Diş fırçası kullanımı ile ilgili bilgiler

Uzman SühaN

Administrator
Diş fırçası kullanımı ile ilgili bilgiler
Diş fırçalama, ağız sağlığı için çok önemlidir. Ancak, diş fırçasının uygun kullanımı da ağız sağlığı için gereklidir. Ağız ve diş sağlığı için diş fırçası nasıl olmalı , diş fırçası ne kadar sürede değiştirilmeli,diş fırçası alırken nelere dikkat edilmeli ? Merak edilen bu soruların detaylarını makalemizin devamın da bulabilirsiniz.

diş fırçası.jpg

Diş bakımı sadece ağız sağlığımız için değil , genel sağlığımız içinde gereklidir. Hiç bakımı sağlanmayan fırçalanmayan, yada tedavisi yapılmayan dişler genel sağlığımız açısın dan risk oluşturuyor. Diş bakımını bu nedenle küçümsememek lazım. Ağız kanseri, dil kanseri gırtlak kanseri kalp hastalıkları enfeksiyonlar kötü ağız bakımın dan kaynaklanabilri. Uzmanların önerisi ile bu nedenle günde en az 3 defa dişler fırçalanmalı, gerekirse diş ipi kullanılmalı ve ağız bakım suyuyla en son gargara yapılmalıdır.

Ağız ve diş sağlığı hakkında bilinmesi gerekenlerDiş fırçası seçimi

Diş sağlığınızı korumazk için sadece fırçalamak yetmez. Doğru şekilde fırçalama ve doğru diş fırçası kullanımı da önemlidir. Sert kıllardan oluşan diş fırçaları diş minelerini çizebilir. Bu nedenle daha yumuşak diş fırçalarını tercih edin. Ayrıca büyük başlı diş fırçaları ile arka dişlere ulaşmak zor olabilir bu nedenle küçük başlı diş fırçasını kullanın.

Enfeksiyon kontrolü

Diş eti hastalığına neden olan bakterileri ve plakları azaltmak için düzenli olarak fluorür esaslı bir diş macunu kullanın. fluorür esaslı diş macunları diş çürümelerini önleyecektir.

Kullanımdan Sonra İyi Durulayın

Diş fırçalandıktan sonra diş fırçasını durulayın. Plak ve diğer döküntüler genellikle bakteri, kan, tükrük ve diş fırçasını kirletebilir. Her kullanımdan sonra diş fırçasını temizlediğinizden emin olun.

Diş fırçanızı paylaşmayın

Diş fırçası zaten paylaşılmaz hiç kimsede bu durumu kaldıramaz ama biz yinede uyarımızı yapalım. Diş fırçasının ortak kullanımı kişilerde enfeksiyon ve diğer sağlık risklerini oluşturabilir. Bir diş fırçasını paylaşmak, diş fırçası kullanıcıları arasında vücut sıvıları ve / veya mikroorganizmaların aktarılmasıyla ilgili kişilerin enfeksiyon riskinin artmasına neden olabilir. Bu uygulama, ödün vermiş bağışıklık sistemine sahip kişiler veya mevcut bulaşıcı hastalıklar için özel bir endişe kaynağı olabilir.

Ayrık ve dik tutun

Diş macunu ve pisliği temizlemek için diş fırçasını iyice durduktan sonra, hava alması için diğer fırçalardan ayrı tutun. Ayrıca dik pozisyonda bırakın . Yan yana bitişik duran diş fırçaları enfeksiyon riskini artırır.

Diş fırçanızı belli aralıklarla yenileyin

Aynı diş fırçasını uzun süre kullanmak sağlık sorunlarına yol açar. Ayrıca eski fırçanız dişlerinizi iyi temizlemeyebilir. 3 ayda bir diş fırçanızı yenileyin.

Nazikçe kullanın

Diş fırçanız bile dişlerinize ve diş etlerine zarar verebilir. Diş fırçanızı her zaman yumuşak ve dikkatli bir şekilde dairesel harekettle zarar vermeden kullanın.

Doktorunuzu ziyaret edin

Ağız ve diş sağlığınızı korumak için düzenli olarak diş muayenenizi yaptırın. Yılda en az iki defa hekim ziyaretin de bulunun.

Çocuklar için diş fırçalama teknikleri
Diş fırçalarında bakteri üremesini destekleyecek yeterli klinik bulgu olmasa bile, sistemik sağlık etkilerine yol açacaktır; hastaların enfeksiyona veya çeşitli mikroplar tarafından enfeksiyona maruz kalma riskinin daha yüksek olduğu durumlar için sağduyulu bir yaklaşım tavsiye edilmektedir.Diş fırçalarının her 3-4 aydan daha sık değiştirilmesi hastaların maruz kaldığı bakteri sayısını azaltabilir; Diş fırçalama, kişisel oral hijyen ve etkili plak giderimi için önemli bir rol oynamaktadır. Uygun diş fırçası ağız hijyeni için önemli husustur. Benim önerim bambu diş fırçası kullanımı yönünde . Bambu diş fırçaları ağız bakımı için daha faydalı olacaktır. Diş fırçalarını mikrop ve bakterilerden korumak için iyice yıkayın. Yıkadıktan sonra çabuk kuruması için sallayın ayrıca fırçayı muhafaza ettiğiniz kabı haftada bir yıkayın. Tüm bu koşullara dikkat ettiğinizde ağız sağlığınızı daha etkili bir şekilde koruyabilirsiniz.
 

Sevimli cadı

Daimi Üye
Üye
Ben 3 ayda bir diş fırçamı değiştiriyorum. Genelde sensodyn küçük başlıklı diş fırçası kullanıyorum. Ayrıca ağız bakımı için diş ipi ve bakım suları kullanıyorum. Küçük başlıklı diş fırçaları dişin arka bölümlerine daha rahat ulaşıyor ve dişler daha iyi temizleniyor. Diş fırçası diyip geçmemek lazım . Ağız yapısına uygun fırça seçilmelidir.
 
Üst