1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.318
  Beğenilen Mesajlar:
  2.404
  Ödül Puanları:
  113

  Dudaklarda ve Parmaklarda Morarma Koah Belirtisi

  Konu, 'Tüm Sağlık Konuları' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  KOAH yalnızca akciğerleri ilgilendiren bir hastalık gibi görünse de tüm vücut sistemini olumsuz etkileyen önemli bir sağlık sorunudur. Vücuttaki bütün organ ve sistemleri etkilemesi sonucu KOAH ile birlikte; diyabet, kemik erimesi, kalp damar tıkanıklıkları, kaslarda enfeksiyon dışı iltihaplar ve kas zafiyeti gibi sorunlar görülmektedir.

  Öksürük ve balgam çıkarma önceleri sadece sabah görülür. Balgam çok az miktarda çıkar. Hastalar genellikle bu şikâyetleri önemsemezler ve sigara içmenin doğal bir sonucu olarak kabul ederler. Gerçekte, şiddetli olmayan öksürük ile birlikte az miktarda balgam çıkarmak çok önemli bir hastalığın yani KOAH’ın erken habercisi olabilir. Eğer sigara içmeye devam edilirse ve hastalık ilerlerse öksürükler şiddetlenir ve balgam miktarı gittikçe artar. Hastalar günün her saatinde balgam çıkarmaya başlarlar. Bazen boğulacak kadar şiddette öksürükler olmaya başlar.

  < Konu Resmi..>


  Nefes darlığı hastalığın erken dönemlerinde koşma, hızlı yürüme veya merdiven çıkma gibi eforlarda ortaya çıkarken, hastalığın ilerlemesi ile istirahatte dahi nefes darlığı oluşur. Genellikle öksürük, balgam ve nefes darlığı şikâyetleri 50 yaşına doğru ciddi şekilde artış gösterir.

  Bütün bu yakınmalar kış aylarında ve özellikle hava kirliliğinin yoğun olduğu dönemlerde ve gribal enfeksiyonlar sonrasında çok artar.

  Sigara içen kişilerde bu şikâyetlerden bir veya birkaç tanesi ortaya çıktığı zaman hemen bir sağlık kuruluşuna başvurmak gerekir. Çünkü erken teşhis ve sigaranın bırakılması ile ancak bu ilerleyici ve akciğerleri sakat bırakan hastalıktan kurtulmak mümkün olabilir.


  KOAH hastalarının akciğerlerinde ortaya çıkan geri dönüşümsüz form değişikliğinin, herhangi bir seçenekle tedavisi yoktur. Hastaların akciğerlerinin eski haline dönmesi beklenmemektedir. İnsanların 35 yaşından itibaren akciğer kapasitesinde düşüş görülmesi doğal bir durumdur. Yan akciğerler de yaşlanmaktadır. 70-75’li yaşlarda yani insanlar ömürlerinin son zamanlarında akciğerlerinin üçte birini fonksiyonel olarak kaybetmektedir. Bu doğal süreç, iç ve dış hava kirleticileri, sigara kullanımı gibi faktörlerle daha da hızlanmakta ve geri dönüşümsüz olabilmektedir. KOAH akciğer yaşlanmasını hızlandıran önemli bir hastalıktır.


  Sigara KOAH’ın oluşumunu tetikliyor


  Sigara içen kişilerin % 50’sinde KOAH görülmektedir. Toplumda kadın ve erkeklerin yaklaşık 3’te 1’inin sigara içtiği düşünüldüğünde, ortalama 75 milyon nüfusun 25 milyonun sigara bağımlısı olduğu bilinmektedir. Dolayısıyla bugün nüfusun 1/6’sı yaklaşık 12,5 milyon kişi ya KOAH hastası ya da adayıdır.


  Organik yakıtlar KOAH sebebi


  KOAH, yalnızca sigaranın değil, aynı zamanda iç ve dış hava kirleticilerinin de rol oynadığı bir hastalıktır. Özellikle iç ortam kirleticileri, kırsal alanda insan sağlığını tehdit etmektedir. Biomas adı verilen organik yakıtlar; kömür, tezek, odun dumanına maruz kalan ve evlerinde tandır ya da şömine gibi ısınma araçları bulunan kişiler, KOAH tehdidi altındadır. KOAH oluşumunda, sigara kullanımının yanı sıra KOAH’a neden olabilecek çevresel faktörler ve zararlı etkenler ve genetik yatkınlığın da önemi vardır.


  Sigarayı bırakmak iyileşmenin ilk adımı


  KOAH hangi seviyede yakalanmış olursa olsun, hasta sigarayı bıraktığında hastalığın seyri olumlu etkilenmektedir. Hasta yalnızca sigarayı bıraktığında, tüm ilaçlarını kullandığı dönemdekinden çok daha yüksek performansta solunum kapasitesine sahip olmaktadır. Hastanın sigarayı bırakmasından sonraki an az iki ay içinde solunum fonksiyonlarında % 10’luk bir iyileşme görülür.


  Erken teşhisle kontrol altına alınabilir


  KOAH’ın hasta için en olumlu yanı, erken evrede belirti vermesidir. Ancak kişi, erken dönemde ortaya çıkan öksürük, balgam, nefes darlığı, hışıltı gibi şikayetlere uzun süre tahammül ederek, sorunun ilerlemesine neden olmaktadır. Gençlerde, akciğer kapasitesinin yeterli olması nedeniyle günlük yaşamları bu belirtiler yüzünden olumsuz etkilenmemektedir. Oysa ki bu şikayetlerin iki sene üst üste en az 3 ay süreyle yaşanması, mutlaka doktora başvurmayı gerektirir. Ancak hastaların yalnızca % 10’u erken evrede doktor yardımı alarak tedavilerinin erken dönemde başlamasını sağlamaktadır. Geri kalan % 90’lık hasta grubu, şikayetlerine rağmen tedavisini ertelemekte ve çok ileri dönemde doktora başvurdukları için yaşam konforları ve sağlık standartları önemli ölçüde etkilenmektedir. İleri evre KOAH hastalarının şikayetleri kontrol altına alınsa bile beklenen ömür süreleri azalmaktadır.
   
Dudaklarda ve Parmaklarda Morarma Koah Belirtisi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Koah

  Koah

  koah bitkisel tedavi hastalığına iyi gelen bitkiler bitkisel tedavisi hastalığının tedavisi hastalığı için çözüm Tanım : Kronik bronşit ve amfizeme bağlı olarak gelişen kronik, geri dönüşümsüz ve ilerleyici olan hava akımı kısıtlanması ile karakterize bir hastalıktır. Hava akımı kısıtlanması kısmen geri dönüşümlü ve solunum yolları aşırı duyarlılığı ile birlikte olabilir. Kronik bronşit ya da...
 2. Bebeklerde morarma kalp hastalığı belirtisi

  Bebeklerde morarma kalp hastalığı belirtisi

  bebeklerde morarma bebeklerde dilde morluk morarma nedenleri morarma,morarma nası geçer,morarma tedavisi,morarma nedenleri,morarma sebepleri,bebeklerde morarma BEBEKTE MORARMA KALP HASTALIĞI BELİRTİSİ Çocuklarda kalp hastalıklarının belirtilerinin çok çeşitli olduğunu ve yaşa göre değişiklik gösterdiğini anlatan Özel Metro Hastanesi Çocuk Kardiyolojisi uzmanlarından Doç. Dr. Yıldırım, anne...
 3. Vücutta ki Ezilme ve Morarmalar

  Vücutta ki Ezilme ve Morarmalar

  vücutta ki ezilme ve morarmalar nedir tedavisi ilk yardım yapılması gerekenler nasıl geçer ile ilgili bilgiler burada melekler Şahsen en sık yaşadığım ev kazaları ,elimi kolumu sağa sola çarpmaktır melekler :) Biraz aceleci bir yapıya sahip olduğum için evin içinde dahi sakin sakin yürüyemem.Sürekli bir koşturmaca içimeyim,sanki ne acelem varsa :) Eğer siz de benim gibiyseniz muhtemelen...
 4. Ayak parmaklarında morarma neden olur?

  Ayak parmaklarında morarma neden olur?

  Kan sirkülasyonunda sorun bulunanlar ve diyabet hastaları küçük ayak ve parmak yaralanmalarında dahi bir sağlık kuruluşuna giderek muayene olmalıdır. Kontrol Yaralanma sonrası parmağınızı kırığa karşı kontrol etmelisiniz. Bunun için her zamanki şeklinde olup olmadığına bakın. Parmağın sağını, solunu, üstünü ve arkasını küçük şişliklere karşı kontrol edin. Bu küçük şişlikler kemikte meydana...
 5. Bacakda morarma neden olur?

  Bacakda morarma neden olur?

  Bacaklarda Sebepsiz Morarma sorunları, aile bireylerinin yoğun kafa karışıklıkları ve endişeler yaşamalarına neden olabilmektedir. Herhangi bir darbeye maruz kalınmasından ötürü mü yoksa farklı bir sebeple mi oluştuğuna karar verilemeyen morluklar, gereken ilgi gösterilmeyerek ikinci plana atıldığında ise son derece ciddi hastalıkları beraberinde getirebilmektedir. Morlukları oluştuğu yere...

Sayfayı Paylaş