1. ßeLeN

  ßeLeN Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  14 Haziran 2009
  Mesajlar:
  5.866
  Beğenilen Mesajlar:
  1.304
  Ödül Puanları:
  113

  Dirsek Ağrıları hakkında bilgiler

  Konu, 'Ortopedi' kısmında ßeLeN tarafından paylaşıldı.

  dirsek, sakatlıkları, nasıl oluşur, tedavi yöntemleri, ne yapılmalı, hakkında bilgiler burada hanımlar


  Dirsek sakatlıklarının büyük çoğunluğu, tıpkı omuz sakatlıları gibi fırlatma hareketi olan sporlarda ve raket sporlarında görülür.


  < Konu Resmi..>
  Bu sporlar genellikle beyzbol, rugby, tenis, badminton, squash, voleybol, basketbol, hentbol, yüzme, disk ve çekiç atma gibi sporlardır.
  Bu nedenle fırlatma ya da atma fazındaki dirseğe yüklenilmesinin iyi anlaşılması gerekir ki buradan da çıkacak ilk sonuç, doğru tekniğe sahip olunmasının yanı sıra defalarca kullanılacak kasın kuvvetinin fazla olması gerektiğidir. Bu kaslar ise doğal olarak dirsek bölgesine en yakın olan kas gruplarıdır.


  Bütün sakatlıklar içinde bu bölgede sakatlık görülme sıklığı yüzde 15-20 civarıdır. Yani, bu bölgemizden sakatlanma riski, dikkat gerektirecek kadar yüksektir. Çok basit bir iki çalışma ile bu bölgedeki aşırı kullanım ya da yüklenme, sakatlıklarının önlenmesine yardımcı olunabilir. Bu bölgeyi güçlendirmek için aşağıdaki çalışmaları tavsiye edebiliriz.  A- Streching (Açma-germe):


  1- Ön kolun dış yüzü için; dik durur vücut pozisyonunda, dirsek kırılmadan düz uzatılır, el bilekten aşağı doğru kırılır, diğer el yardımı ile bu kırılma daha ileri itilmeye çalışılır.


  2- Ön kolun iç yüzü için; aynı hareket, ön kol iç yüz yukarı bakacak şekilde yapılır, bilek tersine doğru geri itilmeye çalışılır.


  B- Kuvvetlendirme:

  Kuvvetlendirme çalışmaları ağırlıkla beraber yapılır. Burada dikkat edilecek nokta, dirseğin kırık olarak, bir noktaya dayanıyor olmasıdır. Sadece bilek hareket ettirilir.

  1- Bilek iç kısmı çalışılır.


  2- Bilek dış kısımı çalışılır.


  3- Bilek içe döndürülür.


  4- Bilek dışa döndürülür.


  Bu hareketler, özellikle dirsek dış kısmında ağrı ile seyreden 'tenisçi dirseği' ve dirsek iç kısmında ağrı ile seyreden 'golfçü dirseği' denilen sakatlıkların önlenmesinde ve tedavisinde çok yararlıdır.


  Bu çalışmaları yapmamız için illa yukarıda saydığımız sporları yapıyor olmamız gerekmez. Günlük hayatta bu kaslarımızın güçlü olmasını istiyorsak bu hareketleri yapabiliriz.  Güçlü, sağlıklı ve güzel haftalar dileğiyle... Sağlıcakla kalın
  ...​   
Dirsek Ağrıları hakkında bilgiler konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Dirsek

  Dirsek

  Kadın için zinete, erkek için güce; Dirsek ağrısı üzüntüye, Açık kadın dirseği görmek dünyalığa, erkek dirseği görmek kendi kazancını yiyen namuslu bir erkeğe delalet eder.Az paraya, çok çalışmanız gerekecek. Eğer rüya sahibi bir kadınsa evleneceği anlamına gelir.Rüyada görülen dirsekte hissedilen aci ve siddet, üzüntüye ve el ile yapilan seylerin batil olduguna isaret eder.
 2. Ağrı Genel Bilgiler

  Ağrı Genel Bilgiler

  GENEL BİLGİLER Yüzölçümü: 11.376 km² Nüfus: 437.093 (1990) İl Trafik No: 04 1650 metre yüksekliğindeki bir yaylada yer alan Ağrı, ismini yanında heybetle görünen dağdan almaktadır. Türkiye'ye en tepeden bakabileceğiniz ve doğuya açılan kapısı Ağrı, tarih boyunca çok sayıda kavim ve medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Ağrı ili, yazın dağcılık ve doğa yürüyüşüne, kış mevsiminde kayak...
 3. Ağrı hakkında genel bilgi

  Ağrı hakkında genel bilgi

  ağrı dağı hakkında kısa bilgiler ağrı dağı ile ilgili kısa bilgiler ile ilgili bilgi Ağrı hakkında genel bilgi sahibi olmaya ne dersiniz meleklerim gelin hepbirlikte güzel Ağrı'yı biraz daha yakından tanıyalım :tik: Doğu Anadolu Bölgesi’nin Yukarı Murat-Van bölümü içinde kalan yüksek Anadolu yaylasının devamı üzerinde yer alan Ağrı, deniz seviyesinden 1640 m yükseklikte kurulmuştur....
 4. Kulak ağrısının sebepleri ve tedavisi hakkında bilgiler

  Kulak ağrısının sebepleri ve tedavisi hakkında bilgiler

  kulak kepçesi ağrısı kulak ağrısı nedenleri, tedavisi, belirtileri, bitkisel, doğal çözüm, ne iyi gelir Kulak ağrıları bir çok sebepten dolayı başımıza gelen rahatsızlıklar arasında yer alıyor. Diş ağrısı, boğaz ağrısı, kulak hastalıkları bunlardan bazılarıdır. Sizlerde kulak ağrıları çekiyorsanız kulak ağrıları hakkında merak ettiğiniz tüm sorulara bu yazımızdan cevap bulabilirsiniz....
 5. Diz Kıkırdak Ağrıları hakkında bilgiler

  Diz Kıkırdak Ağrıları hakkında bilgiler

  diz ağrıları, yırtılması, nedenleri, kırıkırdak sancısı, ne yapılmalı, diz agrıları hakkında genel bilgi burada arkadaşlar Diz Ağrıları ve genel bilgi hakkındaki yazımızı siz meleklerle paylaşıyorum. Eklem kıkırdağı sert ve elastik bir örtü biçiminde eklemlerdeki kemik uçlarını kaplar ve iki kemiğin birbiri üzerinde yumuşak ve sürtünmesi en aza indirgenmiş biçimde hareketini sağlar....

Sayfayı Paylaş