Diş teli tedavisi hangi yaş gruplarında uygulanabilir?

  • Konbuyu başlatan Uzman SühaN
  • Başlangıç tarihi
Diş teli tedavisi hangi yaş gruplarında uygulanabilir?
diş teli kaç yaşında takılır,diş telini hangi yaş grubu takabilir,diş teli kimlere takılır,diş teli ortodonti tedavisi hakkında bilgiler
ddi.jpg
Dişsel düzeltmelerde yaş sorun değildir. Hasta kaç yaşında olursa olsun tedavi mümkündür. Eğer bireyin kemik yapısında bir düzensizlik söz konusu ise (iskeletsel) yaş önemlidir.
Bu durumda fonksiyonel tedaviye gereksinim vardır ki bu tedavi de ergenlik çağına kadar olan sürede yapılır. Ortalama tedavi süresi 24 ay olmasına rağmen kişiden kişiye değişir. yetişkinlerin tedavisi çocuklarınkine oranla biraz daha uzun sürer.
Çocuklarda ilk dişlerin (süt dişleri) konumları hakkında çok fazla endişelenmeye gerek yoktur. Bu dişler arasında bulunan boşluklar, doğal gelişim göstergesidir. Erişkinlerin dişlerindeki gibi sıkı temaslar ileride meydana gelebilecek yer darlığı ve dolayısıyla dişlerde çapraşıklığın göstergesi olabilir.
Daimi dişler 6-7 yaşlarında sürmeye başlarlar ancak 7-9 yaşları arasında, kesici dişler sürene dek pek fazla problem gözlenmez. Ancak süt dişlerinin tümü daimileriyle yer değişene dek yerinde tutulmalıdır. Aile hekiminiz sizi erken yaşta bir ortodontiste yönlendirse dahi bu her zaman tedavinin çok erken başlatılacağı anlamına gelmez. Çoğu dikkatli dişhekimi potansiyel bir problemin kontrol atında olduğu ve en uygun tedavi zamanının geçmediğinden emin olmak ister. Çocuklarda çenesel problemlere erken yaşlarda müdahale etmek gerekirken, sadece dişlerin düzensizlik gösterdiği durumlarda tedavi için zaman vardır.
Erişkin hastaların da dişleri hareket ettirilebilir yani bu tür tedaviler için zaman aşılması söz konusu değildir. Artan yaşın tedavi süresini uzatması ve tedaviyi biraz zorlaştırması mümkün olabilir. Yine de yaş faktörü dişlerin destek dokularının sağlıklı olması kadar önemli değildir.
Yetişkinlere de Ortodontik (tel tedavisi) yapılabilir mi?
Evet. Gelişen teknoloji, çocukken yapılamayan ortodontik tedaviyi yetişkinlikte mümkün kılmakta; kendi düzgün dişleri ile gülümsemesi kişileri daha mutlu etmektedir.
Aslında dişleri ilgilendiren tedaviler hemen her yaşta yapılabilir; yeter ki dişler ve periyodonsiyum sağlıklı olsun. Fakat çene kemiklerini ilgilendiren anomaliler ileri yaşlarda ancak ameliyatla düzeltilir.
 
Sevimli cadı

Sevimli cadı

Daimi Üye
Üye
Ortodonti Tedavisi Fiyatları 2017


Sağlıklı bir ağız içine sahip olmak artık hayalinizde kalmayacak. Gelişen teknoloji sayesinde gereke doğuştan gerekse sonradan oluşan problemler tedavi yöntemi ile uzun süreli bir etki yaratarak sizi rahatlatmaktadır. 2017 yılında bir miktar artış gözlenmektedir. Ortalama fiyat 3000 tl den başlamaktadır.

Ortodonti Tedavisi Fiyatları genellikle ilk tedavi de hastaya söylenir ve bilgi verilir. Karar aşamasını veren birey bu uygulama hakkında detaylı bir bilgi birikimine sahip olduktan sonra kontrollerine gelerek süreci başlatmaya hazır olduğunu bildirir. Uygulamasında birçok yol bulunurken en etkili ve en fazla tercih edilen yol tel takımıdır.

Bu tedavinin yapılması için hastanın kemik dokusunun gelişmiş olması yani 18 yaşını doldurması gerekir. Fakat çocuklara da uygulanabilen bu yol da etlerine ve çene yapılarına dikkat edilerek ağız içine zarar vermeden yapılabilir. Tedaviye ihtiyacınız olup olmadığını ilk muayene de öğrenirken, öncelikle bu tedavi süreci başlandığında alanın içi temizlenir ve mikroplardan yada bakterilerden uzaklaştırılır. Daha sonra hekim hastanın ağız ölçüsünü dikkatli bir şekilde alarak müdahale yoluna karar verir.

Bazı hastaların durumuna anında müdahale edilirken bazı hastaların durumu daha zor olduğundan süreç aşaması biraz daha uzayabiliyor. Bu yüzden doktorların hastaları en hassas şekilde muayene etmesi ve sorunlarını incelemek için röntgen çekimini istemesi gerekir.
 
Üst