gebe
 1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Diş Beyazlatma

  Konu, 'Diş Sağlığı ve Diş bakımı' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  Ağartma dişlerin yapısında bulunan boya ve renklenmeleri uzaklaştırma işlemidir. Bu işlem peroksit içeren özel ilaçlar ile yapılmaktadır. 2 değişik ağartma yöntemi vardır. Bunlardan ilki ev ağartması denilen yöntemdir ki anahatları aşağıda belirtilmiştir:

  Hekimin ağızdan ölçü alıp, dişlerinizin üzerine takabileceğiniz ince lastik kalıpları hazırlatması

  Hastanın kendisi için hazırlanmış özel kalibın içerisine ilaç yerleştirerek bu kalıbı ağartılacak dişlerin üstüne günde en az 6-8 saat takması (tercihen uykuda)

  Tedavinin ortalama 1-4 hafta içinde sonlandırılması
  İkinci yöntem ise muayenehane'de hekim tarafından yapılan ağartmadır ki aşağıdaki şekilde uygulanır:


  Ağartıcı ilaç bu işlem hakkında deneyimi olan bir hekim tarafından diş üzerine yerleştirilir.

  İlgili dişin üzerine beyaz renkli dolgu yapılırken kullanılan ışık kaynağı (çogu hasta bunun lazer cihazı olduğunu zanneder) belli bir süre tutulur.

  İlaç yıkanır yıkanmaz dişin renginin ağarmıs oldugu görülür.  Her iki yöntemde etkin olmasına rağmen tercih, renklenmenin derecesine, tedavinin ne kadar çabuk sonlandırılmak istenmesine ve tabii ki bu işlem için hastanın ayırabileceği tedavi ücretine bağlıdır.

  Bazı insanların dişleri neden daha koyu sarı ya da gri renklidir?

  Bu durum dişin yapısından ileri gelebileceği gibi diş etkenlerin boyaması ile, gelişim çağında alınan antibiyotik ya da florür nedeni ile, yaşlılıkla, dişe gelen bir darbe nedeni ile de olabilir.

  Herkes diş rengini beyazlatabilir mi?

  Neredeyse herkes bu ağartma tedavisinden faydalanabilir. Ancak yaklaşik %10 gibi bir hasta grubunda başarı elde edilemeyebilir. Bu nedenle ağartma hizmeti veren bir diş hekiminin fikrini almak gerekir.

  Ağartma tedavisi zararsız mıdır?

  Evde uygulanan ağartma tedavisinde, %10 konsantrasyona sahip 'karbamid peroksit' in hiçbir kalıcı zarara yol açmadığı degişik çalışmalarla kanıtlanmıştır. Ancak daha yüksek konsantrasyonlar dikkatle kullanılmalıdır. Ancak hamile ya da emziren anneler ile çok genç hasta grupları üzerinde yeterli çalışma olmadığından bu sınıfa giren hastalara ağartma tedavisi kliniğimizde uygulanmaz.

  Dişlerim beyazladıktan sonra eski haline geri döner mi?

  Hastaların %70'i geri dönüş gözlemlememektedir. Ancak değişim gözlediğini söyleyen %30'luk bir grup 1-2 sene de bir defa yalnızca bir gece uygulama yaparak gene tedavi sonrası ortaya çıkan beyazlıgı yakalamaktadırlar.

  Özetle bu tedavinin basarılı olması için neler önemlidir?  Kullanılan ilacın markası ve içerigi
  Bu konuda deneyimli bir hekimin tedavisi altında olmanız
  Ilacın kullanılma şekli ve tedavi süresi  Tedavi sırasında nelere katlanmak zorunda kalacagım?

  Eğer sigara içiyorsaniz lastik kalıp ağzınızda iken sigara içmemeniz (ev ağartması için geçerli) Tedavi'nin bitmesi ile ortadan kalkacak hafif soguk sicak hassasiyeti.  Kaynak: Mediko Dental

   
 2. esena

  esena Aktif Üye Üye

  Kayıt:
  14 Ocak 2008
  Mesajlar:
  4.074
  Beğenilen Mesajlar:
  5
  Ödül Puanları:
  38
  Şehir:
  TRABZON
  Ce: Diş Beyazlatma

  ellerine sağlık rüyam
   
 3. *GüMüŞ*

  *GüMüŞ* Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  19 Şubat 2008
  Mesajlar:
  3.733
  Beğenilen Mesajlar:
  2
  Ödül Puanları:
  0
  Ce: Diş Beyazlatma

  paylaşımın için teşekkürler eline sağlık canım.
   
Diş Beyazlatma konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Dişleri beyazlatma

  Dişleri beyazlatma

  Dişleri beyazlatmanın yolu Office-bleaching denen yöntem ile 1 saat içinde dişler beyazlıyor ve home- bleaching ile bu beyazlığın kalıcı olması sağlanıyor. Kalıcı beyazlık; ağrısız, hızlı ve etkin bir şekilde gerçekleşiyor. RENKLİ DİŞ TELLERİ Özellikle gençlerin kabusu olan diş telleri artık daha estetik… Diş rengindeki teller ve braketler ile ortodontik tedavi yaygınlaşıyor. Tellerin...
 2. diş beyazlatma

  diş beyazlatma

  Diş minesi ve dentinde oluşan renklenmeyi, temizleyen bir ağartma işlemidir. Sistem, hastaya özel hazırlanan bir diş plağı içine konan jel'in gece uyurken dişe uygulanmasından ibarettir. Diş Renklenmesinin Nedeni Nedir? Çeşitli nedenleri olabilir. En yaygın olarak; Yaşlılık Kahve Çay, kola Sigara Çarpma Bazı antibiyotikler (tetrasiklin) Fazla florid kullanımı Sinir dejenerasyonu Eski...
 3. diş beyazlatma.....

  diş beyazlatma.....

  çilekle diş beyazlatma diş beyazlatanlar Diş beyazlatan ve bu konuda doktor önerebilecek meleklerin tavsiyelerini bekliorum...... :)
 4. Doğal yollarla diş beyazlatma

  Doğal yollarla diş beyazlatma

  doğal yollarla diş beyazlatma doğal yolla diş beyazlatma beyazlatmak için çözümler beyazlatmanın yolları yolları Meleklerim insanların en çok şikayet ettiği konulardan biri de diş lekeleridir.Kimse sararmış dişler istemez değil mi?İstemiyoruz ama ne yaparsak yapalım işe yaramıyor öyle mi?Bir de bunu deneyin isterseniz. Suna Dumankaya Diş beyazlatıcı tarifi -1çay kaşığı karbonat -1çay kaşığı...
 5. Dişlerinizi Beyazlatmanın Sağlıklı Yolları

  Dişlerinizi Beyazlatmanın Sağlıklı Yolları

  Dişlerinizi Beyazlatmanın Sağlıklı Yolları Parlak beyaz bir gülümseme fikri hoşuma gidiyor, tabii ki sadece kozmetik nedenlerden dolayı değil. Sağlıklı diş ve dişetleri, sağlıklı bedene sahip olmamızın da göstergesidir. Ağzımız tüm bedenimizin sağlığını gösteren pencere gibidir. Birçok hastalıktan doğru bir ağız bakımıyla korunabiliriz. Diş beyazlatmanın sadece toksik kimyasallar veya lazer...

Sayfayı Paylaş