1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.278
  Beğenilen Mesajlar:
  2.403
  Ödül Puanları:
  113

  Dolgunun porseleni varmı?

  Konu, 'Ağız ve Diş Sağlığı' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Evet olur, artık çürük kırık vb. sebeplerle çok fazla madde kaybına uğrayan dişlerinizin içine aynen dolgu yapılıyormuş gibi hazırlanan kavite (dolgu boşluğuna) artık porselen bir dolgu (inley, Onley) yerleştirilebilmektedir. Porselen dolgu estetik olarak dolgunuzun dişinizden ayrılmamasını sağlayarak dolgunuz doktorunuz ve sizin aranızda bir sır olarak kalabilir, ağzınızı her açtığınızda siyah kocaman çirkin ve eski dolgularınızı saklamak zorunda değilsiniz.


  Eskiden büyük çürük sebebiyle oluşan diş boşluklarına tek alternatif amalgam dolgu iken bugün artık yerini porselen dolguya bırakmıştır. Sadece iki seans gerektiren bu işlem estetik olduğu kadar da sağlıklı bir işlem, günümüzde restoratif diş hekimlğinin geldiği son noktada bulunan bu teknoloji ile kalan diş duvarları korunarak dişlerin kırılması engellenmektedir.

  < Konu Resmi..>
  Küçük kavitelere kompozit dolgu (beyaz dolgu) yapılabilirken daha büyüklerine yapılabilen porselen dolgu geleneksel amalgam dolguların toksik olmayan alternatifidir. Amalgam dolgular içerdikleri civanın solunması ile vücutta depolanması mümkündür ve bu sakıncalı bir durumdur. Porselen dolgular daha güvenilir restorasyonlardır ve klinik ömürleri uzundur. Estetik ve fonksiyon açısından da hastalar tarafından çok daha kolay kabul edilmektedirler.  Porselen dolgu, kompozit esaslı ışınlı dolguların ve amalgamların bazı eksikliklerine karşı geliştirilmişlerdir. Işınlı dolgular sertleşme esnasında çok düşük orandada olsa bir miktar büzülme oluşur. Porselen dolgu, bu istenmeyen durumu bertaraf etmek için ağızda çürük temizlendikten sonra alınan ölçü üzerinde laboratuarda hazırlanır. Blok halindeki porselen dolgu hassas bir şekilde yerine oturtulduktan sonra özel adhesive sistemler ile yapıştırılır. Bu şekilde hazırlanan inlay dolgu, porselenin yüksek dayanım gücüne sahiptir, cilası yüksek ısıda yapıldığından zamanla bozulmaz, rengi değişmez, yandaki kontak diş ile adaptasyonu ve diş eti uyumu çok daha hassas bir şekilde hazırlanabilir. Porselen dolgular üstün estetik özelliklere sahip olmasının yanında hijyen, dayanıklılık ve hassas adaptasyonu sayesinde estetik diş hekimliği uygulamaları arasında önemli bir yere sahiptir.  Özellikle fazla madde kaybı yaşanmış olan büyük çürük kavitelerinde, ışınlı dolgu, amalgam dolgu veya porselen kaplama yerine tercih edilir. Porselen kaplamalara göre daha az madde kaybı ile dişi restore etmek mümkündür. Kanal tedavisi yapılmış dişlerde genelde büyük madde kaybı olduğundan porselen dolgu tercih edilmesi durumunda dişin yada dolgunun kırılması riski çok düşüktür.  AMALGAM DOLGU
  Diş hekimliğinde çok uzun yıllar başarı ile kullanılan amalgam dolgu günümüzde hastalar tarafından estetik olmadığı için pek tercih edilmemektedir. İçerdiği civanın insasn sağlığı üzerindeki etkisi ile ilgili de bilimsel araştırmalar yapılmaktadır.  LAZER DOLGU
  Halk tarafından ışın kaynağı lazere benzetildiği için kompozit dolgular hatalı olarak lazer dolgu adı ile adlandırılır. Ancak aslında lazer dolgu farklıdır. Çürüğü temizlemek için kullanılan aeratör ve elmas frez yerine diş hekimliğinde kullanılan sert doku lazeri ile çürük kısımlar temizlenir ve yine klasik yöntemler kullanılarak diş dolgusu bitirilir.
   
Dolgunun porseleni varmı? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Porselen dolgular

  Porselen dolgular

  Madde kaybı fazla,arka azı dişlerde uygulanır. Estetik, çiğneme basınçlarına dirençli, uzun vadede güvenilir dolgulardır.
 2. Porselen çeydanlıklar

  Porselen çeydanlıklar

  Mutfağında çelikten sıkılan ,farklı bir tarz arayanlara porselen çaydanlık ve fincanlar...İsteyen vitrinede koyabilir:D
 3. Porselen Makyaj .

  Porselen Makyaj .

  YouTube - Aylin porselen makyaj ..
 4. Porselen Diş Dolguları

  Porselen Diş Dolguları

  Porselen diş dolguları işte fazla madde kaybı varsa diş dolgusu kaçınılmazdır.Ve genelde arka azı dişlerde uygulanır.Diş dolguları hem estetik olup,hem de çiğneme basınçlarına dirençli uzun vadede güvenilir bir tedavi şeklidir. Çiğneme işlevinin çoğunu yapan azı dişleri daha fazla basınca maruz kalırlar ve ön dişlerden daha dayanıklı bir maddeye gereksinimleri vardır.Önceden en yaygın dolgu...
 5. Porselen fondoten kullanan varmı ?

  Porselen fondoten kullanan varmı ?

  Kızlar porselen fondeten varmış cildi müthiş pürüzsüz gösteriyormuş aranızda kullanan varmı acaba ? Porselen fondoten kullananlar yorum yapabilirmi ?

Sayfayı Paylaş