1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.674
  Beğenilen Mesajlar:
  2.421
  Ödül Puanları:
  113

  Diz arkasında ağrı ve sertlik

  Konu, 'Herşeyin başı sağlık !' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Diz arkasındaki kitle farklı nedenlerden kaynaklanabilir. Bu kitle kişide çirkin bir görünüm oluşturabilir, dizin hareketlerini sınırlayabilir yada rahatsızlık hissi oluşturabilir. Baker kisti sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. Bu tür kistler sinoviyal sıvının -eklem boşluklarının içerisinde yer alan sıvı- birikmesi sonucu oluşur ve diz arkasında çıkıntı ve şişlik hissetmenize neden olur.

  Diz yaralanmaları, artrit, diz kıkırdağındaki hasar ve diğer problemler de Baker kistinin oluşumuna zemin hazırlayabilir. Baker kisti olanların çoğunda kitle varlığı dışında ağrı yada sızı gibi bir belirti görülmemektedir. Bu kistler, diğer eklem şikayetleri yaşandığında radyolojik görüntüleme sırasında bulunabilir.


  < Konu Resmi..>  Diz arkasında bir yumru ağrılı olabilir veya başka bir belirti olmayabilir. Bazı durumlarda diz ekleminin hareketinde zorlanma, sıcaklık, zorluk ya da kanama veya morarma da eşlik edebilir.


  Diğer yandan apseler (enfeksiyonları); deri, yumuşak doku veya kemik tümörleri; kanama; bir diz kırığı ya da diğer yaralanmalar sonucu eklem deformitesi sonucu ortaya çıkabilir.


  BAŞKA HANGİ BELİRTİLER OLUŞABİLİR?


  Kanama veya morarma
  Eklem deformitesi
  Diz veya bacağın hareket sınırlılığı
  Kas zayıflığı veya spazmı
  Dinlenme yada hareket esnasında ağrı. Bu ağrı donuk, keskin, yakıcı yada bıçaklama şeklinde olabilir.
  İrin veya akıntı
  Deride kızarıklık ve sıcaklık
  Şişme
  Diğer yandan ateş ve titreme yanı sıra vücudun diğer alanlarında şişme veya kitle ortaya çıkabilir.


  DİZDEKİ KİTLENİN NEDENLERİ NELERDİR?


  Baker kisti diz arkasındaki yumru ve kitlenin en sık görülen bir nedenidir. Eklem sıvısı eklem boşluğundan dışarı sızdığı zaman bu durum gelişir. Diğer nedenler arasında enfeksiyonlar, kanama, travma ve nadiren tümörler de yer alır.


  Bulaşıcı olarak ise apseler ve çıbanlar buna neden olabilir. Travmaya bağlı olarak ise kemik kırığı, hematom adı verilen vücut dokularında kan toplanması, burkulma ve incinmeler diz arkasında kitleye neden olabilir.


  Diğer yandan deri, yumuşak doku veya kemikteki iyi ve kötü huylu tümörler de diz arkasındaki yumru ve kitleye neden olabilir. Bunlar sıklıkla;


  Fibrom (fibröz yada bağ dokusundan oluşan iyi ya da kötü huylu tümörler)


  Lipom (iyi huylu yağ büyümesi)


  Melanom (pigment üreten hücreler olan melanositlerde yada vücudun diğer bölgelerinde ortaya çıkan cilt kanseri)  Nevüsler
  Melanom dışı deri kanserleri
  Osteosarkom (kemik kanseri türü)
  Sarkomu (yumuşak doku kanserli tümörler)


  Bazı durumlarda, dizdeki yumru veya kitle hemen değerlendirilmesi gereken acil bir durumun göstergesi olabilir. Bunlar sıklıkla derin ven trombozu, malign tümörler ve popliteal arter anevrizması şeklindedir.


   
Diz arkasında ağrı ve sertlik konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Suların Sertliği ve sert sular

  Suların Sertliği ve sert sular

  türkiye su sertlik haritası suların sertliğinin giderilmesi yolları suların sertliğinin giderilmesinin yolları suyun giderilmesi giderilme *Sert Sular ve Sertlik *Suya Sertlik Yapan Cisimler *Serlik Çeşitleri *Su sertliğini belirtme metodu *Bouton-Boudet Metodu *Ayarlı sabun eriyiği ile belirtmesi *Potasyum palmitat metodu *Su arıtma (yumuşatma) metodları Sert Sular ve Sertlik Kolaylıkla...
 2. Diz ağrıları

  Diz ağrıları

  diz ağrıları tedavisi, diz ağrısı, diz ağrısı tedavisi, diz ağrılarının sebepleri, diz ağrıları nedenleri, diz ağrılarına ne iyi gelir, diz ağrıları neden olur, diz ağrılarına ilaç, diz ağrıları ve nedenleri, diz ağrıları tedavisi, diz ağrıları ve ted Hemen hemen hepimizin hayatında bir defa bile olsa karşılaştığı bir sağlık sorunudur diz ağrılar... Bu yazımızda diz ağrıları ve bu ağrılara...
 3. dizde şişkinlik ve ağrı

  dizde şişkinlik ve ağrı

  annem dün ayağa kalkarken aniden dizinde şiddetli bi ağrı hissetmiş. o andan itibaren ağrısını hiçbir ilaç durduramadı. gece de uyuyamamış:( dizinin hemen altında küçük bi şişlik varmış. ayakta uzun süre durduğnda morarma oluomuş bacağında.
 4. Ön Diz Ağrıları Belirti ve Tedavisi

  Ön Diz Ağrıları Belirti ve Tedavisi

  bacak ağrıları, ön diz, kıkırdak, sebebleri, tedavisi, ön dizde ağrının sebeb ve tedavisi burada hanımlar Ağrılaımızın sebebini bilmemiz kadar tedavisini bilmemizde önemli melekler .. Diz eklemi denince hemen akla yük taşıyan tibia-femur kemikleri arasındaki ana eklem gelir. Aslında diz yakınmamalının önemli bir kısmını oluştururlar. Koşucular, atlayıcılar, bisikletçiler gibi dizi kıvrık...
 5. Arka Sokaklar Dizi Oyuncuları 2012

  Arka Sokaklar Dizi Oyuncuları 2012

  Arka Sokaklar Dizi Oyuncuları 2012 sezonu bölümlerinde yer alan oyuncuların isimleri ne kızlar?

Sayfayı Paylaş