Diyabet hastaları için zerdeçal faydalımıdır ?

Uzman SühaN

Administrator
Diyabet hastaları için zerdeçal faydalımıdır ?
Zerdeçal binlerce yıldır alternatif bir ilaç olarak kullanılmaktadır. Mide problemleri ve sindirim sorunları da dahil olmak üzere birçok hastalık ve rahatsızlığın tedavisinde kullanılmıştır. Diyabet, kanda çok fazla şekerle sonuçlanan bir hastalık grubudur. Tip-1 diyabet (pankreasın az veya hiç insülin üretmediği kronik bir durum), tip-2 diyabet (vücudun kan şekerini işleme şeklini etkileyen kronik bir durum) ve gestasyonel diyabet gibi birçok tipte diyabet vardır. Diyetinizdeki ve diyetinize dahil ettiğiniz şeyler kan şekeri seviyenize çok yakındır. Lif açısından zengin ve karbonhidrat düşük gıdalar, diyabet için sağlıklı seçenekler olarak kabul edilir . Yerli baharatlarımızdan bazıları, kan şekeri seviyelerinin yönetilmesinde de önemli bir rol oynayabilir. Zerdeçalın diyabeti kontrol altına alan bir baharat olduğu söylenir.
zerdeçal.jpg
Anti-inflamatuar ve antibakteriyel özellikleri, bağışıklığı ve cilt sağlığını güçlendirmektedir. Geçmişte, birçok çalışma diyabetin yönetimindeki rolünü araştırmış ve sonuçlar daha çok şifalı baharat lehine olmuştur. Kan şekeri seviyelerini olumlu yönde etkilediği bilinen diğer baharatlar ise tarçın, kimyon ve fesleğendir. Zerdeçal, karaciğer sorunlarından sindirim rahatsızlıklarına, hatta saçkırana ve kaşıntıya kadar her şeyi tedavi etmek için kullanılabilir. Zerdeçalda bulunan ana bileşik olan curcumin mükemmel anti-enflamatuar, antiseptik ve antioksidan özelliklere sahiptir. Zerdeçal, antienflamatuar ve antioksidan bileşikler açısından zengindir. Zerdeçal, doğal bir kan inceltici olduğundan, kan inceltici ilaçlarla birlikte kullanılmamalıdır. Zerdeçalın antioksidan özellikleri, karaciğeri detoksifiye etmek ve kötü kolesterol seviyelerini korumak için çok yararlıdır.
Zerdeçal Diyabet İçin İyi midir?Zerdeçaldaki curcumin, anti-diyabetik etkilerinin çoğu ile ilşkilendirilmiştir. Kan glukoz düzeylerini düşürdüğü ve hatta iltihapla savaştığı bulunmuştur. Ayrıca sinir hasarı ve katarakt gibi diğer diyabetle ilgili komplikasyonları da önlemektedir. Zerdeçaldaki antioksidan özellikler enfeksiyon ve inflamasyonla savaşmaya yardımcı olur. Zerdeçalın ayrıca cildin nemini arttıran özelliklere sahip olduğu da bulunmuştur.Zerdeçalın Faydaları nelerdir ?
Antienflamatuvar

Ağrıyı hafifletir (eklem ağrısı, artrit dahil)

Sindirimi artırır

Karaciğer fonksiyonlarını iyileştirir

Kanserle savaşır

Eklemlerin şişmesini azaltır.

Oksidatif stres azaltır

Kilo kaybına yardımcı olur

Kan şekerini ve kolesterol seviyelerini düşürür

Kalp hastalıkları riskini azaltır
Zerdeçal, diyabetli kişilerde pankreatik hasarı tersine çevirmede önemli bir rol oynar. İnsülinin üretildiği bilinen pankreaslardaki işlevsiz beta hücreleri, zerdeçalın tüketimiyle onarılabilir, bu nedenle pankreastaki hasarı tersine çevirebilir. Dahası, zerdeçalın oksidatif stresi azalttığı görülmüştür. Zerdeçal kullanımı, antioksidan adı verilen enzim düzeylerini artırır. Bu diyabette bulunan oksidatif stresin azaltılmasına yardımcı olur. Aşırı kilo ve yüksek kolesterol, diyabet için risk faktörlerinden bazılarıdır. Şeker hastalığı olan bir kişinin yapması gereken ilk şey, kilo vermek ve kolesterol ve karbonhidrat düşük bir diyet takip etmektir. Zerdeçal, kolesterolü kontrol altına almayı sağladığı gibi kil vermeyide kolaylaştırır. Zerdeçal şeker seviyelerini dengeleyip kontrol edebileceğinden, yağ birikimi önlenir. Ayrıca trigliserit düzeylerimizi de kontrol eder.

Tip II diyabetle, hücreler insüline dirençli hale gelir ve bu direncin üstesinden gelmek için yeterli miktarda üretmeye çalışırken pankreas aşırı çalışır. Genetik ve çevresel faktörlerin bu hastalığın gelişiminde rol oynadığı düşünülür, ancak yine kan şekerinde şeker oluşur. Zerdeçalın, sağlıklı karaciğer fonksiyonu ve ağrı giderimi için destek sağlamanın yanı sıra, bir anti-enflamatuar ve antioksidan madde olarak görev yaptığı bilinmektedir. Bunların yanı sıra diyabet yönetiminde de etkilidir.Diyabet, vücut içindeki yağ dokusuna artan glikoz alımına neden olur, bu da reaktif oksijen türlerinin veya serbest radikallerin fazla üretimine yol açar. Bunlar vücuttaki oksidatif stresden sorumlu olup, hücre hasarı ve iltihaplanmaya neden olur. Curcumin bir antioksidandır ve diyabetik hastalarda ortaya çıkan oksidatif stresi azaltmak için bu serbest radikalleri siler .


Araştırmalar, zerdeçalın karaciğer bozuklukları, diyabetik nöropati, diyabetik nefropati, kardiyovasküler hastalık gibi diyabetle ilişkili komplikasyonları azaltmadaki etkinliğini göstermiştir. Dahası, curcuminin, erkek cinsel organlarına kan akışını artırarak diyabet kaynaklı erektil disfonksiyonu iyileştirdiği de gösterilmiştir. Diyabetin gelişmesini önlemek için doğru miktarda zerdeçal tüketmeniz çok önemlidir. Doğru miktarda veya doğru şekilde alınmazsa, sağlık etkilerine sahip olabilir. Zerdeçal, çeşitli sağlık yararları için popüler olmasına rağmen, zerdeçalın aşırı tüketilmesi veya uygun şekilde tüketilmemesinin neden olduğu yan etkilerin de bilinmesi gerekir. Safra taşı olanlarda yüksek dozda zerdeçal kullanılmamalıdır. Bazı insanlar zerdeçal alerjisi bile olabilir. Yüksek dozda zerdeçal aşağıdakilerin bir veya daha fazlasına neden olabilir:


Mide bulantısı

Ağır adet akışı

Hipotansiyon

İshal

Karaciğer sorunları

Safra kesesi rahatsızlığı

Zerdeçal mükemmel bir potasyum , B6 vitamini ve lif yanı sıra önemli miktarda magnezyum ve C vitamini kaynağıdır . Zerdeçalın ana bileşeni olan Curcumin, çeşitli terapötik etkilere sahiptir. . Zerdeçal, kalsiyum , demir , potasyum, manganez, bakır, çinko ve magnezyum gibi yüksek miktarda mineral içerir . Zerdeçal leptin direncini azaltır, insülin direncini azaltır, inflamasyonu azaltır ve yağ yakıcı gen sinyallerini aktive eder. Bu nedenle, obezite ile mücadelede güçlü bir araç haline gelir ve kilo kaybına yardımcı olur. Zerdeçal, romatoid artritli kişiler için oldukça faydalıdır. Antienflamatuar ve antioksidan özelliği, eklem ağrıları ve eklem iltihabından kurtulma sağlar. Zerdeçal, insülin düzeylerini ılımlı hale getirdiği için diyabet tedavisinde avantajlıdır. Ayrıca diyabet ilaçlarının etkisini artırır. Bununla birlikte, diyabet ilaçları ile yüksek seviyelerde zerdeçal tüketmeden önce bir doktora danışılmalıdır, çünkü bu düşük kan şekeri seviyelerine neden olabilir.


Yüksek kolesterol düzeyleri ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Diyetinize zerdeçal eklemek, kolesterol seviyelerini düşürmeye ve kardiyovasküler hastalıkları önlemeye yardımcı olabilir. Zerdeçalın antibakteriyel, antifungal ve antifungal özellikleri bağışıklık sistemini güçlendirir ve soğuk algınlığı, öksürük ve grip olma ihtimalini azaltır. Zerdeçalda bulunan curcumin , vücutta kanser gelişmesine müdahale etmede çok etkili bulunmuştur . Kemoterapinin etkilerini artırmaya da yardımcı olabilir . Taze karabiber ile birlikte kullanıldığında, zerdeçalın kanser önleme kabiliyetinin daha da güçlendiği belirtilmiştir . Zerdeçal, sindirim sorunları için tüketilirse, bunları başarılı bir şekilde tedavi etmede çok etkili olabilir. Baharatın ana bileşenleri safra kesesini safra üretmeye teşvik ederek anında sindirim sistemini daha verimli hale getirir. Zerdeçal ayrıca, gaz ve şişkinlik belirtilerini hafifletdiği bilinmektedir .


Zerdeçal, vücudun metabolizmasını hızlandırmaya yardımcı olur, böylece kilo vermeyi kolaylaştırır.Zerdeçal cilt sağlığı içinde etkilidir. Yağ bezlerinin yağ salgılamasını azaltmaya yardımcı olur, böylece sivilceYE neden olan bakterilerin büyümesini engeller. Zerdeçalın cilt üzerindeki uzun süreli kullanımı da aknenin neden olduğu yara izlerini temizleyebilir. Ayrıca kırışıklıklar ve pigmentasyon gibi yaşlanma belirtileri ile savaştığı bilinmektedir . Zerdeçal mükemmel antibakteriyel ve antiseptik özelliklere sahiptir. Zerdeçal sadece baharat olarak değil, aynı zamanda artrit, eklem ağrısı safra kesesi hastalıkları ve diğer böbrek problemleri gibi bazı hastalıkların tedavisinde de yaygın olarak kullanılır . Zerdeçalın esansiyel yağı kozmetik endüstrisinde kokulu sabunlarda ve parfümlerde bir bileşen olarak kullanılır. Tip II diyabet yaşam tarzı ve diyet değişiklikleri ile kontrol edilir. Çalışmalar, diyabet geliştirecek kişilerde bir curcumin rejiminin, hastalığın başlangıcını veya gelişimini geciktirmede başarılı olduğunu göstermiştir. Zerdeçalın anti-enflamatuar ve antioksidan özellikleri (curcumin) diyabetle ilişkili birçok komplikasyon için faydalıdır. Aspirin veya varfarin gibi anti-pıhtılaştırıcılarla da kötü reaksiyonlara sahip olabilir. Yan etkiler akne ve ülser içerebilir. Kan aktivitesinin incelmesi nedeniyle, hamile veya emziren kadınların zerdeçaldan kaçınmaları tavsiye edilir.
 
Üst