gebe
 1. BEYZA21

  BEYZA21 Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  14.246
  Beğenilen Mesajlar:
  2.181
  Ödül Puanları:
  113

  Doğuştan rahmin olmaması

  Konu, 'Kısırlık' kısmında BEYZA21 tarafından paylaşıldı.

  bu konu;doğuştan rahim olmaması nedir,doğuştan vajen olmamasının sebepleri nelerdir hakkında bilgiler vermektedir

  Kadınların doğuştan kaynaklanan nedenlerle ya da kanser gibi sonradan oluşan hastalıklar sebebiyle anne olamaması tarihe karışıyor. Artık kısırlık ve tüp bebek uygulamalarının yanı sıra rahim ve yumurtalık nakli yapılarak binlerce kadın, çocuk sahibi olabilecek.Bazı kadınlar vajinasız ya da rahimsiz olarak doğarlar. Bunlar ayrı ayrı olabilirlerse de, genellikle vajinanın yokluğu rahimin de yokluğu demektir. Buna karşın yumurtalıklar genellikle normaldir ve cinsel karakteristikler normal olarak gelişir.
  Kadınlar genellikle böyle bir sorunları bulunduğunu bilmezler. Ya cinsel ilişkiye teşebbüs edince, gerçek bir girişin bulunmadığını farkederler ya da ayhali görmeyince doktora başvurduklarında durum ortaya çıkar.Rahim kaynaklı kısırlık nedenlerinden biri olan rahim yokluğu,hakkındaki tüm detayları konumuzda bulabilirsiniz

  [​IMG]


  Bu bozukluk kalıtımla ilgili olmayıp, çoğunlukla gebelik sırasında annenin geçirdiği bir hastalıktan ya da aldığı ilaçlardan olur.
  Kadının vajinası yoksa ki, bu durum kendi kendine yapılan yoklama sırasında fark edilebilir, doktor onun kromozomlarını muayene edip normal olup olmadığına bakmalıdır. Göbekten periskopu sokup laparoskopi yaparak, rahim ve yumurtalıkların mevcut ve normal olup olmadıklarına da bakmalıdır.

  Rahim de, yumurtalıklar da varsa (ki böyle durumlarda ender olarak bulunur), erkekten kadına cinsiyet değiştirme ameliyatlarında uygulanan plastik cerrahi teknikleriyle bir vajina yapılabilir. Bu ameliyatta bir tünel yapılır, sonra kalçanın iç tarafından alman bir deri parçasıyla örtülür. Temasından kokusuna kadar, gerçek bir vajinanın bütün özellikleri yaratılmış olur. Bu deri parçası sinir dokusunun hemen üstüne dikildiği için duygu noksanlığı olmaz ve orgazm da tümüyle normal olur. Bu işlem rahim ve yumurtalıklar bulunmadığı takdirde bile yapılabilir, fakat o zaman gebelik mümkün değildir.

  Genelde hastalarda ürogenital sinüsten oluşan kısa bir vajen mevcuttur., Ender durumlarda vajen hiç gelişmemiştir. RKM Sendromu hastalarında büyüme ve gelişme gayet normaldir. Ayrıca genetik yapıları 46 XX şeklindedir. Bunun yanı sıra yumurtalık fonksiyonları normaldir. RKM Sendromu’nun 4000 - 5000 canlı doğumda bir görüldüğü biliniyor. Hastalığın nedeni hakkında kesin bilgi mevcut değildir. Hastalığa sahip kişilerde şikayetler genelde ergenlik çağında adet kanamalarının başlamaması ile başlar.
  Bunun dışında vücut büyüme ve gelişmelerinde, göğüs gelişmelerinde bir anormallik yoktur. Ergenlik çağı gelişimlerinde de anormallik bulunmaz. Ancak vajen sıklıkla kısa olduğu için ilişki sırasında zorluk çekebilirler. Ayrıca RKM Sendromu hastalarının yaklaşık 1/3’ünde üriner sistem anomalileri ve %10’unda iskelet anomalileri mevcuttur. Üriner sistem anomalilerini tespit etmek için IVP çekilir. Genelde hastalarda bir böbreğin yokluğu veya normal dışı bir bölgede yerleşmiş olduğu gözlemlenir.
  Genetik bir sorun olmadığı halde hastalara kromozom incelemesi yapılmak gerekir. Bunun nedeni hastalığın belirtilerinin Androjen İnsensitivite Sendromu’na (Testiküler Feminizasyon) benzemesidir. Ancak hastalarında Androjen İnsensitivite Sendromu kromozomlar 46 XY'dir. Hastaların normal cinsel hayatlarını sürdürebilmeleri için ameliyatla normal uzunlukta bir vajina oluşturulması gerekir. Vajen derinliğini arttırmak için ameliyat yapılmadan Frank tekniği uygulanabilir. Ancak bu teknik her zaman başarı sağlamaz ve rahatsızlık verici bir uygulamadır. Ameliyat yapılan tedavilerde McIndoe ve Williams vajinoplasti kullanılır.
  Çocuk sahibi olmak için tek çare taşıyıcı anneliktir. Bu kadınlarda bebeğin gelişmesi için gerekli olan rahim olmadığı için alınan yumurtalar eşinin spermi ile döllendikten sonra embryo başka bir kadına aktarılarak bebeğin gelişimi sağlanır.   
 2. AYŞEDEN

  AYŞEDEN Hamiş Melek

  Kayıt:
  5 Temmuz 2012
  Mesajlar:
  1.026
  Beğenilen Mesajlar:
  614
  Ödül Puanları:
  113
  Şehir:
  istanbul
  Allahım sen sabır ver yarabbim olmayanlara olanlarda kıymetini bilsin
   
  BEYZA21 bunu beğendi.
 3. gizli üye

  gizli üye Forum Okuru

  benim gibi ne çok insan varmış . 19 yaşındayım ama çaresizim. psikolojim alt üst
   
 4. Şehide

  Şehide Forum Okuru

  Bende ilk öğrendiğimde 18 yaşındaydim şuan 35 yaşındayım vajina ameliyatı oldum. En kötüsü eşimin ikinci evliligiyim ve sürekli hastalığımı kullanıp beni rencide etmesi oluyor.
   
Doğuştan rahmin olmaması konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Alın Kırışıklığı Olmaması İçin

  Alın Kırışıklığı Olmaması İçin

  alın kırışıklıkları alın kırışıklığı Zaman içinde yaşlanan cilt, pürüzsüzlüğünü kayberder, kırışır, esner ve sarkar melekler. Özellikle mimik bölgelerinden biri olan alnımız zamanla kırışır. Alın kırışıklığı yaşamamak ve genç bir cilde sahip olmak için aşağıda vereceğimiz önerileri uygulayabilirsiniz :) 1- Sırt üstü uyuyun Amerikan Dermatoloji Akademisi (AAD) uzmanları uyku...
 2. Benim Rahmim Doğuştan Ters Kısırlığa Neden Olur mu Diyenler Buraya

  Benim Rahmim Doğuştan Ters Kısırlığa Neden Olur mu Diyenler Buraya

  ters rahim ve gebelik,ters rahim ve hamilelik, Sevgili melekler aranızda rahmi ters olan böyle bir durumla karşılaşan arkadaşlar var mı..? Ben bu rahim tersliği nedir önceden bilmiyordum ben bir arkadaşım vesilesiyle öğrenmiştim.Bana demişti ki benim çocuğum olmazmış daha doğrusu doktoru ona öle söylemiş senin çocuğun olmaz demiş ama ben böyle bir şeye inanmıyorum sebebini de söyleyeyim...
 3. Doğumda Rahmin Yırtılması

  Doğumda Rahmin Yırtılması

  rahim yırtığı nedir,rahim yırtığı neden olur,rahim yırtığının tedavisi,doğumda rahmin yırtılması hakkında bilgiler Uterin rüptür uterus duvarındaki seroza dahil bütün katmanları içeren ayrılmayı, yırtılmayı (rahim yırtılması) ifade eder. gebelik sırasında anne ve bebek açısından oluşabilecek en tehlikeli komplikasyonlardan birisidir. Aşırı kanama neticesinde anne ve bebek ölümleri meydana...
 4. Kürtajda rahmin delinmesi

  Kürtajda rahmin delinmesi

  kürtaj nedir,kürtajın yan etkileri,kürtajda rahmin yırtılması,kürtajda rahmin delinmesi,kürtaj kısırlık yaparmı,kürtaj hakkında bilgiler Kürtaj ve Rahim Delinmesi: Bu komplikasyona artık nadir olarak rastlanmaktadır. Bebeğin iri olması , önceden geçirilen ameliyatlar (sezeryan gibi) , bebeğin uzun süre önce anne karnında ölmüş olması vs. perforasyona zemin hazırlar. Günümüzde uygulanan...
 5. Kesenin Olup Bebeğin Olmaması

  Kesenin Olup Bebeğin Olmaması

  hcg değerim gebelik lehine kese boş,hamileyim ama bebeğin kesesi boş,boş gebelik nedir,boş gebelik nedenleri,boş gebelik belirtileri,boş gebelik hakkında bilgiler Anne adayında bir takım sağlık problemlerinden dolayı embriyo kesesi oluşur fakat ultrason görüntülerinde bebek görülmez.Bu duruma boş gebelik diyoruz.Diğer bir adıda ”su gebeliği” dir. Halk arasında “ su hamileliği” olarak...

Sayfayı Paylaş