1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  doğum kontrol hapı kullanamıyanlar için Depo provera (3 aylık koruyucu iğne)

  Konu, 'Doğum Kontrolü & Aile Planlaması' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  doğum kontrol iğnesi fiyatları doğum kontrol hapı fiyatları depo provera fiyatı depo provera 3 aylık aşı koruyucu iğne Depo provera (3 aylık koruyucu iğne)
  Doğum kontrol hapı kullanmayı sevmeyen veya sürekli unutan, diğer bir korunma yöntemi olan spiral yöntemini de uygun olmadığı veya eşi ilişki esnasında sorun olur düşüncesi ile kullanmak istemeyen kadınların sayısı zannedilenin çok üstündedir. Butür düşüncelere sahip kadınlarda alternatif yöntemlere yönelimler oldukça fazladır.
  Doğum kontrolünde ve aile planlamasında, yaygın kullanımı bulunan ve güvenilir yöntemler arasında sayılan bir diğer doğum kontrol yöntemi deı üç aylık iğne olarak da bilinen depo provera dır.
  Depo provera nasıl bir yöntemdir ?
  Depo provera, bir tür saf progesteron olan “150 mg medroksiprogesteron asetat (MPA)” içeren bir ilaçtır. Overlerde yumurta hücresi gelişimi ve yumurtlamayı engelleyerek hamileliği önler.
  Ayrıca endometrium yapısını ve tüplerin hareket kabiliyetini değiştirerek yumurtlama meydana gelip döllenme olsa bile, depo provera sayesinde gebelik ürünü rahime yerleşemez. depo provera koruyuculuğu yüzde 99 civarındadır.
  Doksan günde (üç ay) bir kas içine enjeksiyon yapılması şeklinde uygulanır.
  Depo provera uzun etkili bir yöntem olduğundan kişi her an gebe kalma stresini yaşamaz. Enjeksiyona son verildiğinde en geç 18 ay içinde gebelik elde edilebilir. Uygulanması direkt kas içine enjeksiyon yapılması şeklinde olup, çok fazla teknik ya da beceri gerektirmez.

  Depo proveranın Yan etkileri nelerdir ? Depo provera özellikle kullanımın ilk yılında, ciddi derecede adet düzensizliği yapabilir. Bu düzensizlikler arasında en sık ara kanamalar ve lekelenmeler görülür.
  Bazen ise kişi gebeymiş gibi uzun süreli adetten kesilebilir. Tek bir kullanımdan sonra bir yıl adet görmeyen kadınlar mevcuttur, ya da tam tersi şekilde 3 ay süreyle sürekli kanaması olan hastalar da vardır.
  Sürekli kanama durumunda kanamayı kesmek için dışarıdan hormon verilmesi hatta bazen kanamayı durdurmak için kürtaj yapılması gerekli olabilir. 35 yaşın altında olan kadınlarda depo-provera kullanımına bağlı hafif kemik erimesi (osteoporos) saptanabilir.
  Depo proveranın yan etkileri arasında baş ağrısı, iştah artımına bağlı hafif kilo artışı, anksiyete (içsel sıkıntı), mide ağrısı, karın krampları, baş dönmesi ile cinsel istek (libido) kaybı sayılabilir. Tüplerin hareketini yavaşlattığı için kadında gebelik oluşursa bunun dış gebelik olma olasılığı yüksektir.
  Yapılan testlerde ilk kez depo provera kullanan kadınların yarısının yan etkiler nedeni ile kullanımı bıraktığı ve başka bir yöntemi tercih ettiği, görülmektedir. En çok şikayet edilen neden ise adet düzensizliği olduğu belirlenmiştir.
  Depo provera kimler İçin Uygun Değildir?
  Hamile olma ihtimali bulunan kadınlar depo-provera kullanmamalıdırlar.
  Yine özgeçmişinde meme kanseri bulunanlar, felç geçirenler, damar hastalığı olanlar, karaciğer hastalığı bulunanların kullanması önerilmez.
  Bunlar yanında, tanı konmamış anormal vajinal kanaması olan kadınlarda da bu kanamanın sebebi açıklığa kavuşturulana kadar enjeksiyonlar ertelenmelidir.
  Üç aylık korunma iğnelerine başlamadan önce size uygunluğu konusunda doktor kontrolünden geçmek ve doktor tavsiyesi ile kullanmak en doğrusu olacaktır.
  Depo provera Kimler İçin Uygundur?
  Sosyal veya tıbbi nedenlerle doğum kontrol hapı kullanamayanlar, emziren anneler, 40 yaş üzerinde ve sigara içenler, sık ve çok adet kanaması görüp kansızlık problemi olanlar bu yöntemi tercih edebilirler.
  Depo provera Ne şekilde uygulanır ?
  Eğer depo-provera’nın sizin için uygun bir yöntem olduğunu düşünüyorsanız ve jinekoloğunuz da bu yöntemi size öneriyorsa bundan sonraki aşama adet döneminin hangi zamanında yapılması gerektiğini öğrenmektir.
  İlk kez yapılacak olan depo provera adet kanamasının ilk 5 günü içinde yapılmalıdır. Eğer doğum sonrası uygulamaya başlanacaksa ve emzirme düşünülmüyorsa doğumdan sonraki ilk 5 gün içinde yapılabilir.
  Bu ilacın en iyi taraflarından birisi de emzirme dönemlerinde kullanılabilirliğidir. Emziren annelerde ise doğum takiben 6 hafta sonra ilk enjeksiyon yapılabilir. Daha sonra, etkili bir koruma sağlamak için her 90 günde bir yapılmalıdır.
  Bir sonraki uygulama tarihini unutmamak son derece önemlidir. Bunun için uygulamanın tarihini not almayı unutmayın!.
  Depo proveranın sadece başka yöntem kullanamayan kişilere bir alternatif olması, gebelikten korunmada ilk tercih olarak düşünülmemesi önerilmektedir. Aşağıdaki tabloda aylık ve üç aylık korunma iğneleri kıyaslanmıştır.
  Aylık iğneler Üç aylık iğneler

  İçeriği nedir?

  Vücutta doğal olarak bulunana iki kadınlık hormonu (estrojen ve
  progesteron)

  Vücutta doğal olarak bulunan bir kadınlık hormonu (Progesteron)

  Ne zaman uygulanır?
  Adet kanamasının ilk 5 günü içinde veya gebe olunmadığına emin olunan herhangi bir zamanda
  Adet kanamasının ilk 5 günü içinde veya gebe olunmadığına emin olunan herhangi bir zamanda
  Ne sıklıkla uygulanır?
  Ayda bir
  3 ayda bir


  Tekrar gebelik ne zaman oluşabilir?

  İğneler kesildikten sonra ortalama 2 ay içinde

  İğneler kesildikten sonra ortalama 9 ay içinde

  Düşük yaptıktan sonra kullanılabilir mi?
  Evet. Hemen veya ilk 7 gün içinde
  Evet. Hemen veya ilk 7 gün içinde
  Doğum sonrası ne zaman kullanılabilir?
  Emzirenlerde doğumdan 6 ay sonra, emzirmeyenlerde doğumdan 3-4 hafta sonra
  Emzirenlerde doğumdan 6 hafta sonra, emzirmeyenlerde doğumdan hemen sonra
  Adet değişikliği

  İlk aylarda ara kanamaları olabilir
  Ara kanamaları uzun ve lekelenme tarzı olabilir. Kullanım sırasında adetler tamamen kesilebilir   
doğum kontrol hapı kullanamıyanlar için Depo provera (3 aylık koruyucu iğne) konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. doğum kontrol hapları

  doğum kontrol hapları

  doğum kontrol hapları isimleri doğum kontrol hapı isimleri hormon ilaçları kadın hapları düşük yaptıran mide ilacı Doğum kontrol hapları ya da bilimsel adıyla oral kontraseptifler (OK) tüm dünyada yaygın şekilde kullanılan ve ucuz. basit ve oldukça yüksek etkili ilaçlardır. İçinde hormon olduğunun bilinmesi kadın sağlığı açısından son derece yararlı olduğu bilinen bu ilaç grubu hakkında pekçok...
 2. Doğum Kontrol İğneleri

  Doğum Kontrol İğneleri

  Doğum kontrol iğneleri bir veya üç aylık enjeksiyon şeklinde bulunur. Üç aylık yapılan iğneler sadece progesteron içerir. Bir aylık iğnelerse hem progesteron hem östrojen içerir. Aylık iğneler adetin ilk günü üç aylık iğnelerse adetin ilk beş günü içerisinde uygulanır. Doğum kontrol iğneleri nasıl uygulanır? Üç aylık iğnelerde ilk iğne uygulandıktan sonra ikinci iğne en geç beş hafta içinde...
 3. doğum kontrol hapı

  doğum kontrol hapı

  bilginize ihtiyacım var arkadaşlar ya ben suan oğlanı emziriyom ama ebeler doğum kontrol hapı kullanabilirsin dediler 6 aylık olduktan sonra ama ben 1 aydır kullamıyom sakıncası var mı ki biliyonuz mu yada kullanan var mı
 4. Doğum Kontrol Hapları

  Doğum Kontrol Hapları

  yazz doğum kontrol hapı reçetesiz doğum kontrol hapı yaz yazz yan etkileri yaz dogum hapi Merhaba melekler sizleri bir konuda uyarmak istedim.Yasmin ve Yaz marka doğum kontrol hapları ülkemizde reçetesiz ve en doğal doğum kontrol hapı olarak eczacılar tarafından tavsiye ediliyor.Amerikada bu ilaçları kullananların çeşitli yan etkiler nedeniyle hastalandığını ölümler olduğunu bilmenizi...
 5. Doğum kontrol hapı

  Doğum kontrol hapı

  Slm kızlar Türkiye CYPRODERM isimli Doğum kontrol hapı varmı? Bilgisi olan var mı? Veya o hapa yakın hangı hap kullanabilirim?? Cevaplarınız için teşekkür

Sayfayı Paylaş