1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  doğru ve etkileyici özgeçmiş hazırlamanın püf noktaları

  Konu, 'İş ve Kariyer' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  etkileyici özgeçmiş örnekleri kendini tanıtan yazılar etkileyici cv örnekleri kendini tanıtan yazı kendimizi bir yazı örneği Özgeçmiş oluşturmak için saatlerimizi hatta günlerimizi harcadığımız olur. Her kelimeyi özenle seçmeye çalışırız ve üzerinde düşünürüz. Sonra tam bize göre olduğunu düşündüğümüz iş için özgeçmişimizi göndeririz ve beklemeye başlarız. Günler geçer ama kimse geri dönmez ve özgeçmişimizin görülüp görülmediğini merak etmeye başlarız.
  Böyle olduğu zaman endişelenmeniz ve ilgilenilmediğinizi düşünmeniz gayet normal. Ama unutmayın, onlarla yüz yüze değil, özgeçmişiniz aracılığıyla tanıştınız. Sadece özgeçmişinizi gördüler ve belki de problem bu!
  Özgeçmiş hazırlarken yapılan bazı yanlışlar, işi hak ettiğiniz halde işi alamamanıza sebep olur. Eğer özgeçmişinizi bir bilinmeze doğru yolladığınızı düşünüyorsanız, problemin ne olduğunu keşfetmek için bu 10 adıma bir göz atın ve özgeçmişinizin sizden yana olmasını sağlayın.

  1. Özgeçmişiniz doğru uzunlukta mı?

  Belki daha önce özgeçmişinizin bir sayfa olması gerektiğini duydunuz ama bu çok da anlamlı bir yaklaşım değil. İşverenler ya da işe alım uzmanları özgeçmişinizin bir ya da iki sayfa olup olmadığıyla ilgilenmezler. Onları asıl ilgilendiren kolay okunması ve belli anahtar bilgileri vermesi. Özgeçmişiniz uzmanlığınız ve deneyimlerinize göre bir, iki ya da çok nadiren üç sayfa uzunluğunda olabilir.

  2. Özgeçmişiniz reklamınızı yapıyor mu?

  Özgeçmişinizi bir ürünün reklam aracıymış gibi düşünün, fakat burada ürün sizsiniz. Uzmanlara göre özgeçmişinizi görecek kişi, 30 saniyede özgeçmişinizi gözden geçirerek sizin şirket için neler yapabileceğiniz konusunda ilk izlenimini edinir. Size düşen ne yapabileceğinizi çabuk ve açık bir şekilde ortaya koymak. Özgeçmişinize iş deneyimlerinizin kronolojisiyle başlamak yerine, neyi hedeflediğinizi açıkça ortaya koyacak bir mesajla başlayın. Özgeçmişinizin üçte birini, kolay okunabilir ve ilgi çekici bir formatta kişisel özelliklerinize ayırın.

  3. Hedefleriniz kesin ve açık mı?

  Hedeflerinizi açık ve kesin bir şekilde belirtmek daha büyük bir etki yaratır, okuyanın sizin becerileriniz ve işin gerektirdikleri arasındaki ilişkiyi hemen görmesini sağlar. Eğer ön yazı kısmında kariyer hedefinizden bahsetmişseniz, özgeçmişinizde tekrar bahsetmeyin.

  4. Özgeçmişiniz özelliklerinizi içeriyor mu?

  Özelliklerinizin ortaya çıktığı başarılarınıza yer verin. Örneğin, "ürün tasarımına katkıda bulundum" gibi belirsiz bir cümle kurmak yerine, "X ürününün tasarımı için pazar araştırmalarına yön verdim, büyük başarı elde ettim" gibi özellik anlatan cümleler kurmak farklılık yaratır.

  5. Başarılarınızı ve sorumluluklarınızı özetlediniz mi?

  Sonucunda neler başardığınızı göstermeden sorumluluklarınızın listesini yapmayın. Çoğu işveren önceden yaptığınızın işin ne gibi sorumluluklar gerektirdiğini zaten bilir, onların bilmek istediği sizi diğer adaylardan farklı kılanın ne olduğudur. Etkili bir özgeçmiş için, işin sorumluluklarını ve sonunda gösterdiğiniz başarıları birkaç cümleyle özetleyin.

  6. Özgeçmişinizin okunması kolay mı?

  Özgeçmişinizin yaratacağı etkinin yüzde 50'si tasarımından kaynaklanır.
  Güçlü bir özgeçmiş tasarımı okuyanı kendine çeker. Kötü düzenlenmiş ve okunması zor bir özgeçmiş, muhtemelen ihmal edilir ve okuyan ne kadar kalifiye olduğunuzu bilemez. Cümle yapısının doğru olmasına ve imla hatalarının olmamasına özen gösterin.

  7. İlgisiz bilgilere yer vermeyin.

  Başvurduğunuz pozisyonla ilgili özelliklerinizi doğrudan desteklemeyen bilgilere yer vermeyin. Kaç çocuğunuz olduğu, medeni haliniz, okuyucuyu kötü etkileyebilecek kişisel bilgiler gibi. İşe alım sürecindeki ilk aşama özgeçmiş oluşturmak ve mülakat süreci için bir eleme niteliğinde. Bu nedenle mümkün olduğunca kendinizi tanıtan ve gereksiz bilgilere yer vermeyen bir özet yazmaya çalışın. Unutmayın özgeçmiş işi almanızı değil bunun için gerekli iş görüşmesini sağlar.

  8. Fazla mütevazi olmayın.

  Bazı kişiler kağıt üzerinde kendilerini övmekten rahatsız olurlar, onun yerine mülakatta açıklama yapmayı tercih ederler. Başarıyla tamamladığınız şeyleri yazmaktan çekinmeyin, çünkü belki bir daha asla bu fırsatı yakalayamayacaksınız. İlgi alanları, ödüller, gönüllü faaliyetler, yayınlanmış eserler gibi bilgiler başvurulan iş ya da kariyer hedefleri açısından önem taşıyorsa bahsedilmelidir.

  9. Özgeçmişinizi sık sık güncelleyin.

  İş deneyimi bilgilerinin, referansların, telefon numaralarının doğruluğunu sağlamak için özgeçmişinizi sık sık güncelleyin.

  10. Referanslarınız var mı?

  Referanslar, isteğe bağlı olarak yer alacak bir bölüm. Belirtilecek bir referans varsa yazılmalı yoksa bu alan özgeçmişte yer almamalı. Referans olarak belirtilecek kişilerin daha önce birlikte çalışılmış kişiler olması tercih edilmeli. Aynı zamanda, referans olarak belirtilen bu kişilerin önceden izinlerinin alınmış olması da oldukça önemli.

   
 2. cadi_91

  cadi_91 Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  26 Nisan 2010
  Mesajlar:
  2.214
  Beğenilen Mesajlar:
  3
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  ankara
doğru ve etkileyici özgeçmiş hazırlamanın püf noktaları konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Doğru giyinmenin püf noktaları

  Doğru giyinmenin püf noktaları

  Doğru giyinmenin püf noktaları Kısa boy, dar omuzlar, geniş kalçalar...Herkesin bir kusuru var! Önemli olan bunları gizlemenin yolunu bilmek. KISA BOYLUYSANIZ... Pantolon: Eğer vücudunuzun üst kısmını uzun göstermek istiyorsanız düşük belli pantolonlar tercih etmelisiniz. Bacaklarınızı olduğundan uzun göstermek için ise yüksek belli ve düz inen pantolonlar seçin. Kontrast renklerden ve iri...
 2. püf noktaları< Garnitür hazırlamanın incelikleri

  püf noktaları< Garnitür hazırlamanın incelikleri

  Izgaraların yanında servis yapacağınız garnitürleri hem göz hem de damak zevkine hitap edecek şekilde hazırlamak istiyorsanız, önerilerimize bir göz atın. Patatesleri kabuklarını soyarak haşladıktan sonra halka halka dilimleyin ve üzerlerine biraz sıvı yağ gezdirip kekik ve tuz ekin. Daha sonra fırınlayın. Hazırladığınız salatanın içine bir miktar haşlanmış makarna eklediğinizde hem daha...
 3. doğru giyinmenin püf noktaları

  doğru giyinmenin püf noktaları

  spor giyinmenin püf noktaları Kısa boy, dar omuzlar, geniş kalçalar...Herkesin bir kusuru var! Önemli olan bunları gizlemenin yolunu bilmek. KISA BOYLUYSANIZ... Pantolon: Eğer vücudunuzun üst kısmını uzun göstermek istiyorsanız düşük belli pantolonlar tercih etmelisiniz. Bacaklarınızı olduğundan uzun göstermek için ise yüksek belli ve düz inen pantolonlar seçin. Kontrast renklerden ve iri...
 4. Meyve suyu hazırlamanın püf noktaları

  Meyve suyu hazırlamanın püf noktaları

  nar nasıl sıkılır katı meyve sıkacağında neler sıkılır nar suyu nasıl katı meyve sıkacağında hangi meyveler havuç suyu Gripten korunmak için öncelikle bağışıklık sistemini güçlendirmek gerekiyor. Bu da tüketilen gıdalarla mümkün. Dengeli-bilinçli beslenme hastalıklara karşı korurken, vücudun direncini de artırıyor. Vitamin ilaçları yerine doğal korunma için mutlaka yeterli vitamin ve mineral...
 5. Doğru Allık Sürmenin Püf Noktaları

  Doğru Allık Sürmenin Püf Noktaları

  allık sürmenin püf noktaları allık fırçası nasıl olmalı doğru pudra sürmenin püf noktaları makyaj yapmayı öğreten videolar Hepimiz makyaj yapsakta yapmasakta yüzümüze renk vermek için allık kullanırız ama allık kullanırken hangi tonları tercih etmeliyiz nasıl fırça kullanmalıyız diyorsanız buyrun kızlar :tik: Allığın rengi çok koyu veya yoğun kaçtıysa ten renginizden daha açık bir pudra...

Sayfayı Paylaş