1. renesme

  renesme Aktif Üye Üye

  Kayıt:
  22 Nisan 2010
  Mesajlar:
  391
  Beğenilen Mesajlar:
  69
  Ödül Puanları:
  28
  Şehir:
  hatay iskenderun

  doğum kontrol hapı hakkında bilinmesi gerekenler nelerdir

  Konu, 'Gebelik' kısmında renesme tarafından paylaşıldı.

  doğum kontrol hapı
  ertesi gün hapı
  doğum kontrol hapı
  ertesi gün hapının etkisi  Bu makalemiz, istenmeyen gebeliklerin yaşanmaması için kullanılan bir yöntemle ilgili melekler, ertesi gün hapı...

  [​IMG]


  Ertesi Gün Hapı Nasıl Kullanılır ve Yan Etkileri Nelerdir?

  Ertesi gün hapı, herhangi bir doğum kontrol yöntemi kullanılmaksızın girilen ilişkiden doğabilecek gebeliğin önlenmesi için kullanılan haptır. Rahim içini gebelik oluşumuna elverişsiz hale getirir. Yumurtlamayı geciktirir ve döllenmiş yumurta hücresinin rahim içinde yuvarlanmasını geciktir anca; yumurta hücresi döllenmiş ise ertesi gün hapı etkili olmaz.


  Ertesi Gün Hapı Ne Zaman Kullanılır?

  Ertesi gün hapı sürekli kullanılabilecek bir doğum kontrol yöntemi değildir. Bu haplar ancak;
  Doğum kontrol hapını almayı unuttuğunuzda
  Prezervatif yırtıldığında
  Diyafram kaydığında
  Kontrolsüz boşalma yaşandığında
  Tecavüz sonrasında kullanılabilir.


  Ertesi Gün Hapı Nasıl Kullanır?
  Ertesi gün hapı iki kez alınır. İlk hap cinsel ilişkiden sonra 72 saat içerisinde olmalıdır. Ne kadar gecikilirse hapın etkisi o kadar azalır. İkinci hap ise ilk hap alındıktan sonra 12 saat sonra alınmalıdır.


  Ertesi Gün Hapı Yan Etkisi
  Ertesi gün hapları östrojen ya da progesteron gibi hormonlar içerir. Bu hapların sürekli kullanılması vücuda aşırı yükleme olabileceğinden hormonel dengeyi bozabilir. Bununla birlikte bulantı, kusma, baş dönmesi, baş ağrısı ve gerilme hissi gibi yan etkilerde görülebilir. Bu yüzden ertesi gün hapları ayda bir kereden fazla alınmamalı.


  Ertesi Gün Hapı Doğurganlığı Azaltır mı?
  Ertesi gün hapı ile ilgili duyulan en büyük endişelerden biri ise bu hapların doğurganlığı azaltıp azaltmadığıdır fakat ertesi gün hapı kullanıldığı dönemde gebelik riskini engeller ve gelecekteki gebeliklere engel değildir. Dolayısıyla ertesi gün hapı doğurganlığı azaltmaz.


  Yukarı

  Ertesi Gün Hapı Kullanımı
  Ertesi gün hapları istenmeyen gebeliklerin önlemek için bir hayat kurtarıcı. Anne olmaya kendisini hazır hissetmeyen kadınlar mutlaka gebelikten kaçınmalıdır. Bunun içinde doğru ve sağlıklı bir korunma yöntemine ihtiyaç var fakat bazen aksilikler ya da kazalar olabiliyor. Bu kazaların hem annenin hem de bebeğin mutsuzluğuna neden olmaması için ertesi gün hapı kullanılmalıdır. Bu yöntem kalıcı bir doğum kontrol yöntemi olamaz. Bu haplar yüksek oranda hormon içerdikleri için aşırı kullanımda vücuda zarar verir. Bu yüzden sadece aşağıda ki durumlarda kullanılmalı.


  Doğum kontrol hapını almayı unutmuş iseniz: doğum kontrol hapları düzenli kullanılmalıdır. Bazen içmeyi unuttuğunuz günler olabilir ya da düşünmeden cinsel ilişkiye girmiş olabilirsiniz. Böyle zamanlarda ertesi gün hapı kullanılabilir.


  Kondom yırtıldığında: bazen hatalı üretim ya da hatalı kullanımdan dolayı kondomlar gebelikten koruyamaz. Bu durumu fark ettiğinizde mutlaka ertesi gün hapı kullanın.


  Boşalma kontrol edilemediğinde: korunma yöntemi olarak geri çekilme gibi yöntemler kullanıyorsanız boşalmayı kontrol edememe gibi risklerinde olması normal. Bu durumda da ertesi gün hapı kullanılabilir.


  Tecavüz: kişinin isteği dışında kurulan ilişkiden doğabilecek bir gebeliği hiçbir kadın istemez. Bu yüzden ertesi gün hapı kullanılması gereken bir önlemdir.

  Ertesi gün hapının kullanımında zamanlama büyük önem taşıyor. İki kez alınması gereken ertesi gün hapının ilki ilişkiden sonraki 72 saatlik zaman içerisinde olmalı.
   
doğum kontrol hapı hakkında bilinmesi gerekenler nelerdir konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. erkek doğum kontrol hapları ne kadar güvenlidir

  erkek doğum kontrol hapları ne kadar güvenlidir

  erkek doğum kontrol yöntemleri Erkekler için geliştirilme aşamasında olan doğum kontrol yöntemleri arasında en revaçta olanlar testosteron hormonunun sperm hücreleri üzerindeki etkilerini engelleyerek etki edenler. Bu yöntemlerin sperm hücreleri üzerindeki muhtemel mutajen (”genleri bozucu”) etkileri,...
 2. doğum kontrol hapı nedir?

  doğum kontrol hapı nedir?

  doğum kontrol yöntemler doğum kontrol hapları merhaba kızlar Doğum kontrol hapları günümüzde çok fazla kullanılmakta Östrojen ve progestoron hormonu içeren haplardır. Esas etki mekanizmaları yumurtlamayı engellemeleri sayesinde gerçekleşir Bu hapların hepsi hormon içerir, hormon içermeyeni yoktur bitkisel hap vardır gibi rivayetler dolassada bu mümkün değil
 3. doğum kontrol hapında dikkat edilmesi gereken konular nelerdir?

  doğum kontrol hapında dikkat edilmesi gereken konular nelerdir?

  Doğum kontrol doğum kontrol hapları Selam kızlar, Doğum kontrol haplarını kullanırken dikkat edilmesi gereken konular vartabi istediğiniz bir saate başlıyabilirsiniz ama hergün aynı saat aralıklarında olmasına dikkat etmelisin ve düzenli olarak kullanmalısınız yoksa koruyuculuk oranı dusus gosterır
 4. Myralon Doğum Kontrol Hapı hakkında genel bilgiler

  Myralon Doğum Kontrol Hapı hakkında genel bilgiler

  bu konu;myralon hap nedir,myralon doğum kontrol hapı nasıl kullanılır hakkında bilgiler vermektedir. Doğum kontrol hapları düzenli olarak kullanıldıklarında gebeliği oldukça başarılı bir şekilde önleyen ilaçlardır.İlk defa doğum kontrol hapı kullanacak kişilerin doğum kontrol hapı kullanımına mani bir durumları olup olmadığını öğrenmeleri açısından öncelikle bir jinekoloji uzmanına muayene...
 5. Doğum kontrol haplarının hamilelik dışında ne gibi yararları vardır?

  Doğum kontrol haplarının hamilelik dışında ne gibi yararları vardır?

  Doğum kontrol hapları , östrojen ve progesteron içeren hormon haplarıdır. Yüksek etkinlik ve düşük yan etki nedeni ile sıkça tercih edilen bir korunma yöntemidir.Hamilelik kadın yuurtalıklarında üretilen yumurta ile erkek sperm hücresinin birleşip döllenerek rahim içine yerleşmesi sonucunda meyana gelir. Doğum kontrol hapları içerisinde bulunan hormonlar dışarıdan verildiği için vücudun hormon...

Sayfayı Paylaş