Diş ağrısı neden olur ? Diş ağrısı nasıl geçer ?

Uzman SühaN

Administrator
Diş ağrısı neden olur ? Diş ağrısı nasıl geçer ?
diş,diş ağrısı, diş ağrısı nedenleri,diş ağrısı nasıl geçer,diş ağrısına ne iyi gelir,diş ağrısına iyi gelen ev yöntemleri,


diş ağrısı.jpg

Diş ağrısı yaşamı tehdit eden bir durum olmayabilir, ancak bu durum rahatsız edici olabilir.Şiddetli baş ağrısı diş ağrısına eşlik edebilir bu durumda sizi olumsuz etkiler.Çoğunlukla diş ağrısının en ciddi şekilleri geceleri uyanırken ortaya çıkar. Diş boşluğundan veya kırık bir dişten diş ağrısı gerçekleşebilir.Çoğu insan iki çeşit diş ağrısından muzdariptir - Keskin ve Donuk.Keskin veya akut diş ağrısı genellikle kısadır ve hızlı bir şekilde ortaya çıkar.Keskin diş ağrınıza neden olabilecek birçok faktör vardır.Dişlerin veya diş etlerinin bozulması , Bir diş eti enfeksiyonu, diş kırığı, diş çürüğü, iyi yapılmamış bir dolgu, soğuk içecekler vs. Keskin diş ağrısını göz ardı etmeyin. Zamanla kronik bir enfeksiyona dönüşebilir. Bu durumda yapmanız gereken en kısa sürede bir diş hekimine görünmek olmalıdır. Makalemizin devamında diş ağrı, diş ağrısının endenleri,diş ağrısı nasıl geçer ve diş ağrısının tedavisi ile ilgili detaylı bilgiler verilecektir. Daha fazla bilgi edinmek için makalemizi okumaya devam edin..
Diş ağrısı belirtileriDişte ciddi, kronik ağrı

Gelişmiş enfeksiyon vakalarında yüksek ateş ve titreme

Ağız kokusu.

Etkilenen dişin etrafında şişlik ve kızarıklık

Özellikle enfeksiyon yayılmışsa yutma veya nefes alma zorluğu

Isırma problemi.

Baş ağrısı

Diş ağrıları normalde dişin içinde bulunan sinirlerin tahrişinin bir sonucudur. Diş çürümesi veya hasarı ve diş eti hastalığı, bu süper-duyarlı sinir uçlarını tahriş edebilecek birçok koşul arasındadır. Bazı durumlarda, travmadan kaynaklanan çene ağrıları iş ağrısına neden olabilir. Diş ağrısını önlemenin en iyi yolu diş ve diş etlerini olabildiğince sağlıklı tutmaktır. Düzenli diş kontrolleri yaptırmak, florürlü diş macunu ile yaklaşık 2 dakika boyunca dişlerinizi günde iki kez fırçalamak , şekerli yiyecekleri ve içecekleri kısmak gibi.. Bir enfeksiyonunuz varsa tedavi edilmeyen diş problemleri ciddi sağlık sorunlarına dönüşebilir. Her türlü diş ağrısına olan bariz çözüm, mümkün olan en kısa zamanda bir dişçiyi görmektir. Ancak, dişçinize hemen ulaşamadığınızda, bu arada bir miktar rahatsızlığa katlanmak zorunda kalabilirsiniz. Aşağıdaki ipuçları diş randevunuzu beklerken bir diş ağrısını en aza indirmenize veya durdurmanıza yardımcı olabilir.
Sıcak tuzlu su ile durulayın.
Tuzun detoks özellikleri, ılık su ile birleştiğinde, etkilenen bölgede temizleyici ve yatıştırıcı bir etki sağlar. Tuzlu su ile gargara yapmak diş ağrısını geçirebilir.Nasıl yapılır:Sıcak bir bardak suya bir çay kaşığı tuz karıştırın.

Ağzınızda 10-30 saniye boyunca yavaşça çevirin.

Suyu tükürün. Yutmayınız.Buz gibi bir soğuk kompres kullanın.Çene veya yüzün sürekli şişmesini fark ederseniz, derhal diş hekiminize başvurmalısınız. Soğuk kompresin uygulanması şişliği azaltabilir ve ağrıyı geçici olarak uyuşturabilir.Not: Buzu asla doğrudan dişe uygulamayın.Karanfil yağı uygulayın.Karanfil yağı, etkili bir doğal diş ağrısı ilacı olarak hizmet eder .Diş ağrısını tedavi etmenin yanı sıra diş eti problemlerinede iyi gelmektedir.Nasıl yapılır:


Pamuklu çubuğa bir kaç damla karanfil yağı koyun.

Etkilenen dişe nazikçe uygulayın.

Bölgenin yağı emmesi için birkaç dakika yemeyin veya içmemeye çalışın.Not: Karanfil yağının çok güçlü olduğunu düşünüyorsanız, seyreltmek için eşit miktarda zeytinyağı ile karıştırın.
Diş ipi kullanın
Diş ipi ile olanı temizleyin. Aynı şekilde su ile durulama, dişleriniz arasında istenmeyen parçacıkları giderir, aynı zamanda diş ipi çeker. Bu özellikle dişleriniz arasında sıkışmış yiyecekler sadece basit fırçalama veya gargaralarla giderilemediğinde faydalıdır. Ayrıca dişler, diş eti hastalıkları ve kavite arasında mikrobik birikmeyi önlemeye yardımcı olur. Bunu günde bir kez yapın.
Nane Çay PoşetleriGenel olarak güvenli kabul edilen nane çayı poşetleri, kısa bir süre için ağrıyı hafifleten hafif uyuşturma özelliklerine sahiptir. Çoğu insan, kullanmadan önce birkaç dakika boyunca çay poşetlerini dondurucuda soğutmayı tercih eder.Nane, güçlü anti-bakteriyel özelliklere sahip aktif bir madde olan mentol içerir. Bu özellikler diş ağrınızı doğal olarak rahatlatmaya yardımcı olabilir. Bir artı olarak, nane taze bir nefes verecek!
Diş ağrısı için sarımsak
Sarımsak , doğal bir antibiyotiktirDiş enfeksiyonlarına karşı savaşır. Ağrıyı hafifletmek için sarımsak ezilebilir ve biraz tuz ile bir macun yapılarak enfekte olan alana uygulanır. Bu, enfeksiyonu tedavi etmez ancak diş ağrısına yardımcı olabilir aynı zamanda enfeksiyonun büyümesini veya yayılmasını önleyebilir.
Aloe veraAloe vera saçtan tırnağa kadar genel sağlımız için çok faydalı bir bitkidir. Diş ağrısına iyi gelmektedir. Aloe vera jelini ağrıyan dişinizin üzerine koyun ağrının bir kaç dakika içinde geçtiğini göreceksiniz. Ayrıca ağız sağlığınızıda korumaktadır.Diş ağrısı için kekikKekiğin antimikrobiyal özelliği vardır. Kekik, antifungal ve antiseptik bir aktif bileşen olan timol ile doludur. Bu diş ağrısı ve enfeksiyonlar için büyük bir esansiyel yağ olabilir.Kekik çayı için yada kekik yapraklarını çiğneyin.Diş ağrısı için zencefilZencefil güçlü bir antiseptiktir ve tadı harikadır. Taze zencefil, aktif maddelerle doludur.Çiğ zencefili çiğnemek, ağzınızdaki belirli bakterileri azaltmanın harika bir yoludur.Belli bakterilerin azaltılması ağrıya yardımcı olabilir ve daha fazla enfeksiyonu durdurabilir. Çiğ zencefili çiğnemenin yanı sıra yemeğinize taze zencefil ekleyebilirsiniz. Mükemmel yararları vardır ve lezzetlidir.
İpuçları, püf noktaları ve uyarılar

Dişlerinizi düzenli olarak fırçalayın. Sağlıklı bir ağız hijyeni ile boşlukların gelişimini önleyin. Diş ağrısı önlemek için en iyi yoldur.


Dişlerinizi günde en az iki kez fırçaladığınızdan emin olun.


Her öğünden sonra fırçalarsanız daha da iyidir.


Gargara kullanın. Bu isteğe bağlıdır, ancak ağzınızdaki mikroorganizmaları öldürmek ve dişlerinizi zayıflatan asitlerin oluşmasına neden olabilecek iyi bir yöntemdir.


Ağzınızdaki bakterilerin neden olduğu kötü nefesi önlemede de etkilidir.


Ne yediğinizi seçin. Özellikle diş etleri iltihaplandığında fındık ve elma gibi sert yiyecekler tüketmekten kaçının.


Dişlerin sağlığını korumak için düzenli olarak diş hekiminizi ziyaret etmelisiniz.


Otlar güvenli olarak lanse edilirken veya kullanımında belirgin bir yan etki görülmemekle birlikte, özellikle hamile, emziren ve yaşlı veya başka tıbbi rahatsızlıklara sahipse dikkatli olunmalıdır.
Etkilenen alana uygulanan sirke ile karıştırılmış defne bitkisinin yaprağının yapıştırılması, acıyı hafifletir ve diş etlerini güçlendirir. Sumak suyu ile gargara yapmakta diş ağrısını giderebilir. Diş ağrısında elma sirkesi, kabartma tozu, tarçın, hindistan cevizi yağı, acı biber, vanilya özü, yeşil çay, bal, çay poşetleri, kekik yağı, tuz, çay ağacı yağı ve diğer esansiyel yağlar da yer almaktadır.Salatalığın yatıştırıcı etkilerini biliyormuydunuz ? Ağrıyan dişinizin üzerine bir dilim salatalık yerleştirin. Ayrıca salatalık ve deniz tuzu karışımı yapabilir ve diş üzerinde bir macun olarak kullanabilirsiniz.


Bazen diş ağrısı ile uğraşmanın en iyi yolu, diş hekimini görene kadar ağrı kesici ilaçlarla ağrıyı maskelemek. Aspirin özellikle yetişkinlerde çene ekleminde problemler için faydalıdır.Tuzlu su, bakterileri öldürebilir ve diş ağrınızın daha iyi hissetmesini sağlayabilir. Dişlerinizi fırçalayın ve diş arasındaki kalıntıları temizlemek için diş ipi kullanın. Daha sonra tuzlu su ile gargara yapın. Bölgeye sarımsak karanfil yağı ve zeytinyağı sürün. Bir kaç damla sarımsak karanfil yağı ve az miktarda zeytinyağı içeren bir pamuk topunu ıslatın ve pamuk topunu ağrı bölgesine uygulayın. Soğan enfeksiyona neden olan mikroplarla savaşır ve diş ağrısını giderir. Diş ağrısını gidermek için soğanı çiğ olarak tüketin. Yada etkilenen bölgeye bir parça soğan tutabilirsiniz.


Taze civanperçemi yapraklarını çiğnemek veya kök özlerini almak ve etkilenen dişe ve diş etlerine uygulamak çiğneyerek geçici olarak ağrıyı hafifletebilir ve dişeti kanamasını tedavi edebilir.Adaçayı yüzyıllardır bir çok hastalık hastalığı tedavi etmek için kullanılmıştır. Bir çok uygulamalarından biri diş ağrısı için kullanımıdır. Ada çayını kaynayan suya atın ve demleyin. Çayı hem için hemde etkilenen bölgeye uygulayın. Diş ağrısı için bir diğer çözüm zerdeçal kullanmaktır. Zerdeçal diş eti hastalıklarına ve diş ağrısına iyi gelmektedir. Aynı zamanda iltihabı azaltır. Zerdeçalı suyla karıştırın ve macunu ağrıyan dişinizin üzerine sürün. Aynı zamanda zerdeçal çayı içebilirsiniz. Diş ağrısını hafifletmek için geçici çözümler sağlamanın yeterli olmadığı zamanlar vardır. Ağrı diş çürüğü, diş çürümesi veya diş eti iltihabından tetiklenirse, rahatsızlık kendi başına gitmeyecektir. Bu durumda yapmanız gereken mümkün olan en kısa sürede bir diş hekimine görünmektir.
 
Geri
Üst