin oluşmasını önlemek için takviyeler alın. Bazı vitamin türleri ağız ülseri oluşumunu önlemeye yardımcı olabilir. Tekrarlayan dil ülserleriyle ilgili sorun yaşıyorsanız, B vitamini, B vitamini kompleksi, C vitamini kullanın ancak hekim tavsiyesi olmadan kullanmanızı doğru bulmuyoruz. Sigara ağız içinde kabarcıklara neden olduğundan sigarayı bırakmanızı tavsiye ediyoruz.Yaygın tetikleyiciler olan yiyecek ve içeceklerden kaçının. Baharatlı, tuzlu veya asitli yiyecek ve içecekler mevcut ülserleri şiddetlendirebilir ve yeni ülserlerin oluşmasına neden olabilir.
Alkol alıyorsanız sınırlandırın..Tütün kullanımıyla birlikte yoğun alkol tüketimi, dil ülserlerine nedne olabilir. Kaygınızı azaltmak için meditasyon yapın. Stres dilde kabarcık çıkmasına neden olabiliyor.Mümkünse, stres düzeyinizi azaltmak ve rahatlamanıza yardımcı olmak için meditasyon yada yoga yapın.Hormonal değişikliklere dikkat edin. Adet görüyorsanız, dil ülserlerinizin hormonal değişimlerden kaynaklanabilir. Mevcut ilaçlarınızın olası yan etkilerini ele alın. Bazı ilaçlar dilde kabarcığa dil ülserlerine neden olabiliyor.Ülseriniz 3 hafta içinde iyileşmezse bir doktora görünün. Şimdi dildeki kabarcıkları nasıl ortadan kaldırabiliriz ona bakalım..Sodyum klorür olarak da bilinen tuz, kabarcıkların neden olduğu iltihap ve ağrıyı azaltmaya yardımcı olabilir. Ek olarak, antibakteriyel yapısı dilinizde bu kabarcıklara neden olabilecek her türlü enfeksiyonla savaşır. Bir bardak ılık suya bir çay kaşığı tuz ekleyin ve iyice karıştırın.Bu çözelti ile ağzınızı çalkalayın.Yoğurt doğal bir probiyotiktir ve ağrıyı ve iltihabı azaltabilecek iltihap önleyici özelliklere sahiptir. Ayrıca kabarcıklarla ilişkili herhangi bir enfeksiyonu tedavi edebilen antibakteriyel ve antioksidan özelliklere de sahiptir. Günde bir kase yoğurt tüketerek bu kabrcıkları giderebilirsiniz.Karanfil yağı, öjenol adı verilen bir bileşik içeren doğal bir anestezidir. Dildeki kabarcıklara iyi gelmektedir antienflamatuar ve antibakteriyel özellikler gösterir.Bir bardak ılık suya birkaç damla karanfil yağı ekleyin.Ağzınızı çalkalamak için bu çözeltiyi kullanın.Çay ağacı yağı, Antibakteriyel ve antiseptik yapısı ile birlikte dil kabarcığı ve semptomları ile başa çıkmanıza yardımcı olabilir. Bir bardak suya birkaç damla çay ağacı yağı ekleyin.Bu çözeltiyi gargara olarak kullanın. Kabartma tozu, antibakteriyel ve antienflamatuar özelliklere sahiptir. Alkali yapısı, ağzınızdaki pH dengesini düzeltmeye yardımcı olur ve dilinizdeki kabarcıklardan kısa sürede kurtulmanızı sağlar.Bir bardak suya kabartma tozu ekleyin.Bu çözelti ile ağzınızı çalkalayın. Fesleğenin anti-enflamatuar, antibakteriyel ve antiseptik özellikleri onu dil kabarcıkları için en iyi doğal tedavilerden biri yapar. Birkaç fesleğen yaprağı alın ve çiğneyin.Kişniş, dil kabarcıklarından kurtulmaya yardımcı olan ve onlara eşlik eden ağrı ve iltihabı hafifletmeye yardımcı anti-enflamatuar, analjezik ve antiseptik özellikler gösterir. Bir bardak suya kişniş tohumu veya yaprakları ekleyin ve kaynatın.Bu çözeltiyi süzün ve soğumaya bırakın. Daha sonra ağzınızı bu çözelti ile çalkalayın..

B vitamini eksikliği nedeniyle dil kabarcığı da gelişebilir. Bu nedenle, B vitamini bakımından zengin olan yumurta, tam tahıllar, yulaf, süt, peynir vb. Gibi yiyecekleri tüketmeniz önerilir. Zencefil ve sarımsak, ağrılı dil kabarcığı ile başa çıkmak için kullanılabilecek anti-enflamatuar ve analjezik özellikleri ile iyi bilinmektedir. Ek olarak, bu kabarcıklara neden olan herhangi bir altta yatan enfeksiyonla savaşabilecek antimikrobiyal özellikler de sergilerler.Zerdeçal, analjezik ve anti-enflamatuar özelliklere sahip, kurkumin adı verilen bir bileşik bakımından zengindir. Zerdeçalın bu özellikleri, antibakteriyel yapısına ek olarak, dilinizdeki inatçı kabarcıklardan kolayca kurtulmanıza yardımcı olabilir. Bir çay kaşığı zerdeçal tozu bir bardak sıcak süt ile karıştırılır ve tüketilir.Alternatif olarak, zerdeçal ve baldan yapılmış bir macunu dil kabarcıklarına uygulayabilir
 
Geri
Üst