1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.318
  Beğenilen Mesajlar:
  2.404
  Ödül Puanları:
  113

  Duphaston Tablet Ne Işe Yarar?

  Konu, 'Gebelik' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  duphaston ilaç nedir,duphaston nasıl kullanılır,duphaston ne için kullanılır,duphastonla hamile kalınırmı,duphaston adet gecikmesi yaparmı,duphaston hakkında bilgiler < Konu Resmi..>  DUPHASTON'un etkili maddesi olan didrogesteron (6-dehidroretro-progesteron) genital sistemin mukozası üstüne oral yoldan selektif progestatif bir etkinlik gösterir.

  ENDİKASYONLARI

  DUPHASTON, endojen progesteron eksikliği kanıtlanmış ya da şüphe edilen vakalarda ya da DUPHASTON'un spesifik etkisinin klinik olarak görüldüğü aşağıdaki durumlarda endikedir.

  • kısırlık

  • itiyadi düşükler

  • dismenore

  • endometrioz

  • adet düzensizlikleri

  • düşük tehdidi

  Ayrıca östrojenik bir madde ile kombine edilerek DUPHASTON aşağıdaki durumlarda da uygulanabilir.

  • sekonder amenoreler

  • fonksiyonel kanamalar

  UYARILAR / ÖNLEMLER

  İtiyadi düşükler ve düşük tehdidinde DUPHASTON tedavisi abortusun (düşüğün) farkına varılmamasına, ölü fetüsün gereksiz yere uterusta kalmasına neden olabilir.

  YAN ETKİLER / ADVERS ETKİLER

  Tedavi edilen vakaların küçük bir yüzdesinde ara kanamalar, hafif şiddette mide-barsak bozuklukları ve bulantı meydana gelir.

  Ara kanamalar genellikle düşük dozların sık aralıklarla uygulanması sonucu kontrol altına alınabilir. Progestatif ilaçlar akne, saçlarda yağlanma ve memelerde duyarlık oluşturabilir, karaciğer itrah fonksiyonunu azaltabilir, vaginada mukoza atrofisi, vaginit ve lökoreye neden olabilir.

  BEKLENMEYEN BİR ETKİ GÖRÜLDÜĞÜNDE DOKTORUNUZA BAŞVURUNUZ.

  KULLANIM ŞEKLİ VE DOZ

  Aşağıdaki doz şeması genel bir öğütleme olarak hazırlanmıştır.

  Optimal terapötik sonuçlar elde etmek için dozaj hastalığın niteliğine ve derecesine göre ayarlanmalıdır. Günlük dozlar mümkün olduğu kadar eşit miktarlar halinde ve eşit aralıklarla verilmelidir.

  Endojen progesteron eksikliğinin yol açtığı kısırlık

  Endojen progesteron eksikliğinin yol açtığı kısırlık vakalarında DUPHASTON progesteron eksikliğini karşılamak amacıyla kullanılır.

  Kısırlıkta dozaj

  Adetin 14-25'ci günleri arasında iki defa 5 mg DUPHASTON verilir. Tedaviye en az arka arkaya 6 siklus devam edilmelidir. Bu tedavi sırasında gebelik meydana gelirse, gebeliğin ilk birkaç ayında da itiyadi düşükler için belirtilen doz şemasına göre tedaviye devam edilmesi öğütlenir.

  DUPHASTON termojenik etkiye sahip olmadığından, bazal ısı ölçülerek ovülasyonun meydana gelip gelmediği anlaşılabilir.

  Böylece, DUPHASTON tedavisi sırasında gebeliğin olup olmadığı sadece menstrüasyonun durmuş olması ile değil, aynı zamanda bazal ısının ölçülmesi ile de tespit edilebilir.

  DUPHASTON'un vagina epiteli üzerinde progestatif etkisi olması nedeniyle de vaginal sitoloji incelenerek tedavi süresi ve dozajı düzenlemek mümkündür.

  Düşük tehdidi ve itiyadi düşük

  Düşüğe yol açan nedenlerden birisi de endojen progesteron eksikliği olabilir. Böyle durumlarda endojen progesteron yerine geçebilecek ya da tamamlayıcı progestatif bir madde ile tedavi endikedir. Bu amaçla kullanılacak progesteronların dişi fetüste ve/veya annede maskülinizasyon ve virilizasyona yol açmaması gerekmektedir.

  Diğer birçok progestatif maddenin aksine, DUPHASTON'un maskülinizasyon ve virilizasyona yol açıcı niteliklere sahip olmadığı gösterilmiştir. Bu üstünlüklerine bağlı olarak DUPHASTON, düşük tehdidi ve itiyadi düşükte uygun bir tedavi sağlar.

  Düşük tehdidinde dozaj

  Başlangıç dozu olarak hemen 40 mg DUPHASTON uygulanır ve bundan sonra her 8 saatte 10-5 mg'la devam edilir. Eğer tedavi sırasında belirtiler tekrarlar ya da kaybolmazsa, doz her 8 saatta bir 10 mg artırılır. Belirtiler kaybolduktan sonra, etkili olduğu anlaşılan doz ile tedaviye bir hafta devam edilmeli ve daha sonra doz yavaş yavaş azaltılmalıdır. Eğer belirtiler tekrarlarsa, tedaviye hemen etkili olduğu kanıtlanmış dozla başlamalıdır.

  İtiyadi düşükte dozaj

  Tedaviye mümkün olduğu kadar erken, tercihen ilkahtan önce başlanmalıdır. Siklusun 14 ile 24'cü günleri arasında günde iki defa, en düşük doz olarak 5 mg uygulanır. İlkahtan sonra tedaviye hergün devam edilir. Tedaviye muhakkak gebeliğin 20'ci haftasına kadar devam edilmelidir; daha sonra doz yavaş yavaş azaltılır. Dozaj vaginal sitolojide yapılan araştırmaların sonuçlarına dayanılarak ta bulunabilir. Tedavi sırasında düşük tehdidi belirtileri ortaya çıkarsa tedaviye düşük tehdidi için öğütlendiği şekilde devam edilir.

  Dismenore

  Siklusun 5'ci gününden 25'ci gününe kadar günde 2 defa 10-5 mg DUPHASTON uygulanır(*).

  Endometrioz

  Endometriozun DUPHASTON ile tedavisi, yalnız belirtileri (ağrı gibi) ortadan kaldırmakla kalmaz, ayrıca ovülasyonu önlemeden ya da menstrüasyonu bozmadan terapötik etki de sağlar. Bu nedenle tedavi sırasında gebe kalınması mümkündür.

  Endometriozda dozaj

  Günde 3-2 defa 10-5 mg DUPHASTON, siklusun 5'ci gününden 25'ci gününe kadar ya da devamlı olarak uygulanır(*).

  Adet düzensizliklerinde

  DUPHASTON, endojen progesteron eksikliğine bağlı kısa luteal devrenin yol açtığı menstrüel siklus düzensizliklerinin tedavisinde endikedir.

  Düzensiz menstrüal sikluslarda dozaj

  Adetin başlamasını izleyen 11'ci ile 25'ci günler arasında güde 2 defa 5 mg DUPHASTON uygulanır.

  Amenore

  Amenorede endojen progesteron eksikliğinin yanısıra sıklıkla, östrojen eksikliği de görüldüğünden bu endikasyonda DUPHASTON'un östrojenik madde ile birlikte kullanılması gereklidir.

  Amenorede dozaj

  Siklusun 1-25'ci günleri arasında 0.05 mg etinilöstradiol ve 11-25'ci günleri arasında günde 2 defa 5 mg DUPHASTON verilir. Bir sonraki siklusu meydana getirebilmek için kanamadan 5 gün sonra aynı dozaj şeması uygulanır.

  FONKSİYONEL KANAMALARDA

  Kanamayı durdurmak için dozaj

  5 ile 7 gün süreyle günde 4 defa 5 mg DUPHASTON ile 0.05 mg etinilöstradiol ile birlikte uygulanır.

  Daha sonraki şiddetli kanamaları önlemek için dozaj

  Siklusun ll'ci gününden 19'cu gününe kadar:

  Günde 1 defa 5 mg DUPHASTON, 0.05 mg etinilöstradiol ile birlikte uygulanır.

  Siklusun 19'cu gününden 25'ci gününe kadar

  Günde 2 defa 5 mg DUPHASTON, 0.05 mg etinilöstradiol ile birlikte uygulanır.

  Doktora danışılmadan kullanılmamalıdır.

  Çocukların ulaşamayacakları yerlerde ve ambalajında saklayınız.
   
 2. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.318
  Beğenilen Mesajlar:
  2.404
  Ödül Puanları:
  113
  Kısırlık, düşük tehdidi,sancılı adet,endometrioz,adet düzensizlikleri gibi rahatsızlıklarda kullanılır Duphaston.Bu ilaç gayet etkilidir ve saydığımız olumsuzlukların tedavisin de olumlu sonuçlar verir.Duphaston ilaç kullananlar ,deneyimlerini bizlerle bu başlık altından paylaşabilir,ilaç ile ilgili soruları da bu başlık altından yönlendirebilirsiniz.
   
 3. ceylan akp

  ceylan akp Forum Okuru

  doktor banada dupaston verdi daha önce düşük yapmıştım şimdi günüm geçti kulanıyorum düşüğü engellermi acaba
   
 4. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.318
  Beğenilen Mesajlar:
  2.404
  Ödül Puanları:
  113
  Merhaba ,
  Sorunuza dair ayrıntılar yazının içeriğin de yer alıyor. Yazımızı dikkatlice okumanızı öneriyorum. Evet Duphaston düşük tehtidin de kullanılır ve düşüğü engeller..
   
Duphaston Tablet Ne Işe Yarar? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. tabletler

  tabletler

  tekirdağa ne zaman ulaşır bu tabletler
 2. Tablet Pc Nedir bu konuda bilgi verin

  Tablet Pc Nedir bu konuda bilgi verin

  Merhaba şu okullara dağıtılımı ile meşhur olan ve benim de son günlerde sık sık duyar olduğum Tablet Pc Nedir arkadaş merak ettim biliyorsanız yazın da bizde bilelim yahu:)
 3. tabletler ne zaman verilecek?

  tabletler ne zaman verilecek?

  tablet ne zamn verilecek ihaleyi yapmadılar mı 9. ayında şimdi verilme kararı alınmadı mı
 4. microsoft surface pro tablet özellikleri nelerdir yazarmısınız

  microsoft surface pro tablet özellikleri nelerdir yazarmısınız

  Teknoloji en sevdiğim ve ilgilendiğim konu.Lütfen bu sayfaya microsoft surface pro tablet özellikleri ve fiyat bilgilerini yazarmısınız?
 5. Orgametril Tablet Ne Işe Yarar?

  Orgametril Tablet Ne Işe Yarar?

  orgametril tablet nedir,orgametril tablet ne için kullanılır,orgametril tabletle hamile kalınırmı,orgametril adet gecikmesi yaparmı,orgametril tablet hakkında bilgiler Orgametril doğal progesteron hormonunun çeşitli aktivitelerini gösteren sentetik progestagen, linestrenol'un bir oral preparatıdır. Orgametril'in endometriumda kuvvetli progestatif etkisi vardır. Ayrıca, ilaç kesintisiz...

Sayfayı Paylaş