Diş ağrısına iyi gelen bitkiler

Uzman SühaN

Uzman SühaN

Administrator
Diş ağrısına iyi gelen bitkiler
Diş ağrıları genellikle diş çürümesinden kaynaklanır ve diş bakımı zamanı geldiğine işaret eder. Diş ağrılarında ilk yapılan genellikle diş doktorundan randevu almaktır fakat genellikle randevu bir kaç gün sonrayadır. Randevu gününe kadar bazı bitkisel formüller ile ağrıların hafiflemesini sağlayabilirsiniz. Diş ağrısının neden olduğu rahatsızlıkları gidermek için önerilen bitkiler ise aşağıda sıralanmıştır.
1.jpg
Kafanfil
Karanfil diş ağrısı olduğu zaman akla gelen ilk bitkidir. Karanfil lokal anestezi gibi etki eder. Antiseptik özelliği de bulunan karanfil diş ağrısını hafifletmede oldukça başarılıdır. Bir pamuğa sürülen karanfil yağı ağrıyan dişe sürülebilir. Yağı sürülebileceği gibi karanfil direkt olarakta konulabilir fakat yağı daha güçlü etki yapacaktır.

Nane
Nane baş ağrısı, mide ağrısı, soğuk algınlığı ve solunum yolu enfeksiyonları gibi bir çok rahatsızlığa iyi gelmektedir. Diş macunlarında ve gargaralarda sık olarak kullanılan nane aynı zamanda diş ağrılarına da iyi gelmektedir. Antibakteriyel ve antiviral özellikleri olan nanedeki öz iltihap giderici ve yumuşatıcıdır. Nane yağı kekik ve benzeri antibakteriyel otlar ile karıştırılarak diş ağrılarına ve ağız enfeksiyonlarına karşı kullanılabilir.

Zencefil
Zencefil diş yüzeyinde tahriş yaparak daha derinde olan diş ağrısını hafifletir. Çay kaşığının çeyreği kadar toz zencefili bir kaç damla ılık su ile karıştırarak macun kıvamına getirin. Bir pamuğa bu karışımı alarak ağrıyan dişin üzerine koyun. Diş etine değmemesine özen gösterin.

Zerdeçal
İltihap giderici ve antibakteriyel özellikleri bulunan zerdeçal diş ağrılarını hafifletmek içinde kullanılmaktadır. Diş macunlarında da kullanılan zerdeçalı dişe uygulamak için bir çay kaşığı zerdeçalı su ile karıştırıp macun haline getirdikten sonra ağrıyan dişinizi ovun.

Papatya çayı
Papatya çayı direkt olarak diş ağrısını hafifletmez fakat diş ağrısından kaynaklı stresi ve uykusuzluğu önler. Papatya çayı içerek gece daha rahat ve kolay uyuyabilirsiniz.

Sarı kantaron
Sarı kantaronun bir çok rahatsızlığa faydası vardır. Bu faydalardan birisinde diş ağrılarıdır. Hasarlı dokuyu iyileştirme özelliği ile ağrıyı bastırır. Faydalı olmasına rağmen sarı kantaron dikkatli kullanılmalıdır. Diğer ilaçlar ile etkileşime geçebilir. Sarı kantaron eğer cilt için kullanıldıysa güneş ışığına çıkılmamalıdır.
 
Üst