1. HaYaL

  HaYaL Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  1 Şubat 2009
  Mesajlar:
  10.558
  Beğenilen Mesajlar:
  227
  Ödül Puanları:
  83
  Şehir:
  Şehr-i HaYaL

  Doğum Kontrol hapı Kullananların Paylaşım Alanı ...

  Konu, 'Doğum Kontrolü & Aile Planlaması' kısmında HaYaL tarafından paylaşıldı.

  doğum kontrol hapı kullananlar yasmin doğum kontrol hapı kullananların paylaşım alanı yasmin kullananlar

  Meleklerim bu gün doğum kontrol hapı kullanmaya başlıyorum.Siz de kullanıyorsanız burdan doğum konrol haplarıyla ilgili her şeyi öğrenebilir ayrıca kendi bildiklerinizi ,kullandığınız markaları yazıp diğer hanımlara yol gösterebilirsiniz.

  Doğum Kontrol Hapı Nedir?

  Kadın vücudunda doğal olarak bulunan bulunan iki hormonu (östrojen ve progesteron) içeren ve kadınlar tarafından kullanılan gebeliği önleyici ağızdan alınan haplardır.  Dünyanın çeşitli ülkelerinde kullanılan ve yalnız progesteron hormonu içeren “minihaplar” artık ülkemizde bulunmadığından bu bölüm sonunda çok kısa yer almaktadır.
  ÇEŞİTLERİ  21 ve 28 günlük iki tipi vardır. 28 hap içerenlerde de 21 hormon hapı mevcuttur, ek olarak 7 günlük demir içeren kan hapı bulunmaktadır.  Ülkemizde doğum kontrol hapları çeşitli firmalar tarafından değişik isimlerle üretilmektedir. Piyasada satılan düşük dozlu hapların kutularının üzerinde mavi zemin üzerine hilalden dolunaya kadar uzanan ay amblemi bulunur. İlk kez hap kullanacak olan kadınlara mutlaka düşük dozlu hap başlanmalıdır.  Programımızda kullanılan hem 21 hem de 28 günlük haplar da düşük dozludur.

  Bu amblem olmayan doğum kontrol hapları normal dozlu olarak kabul edilir. Bazı kadınlar için bu haplar daha uygun olabilir, ancak normal dozluya geçiş hekim kararı ile olmalıdır.

  ETKİ MEKANİZMASI  1. Yumurtlamayı geçici olarak (kullanıldığı sürece) durdurur.  2. Rahim ağzı sıvısını kalınlaştırarak erkek tohum hücrelerinin kadın üreme organlarına geçişini engeller.

  ETKİLİLİĞİ  Doğru kullanıldığında çok etkilidir. Doğru kullanan her bin kadından yalnız bir tanesinde gebelik olur.  Hatalı kullanımda gebelik olasılığı % 6-8 dir.

  GÜVENİLİRLİĞİ  Çok güvenlidir. Etkileri ve yan etkileri çok iyi incelenmiştir.  1960 yılından beri tüm dünyada kullanılmaktadır.  Dünyada 65 milyonu aşkın kadın halen hap kullanmaktadır.

  ETKİ SÜRESİ  Hap doğru kullanıldığı sürece etkilidir.  OLUMLU ÖZELLİKLERİ

  1. Kullanılması kolaydır.

  2. Cinsel ilişkiyi bölmez.

  3. Gebelik korkusu olmadığından cinsel haz artar.

  4. Adetler düzene girer, kanama miktarı ve kanama gün sayısı azalır.

  5. Adet krampları sona erer.

  6. Gebelik istenmediği sürece ara vermeden, yıllarca, devamlı kullanılabilir.

  7. Ergenlikten menopoza kadar (sigara içmiyorsa) her yaşta kullanılabilir.

  8. İstendiği zaman bırakılabilir.

  9. Bırakıldıktan hemen sonra gebe kalınabilir.

  10. Kansızlığı önler.

  1. Sivilcelere iyi gelebilir.

  2. Dış gebeliği önler.

  3. Yumurtalıklarda kist oluşumunu azaltır.

  4. İyi huylu meme hastalıklarını azaltır.

  5. Rahim içi zarı ve yumurtalık kanseri riskini azaltır.

  1. Yaşlılıkta kemik erimesi riskini azaltır.

  DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN ÖZELLİKLERİ  2. Unutmadan, her gün aynı saatte, düzenli olarak yutulması gerekir.

  3. Her 28 günde bir yeni paket alınması gerekir.

  4. Sigara içen kadınlar 35 yaşından sonra kullanamaz  KİMLER İÇİN UYGUNDUR?  1. Yaşı ve doğum sayısı ne olursa olsun etkin biçimde korunmak isteyen kadınlar

  2. Doğum sonrası emzirmeyen veya bebeği altı ayını doldurmuş kadınlar

  3. Düşük sonrası dönemdeki kadınlar

  4. Hapların aile planlaması dışı yararlarından faydalanmak isteyen kadınlar

  5. Hiç doğum yapmamış olanlar

  6. Sigara içen ve 35 yaşından küçük olan kadınlar

  7. Sigara içmeyen ve 35 yaşından büyük olan kadınlar

  8. Ergenlik çağındakiler

  KİMLER İÇİN UYGUN DEĞİLDİR?  1. Gebelik şüphesi olanlar

  2. Geçmişte ya da şimdi meme kanseri olanlar

  3. Üreme organı kanseri olanlar

  4. Ciddi damar tıkanıklığı olanlar

  5. Ciddi düzeyde unutkanlığı olanlar

  6. Bebeği altı aylıktan küçük olan emziren anneler (Bu dönemde minihap kullanılabilir, ancak ülkemizde bulunmamaktadır)

  7. 35 yaşın üzerindeki sigara içen kadınlar  İSTENMEYEN ETKİLERİ VAR MIDIR?  Kullanımın ilk üç ayında bulantı, kusma, ara kanaması, lekelenme tarzında kanama, kilo artışı ve göğüslerde gerginlik olabilir. Bunlar geçici etkilerdir.  Özellikle sigara içen kadınlarda (mevcut damar hastalığına rağmen hap kullananlarda) ender de olsa damar tıkanıklığı görülebilir

  Dikkat hap kullanan kadınlarda aşağıdaki belirtiler olursa vakit geçirmeden bir sağlık kuruluşuna başvurmalıdır:  1. Şiddetli karın ağrısı  2. Şiddetli göğüs ağrısı, nefes darlığı  3. Şiddetli baş ağrısı  4. Şiddetli uyluk ya da bacak ağrısı  5. Ani görme kaybı ya da bulanık görme, konuşma bozukluğu  NE ZAMAN BAŞLANIR?


  Hap kullanmaya başlamak için en uygun zaman adetin ilk günüdür.

  Adetin ilk yedi günü içinde de başlanabilir.

  Adetin ilk günü başlanmamışsa ilk yedi gün ek bir gebelikten koruyucu yöntem kullanmak gerekir.

  Doğum Sonrası Dönemde:


  Doğum yapmış kadın,  Emzirmiyorsa doğum sonrası 3-4. haftada adet görmeyi beklemeden hapa başlayabilir.  Emziren kadınlar bebek 6 ayını doldurana kadar kombine hap kullanmamalıdır. (Emziren kadınlar minihap kullanabilirler)

  Düşük Sonrası Dönemde:


  Kendiliğinden düşük ya da gebelik sonlandırılmalarında tıbbi bir engel yoksa hapa hemen ya da ilk 7 gün içinde başlanmalıdır.

  NASIL KULLANILIR?  Haplar hiç unutmadan hergün aynı saatte alınır.

  Kolay hatırlaması için örneğin akşamları almasını önerin. Böylece ilk aylarda görülebilen bulantı şikayetini de önleyerek kadına yardımcı olmuş olursunuz.  Paketteki haplar bitene kadar her gün bir hap kullanılır.

  Hapın etkili olabilmesi için unutulmaması önemlidir. Kadına çok iyi anlatın ve anladığından emin olun. Hatırlamasını kolaylaştıracak ipuçlarını birlikte bulabilirsiniz. Örneğin hap kutusunun yatağının başucuna ya da diş fırçasının yanına koymak vb bir uygulama unutma şansını azaltır.  Paket bitiminde:  28 günlük haplarda hiç ara verilmeden yeni pakete başlanır.  21 günlük haplarda 7 gün ara verilerek yeni pakete başlanır.

  HAP KULLANMAYA NASIL DEVAM EDİLİR?  Ülkemizde Sağlık Bakanlığı kurallarına göre doğum kontrol haplarına doktor kontrolü sonrasında reçete ile başlanabilir. Bu en doğru davranıştır. Ancak, kadınlarımızın çoğu doktora gitmeden ve reçetesiz kullanmaktadır. Bu da yanlış kullanımı artıran bir faktördür.

  Hap kullanan kadın ilk 3 ay içinde sağlık kontrolü için sağlık kuruluşuna başvurursa iyi olur. Bu kontrol hapı doğru ve düzenli kullanıp kullanmadığının kontrol edilmesi için iyi bir fırsattır.

  Hap kullanan kadının yılda bir kez kontrol için sağlık kuruluşuna gitmesi önerilir.

  Sağlık engeli olmayan kadınlar sigara içmiyorlarsa menopoza kadar hiç ara vermeden hap kullanmaya devam edebilirler.

  HERHANGİ BİR NEDENLE HAP UNUTULURSA NE YAPILMALI?  Doğum kontrol haplarının etkili olabilmesi için her gün düzenli kullanılmaları gerekir. Yine de birçok kadın haplarını içmeyi unutabilmektedir. Bu durumda hapın gebelikten koruyucu etkisi azalır. Hapların unutulması durumunda gebelik riskini ortadan kaldırmak için bazı ek önlemler alınması gerekir.  Bir kez unutulursa  Unutulan hap hatırlanılan anda alınır, o günün hapı yine aynı saatinde alınır.  İki gün unutulursa  İlk iki hafta içinde ise:

  İki gün üst üste ikişer hap alınır, pakete devam edilir. Bu durumda çiftin 7 gün süreyle ek bir yöntem (prezervatif ya da koruyucu fitil) kullanması gerekir.  Üçüncü hafta içinde ise:

  Kullanılan eski paket atılarak yeni bir pakete başlanır. Bu durumda çiftin 7 gün ek bir yöntem (prezervatif ya da koruyucu fitil) kullanması gerekir. Kadına adet düzeninin değişebileceği konusunda da bilgi verin.  Üç gün unutulursa  Kullanılan eski paket atılarak yeni bir pakete başlanır. Bu durumda çiftin 7 gün ek bir yöntem (prezervatif ya da koruyucu fitil) kullanması gerekir. Kadına adet düzeninin değişebileceği konusunda da bilgi verin.  Doğum kontrol haplarının etkili olabilmeleri için düzenli kullanılmaları gerektiğini biliyorsunuz. Her gün bir tane hap kullanmak kolay gibi görünebilir. Ancak uygulamada birçok kadın hap içmeyi unutabilmektedir. Kadına, unutulması durumunda gebelikten koruyucu etkinin azalacağını söylemelisiniz. Unutma durumunda yukarıdaki kuralların uygulanması istenmeyen bir gebeliğin önlenmesini sağlar.  Hap unutulması durumunda istenmeyen bir gebeliğin önlenmesi için bir başka seçenek olarak doğum kontrol hapları ile acil korunma da uygulanabilir. Özellikle ilk iki hafta içinde iki kez unutma ile üst üste üç kez unutma durumunda gebelik riski yüksek olduğundan acil korunma önerebilirsiniz:


  Hap unuttuğunda acil korunma uygulayan bir kadın doğum kontrol haplarını kullanmayı sürdürmelidir. Acil korunma sonrasında hemen ertesi gün yeni bir paketin birinci gününden başlanır. Bu durumda çiftin 7 gün süreyle ek bir yöntem (prezervatif ya da koruyucu fitil) kullanması gerekir. Kadına ayrıca adetine kadar düzensiz kanaması olabileceğini hatırlatın.

  ACİL KORUNMADA KULLANIM (gebelik riski olan korunmasız bir ilişkiden sonra kullanım)  Yukarıda anlatıldığı gibi doğum kontrol hapı kullanan bir kadın iki veya daha fazla hap içmeyi unuttuğunda acil korunma uygulayabilir.  Bunun dışında herhangi bir yöntemin başarısız olabileceği durumlarda örneğin prezervatifin yırtılması, iğnelerin zamanında yaptırılamaması vb durumlarda kullanılan yöntemin gebelikten koruyuculuğuna güvenilemez. Ya da kadın hiç yöntem kullanmıyor olabilir. Tüm bu durumlarda kadın korunmasız bir cinsel ilişkiden sonraki ilk 72 saat içinde doğum kontrol hapları ile acil korunma uygulayabilir.  Bu uygulama, gebeliği önlemede % 98 etkilidir.  Normal dozlu OVRAL ya da EUGYNON isimli haplarla yapılabilir.

  İki tane normal dozlu hap yutulur. 12 saat sonra aynı haptan iki tane daha yutulur.  Acil korunma düşük dozlu hapla yapılırsa bir defada dört hap yutulur ve 12 saat sonra tekrar dört hap yutulur.

  Kullanılabilecek haplar LO-OVRAL, MICROGYNON ya da LO-FEMENAL’dir.  Hapların bu şekilde kullanımı mide bulantısı ve kusma yapabilir. Hapın alımından sonra iki saat içinde kusma olursa aynı miktar hap tekrar yutulmalıdır.  Bildiğimiz gibi bazı sağlık riskleri olan kadınların doğum kontrol hapı kullanmaları doktor tarafından sakıncalı görülebilir. Bu kadınlar bile acil korunma için hap kullanabilir.

  YANLIŞ İNANÇ VE BİLGİLER  1. Haplar kanser yapar.  Yanlış.

  Tam tersine yumurtalık kanseri ve rahim içi tabakası kanseri gibi bazı kanser türlerine yakalanma riskini azaltır.  2. Haplar kısırlık yapar.  Yanlış.

  Gebelik bazı hap kullanıcılarında hapı bıraktıktan hemen sonra bazılarında ise bir kaç ay içinde gerçekleşir.  3. Hap anormal bebeklere ve çoğul doğumlara neden olur.  Yanlış.

  40 yıllık kullanımda bu söylentiyi destekleyecek hiçbir bulguya rastlanmamıştır.  4. Doğum yapmamışlar kullanamaz.  Yanlış.

  Rahatlıkla kullanabilir.  5. Hap kullanırken zaman zaman ara vermek gerekir.  Yanlış.

  Etkili olabilmesi için aralıksız kullanılmalıdır.  6. Hap bırakıldıktan sonra bir süre daha korumaya devam eder.  Yanlış.

  Hap yalnızca kullanıldığı süre içinde etkilidir.  7. Hap kullananın çocuğunun cinsiyeti bozulur, eşcinsel olur  Yanlış.

  Doğacak bebeğin cinsiyetine etkisi yoktur

  NERELERDEN SAĞLANIR?  Eczanelerden,

  Sağlık Ocaklarından,

  Ana Çocuk Sağlığı Merkezlerinden alınabilir.


   
  Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 5 Kasım 2015
  deniz-07 bunu beğendi.
 2. AyYuzlu

  AyYuzlu Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  27 Kasım 2009
  Mesajlar:
  1.960
  Beğenilen Mesajlar:
  29
  Ödül Puanları:
  48
  ben kullanmadım kullanmamda bilmem ama karşıyımmm bu haplaraa delimiyim neee hahaha
   
 3. HaYaL

  HaYaL Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  1 Şubat 2009
  Mesajlar:
  10.558
  Beğenilen Mesajlar:
  227
  Ödül Puanları:
  83
  Şehir:
  Şehr-i HaYaL
  :D Sen de mi çekiliyosun Kendi gibi canım.:DÇeklinin çekilin aha böyle Hamişlik işte sonu çekilmenin :dil:
   
 4. tatlı cadım

  tatlı cadım Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  25 Aralık 2009
  Mesajlar:
  3.994
  Beğenilen Mesajlar:
  72
  Ödül Puanları:
  0
  ben ılk evlendıgımde kullandım 6 ay kadar hıcbır yan etkısını gormedım...doktorum yasmın adlı ılacı tavsıye etmıstı dıgerlerıne gore bıtkısel ıcerıklıymıs galıba tabı nekadar da olsa ılac ama hıc bır yan etkısını gormedım bıraktım ve hamıle kaldım bır sure sonra....dogumdan sonra eger bebegım anne sutu almazsa tekrar kullanmayı dusunuyorum.....bence etkılı bır yontem ısı sansa bırakmamak adına yanı......
  kullandgım sure boyunca felaket sıddetlı gecen regl donemımı cok hafıf atlattım agısız o konuda süperdı.......:çitos:
   
  Son düzenleme: 27 Kasım 2010
  orjinal-catlaq bunu beğendi.
 5. orjinal-catlaq

  orjinal-catlaq Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  4 Ocak 2011
  Mesajlar:
  2.059
  Beğenilen Mesajlar:
  1.944
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  SoNsUzLuGuMuN KaRlIgInDa yAŞIyOrUm aRtIk
  (((((( mrb arkadaşlar size bişi sormak istiyom yardımcı olun bana şimdi bende gebe kalmak istiyom dogum konturol habı bir süre kullansam ve bıraksam acaba gebe kalırmıyım önerileriniz nedir
   
 6. ben 9 aylık evliyim 10 aydır jerbero sağlık ocaklarının verdiği haplardan kullanıyorum. 2-3 sene kullanmayı düşünüyorum;ama korkuyorum isteğim zaman hamile kalamayabilirim die biri aydınlatsın beni yaa :))
   
 7. Kayıtsız Üye

  Kayıtsız Üye Forum Okuru

  Nazlim a cevap

  Sevgili kardeşim ben altı yıldır evliyim ilk çocuğum beş yaşında dr gittim yasmin tavsiye etti çok baş ağrım oldu tekrar gittim bu defa jeblera yi kullanmaya başladım beş yıl kullandım bıraktım bıraktığım ay hamile kaldım şu an iki aylık hamileyim
   
 8. nilözgül

  nilözgül Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  15 Şubat 2012
  Mesajlar:
  7
  Beğenilen Mesajlar:
  3
  Ödül Puanları:
  0
  Merhaba Arkadaşlar; Bende hamile kalmak istiyorum. Ama şuan ufak kist parçalarım olduğu için doktor şuan için yasmin 'i tavsiye etti. Üç ay boyunca 7 gün ara ile kullanacağım. İkinci yasminim bitmek üzere, adetim düzenlendi. Bitince doktora tekrar gideceğim. İnşallah herşey yoluna girer. Geceleri bebek kabuslarıyla uyanmaktan uyuyamaz oldum :(
  Benim gibi doktor kontrolünde ilaç kullanan varsa görüşlerini merak ediyorm...
   
  kutla bunu beğendi.
 9. Kayıtsız Üye

  Kayıtsız Üye Forum Okuru

  mrb bende 1 yıldır yasmin kullanmıştım bu ay bıraktım adetime 3 gün var bir belirti yok şu an için bende sadece ara ara baş dönmesi oluyor çok kısa olmaz diye çok korkuyorum test yapsam belli olurmu sizce
   
 10. hürrem_

  hürrem_ Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  21 Mart 2012
  Mesajlar:
  1
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
 11. Kayıtsız Üye

  Kayıtsız Üye Forum Okuru

  Anlamadığım tek bir konu var.. Hap kullanıldıktan sonra "7 gün" ek korunma şart.. Prezervatif vs..

  Peki ilk kutu bitti.. Dolayısı ile 7 gün ara verildi hapa.. 8. gün tekrar başlanıldı ve yine "kullanıma başlanıldıktan sonra 7 gün extra korunma lazım" etti size 14 gün.. 1 ayın 14 günü extra korunma gerektirecekse hapı kullanmaktaki mantık nedir? Hapı hiç kullanmadan düzenli olarak extra korunmaya yönelmeyi düşünür oldum..
   
 12. deniz-07

  deniz-07 Rüya Tabiri Editörü

  Kayıt:
  16 Mayıs 2011
  Mesajlar:
  699
  Beğenilen Mesajlar:
  271
  Ödül Puanları:
  0
  yasmin kullanıyordum ama bu ay bir değişiklik yaptım YAZZ isimli bir hap kullanıyorum
   
 13. Leyla.341

  Leyla.341 Forum Okuru

  Dogum kontrol

  İyi günler adetimden 2 gun sonra iliskiye girdim.dogum kontrol hapını ne zaman kullanmalıyım
   
 14. rana eroğlu

  rana eroğlu Forum Okuru

  Canım hiç korkun olmasın, bırakınca tabi ki hamile kalabilirsin. 2-3 ay sürebilir ama tabi ki kalırsın.
   
 15. Sude melek

  Sude melek Forum Okuru

  Lutfen bana yardim edin adetimin 5, günü yasmin kullanmaya basladim ilk defa basladim 2 gün sonra esimle korunmasiz iliski yasadim hapimin bitmesine 4 tane kaldi bu ay inanilmaz bel agrisi yasiyorum ve goguslerimde hassasiyet ve agri var sizce hamile kalmis olabilir miyim
   
Doğum Kontrol hapı Kullananların Paylaşım Alanı ... konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Doğum Kontrol Hapları Güzelleştiriyor

  Doğum Kontrol Hapları Güzelleştiriyor

  antiandrojen doğum kontrol hapları Tüm dünyada gebeliği önleyen en etkin ve güvenilir yöntemlerden biri olan yeni nesil doğum kontrol hapları kadınlar arasında oluşan önyargıların aksine kilo aldırmıyor, tüylenmeye yol açmıyor, akne ve ciltte yağlanmayı önlüyor. Doğum kontrol haplarıyla ilgili kulaktan dolma yanlış ve eski bilgilerden kaynaklanan önyargılar nedeniyle ülkemizde pek çok kadın bu...
 2. doğum kontrol hapları

  doğum kontrol hapları

  doğum kontrol hapları isimleri doğum kontrol hapı isimleri hormon ilaçları kadın hapları düşük yaptıran mide ilacı Doğum kontrol hapları ya da bilimsel adıyla oral kontraseptifler (OK) tüm dünyada yaygın şekilde kullanılan ve ucuz. basit ve oldukça yüksek etkili ilaçlardır. İçinde hormon olduğunun bilinmesi kadın sağlığı açısından son derece yararlı olduğu bilinen bu ilaç grubu hakkında pekçok...
 3. Doğum yapanların paylaşım alanı

  Doğum yapanların paylaşım alanı

  kız dediler erkek doğdu kolay doğum yapanlar kolay dogum yapanlar doğum hatıraları dogum hatiralari sevgili melekler... Biliyorsunuz ki hamile arkadaşlarımızın bir paylaşım alanı var.Hamile kalmak isteyenlerinde bir paylaşım alanı var.Ama biz doğum yapanların yok... Ve bende dedim ki güzel evlatlarımıza sahip olduğumuz o mucizevi günleri birbirimizle paylaşalım ve doğum yapacak...
 4. doğum kontrol hapı

  doğum kontrol hapı

  bilginize ihtiyacım var arkadaşlar ya ben suan oğlanı emziriyom ama ebeler doğum kontrol hapı kullanabilirsin dediler 6 aylık olduktan sonra ama ben 1 aydır kullamıyom sakıncası var mı ki biliyonuz mu yada kullanan var mı
 5. Doğum kontrol hapı

  Doğum kontrol hapı

  Slm kızlar Türkiye CYPRODERM isimli Doğum kontrol hapı varmı? Bilgisi olan var mı? Veya o hapa yakın hangı hap kullanabilirim?? Cevaplarınız için teşekkür

Sayfayı Paylaş