Etiketler:
 1. ASİMELEK

  ASİMELEK Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  13 Aralık 2010
  Mesajlar:
  4.422
  Beğenilen Mesajlar:
  2.168
  Ödül Puanları:
  113
  Şehir:
  yüreğimin yüreği

  Diyabet Hastalarına Oruç İçin Bilgiler

  Konu, 'Diabet Köşesi' kısmında ASİMELEK tarafından paylaşıldı.

  hastalıklar, diyabet, oruç tutarken dikkat edilmesi gerekenler, hakkında bilgi için yazımıza buyrun arkadaşlar.  < Konu Resmi..>  Beslenme düzenindeki değişiklikleri doğrudan ilgilendiren diyabet hastalığının ramazan ayı boyunca kontrol altında tutulması gerektiğini belirten uzmanlar, oruç tutmak isteyen diyabet hastalarına önemli tavsiyelerde bulundu melekler :)

  Ramazan öncesi uzmanlar diyabet hastalarını uyardı. bu dönem öncesi hastaların mutlaka doktorlarına başvurmalarını istedi.

  Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Endokrinoloji Bilim Dalı Uzmanı Prof. Dr. Okan Bülent Yıldız, “Günlük şeker ölçümleri yapılmalı, iftarda karbonhidrat ve yağdan zengin gıdalar aşırı tüketilmemeli ve sahurda emilimi ve sindirimi yavaş olan kompleks karbonhidratlar tercih edilmeli.” önerilerinde bulundu.

  Ramazan öncesi İstanbul’da düzenlenen toplantıda konuşan Prof. Dr. Okan Bülent Yıldız, diyabetin Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ve Birleşmiş Milletler (BM) tarafından salgın hastalık olarak kabul edildiğine dikkat çekti. Yapılan araştırmalarda Ramazan ayında Tip 2 diyabet hastası olan her 10 Müslüman’dan 8′inin oruç tuttuğunu anlatan Yıldız, dikkat edilmesi gerekenleri sıraladı:

  “Hastalar önemli sağlık risklerine kapı açmamak için Ramazan sürecinde de hekimleriyle yakın iletişim içinde olmalıdır. Oruç tutacak hastalar evde günlük şeker ölçümleri düzenli yapmalı. Sahur ve iftarın yanı sıra saat 22.00-23.00 arasında alınacak en az bir öğün ile gün içerisindeki öğün sayısı üçe çıkarılmalı.”

  Ramazan döneminde hastaların, ilaç alımlarının düzenlemesini de hekimleriyle birlikte yapması gerektiğini vurgulayan Yıldız, oruçluyken şeker değerlerinin 60′ın altına düşmesi ve 300′ün üzerine çıkması halinde mevcut durumun tekrar gözden geçirilmesini istedi.

  Ramazan’da oruç tutan diyabet hastalarının, hekimlerinin yakın takibinde olmasının çok önemli olduğuna değinen Prof. Dr. Yıldız, şu ikazlarda bulundu:

  “İftar sofralarındaki yemek miktarı fazladır. Bu da bir anda çok fazla yemek yemeyi beraberinde getiriyor. Bir kere bundan kesinlikle kaçınılması gerekiyor. Bir diyabet hastası, şekeri 60 olduğunda belli zaman içinde karbonhidrat içeren gıda almazsa şekeri daha da düşer. 60 altı bize hipoglisemiyi tanımlar ve yemek yemezse hastaneye kaldırılması söz konusu olabilir. Aynı şekilde, 300′ün üzerindeki şeker de bizim için alarm teşkil eder, 300′ün daha da yukarıya çıkması halinde de yine hastaneye yatması gerekebilir.”
   
Diyabet Hastalarına Oruç İçin Bilgiler konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Diyabet hastaları insülinden kurtulacak

  Diyabet hastaları insülinden kurtulacak

  insülin üreten bitkiler Tıpta her zaman güzel ilerlemeler oluyor Elde edilen kök hücresi bir çok diyabet hastasına umut olacak.. Pankreastan ve kemikten kök hücresi elde edildi. Yakın gelecekte diyabet hastalarının insülin kullanmasına gerek kalmayacak. Türkiye’de sayıları 3 milyonu bulan, tüm dünyada ise yaklaşık 350 milyon kişiye ulaşan diyabet hastaları için Prof.Dr. Karaöz...
 2. Oruç Tutmayan Hastanın Fidyesi

  Oruç Tutmayan Hastanın Fidyesi

  oruç, ne demek, tutmamak, hastanın fideyesi, ne zaman nasıl verilir hakkında bilgiler oruç tutamayan hastalar hergün tutmadıkları günün fideyesini vermek zorundadırlar peki bu fideye nasıl ve ne zaman verilir işte bilgiler melekler Oruç tutamayan hasta fidyeyi ne zaman verir? Cevap : Her zaman verebilir. Ramazanın içinde verilebilir. fidye miktarı ise 7,5 TL olarak belirlenmiştir
 3. Şeker Hastaları Oruç Tutabilirmi

  Şeker Hastaları Oruç Tutabilirmi

  şeker hastaları, oruç tutmalımı, tutamayanlar ne kadar fidye vermeli, ne yapmalı hakkında genel bilgiler orucun yaz sıcakalrına geldiği şu günlerde şeker (diyabet ) hastalarının hastıkları nediniyle orucu tutup tutmamaları ve fidyesi hakkında bilgileri sizlere sunuyoruz melekler Şeker Hastaları Oruç Tutabilirmi? İyileşme umudu olmayan hastalar oruç yerine fidye verebilirler Ancak...
 4. Diyabet Hastaları Oruç Tutmalı mı?

  Diyabet Hastaları Oruç Tutmalı mı?

  diyabet hastaları oruç tutabilirmi diyabet hastası oruç tutabilir mi Sevgili melekler, İslam dini kolaylık dinidir. Sağlık ve koşullar elverdiği sürece oruç tutulabilir. Ancak bazı istisnai durumlarda uygulamada esneklikler sağlanır. Merak edilen bu durumlardan biri de diyabet hastalarının ouç tutup tutamayacaklarıdır. İşte bu sorunun cevabı.. Soru: Diyabet hastalarının Ramazan ayında...
 5. Diyabet Hastaları Oruç Tutabilir mi?

  Diyabet Hastaları Oruç Tutabilir mi?

  diyabet hastaları oruç tutabilirmi diyabet ve oruç diyabet hastaları oruç tutabilirmi 2013 Ramazan ayının başlamasına artık sayılı günler kaldı. Bin aydan daha hayırlı olan Ramazan ayında oruç tutmayı düşünen diyabet hastalarını yakından ilgilendiren ve diyabet hastalarının oruç tutması konusun da uzmanların açıkladığı önemli bilgileri sizlerle paylaşıyoruz. Diyabetli hastanın oruç...

Sayfayı Paylaş