1. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  19.755
  Beğenilen Mesajlar:
  601
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul

  Domuz Gribi Nedir? Domuz Gribinden Nasıl Korunmalıyız?

  Konu, 'Herşeyin başı sağlık !' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

  Biliyorsunuz artık Domuz Gribi Türkiye'ye de geldi neler yapmalıyız nasıl korunmalıyız hepsinin cevabı bu yazıda :)
  [​IMG]

  Meksika'da ortaya çıkan ve çok sayıda insanın ölümüne neden olduğu sanılan, ABD, Kanada, İspanya, İskoçya, Norveç, Güney Kore, Almanya, Yeni Zelanda, İngiltere, Brezilya, Fransa, İspanya da da şüpheli vakalara rastlanan domuz gribinin dünyaya yayılmasından endişe ediliyor.

  DOMUZ GRİBİ NEDİR?

  Domuz gribi, normalde domuzlarda görülen A tipi grip virüsünün yol açtığı bir solunum hastalığı olarak biliniyor ve bu hastalık hızla yayılabiliyor. Virüs solunum yoluyla bulaşıyor.

  İNSANA BULAŞIR MI?

  Domuz gribi domuzdan insana ve insandan insana bulaşabiliyor. Virüse karşı insanın doğal bağışıklığı bulunmuyor.

  Bu nedenle Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), hastalığın kontrolden çıkmak üzere olan geniş çaplı salgın olabileceği uyarısında bulunuyor. Domuz etinin yenmesiyle domuz gribi virüsü bulaşmıyor.

  DOMUZLARDA YENİ GRİP TÜRÜ MÜ?

  İnsanlardaki grip virüsü gibi, domuz gribi virüsü de domuzlarda sürekli değişim gösteriyor. Domuzların solunum yollarında domuz, insan ve kuş gribi virüslerine duyarlı alıcılar bulunuyor.

  Dolayısıyla domuzlar, virüslerin eş zamanlı bulaşması halinde yeni grip virüslerinin ortaya çıkma ihtimalini artırıyor.
  DSÖ'ye göre, Meksika'da ölümlere neden olan domuz gribi virüsü A/H1N1. Bu virüs insandan insana bulaşabiliyor. A/H1N1 virüsü, insan, domuz ve kuş gribi virüslerinin karışımından oluşuyor.

  AŞISI VAR MI?

  Domuzlara yapılan aşı bulunuyor, ancak insan için henüz aşı yok. Meksika'da bir çok kişinin ölümüne neden olduğu sanılan domuz gribinin, dünya genelinde salgın haline gelmesinden endişe ediliyor.

  ABD ile Kanada'ya yayılan ve Avrupa ile Avustralya'da izlerine rastlanan virüs, insandan insana geçebiliyor ve insan, domuz ve kuş gribi karışımından oluşan bir virüs olarak tanımlanıyor.

  AKDAĞ: ''TÜRKİYE'DE HERHANGİ BİR VAKA YOK”

  Sağlık Bakanı Recep Akdağ, ''Türkiye'de şu anda bu domuz gribiyle ilgili herhangi bir vaka yok'' dedi.

  Bakan Akdağ, domuz gribine ilişkin bakanlığın ilgili birimlerince geniş bir basın bilgilendirme toplantısı yapıldığını hatırlatarak, bakanlığın, daha önce kuş gribiyle ilgili hazırlanmış olan mevcut bir grip salgını hazırlık planı bulunduğunu vurguladı. Bu planın bir eylem planı olarak oldukça kapsamlı olduğunu belirten Akdağ, domuz gribi konusunda ilk özellikle Meksika'dan Türkiye'ye gelen yolculara ilişkin tedbir aldıklarını söyledi.

  Bakan Akdağ, Meksika'dan Türkiye'ye seyahat eden kişilerin havaalanında doktorlar tarafından klinik olarak değerlendirileceğini, herhangi bir grip belirtisine rastlanılması durumunda buna yönelik tedbirlerin alınacağını bildirdi.

  Akdağ, ''Türkiye'ye bu virüs gelmesin diye elimizden geleni yapacağız. Meksika dışında başka ülkelerden gelen kişiler için şu an herhangi bir önlem uygulamayacağız ama bugün alınmış olan kararlar yarın başka kararlarla değişebilir. Halkımıza şunu özellikle ifade etmemiz gerekir; Türkiye'de şu anda bu domuz gribiyle ilgili herhangi bir vaka yok. Vatandaşlarımızın asla bu konuda herhangi bir endişeye, paniğe kapılmaması gerekir''diye konuştu.

  "TÜRKİYE TEHLİKE ALTINDA DEĞİL"

  Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Dr. Seracettin Çom, Türkiye'de domuz gribi vakasının şu an itibariyle olmadığını belirterek, ''Türkiye birinci ve öncelikli olarak tehlike altında değil'' dedi.

  Çom başkanlığında, Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi Başkanı Doç. Dr. Mustafa Ertek, Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı Dr. Ali Torunoğlu, Ankara Numune Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Klinik Şefi Doç. Dr. Hürrem Bodur ve Hacettepe Üniversitesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Levent Akın'ın katılımıyla bakanlıkta domuz gribine ilişkin bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

  Son bilgilere göre Avrupa'daki bazı ülkelerde de bu tür vakaların görüldüğünü aktaran Çom, virüsün kanatlılardan kanatlılara, domuzdan domuza ve insandan insana bulaştığını kaydetti. Çom, bakanlık bünyesinde daha önceden kuş gribi için geliştirilen ve bu virüste de kullanılabilen 1 milyon 200 bin adet ilaç ve 2,5 milyon adet koruyucu kitin hazır bulundurulduğunu söyledi.

  Türkiye ile Meksika arasında hava ulaşımının bağlantılı seferlerle gerçekleştirildiğini anımsatan Çom, bu durumun öksürük, hapşırık ve el temasıyla bulaşan domuz gribi konusunda Ankara ve İstanbul'daki havaalanlarında başlatılan sağlık kontrolü uygulamasının gerekli olması halinde diğer havaalanlarında yürürlüğe konulabileceğini belirtti.
   
 2. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  19.755
  Beğenilen Mesajlar:
  601
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul
  Cevap: Domuz Gribi Nedir? Domuz Gribinden Nasıl Korunmalıyız?
  HASTALIK BELİRTİLERİ

  Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi Başkanı Doç. Dr. Ertek ise merkezin 14 ilde teşhise yönelik çalışmalar yürüttüğünü, Ekim ayından Nisan'a kadar bu illerde üst solunum yolu enfeksiyon virüslerinin incelendiğini anlattı.

  Bu merkezlerde domuz virüsüne tanı konabildiğini belirten Ertek, Meksika'daki domuz gribi virüsünün ilk kez tanımlandığını, daha önceden görülen domuz gribi virüslerinden farklı olduğunu kaydetti. Ertek, virüsün genetik özelliklerinin farklı olduğunu, ölüm oranlarının da kuş gribine göre daha düşük seyrettiğini vurguladı.

  Ankara Numune Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Klinik Şefi Doç. Dr. Bodur da virüsün bulaştığı insanlarda baş ve vücut ağısı, ishal, kusma ve alt solunum yolu enfeksiyonları belirtilerinin görüldüğünü belirterek, virüsün bulaşması durumunda erken başvuru ve farkındalığın önemli olduğuna işaret etti.

  Bodur, domuzlar dışında insandan insana bulaşma özelliği gösteren virüsün, hapşırık ve öksürükle bulaştığını, özellikle el hijyeninin bu durumda önem taşıdığını vurguladı.

  ''DOMUZ ÇİFTLİKLERİ FİİLEN AÇIK DEĞİL''

  Çom, Tarım Bakanlığı ile görüşmelerin sürdüğünü ifade ederek, ''Türkiye'de ruhsatlı domuz üretim çiftliği bulunmadığını, ruhsatsızlara ilişkin mahkemelerin sürdüğünü, bu yerlerin fiilen açık olmadığını''söyledi.

  5 MİLYON İNSANI TEDAVİ EDECEK TAMİFLU HAZIR

  Bu arada İsviçreli ilaç şirketi Roche, DSÖ'nün 5 milyon insanı tedavi etmek için yeteri kadar Tamiflu ilacı stoğu bulunduğunu açıkladı.

  Şirket sözcüsü Martina Rupp, DSÖ'nün stoklarının 5'te üçünün şirketin ABD ve İsviçre'deki tesislerinde, kalan miktarın ise DSÖ'nün dünyanın çeşitli yerlerindeki depolarında bulunduğunu söyledi.

  Roche'un bu ilaçları DSÖ'ye bağışladığını ve DSÖ'nün istemesi halinde 24 saat içinde hemen kullanıma sokacağını ifade eden Rupp, şirketin yılda 400 milyon tedavi için gerekli 4 milyar kapsül üretebilecek kapasitesi bulunduğunu kaydetti.

  DÜNYA BANKASI'NDAN 25 MİLYON DOLAR

  Öte yandan Dünya Bankası Meksika'ya hemen 25 milyon dolar kredi vereceğini ve grip salgınının üstesinden gelmek için 180 milyon dolar tutarında uzun vadeli yardımda bulunacağını açıkladı.

  Ayrıca Japon seyahat şirketleri Meksika'ya paket turlarını durdururken, restoran zinciri Matsuya Foods, menülerinden Meksika'dan ithal edilen domuz ürünleriyle yapılan yemekleri geçici olarak çıkaracağını bildirdi.

  Bu arada Almanya'nın en büyük tur şirketi TUI, önlem olarak Meksika'nın başkenti Mexico City'e bütün seyahatleri durdurduğunu, Meksika'nın diğer bölgelerine turların devam edeceğini, ancak gelecek bir kaç hafta başkente tur düzenlemeyeceğini belirtti. Dünya Bankası geçen yıl bir grip salgınının maliyetinin 3 trilyon doları bulacağı ve küresel gayrisafi hasılanın yüzde 5 azalacağı, küresel ekonomik krizden sonraki düzelmeye zarar verebileceği tahmininde bulunmuştu.

  MEXİCO CİTY'DE HAYAT DURDU

  Meksika hükümeti, virüsün yol açtığı ölümlerin ardından başkent Mexico City ile ülkenin orta kesimlerindeki iki eyalette tüm okulları 6 Mayısa kadar kapattı. Başkentteki konserler iptal edildi, bar ve gece kulüplerinin yüzde 70'i, kiliseler, sinema salonları kapatıldı.

  Hükümet, halka, kalabalık yerlere girmemeleri çağrısında bulundu, tokalaşmaktan, sarılmaktan ve öpüşmekten sakınılmasını, sık sık el yıkanmasını, yiyecek ve mutfak araç-gereçlerinin ortak kullanımından kaçınılmasını tavsiye etti.

  Gribe karşı ilaç geliştirmek için çalışmaların başladığını duyuran DSÖ, acil vakalarda gerekli yardımın yapılabilmesi için "savaş odası" adı verilen bir komuta ve kontrol merkezini faaliyete geçirdi. Örgütün, virüse karşı etkisi kanıtlanmış olan Tamiflu ve Relenza ilaçlarından 5 milyon adetlik stoku bulunuyor. Virüsün bulaşmasını önlemede ve hastalığın tedavisinde, oseltamivir ve zanamivir tavsiye ediliyor.

  DSÖ, bunun yanı sıra Meksika'ya gidecek turistlerin tatil planlarını askıya almalarına ve Meksika sınırlarının kapatılmasına gerek olmadığını da duyurdu.

  Gribe karşı ihtiyatlı davranan ABD de, stoktaki 12 milyon Tamiflu'nun eyaletlere gönderildiğini açıkladı. Çin, Rusya, Tayvan ve Bolivya, domuz gribi belirtileri gösterenlerin karantina altına alınmasına karar verirken, Güney Kore ve Hong Kong, Mexico City ile bölgedeki 3 eyalete seyahat uyarısında bulundu. İspanya, İtalya, Polonya ve Venezuela, vatandaşlarına, Meksika ile ABD'nin, virüse rastlanan bölgelerine gitmemeleri çağrısında bulundu. Domuz gribi nedeniyle Yunanistan'ın alarm durumuna geçtiği bildirildi.

  SON DÖNEMLERİN EN ÖNEMLİ SALGINLARI Dünya son yıllarda kuş gribinden sonra domuz gribine karşı alınan önlemlerle meşgul olmaya başladı.

  Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), domuz gribinin kontrolden çıkmak üzere olan geniş çaplı bir salgın olabileceği uyarısında bulunuyor. Son dönemlerin en önemli salgıları şöyle:

  A tipi grip virüsü 20. yüzyılda 3 büyük salgına neden oldu. H1N1 virüsünün ölümcül bir alt türünün yol açtığı "İspanyol gribi" dünyanın büyük bölümünü etkiledi, DSÖ'ye göre en az 40 milyon kişi öldü.

  Türkçede 1918'den itibaren "İspanyol nezlesi" deyimi kullanılsa da son yıllarda kuş gribi salgını nedeniyle dünya basınında tekrar adından söz edilen hastalık, İngilizceden çeviri nedeniyle "İspanyol gribi" olarak anılıyor.

  H2N2 virüsünün yol açtığı 1957-1958'deki Asya gribi 4 milyon, 1968-1969'daki Hong Kong virüsü ise 2 milyon kadar kişinin ölümüne neden oldu.

  19. yüzyıl başında ortaya çıkan birçok salgın bu büyük salgınlar kadar can almasa da, 2003'te Çin'de patlak veren ve 8 bin kişinin etkilendiği ağır akut solunum yolu yetersizliği sendromu (SARS) salgını nedeniyle dünya genelinde 800'den fazla, Çin'de 350 kadar kişi yaşamını yitirdi.

  2003'te H5N1 virüsünün yol açtığı kuş gribi nedeniyle özellikle Güneydoğu Asya'da 250'den fazla kişi öldü.

  GRİP SALGINLARI?

  Dünya Sağlık Örgütü (WHO), Kuzey Amerika'da ortaya çıkan domuz gribi hastalığının, insandan insana geçebileceği için büyük bir grip salgınına dönüşme olasılığı bulunduğunu bildiriyor.

  Bir veya birkaç ülkede birden yayılabilen grip salgınları ve nasıl durdurulabileceği ya da hızının kesilebileceğine ilişkin ortaya konan kimi bilgiler şöyle:

  - Yeni tip grip virüsleri çoğu zaman çiftlik hayvanlarında, özellikle de kümes hayvanları ve domuzlarda ortaya çıkar. İlk kez hayvanlarda ortaya çıkan bu virüslerin çoğu insanlara geçmez.
  - Ülkeler arasında yayılan grip salgınları ise grip virüslerinin, doğal bağışıklığı olmayan kişilere geçen ve insandan insana bulaşabilen yeni bir türe dönüşmesiyle ortaya çıkar.
  - Yeni tür grip virüsü de büyük olasılıkla mevsimsel griplerde olduğu gibi öksürük ve hapşırıkla havadan yayılır.
  - Yeni tür virüs, yaygın bir bağışıklık olmaması nedeniyle insanları normal bir gripten daha ağır etkiler. Büyük salgına dönüşen hastalığın en fazla hangi yaş grubunu etkileyeceğini öngörmek de güç olur.
  - Bilim adamları bugüne dek en çok H5N1 türü kuş gribinin, mutasyona uğrayarak insandan insana geçen bir türe dönüşmesiyle büyük salgına yol açmasından endişe ediyordu. Kuş gribinin ölümcül türü olan H5N1, 2003'ten bu yana 100'ü aşkın kişiye bulaştı ve bu kişilerden yarısından fazlası öldü. Ancak bugüne dek bu virüs kolayca insandan insana geçebilecek gibi görünmedi.
  - Birden fazla ülkede birden görülen grip salgınları genelde her yüzyılda 2 kez meydana geliyor, ancak bunların zamanı önceden belirlenemiyor. Ağır grip salgınları 20. yüzyılda; 1918'de (İspanyol gribi), 1957'de (Asya gribi) ve 1968'de (Hong Kong gribi) görüldü.
  WHO verilerine göre, dünya çapında 40 ile 50 milyon arasındaki kişinin öldüğü 1918'deki salgın, insanlık tarihinin ağır salgını oldu. - Tam bir salgın patlak verdiğinde WHO, hastalıkla ilgili alarm düzeyini 6. aşamaya yükseltecek.
  - Ülkeler, salgının ulaşmasını ertelemek için sınırlarını kapatma ve yolculuk kısıtlamaları getirme gibi önlemlere başvurabilecekler, ancak gene de salgının ulaşmasını engelleyemeyecekler.
  - WHO'ya göre yaygın havayolu yolculukları nedeniyle bir salgın hastalık, 3 ay içinde dünyaya yayılabilir.
  - Çoğu ülke, tüm nüfusunu tedavi edecek yeterli anti-viral ilaç desteğine sahip değil. Ayrıca bir aşının hemen bulunması mümkün değil ve yeterli miktarda üretilmesi zaman alacaktır. Öte yandan zengin ülkelerin yoksul ülkelere göre, pahalı ilaçları istenen fiyattan büyük miktarda satın alma gücü daha fazla bulunuyor.
  - Büyük salgınlardaki en büyük sorunlardan birini hastalanan çok sayıdaki insanın tedavisi oluşturuyor. Hastane personelinin de salgından etkilenmesi nedeniyle tedavi edebilecek sağlık personeli sayısı da azalıyor. Bu yüzden de çoğu ülke, anti-viral ilaçları ilk alacakların sağlık görevlileri olacağını ilan ediyor.
  - Bir salgında ölüm oranları, hastalık bulaşanların sayısına, nüfusun savunma gücüne, virüsün ne kadar ölümcül olduğuna ve salgının durdurulması için alınan önlemlere bağlı olarak değişiyor. WHO, bir salgında 2 ila 7.4 milyon arasında kişinin ölebileceğini tahmin ederken, bu rakamların modelleme çalışmalarına dayandığına dikkat çekiyor.

  BAN: ''KÜRESEL DAYANIŞMA GÖSTERMELİYİZ''

  BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, ''Gerçekten bir domuz gribi salgınıyla karşı karşıyaysak, buna karşı küresel dayanışma göstermeliyiz'' dedi.

  Genel Sekreter Ban, domuz gribinin ABD, Meksika ve Kanada'da ortaya çıktığını, diğer ülkelere de yayılmasından ve bir salgına yol açmasından endişe edildiğini söyledi.

  BM Genel Sekreteri, Meksika'da domuz gribine yakalanan ve ölenlerin çoğunluğunun genç ve sağlıklı yetişkinler olmasından ayrıca kaygı duyduklarını belirterek, ''BM ve Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve WHO başkanı Dr. Margaret Chan, gelişme karşısında hemen ve etkin bir biçimde harekete geçti. Ben de Dr. Chan ve diğer BM yetkilileriyle sürekli temastayım'' dedi. Ban, örgütün bugün toplanarak salgın alarmı verip vermeme konusunda karar vereceğini söyledi.

  Ban, ''Gerçekten bir salgınla karşı karşıyaysak, buna karşı küresel dayanışma göstermemiz gerek. Domuz gribi bir kez daha gösterdi ki dünyada hiçbir ülke böyle tehditlerle tek başına başedemez'' dedi. BM Genel Sekreteri, özellikle gıda, küresel ekonomi ve iklim değişikliğinin güç durumda bıraktığı yoksul ülkelerin yine zor durumda kalabileceklerini, uluslararası toplumun buna izin vermeyeceğini belirtirken, bu kapsamda Dünya Bankası ve diğer BM kurumlarının salgınla karşılaşabilecek ve mali desteğe ihtiyacı olabilecek ülkelere destek vereceklerini vurguladı.
   
 3. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  19.755
  Beğenilen Mesajlar:
  601
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul
  Cevap: Domuz Gribi Nedir? Domuz Gribinden Nasıl Korunmalıyız?
  "ÖLÜMLERİN SEYRİ AZALMA EĞİLİMİ GÖSTERDİ"

  Meksika Sağlık Bakanı Jose Angel Cordoba, domuz gribinden ölümlerin azalma eğilimi gösterdiğini söyledi.

  Bakan Cordova, Ulusal Sosyal Güvenlik Enstitüsü verilerine dayanarak açıklamalarda bulundu ve domuz gribine bağlı ölümlerin seyrinin azaldığını belirtti. Cordoba, bu verilere göre cumartesi günü 6, pazar günü 5 ve pazartesi günü 3 ölüm kaydedildiğini açıkladı.

  Sağlık Bakanı, ellerinde 1 milyon kişiyi tedavi etmeye yetecek kadar Tamiflu bulunduğunu bildirdi. Bakan, bu ilacın sıkı bir şekilde denetleneceği ve yalnızca doktorlar tarafından verileceği uyarısında da bulundu.

  ABD'DE SAĞLIK ALANINDA OLAĞANÜSTÜ HAL

  Meksika'da domuz gribi virüsüne bağlı ölümlerin ardından ABD'de de domuz gribi vakaları bulunduğunun doğrulanmasının ardından sağlık alanında olağanüstü hal ilan edildi. İç Güvenlik Bakanlığı, sağlık alanında olağanüstü hal ilan edildiğini ve virüsün görüldüğü ülkelerden gelen kişilerin Amerikan sınırlarında taramadan geçirileceğini duyurdu. ABD Başkanı Barack Obama'nın da durumu yakından takip ettiği belirtildi.

  Obama'nın İç Güvenlik Danışmanı John Brennan, düzenlediği basın toplantısında, Obama'nın ''etkin, enerjik ve koordineli bir yanıt'' emri verdiğini açıkladı.

  WHO, ALARM DÜZEYİNİ 4. EVREYE ÇIKARDI Dünya Sağlık Örgütü (WHO), domuz gribini 1 ila 6 arasında derecelendirdiği salgın evreleri sıralamasında alarm düzeyini 3. evreden 4. evreye çıkardı.

  İsviçre'nin Cenevre kentinde saatlerce süren acil toplantının ardından WHO Başkan Yardımcısı Keiji Fukuda, ilk olarak alarm düzeyini 3'ten 4'e yükseltme kararının alındığını söyledi.

  Fukuda, virüsün kimi ülkelere de yayılmış olması nedeniyle domuz gribinin kontrol altına alınamayabileceğini bildirdi.

  WHO ayrıca, gribin yayılmasını durdurmak için sınırların kapatılması tavsiyesinde bulunmadığını, henüz yolculuk kısıtlamalarının gerekli olmadığını açıkladı. Örgütün alarm düzeyini 4. evreye çıkarması, hastalığın en az bir ülkede insandan insana geçtiği anlamına geliyor.

  WHO, Meksika, ABD, Kanada ve İspanya'da domuz gribi vakaları görüldüğünü doğrulamıştı.

  MEKSİKA'DA OKULLAR TATİL EDİLDİ

  Meksika'da son haftalarda ölümlere neden olan grip salgının ardından, başkent ile civarında milyonlarca çocuğun eğitim gördüğü okullar tatil edildi.

  Meksika Sağlık Bakanı Jose Angel Cordoba, Meksiko ile çevresinde üniversiteler dahil okulların bugün tatil edildiğini açıkladı. Cordoba, ayrıca grip belirtileri gösteren kişilerin işlerine gitmeyip evde kalması ve halkın gerekmedikçe kalabalık mekanlardan uzak durması tavsiyesinde bulundu.

  Bakanlık, bu yıl uzayan grip döneminde halen 79 kişinin tedavi altında bulunduğunu, son günlerde bu konudaki vaka sayısında da artış görülmediğini belirtti.

  Kanada hükümeti de yakında dönemde Meksika'yı ziyaret edenlerin hastalık belirtileri gösterebileceği gerekçesiyle doktorlardan dikkatli olmalarını istedi.

  Açıklamada, yeni vakalar olabileceği, ancak bunun büyük bir endişe kaynağı olacağının düşünülmediği ifade edildi. ABD Hastalıkları Kontrol ve Önleme Merkezi yetkilileri, bunun Meksika'daki grip salgınıyla ilgisi olup olmadığı konusunda henüz emin değil.

  ''ABD'DE DE BAZI KİŞİLERDE DOMUZ GRİBİ GÖRÜLDÜ''

  ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi, ülkede bazı kişilere domuz gribi tanısı koyulduğunu açıkladı.

  Merkezin yöneticisi Dr. Richard Besser, gazetecilere yaptığı açıklamada, salgının yol açtığı sağlık tehditinin tam anlamıyla değerlendirilmesi için yeterli bilgiye sahip olmadıklarını söyledi.

  ABD ve Meksika'da görülen vakalarda şimdiye dek bakılan genetik unsurların aynı olduğunu belirten Besser, salgını, insanları tecrit veya tedavi ederek ya da aşılayarak kontrol altına almaya çalışmak için çok geç olabileceğini de sözlerine ekledi.

  DSÖ "ACİL DURUM" İLAN ETTİ

  Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Kuzey Amerika'daki domuz gribi salgınıyla ilgili olarak "uluslararası endişeye yol açan acil durum" ilan etti.

  Uluslararası uzmanlardan oluşan Acil Durum Komitesi'nin toplantısında, mevcut durumla ilgili veriler değerlendirdi.

  Komite, kaydedilen vakalardaki klinik özellikler, epidemiyoloji ve viroloji bilgilerinde bazı boşluklar bulunduğu için durumu henüz "genel salgın" olarak ilan etmedi. Ancak komite, tüm ülkelere, olağan dışı grip benzeri hastalıklar ve zatürre salgınlarını yakından incelemesini tavsiye etti.

  "DOMUZ GRİBİ SALGINI YAYILABİLİR"

  Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Başkanı Margaret Chan, Meksika ve ABD'deki domuz gribi salgınının daha çok yayılabileceği uyarısında bulundu.

  Margaret Chan, salgının hayvanlarda görülen H1N1 virüsü içerdiğini ve yayılma tehlikesi bulunduğunu belirtti.

  DSÖ, Meksika ve ABD'de salgının başlamasından sonra tüm ülkelere benzer salgınları takip etmeleri tavsiyesinde de bulundu.

  DSÖ, domuz gribi salgınını görüşmek üzere bugün olağanüstü toplanacak.

  KOLOMBİYA VE EKVADOR'DA ÖNLEMLER ALINDI

  Kolombiya'da Meksika'dan gelen 5 yolcu gözlem altına alındı.

  Başkent Bogota'daki bir sağlık yetkilisi, Meksika'dan gelen ve grip belirtileri görülen 5 kişinin önlem olarak sağlık kontrolünden geçirildiğini belirtti.

  Kolombiya Sosyal Güvenlik Bakanı Diego Palacio da, hükümetin sağlık yetkililerinden domuz gribinden korunmak için plan oluşturmalarını istediğini, durumun ciddi olduğunu ve çok dikkat edilmesi gerektiğini ifade etti.

  Palacio, grip belirtileri gösteren kişilere evlerinde kalma, maske kullanma ve ellerini sık sık yıkama çağrısında bulundu.

  Diego Palacio, havaalanı ve limanlarda Meksika ve ABD'nin güneyinden gelenleri kapsayan sıkı önlemlerin alındığını vurguladı.

  Öte yandan Ekvador'da yetkililer, domuz gribine rastlanan ABD ve Meksika'dan gelen yolcular için önlem almaya başladı.

  Ekvador Sağlık Bakanı Marcelo Aguilar, hükümete ait internet sitesinde yayımlanan açıklamasında, havaalanı ve limanlarda önlemlerin alındığını belirterek, şu ana dek domuz gribi virüsüne bağlı solunum hastalıklarına rastlanmadığını belirtti. Bu arada Amerikalı sağlık yetkilileri, domuz gribinin yayıldığını belirterek virüsün kontrol altına alınamayabileceği uyarısında bulundu.

  ABD Hastalıkları Denetleme ve Önleme Merkezi'nden Anne Schuchat, enfeksiyonların birçok toplulukta görülmesi nedeniyle, virüsü tek bir yerde tutmanın mümkün olmadığını düşündüklerini belirtti.

  Schuchat, daha fazla vakaya rastlanabileceğini söyledi. Dünya Sağlık Örgütü ABD'de de ortaya çıkan virüsün daha da yayılabileceği uyarısında bulunuyor.

  DOMUZ GRİBİ KORKUSU

  Yeni Zelanda'da Meksika'dan dönen, bazısı grip belirtisi gösteren 25 kişi karantinaya alındı. Yeni Zelanda'nın en büyük lisesinin öğrenci ve öğretmenlerinden oluşan grubun dün Auckland'e döndüğü belirtildi.

  Auckland Bölge Halk Sağlığı Hizmetleri Müdürü Dr. Julia Peters, 13 öğrenciyle 1 öğretmenin sağlık durumunun iyi olmadığını, bir öğrencinin hastaneye kaldırıldığını söyledi. Sağlık Bakanlığı sözcüsü Michael Flyger da gruptakilerin bir kısmının grip benzeri belirtileri olduğunu, test sonuçlarının gün içinde alınacağını kaydetti.

  Öte yandan Tayland ve Hong Kong'taki sağlık yetkilileri de durumu yakından izlediğini belirtti.

  Çin, domuz gribinin vurduğu bölgelerden son iki hafta içinde gelen ve grip belirtileri bulunan kişilerin yetkililere bilgi vermesi gerektiğini bildirdi.

  Avustralya Sağlık Müdürlüğü de Meksika'ya ziyarette bulunan ve grip benzeri hastalık geçirenlerden doktorlarına görünmelerini istedi.

  Malezya ve diğer Asya ülkeleri ise Dünya Sağlık Örgütünün yeni açıklamalarını beklediğini bildirdi.

  Asya, 2003'te patlak veren kuş gribi virüsü H5N1'den en çok mustarip olan bölge olmuştu. Kuş gribinden en az 257 kişi hayatını kaybetmişti.
   
 4. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  19.755
  Beğenilen Mesajlar:
  601
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul
  Cevap: Domuz Gribi Nedir? Domuz Gribinden Nasıl Korunmalıyız?

  JAPONYA VİZE ŞARTLARINI AĞIRLAŞTIRDI

  Japonya Dışişleri Bakanlığı, Meksika'da domuz gribine bağlı ölümlerin ardından bu ülke vatandaşlarına vize şartlarını ağırlaştırdı.

  Bakanlık açıklamasında, vize şartlarının ağırlaştırılması kararının hastalığa karşı bir önlem olarak alındığı kaydedildi.

  Öte yandan Bakanlık, kendi vatandaşlarına da Meksika seyahati konusunda uyarıda bulundu. Dünya Sağlık Örgütünün alarm seviyesini yükseltmesinin ardından Sağlık Bakanı Yoichi Masuzoe, Japon vatandaşlarını Meksika'ya ve hastalığın görüldüğü bölgelere seyahatlerinden vazgeçmeye çağırdı.

  Bakan Masuzoe, kişisel önlemlerin de önemine işaret ettiği açıklamasında, ellerin yıkanmasını, gargara yapılmasını ve kalabalık ortamlardan kaçınılmasını tavsiye etti. Japonya'da şu ana kadar domuz gribi vakasına rastlanmadı.

  FAO ALARMDA

  BM Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), domuz gribi nedeniyle tüm ekiplerini birinci derecede alarm durumuna geçirdi.

  Örgütten yapılan açıklamada, Meksika'da ölümlere neden olduğu sanılan yeni H1N1 grip virüsüyle domuzlar arasında doğrudan bağlantı olup olmadığını belirlemek üzere uzmanların harekete geçtiği bildirildi.

  Dünya genelindeki teknik personelden de birinci derecede alarm durumunda kalmalarını isteyen örgüt, domuzlardaki durumun derhal kendilerine iletilmesini ve numunelerin laboratuvarlarına gönderilmesini talep etti.

  Açıklamada, şu an için, grip virüsünün yalnızca insandan insana geçiyor gibi göründüğü, bugüne dek A tipi grip virüsünün yeni türünün insana doğrudan domuzdan geçtiğini gösteren bulguya rastlanmadığı kaydedildi.

  FAO, beslenme zincirinin tehdit altında olduğuna dair kanıt bulunmadığını, bunun hayvana ait değil insani bir kriz olduğunu, ancak dikkatli ve hazırlıklı olunması gerektiğini vurguladı. Yönetimlere ve uluslararası topluma domuzların kontrolünün yoğunlaştırılması çağrısında bulunan örgüt, hayvan sağlığı kriz yönetimi merkezinden ve Dünya Hayvan Sağlığı Örgütü'nden uzmanların, hükümetin durumu değerlendirmesine yardım etmek üzere bu hafta Meksika'ya gideceklerini söyledi.


  AB SAĞLIK BAKANLARI TOPLANIYOR

  AB, Meksika'da bir çok kişinin ölümüne neden olduğu belirtilen domuz gribine karşı alınacak önlemleri görüşmek için sağlık bakanlarını mümkün olan en kısa zamanda olağanüstü toplantıya çağırdı.

  AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso, domuz gribi salgınını Dünya Sağlık Örgütü ve üye ülkelerle koordinasyon içinde yakından izlediklerini kaydederek, uzmanların önerisi doğrultusunda somut önlemler alacaklarını bildirdi.

  Lüksemburg'daki AB dışişleri bakanları toplantısına katılan AB Komisyonunun sağlıktan sorumlu üyesi Androulla Vassiliou'nun da domuz gribi salgınıyla ilgili detaylı açıklama yapacağı belirtildi.

  Son Dakika


  Meksika’da başladıktan sonra 21 ülkeye yayıldığı tespit edilen domuz gribi virüsü H1N1’den şimdiye kadar 26 kişinin öldüğü kesinleşti.
  AP haber ajansının derlediğine göre, H1N1’den Meksika’da 25, ABD’de ise 1 kişi hayatını kaybetti.
  Kesinleşen 1447 domuz gribi vakasının ülkelere göre dağılım ise şöyle:
  Meksika: 802
  ABD: 380
  Kanada: 140
  İspanya: 57
  İngiltere: 27
  Almanya: 9
  Yeni Zelanda: 6
  İtalya: 5
  İsrail ve Fransa: 4’er
  El Salvador ve Güney Kore: 2’şer
  Avusturya, Koska Rika, Kolombiya, Danimarka, Hong Kong, İrlanda, Hollanda, Portekiz ve İsviçre: 1’er.  realage.com
   
 5. beyazmelek_melek

  beyazmelek_melek Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  19 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  101
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  NEUSS/ALMANYA
  Cevap: Domuz Gribi Nedir? Domuz Gribinden Nasıl Korunmalıyız? önemli bir konuya deyin missin
  emegine saglik

   
Domuz Gribi Nedir? Domuz Gribinden Nasıl Korunmalıyız? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. domuz gribi

  domuz gribi

  bugünlerin en önemli konularından bir tanesi domuz gribi ve domuz gribi aşısı olduğunu hepimiz biliyoruz meleklerim...malesef bu hastalık türkiyemizin çoğu il ve ilçesinde de saptanmıştır..domuz gribi aşısı konusunda çeşitli söylentiler var..siz ne düşünüyorsunuz bu konuda??aşıyı yaptırır mısınız??paylaşımlarınızı bekliyoruz... teşekkürler
 2. domuz gribi nasıl anlaşılır?

  domuz gribi nasıl anlaşılır?

  Domuz gribi nasıl anlaşılır ? Bu belirtiler var ise hiç beklemeden bir hastaneye başvurun.. Dünyada ve Türkiye'de etkili olan domuz gribi dikkate alınmadığında ölümlere yol açabiliyor. Peki ya domuz gribi olduğunuzu nasıl anlayacaksınız ? İşte domuz gribinin belirtileri; - Hızlı ya da zor nefes alma - Huzursuzluk - Vücutta solgunluk ya da morarma - 38 dereceyi geçen ateş - Beslenememe...
 3. Domuz Gribi

  Domuz Gribi

  Merhaba arkadaşlar,bana gelen bir maili sizinle paylaşmaka istedim.. > > DOMUZ GRİBİ 'nden korunmanın basit yolları‏ > > > > Dr.Vinay Goyal: Yoğun bakım ve Tiroit > > uzmanıdır. MBBS, DRM DNB. / 20 yıldan fazla klinik > > tecrübesi vardır. > > > > Mikrobun vücuda giriş noktaları yalnızca burun > > delikleri, ağız ve boğaz yoluyla olmaktadır....
 4. Domuz gribi

  Domuz gribi

  Herkese merhaba, arkadaşlar ben domuz gribine fena halde kafayı taktım.Çocuklarıma hergün elma-havuç suyu sıkıyorum ve ceviz-badem-fındık yedirmeye gayret ediyorum.Kırmızı et ve bakliyatta çok önemli bağışıklık sistemi için diye söyleniyor,sofradan eksik etmemeye çalışıyorum.sizlerlede paylaşmak istedim.Aman dikkat..........
 5. Domuz gribinden nasıl korunabilirim?

  Domuz gribinden nasıl korunabilirim?

  Domuz Gribi, dünya genelinde önemli bir saglik sorunu. Bu hastaliga yol açan virüs, kolayca bulasabiliyor. Domuz gribinden korunmak ve bulasma riskini azaltmak için öncelikle hastalikla ilgili bilgilenmek ve bazi önlemler almak gerekiyor. Domuz gribi aslında normal bir solunum yolu hastalığı. Domuzlar da insanlar gibi grip hastalığına yakalanıyor. Hastalık bulaşıcı, ancak ölüm vakalarına...

Sayfayı Paylaş