1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  15.559
  Beğenilen Mesajlar:
  2.293
  Ödül Puanları:
  113

  Diyabetik göz hastalığı nedenleri belirtileri ve tedavisi

  Konu, 'Tüm Sağlık Konuları' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Diyabetik retinopati diyabetin bir komplikasyonudur ve körlüğün önde gelen bir nedenidir. Diyabet, gözün arkasındaki ışığa duyarlı doku olan retinanın içindeki minik kan damarlarına zarar verdiği zaman oluşur. İyi görüş için sağlıklı bir retina gereklidir.Diyabetik retinopatiniz varsa, ilk başta görmede bir değişiklik göremeyebilirsiniz. Ancak zamanla diyabetik retinopati kötüleşir ve görme kaybına neden olabilir. Diyabetik retinopati genellikle her iki gözü de etkiler.Hem tip 1, hem de tip 2 diyabetli herkes risk altındadır, bu nedenle diyabetli herkes en az yılda bir kez kapsamlı bir göz muayenesinden geçmelidir.

  < Konu Resmi..>


  Diyabet, körlük, kalp hastalığı, böbrek yetmezliği ve amputasyon gibi sorunlara neden olabilen çok ciddi bir hastalıktır. Ancak diyet, egzersiz ve özel ilaçlarla kendinize iyi bakarak şeker hastalığını kontrol edebilirsiniz. Diyabetik göz hastalığının herhangi bir uyarı işareti yoktur. Hastalığın görme kaybına veya körlüğe neden olmadan erken dönemde bulgulanması ve tedavi edilmesi, diyabetik göz hastalıklarının kontrol altına alınmasının en iyi yoludur. Şeker hastalığınız varsa, en az yılda bir kez genişlemiş bir göz muayenesi yaptığınızdan emin olun.Diyabetin bir komplikasyonu olan diyabetik göz hastalığı, görme kaybı olmadan önce tedavi edilebilir.

  Diyabetik göz hastalığı nedir?

  Diyabetik göz hastalığı, diyabetlilerin bu hastalığın bir komplikasyonu olarak karşılaşabileceği bir grup göz problemi anlamına gelir. Hepsi şiddetli görme kaybına veya hatta körlüğe neden olabilir.

  Diyabetik göz hastalığı şunları içerir:

  Diyabetik retinopati: Retinadaki kan damarlarında hasar.
  Katarakt: Göz merceğinin bulutlanması.
  Glokom: Göz içindeki sıvı basıncının artması optik sinir hasarına ve görme kaybına neden olur.

  En yaygın diyabetik göz hastalığı nedir?

  Diyabetik retinopati. Bu hastalık, erişkinlerde körlüğün önde gelen nedenidir. Buna retina kan damarlarındaki değişiklikler neden olur. Diyabetik retinopatisi olan bazı insanlarda retinal kan damarları şişebilir ve sıvı sızdırabilir. Diğer insanlarda, anormal yeni kan damarları retinanın yüzeyinde büyür. Bu değişiklikler görme kaybına veya körlüğe neden olabilir.

  Belirtileri nelerdir?

  Diyabetik retinopatinin erken evrelerinde genellikle hiçbir belirti yoktur. Ağrı yoktur ve hastalık şiddetlenene kadar vizyon değişmez. Bulanık görme, sızıntı yapan sıvıdan çıkan makula (retinanın keskin, merkezi görme sağlayan bölümü) şiştiğinde ortaya çıkabilir. Bu duruma maküla ödemi denir. Yeni damarlar retinanın yüzeyinde büyüyorsa, göze karışarak görüntüyü engellerler. Daha ileri vakalarda bile, hastalık belirti olmaksızın uzun bir yol kat edebilir. Bu semptomsuz ilerleme, diyabetliler için düzenli göz muayenelerinin neden bu kadar önemli olduğunu gösteriyor.

  Diyabetik retinopati tedavi edilebilir mi?

  Evet. Göz doktorunuz, retina üzerine güçlü bir ışık demetinin hedeflendiği lazer cerrahisi uygulayabilir.Lazer cerrahisi ve uygun takip sonrası bakım körlük riskini yüzde 90 oranında azaltabilir. Bununla birlikte, lazer cerrahisi sıklıkla zaten kaybolmuş olan vizyonu onaramaz; bu nedenle diyabetik retinopati erken teşhis görme kaybını önlemenin en iyi yoludur.

  Şeker hastalığınız varsa, gözlerinizi yılda en az bir kez muayene ettirmelisiniz


  Diğer diyabetik göz hastalıkları ne kadar yaygın?

  Diyabetiniz varsa, katarakt ve glokom gibi diğer diyabetik göz hastalıkları için de risk altındasınız. Diyabetli insanlar diyabetli olmayan insanlara göre daha erken yaşta katarakt geliştirmektedir. Katarakt genellikle ameliyatla tedavi edilebilir.

  Şeker hastalığı olan bir kişi, diğer erişkinlerde olduğu gibi glokom a yakalanma olasılığının yaklaşık iki katı. Diyabetik retinopati gibi, şeker hastalığınız ne kadar uzun süre devam ediyorsa, glokoma yakalanma riskiniz de artar.

  Hastalığın görme kaybına veya körlüğe neden olmadan erken dönemde bulgulanması ve tedavi edilmesi, diyabetik göz hastalıklarının kontrol altına alınmasının en iyi yoludur. Bu nedenle, şeker hastalığınız varsa, yılda en az bir kere kapsamlı bir göz muayenesi olduğunuzdan emin olun.
   
Diyabetik göz hastalığı nedenleri belirtileri ve tedavisi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. BEHÇET HASTALIĞI: kimlerde görülür, nedenleri, belirtileri, tanısı ve tedavisi

  BEHÇET HASTALIĞI: kimlerde görülür, nedenleri, belirtileri, tanısı ve tedavisi

  sırtta çıkan yaralar behçet hastaliği kimlerde görülür sırtta yara behçet hastalığı resimleri hastalığı resimli BEHÇET HASTALIĞI: kimlerde görülür, nedenleri, belirtileri, tanısı ve tedavisi BEHÇET HASTALIĞI İlk olarak 1937 yılında Türk doktor Hulusi Behçet tarafından tanımlanan bu hastalık; vücudun bazı bölgelerinde iltihaplanma şeklinde kendini belli eden müzmin ve kesin tedavisi...
 2. Miyelit nedenleri ve tedavisi

  Miyelit nedenleri ve tedavisi

  Miyelit omurilik iltihabına verilen tıbbi isimdir. Bu durum omuriliğin boyun (servikal) veya sırt (torakal, dorsal) kısmında kısmen veya tam kesit şeklinde ortaya çıkar.Omuriliğin yatayına şekilde tüm kesitte iltihabın olması durumudur. Eğer omuriliğin sadece bir kısmı etkilendiyse, bu durum parsiyel (kısmi) miyelit olarak isimlendirilir.Omurilikte izlenen tüm hastalıklara miyelopati (omurilik...
 3. Diyabetik Retinopati Nedir?

  Diyabetik Retinopati Nedir?

  Diyabetik göz hastalığı, bu hastalığa yakalanan kişilerde görülebilecek bir grup göz rahatsızlığını ifade etmektedir. Bu rahatsızlıkların tümü ciddi görme kaybı ve hatta körlüğe neden olabilmektedir. Diabetik göz hastalığı sonucu karşılaşılabilecek en önemli problemler: Diabetik retinopati: Retina (ağ tabaka) damarlarının şekere bağlı tahribatı sonucu ortaya çıkar. Katarakt: Lensin (göz...
 4. Diyabetik damar hastalıklarında risk faktörleri

  Diyabetik damar hastalıklarında risk faktörleri

  Şeker hastalığı (diyabetes mellitus) kan şekeri olan glukozu dengede tutmaya yarayan insülin hormonunun eksikliği yada vücudun vermiş olduğu cevaptaki bozukluk nedeni ile kanda aşırı miktarda glukoz olmasıdır. Genelde şeker hastalığının iki çeşiti vardır. Tip I şeker hastalığında insülin eksikliği, tip II şeker hastalığında ise üretilen insülin etkisizliği söz konusudur. Kanda glukozun aşırı...
 5. Göz kuruluğu nedenleri belirtileri ve tedavisi

  Göz kuruluğu nedenleri belirtileri ve tedavisi

  Göz kuruluğu, gözün , gözyaşını düzgün şekilde üretmediğinde veya gözyaşının doğru kıvamda olmadığı ve çok hızlı buharlaştığı zaman oluşur.Ek olarak, göz yüzeyinin iltihaplanması göz kuruması ile birlikte ortaya çıkabilir. Tedavi edilmediği takdirde, bu durum ağrıya, ülserlere veya korneadaki yaralara ve bazı görme kaybına neden olabilir. Bununla birlikte, kuru gözle kalıcı görme kaybı...

Sayfayı Paylaş